Zdroj: Lostcomfortzone.com

Stejně jako poutníci musejí alespoň jednou za život podniknout cestu do Mekky, tak musejí Potterheadi vyjet do Londýna a navštívit filmová studia Warner Bros: The Making of Harry Potter. Velké oblibě se těší i filmové lokace nebo kavárna, ve které Rowlingová sepsala první díly knižní série, ale pro většinu fanoušků je tohle už ohraná písnička. Chtějí něco nového a inovativního, avšak stále magického. A mazaní mudlové jim tohle dopřávají ve formě barů, restaurací či hotelů po celém světě. Pojďte se s námi na tato místa podívat.

The Cauldron

Ze všech mudlovských míst zavánějících magií je tohle nejproslulejší. Nachází se v Londýně a bylo založeno v roce 2017 jako ambiciózní pop-up. Dnes se těší celosvětové popularitě a má pobočky také v Dublinu, Edinburghu a v New Yorku.  Zakladatelé Matthew Cortland a David Duckworth jsou obrovskými fanoušky fantasy a jejich „geekovství“ je vidět na každém rohu baru. Kromě toho mají také zkušenosti s molekulární mixologií, interaktivními koktejlovými zážitky a designem produktů. A co z toho vzniklo? Učebna lektvarů.

Ano, čtete správně. Návštěva Cauldron baru je koncipována jako hodina lektvarů. Jakmile vejdete dovnitř, dostanete hábit a hůlku a jste zavedeni ke svému kotlíku. Hodinu vede zkušený učitel lektvarů (pro mudly – akademik  zběhlý v molekulární vědě), ale veškerou práci odvedete vy sami. Mícháte, přidáváte prapodivné ingredience a z lektvaru se kouří a linou úžasné vůně. Úplně jako v Bradavicích, jen za pomocí mudlovské vynalézavosti. Podnik tak dostává svému mottu, které zní  „Používáme vědu a technologii, abychom přivedli magii k životu.“

Zdroj: thecauldron.nyc
Zdroj: tazusher.wixsite.com

Zážitek trvá 1 hodinu a 45 minut a stojí 30 či 35 liber. Cena se mění podle toho, jestli přijdete „ve špičce“ nebo mimo ni. Za špičku je považován pátek, sobota a neděle a mimo špičku pak ostatní dny. V ceně je však vždy welcome drink a dva koktejly, které si sami namícháte. Povětšinou jsou tyto lektvary alkoholické, ale je možné objednat si i nealko, vegan či bezlepkovou verzi. Zajímavé je i to, že si bar sám pěstuje bylinky, které používá do koktejlů, a pivo, které si u nich můžete natočit, je jejich vlastní značka.

Není divu, že podnik se ihned stal žádaným a během prvních 5 měsíců ho navštívilo 15 tisíc lidí. Kromě dalších Cauldron barů založili Matt a Dave  tento rok v květnu nový podnik nazvaný The Blind Fenix. Jedná se taktéž  o molekulární koktejlový bar, ovšem spojený s uměleckou galerií. Klade si za cíl povýšit umění, které se praktikuje v Cauldronu, na ještě lepší úroveň.

Nimbus Coffee

Z baru se přesuneme do kavárny, a to rovnou na jiný kontinent. Nimbus coffee se nachází v Los Angeles a jedná se o zbrusu nový podnik, jelikož slavnostní otevření proběhlo 17. srpna tohoto roku. Majitelkami tohoto magického místa jsou matka s dcerou, Shawn a Eviana, a ve své unikátní kavárně spojují prvky z Harryho Pottera s afroamerickou kulturou. Právě proto můžete uvnitř narazit na portrét Albuse Brumbála s tváří Morgana Freemana či Prince (zpěvák) prezentovaného jako  Prince dvojího krve. Mimoto zde mají taky nádhernou stěnu plnou hůlek, ke čtení nabízejí Denní čajíček (The Daily Tea)  a kromě nabízené kávy si můžete koupit i hihňavou vodu. A třešnička na dortu? Každou sobotu kavárna ožije živou hudbou a vystoupením kouzelníků. 

