Lezou na vás zimní splíny? Pojďte s nimi skoncovat po bradavicku s Harrym a jeho přáteli!

Harry Potter a Tajemná komnata. © JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Leden je bezpochyby tím nejpochmurnějším ročním obdobím vůbec. Po radostných Vánocích zbývá jen blednoucí vzpomínka s prchavou vůní skořice. Ovšem vybrakovaná bankovní konta, napapaná bříška a těsné kalhoty zůstávají jako nezvratný důkaz o naší nezřízenosti během prosincových svátků. Nastává podivné, nezajímavé období, ve kterém se nic moc neděje a pochmurné zimní týdny se vlečou jako sáňky s vepři.

Anebo to taky všechno můžeme vidět úplně jinak. Nový rok přináší čerstvý závan nových začátků a možností, jak začít psát novou, nepopsanou stránku svého života. Na paní Zimu navíc nejsme sami, takže si můžeme užít sněhových radovánek s našimi nejbližšími. Ostatně Harry a jeho přátelé nám ukázali, jak udržet úsměv na rtech i v tomto nevlídném čase…

Alou zpátky do školy!

Harry Potter a Kámen mudrců. © JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Stejně jako pro kouzelníky a čarodějky, tak i pro mudly jsou Vánoce magickým časem jídla, rodiny a spousty dárků. Tak proč bychom měli chtít zůstávat ve škole, když je doma u maminky a tatínka tak dobře? S touhle otázkou byste u Harryho jistě neuspěli. Nikdo se mu proto nemůže divit, že radši nevytáhne paty ze školy, než aby si jel pokecat do Zobí ulice s Dursleyovými. À propos, kdo by nechtěl mít Bradavický hrad skoro celý pro sebe?

Pojďme taky ven!

Harry Potter a Vězeň z Azkabanu. © JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Ech, no dobře, asi to není úplně nejlepší období na piknik. Ale to přece neznamená, že by se venku nedala užít nějaká ta zábava. Jen si vzpomeňte na jednu z Hagridových doslova hřejivých vyučovacích hodin…

„To poslední, nač se kdokoli z žáků těšil, bylo strávit za mrazivého lednového rána dvě hodiny venku na školních pozemcích, Hagrid se je však rozhodl pobavit tím, že zapálil hranici plnou salamandrů. Celou učební hodinu pak sbírali suché dřevo a listí na oheň, zatímco ještěři, kteří si v plamenech libovali, se hemžili nahoru a dolů po rozpadajících se, doběla rozžhavených polenech.“ Harry Potter a Vězeň z Azkabanu.

Vidíte? Nakonec si to parádně užili i ti salamandři.

Famfrpál je zpět

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Je fakt, že trénovat famfrpál za ostrého mrazivého větru s rizikem pádu na tvrdou promrzlou zem není moc velká hitparáda, jenže právě v tomto období se naši hrdinové na košťatech teprve „rozehřívají“. V podstatě se to ve všech ohledech podobá mudlovskému fotbalu. Sice můžete mít při těchto extra vyčerpávajících hodinách pocit, že je to za trest, ale stupňující se výzva vás může vybičovat k překvapivým výkonům. A ty vám zaručeně odpomůžou od svátečních kil navíc, zatímco se v zápalu hry vrháte po zlatonce stejně jako odhodlaný chytač nebelvírského mužstva, anebo jako mudlovský čutálista při střílení gólů. Takže víte, co máte dělat – dejte do toho všechno!

Šance ukázat vaše drsnější já…

Harry Potter a Ohnivý pohár. © JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Tak jako Viktor Krum, který předvedl, z jakého těsta jsou kruvalští kluci. To si tak jednoho krásného lednového dne skočíte ze školní kajuty přímo do ledových vod Velkého jezera, jen tak v rámci tréninku na Turnaj tří kouzelníků. Přece nic zvláštního, ne? No a jak by mohlo Viktorovo nezdolné odhodlání navzdory drsným podmínkám společně se skvělou tělesnou kondicí uniknout mladé Hermioně Grangerové? Ani ona nakonec neodolala…

anebo se vytratit do hospody

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Zatímco Viktor Krum zkoušel vodu s naprosto ledovým klidem, Harry, Hermiona a Ron se vydali do Prasinek. Namířili si to rovnou do hostince U Tří košťat. Ostatně když je venku nevlídno a všude kam oko dohlédne jen sněhová břečka, co je lepší, než zasednout se svými nejlepšími přáteli ke sklenici (sklenicím) nevinně vyhlížejícího máslového ležáku?

Už to nemůže být horší…

Harry Potter a Vězeň z Azkabanu. © JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

To je tak, když se v lednu po prázdninách vrátíte do školy na svůj oblíbený předmět jasnovidectví a profesorka Trelawneyová vás ve svých výsostně velkých brýlích děsí, že vaše čára života je ta nejkratší, jakou kdy viděla. Tomu se říká „den blbec“. Ve chvíli, kdy je vám ouvej (chápeme tu změť pocitů při návratu do školy po prázdninách) není nic lepšího než, když vás v té depce ještě někdo podpoří…

…ale vždycky je co slavit

Harry Potter a Ohnivý pohár. © JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Takže Vánoce jsou za námi a my jsme se při nich vyblbli ažaž. Co teď? Určitě máte alespoň jednoho člověka ve svém okolí, který slaví v lednu narozeniny. A ten bude jistě natolik shovívavý, že po vás nebude nic chtít. Vždyť přece chápe vaši povánoční finanční situaci a taky nevalný žaludeční stav po všech těch oslavách. Ale víte co? Nebuďme tak skoupí, přátelé si zaslouží nějakou tu oslavu, tak jim ukažme, že nás zajímají dokonce i v lednu – v tom nevábném, zimou nasáklém měsíci. A snad by mohl i Zlatoslav Lockhart (který oslaví svoje narozeniny 26. ledna) projevit ještě více hřejivé lásky, aby nás všechny rozmrazil.

Volný překlad ze zdroje: https://www.pottermore.com/features/7-ways-hogwarts-showed-us-january-neednt-be-so-bad

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!