26. června roku 2017 propukl v našich dějinách druhý Velký třesk. Avšak na rozdíl od toho vesmírného, u toho našeho se nejedná pouze o teorii. Mudlovský svět totiž hlučně oslavil jedno z nejkrásnějších jubileí své existence. Právě v tento letní den byla totiž před dvaceti lety vydána první kniha Harryho Pottera. Samo sebou mluvíme o děťátku narozeném v Anglii, protože český bratříček přišel na svět až o tři roky později (2000). Přesto se na oslavách radostně podílí téměř celý svět a my s ním.

Den D už nás sice dávno minul, ale Rok s Harry Potterem, který začal na prahu roku 2017, pro nás naštěstí ještě neskončil. Před námi už jsou pouze tři měsíce do konce tohoto oslavného léta s magickou sedmičkou na konci, přesto se stále můžeme těšit na pár knižních dárečků. Zároveň už ale nadchází čas, kdy můžeme pomalu shrnout události, které máme za sebou. Pojďme se na to podívat!

Vděčné úlohy zprostředkovat původní knihy Harryho Pottera se u nás v Česku ujalo nakladatelství Albatros. To nás právě u příležitosti letošních Potterovských oslav zásobuje novými knižními přírůstky i vydáními už starších knih. A nečiní tak svévolně, ale po vzoru mateřského nakladatelství Bloomsbury v Anglii, které přebalilo svého svěřence do nových plenek. Ty Albatros zodpovědně posílá dál do českých rukou.

Vše začalo vydáním už třetího sešitu omalovánek Kouzelná místa a postavy začátkem února. Hned v březnu jsme se dočkali očekávané knižní podoby scénáře k filmu Fantastická zvířata a kde je najít v českém překladu (anglickou verzi už jsme mohli sehnat o něco dříve). Další novinkou byl druhý díl Filmové magie z počátku dubna, která se tentokrát zaměřuje na ztvárnění kouzelných bytostí ve filmech Harryho Pottera i Fantastických zvířat.

Jedno překvapení jsme si směli vybrat také 13. května na Světě knih v pražských Holešovicích, kde Albatros společně se skupinou Potterfan připravili úžasný famfrpálový turnaj. Nejenže mohli odvážní dobrovolníci hrát o knižní ceny, ale také se zde setkali se známými osobnostmi z televizní obrazovky, které se hned chopily zapůjčených košťat. Akce měla navíc charitativní podtext, takže ani kouzelníky nepřekvapila přítomnost obřího kuřete z nadace Pomozte dětem.

Pouhé dva dny po této akci se v knihkupectvích objevily dobře známé Bradavické učebnice Famfrpál v průběhu věků, Fantastická zvířata a kde je najít a Bajky barda Beedleho tentokrát v novém kabátku a navíc s ilustracemi od Jonnyho Duddlea. Nový přebal dostaly také původní knihy o Harryho dobrodružstvích, které u nás v Česku vycházejí postupně od června. V soukromých knihovničkách už se tak můžeme pyšnit Kamenem mudrců, Tajemnou komnatou ze srpna a Vězněm z Azkabanu z 25. září. Harry Potter a ohnivý pohár se chystá na samý konec letošního října. A s pořádnou dávkou kvalitního čtiva stále nekončíme, protože jsme se právě dočkali čerstvě vydaného třetího dílu Harryho Pottera z 5. října, a to s dobře známými čarovnými ilustracemi od Jima Kaye.

Tečku za celoročními oslavami a knižním boomem bude představovat už třetí vydání učebnice Fantastických zvířat a kde je najít s obrázky pro každou magickou bytost, která bude v knize uvedena. Třešničkou na dortu je navíc šest nově přidaných kouzelných tvorů z dříve neobjevených Mlokových rukopisů, které Rowlingová jako správná editorka zařadila do chystané učebnice. A na tu se můžeme těšit už 30. října.

Uff! Konečně jsme na konci s vypočítáváním položek do seznamu pro Ježíška. Už teď se však připravme na to, že rok 2018 přinese další knižní vydání. Zatím ale necháme věštecké vnitřní oko spát a zůstaňme u magického roku 2017. Nakladatelství Albatros ho totiž průběžně slavilo také soutěžemi, kterých se mohli zúčastnit nejen nadšení čtenáři Harryho Pottera, ale také pilní knihkupci. A my můžeme prozradit, že nejoriginálnější výloha knihkupectví, oslavující dvacáté narozeniny knižního Pottera, už v červenci poznala svého vítěze. Prohlédnout jste si ji mohli v Brněnské Vaňkovce v Knihách Dobrovský.

Vy však rozhodně nesundávejte narozeninové papírové čepičky, protože Rok s Harry Potterem ještě neskončil. Oslavme ho všichni spolu i s Albatrosem až do samého konce!

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!