Zdroj: dola.com

The Lockhart Bar

Ze Spojených států se přesuneme kousek dál, a to do Toronta. V roce 2015 zde Paris Xers a Matt Rocks založili bar, do kterého by Zlatoslav rozhodně rád zavítal. Má totiž styl. Jako první vás zaujme velké růžové neonové srdce, uvnitř něhož je nápis „All was well“ (Všechno bylo dobré), což je dokonale ukrytá narážka na Harryho Pottera. Věrní Potterheadi vědí, že přesně těmito slovy byla ukončena poslední kniha, ale pro mudly ten nápis nebude znamenat nic zvláštního. Vskutku dokonalé maskování magického místa, ne? Ovšem následující prvky už své kouzlo tolik netají – na jedné z cihlových stěn baru visí nápis „lektvary a elixíry“ a pod ním je několik poliček. Na těch najdete funko pop figurky Harry Potter, Bertíkovy fazolky či svíce ve tvaru páteře, které poletovaly v učebně profesora Lupina, když učil Harryho Patronovo zaklínadlo. Další stěnu zdobí portrét Dobbyho nebo láhev Kostirostu a velmi nápadné je i logo samotného podniku, ve kterém je jelení hlava (Expecto patronum, že by?). V podstatě kamkoliv se podíváte, uvidíte malou či větší narážku na magické univerzum, umně naaranžovanou vedle mudlovských předmětů.

Zdroj: lostcomfortzone.com

A co vlastně podnik nabízí? Podobně jako v Cauldronu i zde podávají kouřící a jiné kouzelné koktejly, ale zákazníci si je sami nemíchají. Lockhart bar však nabízí i kávu a jídlo. Pro zábavu se pořádají kvízové Harry Potter večery. Sečtěte to všechno dohromady a vyjde vám z toho, že bar má velký úspěch. Právě proto majitelé nedávno otevřeli další pobočku v Montrealu.

Zdroj: simplypotter.com

The Wizard Chambers

Nejeden mudla snil o tom, jaké to je být v Bradavicích. Není jisté, zda se tam dostane, ale spát jako kouzelník se mu možná povede. The Gregorian House Hotel v Londýně má totiž pro fanoušky Harryho Pottera něco speciálního. Pokoje vyzdobené v duchu kolejních ložnic – okna z barevného skla, kamenné zdi, tapiserie, podloubí, kotlíky, postele se sametovými nebesy, krb a světla svíček. A co je na tom všem nejzajímavější? Abyste se do tohoto utajeného prostoru dostali, musíte projít tajným vchodem schovaným za knihovnou. Majitelka hotelu, Von Der Heyde, dostala nápad na vytvoření magických pokojů poté, co příběh o mladém čaroději předčítala svým dětem a absolutně se do něj zamilovala. Poté se rozhodla čtyři z pokojů v hotelu předělat do podoby kolejních ložnic, ale nikdy se nesnažila je zcela kopírovat. Spíše jí šlo o to, aby vytvořila kouzelnou atmosféru, což se jí povedlo.

Nicméně ti z vás, kteří se budou chystat v těchto magických komnatách přespat, by měli být připraveni na dvě věci – čekací lhůta je dlouhá a cena je vysoká. Pokoj na jednu noc pro dva dospělé stojí 250 liber (zhruba 7 tisíc korun). Cena se však liší v závislosti na dnu, který zvolíte, a také na počtu osob (pokoje mají pro 2, 4, 5 a 6 lidí). V konečném důsledku je tak lepší vzít pokoj pro šest lidí a složit se. To pak zaplatíte „jen“ 80 liber na noc (asi 2 tisíce). 

Zdroj: georgianhousehotel.co.uk
Zdroj: georgianhousehotel.co.uk

Always Coffe & Butterbeer

Další magická lokace se nachází až v dalekém Vietnamu. V hlavním městě této exotické země, Hanoji, se nachází vskutku magicky vyhlížející kavárna nazvaná Always. Již při pohledu na průčelí kavárny je všem jasné, co je tohle za místo – vždyť se na něm nachází symbol relikvií smrti. Vnitřní prostory kavárny sice nejsou nijak velké, avšak všude kolem najdete potterovské dekorace – kolejní vlajky, Denního věštce, meč Godrika Nebelvíra i samotné knihy o chlapci, který přežil. Nejzajímavější je však fakt, že kavárna nabízí máslový ležák nebo koktejl Felix Felicis.

