Ačkoli to hned na první pohled nevypadá, jsou bystrozorové víc než jen lovci černokněžníků. A my bychom samozřejmě rádi zjistili, co se skrývá pod povrchem… ideálně s orosenou sklenkou po ruce.

Žádné jiné povolání nevzbuzuje takový respekt a obdiv kouzelnické společnosti jako bystrozorové: není divu, že i Harry a Ron se jimi chtěli stát. Proč také ne? Tito šlechetní čarodějové a čarodějky se střemhlavě vrhají proti černokněžníkům a zachraňují nesčetné životy. S nimi skutečně přichází zákon.

Musejí také zdolat náročný výcvik a obtížné testy. A navíc – ačkoliv se nám to možná jen zdá – nepřijde vám, že utajenou podmínkou pro toto povolání je také, řekněme, poněkud specifický styl oblékání? Ano, myslíme tím vás, Kingsley a Tonksová!

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Přestože o nich víme mnohé, ještě více toho o nich nevíme. Bystrozorové byli často uzavření a tajemní a pokud jsme se o nich něco dozvěděli, bylo to jako přilévání oleje do ohně, které v nás budilo touhu dozvědět se ještě víc. Takže pokud bychom měli příležitost sehnat pár lahví máslového ležáku a hodit s nimi řeč, toto jsou bystrozorové, se kterými bychom opravdu rádi trávili čas – pokud možno pavlačovým drbáním.

Alastor Moody

Pošuk Moody by byl nepochybně čaroděj, se kterým by se kvůli jeho strašidelnému vzezření navazoval rozhovor obtížně. Uvažme: značná část jeho nosu je pryč, těkající obří a nepřirozeně modré umělé oko a jeho typický výraz vůbec. Navíc je tu ještě jeho pověst; kdo by mohl zapomenout na prohlášení Charlieho Weasleyho, že polovina Azkabanských cel je naplněna jen díky Moodymu?

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Avšak i přes jeho drsnou povahu jsme si pro něj v našich srdcích udělali místo. Jako starý Brumbálův kamarád a bystrozor v důchodu neváhal pro  Harryho riskovat svůj život. A ani jsme jej vlastně pořádně nepoznali, protože většinu Ohnivého poháru byl Moody zavřený ve své truhle, takže po jeho náhlé smrti zbyla jen spousta otázek.

Jak vlastně přišel o své oko a nohu? Která z jeho bitev proti černokněžníkům byla nejslavnější a jak probíhala? Skutečně neustále vyřvával „buďte ustavičně na pozoru!“, nebo to byla jen improvizace Bartyho Skrka mladšího?

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

John Dawlish

Na to, že měl být špičkovým bystrozorem, Dawlish velice často prohrával osobní souboje. Když jsme se s ním v knihách setkávali, byl buď omráčen Brumbálem, zasažen matoucím kouzlem nebo poslán ke Svatému Mungovi zásluhou Nevillovy babičky.

I přes tyto patálie si ale myslíme, že se v Dawlishovi skrývá víc než onen zevnějšek, který jsme viděli. Často byl posílán k nejobtížnějším případům, takže musel být dobrý. A upřímně, není mnoho čarodějek nebo kouzelníků, kteří by chtěli poznat Brumbála nebo i paní Longbottomovou z jejich špatné stránky. Už jen to, že Brumbál, který za svoji kariéru poznal mnohé nadané studenty, si okamžitě vybavil Dawlishe, který získal u všech jeho OVCÍ skóre vynikající.

Jistě, Dawlish byl typ kouzelníka, který dělá vše podle předpisů, i přesto, že tyto předpisy někdy vytvářeli lidé s ne zcela dobrými úmysly. Nicméně už jen jeho neochvějná loajalita vůči Ministerstvu kouzel nás žhaví na plné obrátky v pokládání otázek na téma věrnost, lítost a samozřejmě selhání. A pak ještě jedno, protože to prostě musíme vědět: co mu vlastně Augusta Longbottomová udělala, že musel být hospitalizován?

Tina Goldsteinová

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Za velkou louží žila ve dvacátých letech Tina Goldsteinová, ambiciózní, seriózní bystrozorka KOKUSy. V záznamech měla jen jeden černý puntík (za který byla dočasně suspendována). Její dobrodružství, které začalo ve Fantastických zvířatech, se teprve rozjíždí, takže by nás teď spíše zajímalo, jaký je život pro americké bystrozory v dobách prohibice a také něco z dob jejích studií ve Stříbranově. A místo máslového ležáku si můžeme pro změnu dopřát pár panáků poctivé hihňavice.

Alice a Frank Longbottomovi

Ačkoliv jsme o Nevillových rodičích příliš neslyšeli, to málo, co víme, poukazuje na to, že byli jedněmi z nejodvážnějších bystrozorů čarodějného světa.

Aminoapps.com

Alice a Frank se připojili k původnímu Fénixovu řádu v dobách, kdy nebylo nikde bezpečno. Protrpěli mučení své a pohled na mučení svých milovaných kletbou cruciatus po takovou dobu, že nadobro přišli o rozum. Tento oblíbený pár by jistě byl skvělou společností pro rozhovor, zejména uvážíme-li, jak úžasní jsou Neville a jeho babička.

Krom toho si myslíme, že tento pár, který držel pohromadě až do jejich nešťastného konce, by nám mohl dát pár zajímavých rad pro partnerské vztahy.

Nymphadora Tonksová

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Tonksová! Žůžo! Nejenže byla Tonksová metamorfmágem, ale také jedním z nejmladších bystrozorů svého času vůbec.

Bylo by skvělé, kdybychom se mohli něco dozvědět o jejích raných bradavických letech v Mrzimoru nebo o jejím bystrozorském výcviku pod vedením jedinečného Pošuka Moodyho. Určitě by nám toho mohla spoustu vyprávět. Nehledě na to, že v knížkách s ní byla úžasná psina.

Kingsley Pastorek

Kdo by se nechtěl setkat s impozantním Kingsleyem? Dokonce i čáry nesnášející Dursleyovi měli před tímto vysoko postaveným, vhodně mudlovsky se oblékajícím bystrozorem respekt.

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

V hnutí odporu proti Voldemortovi během druhé války měl Kingsley významné postavení. Od tajného maření lovu na Siriuse Blacka po ochranu a boj po Harryho boku v několika nebezpečných bitvách. Zachovával si také chladnou hlavu a měl pohotové myšlení, když rychle využil nestřeženého momentu a pozměnil paměť Mariettě Edgecombeové v souvislosti s Brumbálovou armádou, nebo když vyslal patronového posla s varováním na svatbu Billa a Fleur.

Ale přesto stále nic nevíme o Kingsleyho minulosti ani o jeho osobním životě. V knížkách se nikdy nic nepsalo, takže se můžeme jen domnívat. Ačkoliv buďme upřímní, ponechat svůj soukromý život právě takový – tedy soukromý, bylo od budoucího ministra kouzel prozíravé. Přesto nemůžeme přestat spekulovat, jak se z Kingsleyho stal muž, kterého teď známe – moudrý a rozvážný. Má rodinu? Jak se seznámil s Jamesem Potterem? A když už nic jiného, jeho hlubokému a uklidňujícímu hlasu bychom mohli naslouchat celý den.

Tak co, kdo se přidá na první rundu?

Zdroj: https://www.pottermore.com/features/aurors-we-wish-we-could-sit-down-and-have-a-butterbeer-with

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..