Počasí se horší a nastává skutečná zima (možná nemáme všude sníh, ale mrazy jsou). A zima by byla určitě pohodlnější, kdybychom mohli použít nějaké to kouzlo. Které z nich by bylo vaše nejoblíbenější?

Představa kouzelnické zimy nám vhání do mysly dojemné obrázky: zasněžené Bradavice, mnoho lahodných hostin, nekonečné hry Řachavého Petra ve společenských místnostech. On by nám vlastně ani nevadil mráz ve Snapeově podzemní učebně lektvarů, pokud bychom si to mohli vynahradit posezením před sálajícím nebelvírským krbem.

Pohled na celý hrad Bradavice se zasněženými střechami, skálou, na níž hrad stojí, a zasněženými jehličnany v okolí. Z modro-žluté oblohy (patrně svítá) sněží.
Zasněžené Bradavice. Zdroj: myfamilyclub.co.uk

Nicméně ani v kouzelnickém světě není zima jen o ručně pletených Weasleyovských svetrech a máslovém ležáku. Čarodějky a kouzelníci se spoléhají na několik určitých kouzel, které jim pomáhají přečkat studené zimní měsíce. Kouzla, o kterých si myslíme, že by byla skvělá i ve skutečném životě. Považte sami, co si o těchto kouzlech myslíte vy!

Incendio – pro zahřátí

Též známé jako kouzlo vytvářející oheň. Je nejspíše zcela zřejmé, proč by bylo Incendio v chladnu tak užitečné. Taková schopnost jednoduše ukázat na určité místo a vytvořit oheň jako v ohništi bradavické Velké síně by rozhodně nebyla marná. Samozřejmě byste museli být opatrní.

Ron a Harry se ve stanu, v němž při lovu viteálů přebývají. Ohřívají se u sklenice, v níž plápolá vyčarovaný plamínek ohně.
Harry použil kouzlo Incendio. Zdroj: film Harry Potter a relikvice Smrti, 1. část

Hermiona nicméně ještě používala pro zahřátí v Bradavicích podobného kouzla; blankytně modré plamínky, které vyčarovala do nádoby, z níž pak sálalo teplo.

Zcela jinou a bezpečnější volbou ovšem je…

Hermionino teplovzdušné kouzlo – vhodné pro osušování

Pamatujete na scénu z Fénixova řádu, ve které se Hermiona vrátila od Hagrida celá zasněžená, což vyřešila tím, že sníh odčarovala „jemným komplikovaným pohybem své hůlky„? Nebylo by to skvělé?

GIF Mlok Scamander vysouší horkovzdušným kouzlem mokrého Jacoba Kowalskiho.
Mlok používá stejné teplovzdušné kouzlo jako Hermiona. Zdroj gifu: harrypotter.fandom.com

Myšlenka parního vysoušení oblečení, zatímco jej vlastník stále nosí na sobě, se zdá být velice ekonomická. Je to vskutku praktické kouzlo hodné Hermiony a jejího důvtipu. A také velmi užitečné, zvláště, když pomyslíte na situaci, kdy byste byli promáčení vodou a blátem poté, co vás ohodilo kolem projíždějící auto.

Navíc by toto kouzlo bylo skvělé i pro samotné řidiče, kteří by nemuseli ráno ztrácet čas čištěním čelního skla od ledu a sněhu. Stačilo by totiž pouze ofouknout auto kouzelně horkým vzduchem.

Impervius – ochrana před výstřelky počasí všeho druhu

Další Hermionino oblíbené kouzlo, které by bylo obzvláště výhodné pro ty z nás, kteří nosí brýle. Impervius je ono kouzlo, které Hermiona použila na Harryho brýle, aby odpuzovaly dešťové kapky během velice deštivého famfrpálového zápasu. S tímto kouzlem byste se již nikdy více nemuseli obávat zamlžení vašich sklíček.

Harry se v hustém dešti natahuje po zlatonce. Vidí jen díky kouzlu, které Hermiona použila na jeho brýlle. Konec koštěte a Harryho rukavice jsou pokryté slabou vrstvou rampouchů.
Harry vidí dobře i za deště. Zdroj: film Harry Potter a vězeň z Azkabanu

A co více, toto kouzlo lze aplikovat na jakoukoliv látku, kterou si přejete ochránit od působení vnějších vlivů. Od klobouků přes boty, až po mobilní telefony (pozn. překl.: ačkoliv tak trochu pochybuji o smyslu chránit telefon, jelikož by na něj, jakožto na elektroniku, kouzlo jistě nepůsobilo nejlépe). Vážně, kdo by potřeboval deštníky s kouzlem Impervius v rukávu?

Lumos – pro temná odpoledne

Spousta předešlých zimních kouzel slouží k odvracení účinků počasí, nicméně dalším aspektem zimy v Británii (a ve zbytku světa také) je brzké setmění.

Harry jde v noci v Bradavicích, svítí si hůlkou a orientuje se podle Pobertova plánku.
Lumos je spolehlivým světlem v temnotách. Zdroj: film Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Řekněme, že byste se chtěli jít proběhnout v 5 odpoledne. Uprostřed prosince. Cynik by vám řekl, že ráno budete mít ve věci „jasněji“, ale pokud byste měli hůlku a znali rozdíl mezi Lumos a Nox, mohli byste takového cynika někam kouzelně odstrčit a mávnutím hůlky si světlo přičarovat.

Čelní svítilna by sice byla snáze sehnatelná, ale uznejme: hůlka je spolehlivější (a více cool).

Tergeo a Scourgify – na očistu

Co nám asi na zimě vadí nejvíce? Boty jsou zablácené, podlahy znečištěné špinavou břečkou a sníh zanechává na našem vejražním kabátu šmouhy. Pokud bychom ovládali ona „kouzla do domácnosti“, jak je označuje Tonksová, mohla by se zima snažit sebevíc, ale nám by to mohlo být jedno. Jen si to představte! Nebyl by žádný obchod s chemicky agresivními čistícími produkty a do čistírny oděvů byste již ani nepáchli!

Doplňující kouzlo – ze zřejmých důvodů

Horká čokoláda, svařené víno, vaječný likér, dýňové latté… cokoliv rádi v zimních večerech pijete, by bylo pořád po ruce. Nebylo by úžasné, kdybyste mohli vaši nádobku mít neustále plnou, aniž byste se museli zvedat ze židle (nebo kdokoliv jiný)?

Profesor Křiklan sedí v hostinci U tří košťat. Na stole před ním leží korbel s pitím, zřejmě máslový ležák. V pozadí interiér Tří košťat a zapálený krb nad kterým jsou na stěně paroží. Poblíž Křiklana sedí po jeho levé straně vzadu neznámý čaroděj a druhý nezřetelný čaroděj stojí opodál u krbu za Křiklanem vpravo.
Spokojený Horacio Křiklan u korbele s pitivem. Zdroj: film Harry Potter a Princ dvojí krve.

Jistě, pořád byste měli pít s mírou a s rozumem, ale když jste zachumlaní do deky na gauči, cesta do kuchyně se zdá být až protivně daleká. V tu chvíli přichází vhod přiměřená aplikace doplňujícího kouzla.

Zdroj: https://www.wizardingworld.com/features/useful-spells-for-winter

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.