Zdroj: hanoihideaway.com

The Potion Room

Zpátky do Evropy, a to rovnou do srdce Velké Británie, Londýna. Zde se nachází kavárna nazvaná The Potion Room, kterou provozují dvě sestry vlastnící značku Cutter&Squidge. I tento podnik se řadí do kategorie interaktivního pohostinství, ovšem v čem se liší Potion Room od Cauldronu? No třeba v tom, že zde nebudete míchat alkoholické drinky, ale spíše čajíčky a džusy. Přidanou hodnotou je také jídlo. Vše je koncipováno jako „magický čaj o páté“, tedy spojení typicky britské tradice se špetkou magie k tomu. Zážitek trvá 2 hodiny a stojí 50 liber pro dospělého a 40 liber pro dítě. Sestry si zakládají na tom, aby všechny ingredience byly stoprocentně přírodního původu a do svého menu zařadily také verze pro děti, vegany, vegetariány, bezmléčnou verzi a verzi bez pšenice.

Zdroj: cutterandsquidge.com
Zdroj: Londonist.com

Balmoral Hotel

Toto místo nenabízí magické lektvary ani Harry Potter repliky vystavené na každém rohu, ne. Hotel, nacházející se ve skotském Edinburghu, je speciální z jednoho jediného důvodu – J. K. Rowlingová zde dopsala poslední díl série, Relikvie smrti. Do pokoje 552, který se dnes jmenuje „Apartmán Rowling“ se autorka nastěhovala v srpnu 2006. Strávila zde půl roku a stihla dopsat poslední kapitoly knihy, které doma zkrátka dokončit nedokázala (kvůli hluku a příliš mnoha rozptýlením). O tom, že Rowlingová v hotelu bydlí, vědělo jen několik málo zaměstnanců, kteří si vše profesionálně nechali pro sebe. Autorka si hotel vybrala pro jeho krásný vzhled a podle fotografií se není čemu divit. K dispozici měla ložnici, koupelnu i rozsáhlý obývací pokoj, ve kterém stojí jednoduchý psací stůl. Právě zde dovedla ságu do zdárného konce.

Zdroj: therowlinglibrary.com

Důležitá je také busta v samém rohu místnosti. Přímo na ni se totiž autorka podepsala. V době, kdy zde Rowlingová přebývala, byla busta otočena směrem do pokoje, takže podpis na její zadní straně nebyl ihned na očích. Poté, co byl objeven, byla busta vložena do ochranného skleněného obalu a otočena čelem k oknu. Navíc byl podpis vyfotografován, vytisknut a zarámován na zeď pokoje, protože přece jen postupem času bledne, i když je chráněn. Kdo ví, za nějaký čas možná zmizí úplně. Možná i proto chce řada fanoušků tento umělecký kousek vidět. Možnosti jsou dvě. Ta levnější spočívá v tom, že fanoušek zavítá do Edinburghu, zajde k hotelu Balmoral a zadívá se do nejvyššího rohového okna hotelu – a za sklem možná  bustu zahlédne. Pokud je to ovšem movitý fanoušek, může si rovnou zaplatit noc v apartmánu, ale bude muset obětovat zhruba 14 tisíc korun. Avšak troufám si říct, že za ten pocit, že se ocitnete na místě, kde se rodila tolik milovaná knižní sága, to stojí.

Zdroj: therowlinglibrary.com

Odkazy na uvedené podniky:
https://thecauldron.io/
http://www.thelockhart.ca/
https://georgianhousehotel.co.uk/wizard-chambers/
https://www.hanoihideaway.com/always/
https://cutterandsquidge.com/pages/afternoon-tea-london
https://balmoralhotel.grandluxuryhotels.com/en/h/135/balmoral-hotel?gclid=EAIaIQobChMIsbeI2OGc5QIVh6ztCh2aVwijEAAYAiAAEgLK__D_BwE#_

Kira

Hrdá studentka Mrzimoru, která kdyby nebyla přijata do Bradavic, ráda by chodila do koleje Thundebird v Illvemorny nebo do japonského Mahoutokoro. Miluje obranu proti černé magii, péči o kouzelné tvory a famfrpál (přičemž v mrzimorském týmu zastává post střelce). Po škole se bude buďto věnovat právě tomuto sportu nebo nastoupí na Ministerstvo jako neohrožený bystrozor. Kdo ví.