Obscurus je manifestace potlačované energie dítěte s magickým potenciálem (jemuž se pak říká obskuriál). Je popisován jako „temná“ a „parazitická“ síla. Obscurus vzniká, když je dítě s magickým potenciálem přinuceno potlačovat svůj talent buď fyzickým, nebo psychickým týráním. Tato energie se může sama manifestovat jako samostatná oddělená entita, která může z obskuriála vytrysknout v návalu násilné a ničivé zuřivosti.

Obscurus: concept art
Autor: Dan Baker, Concept artist at Framestore

Popis

Když obskuriál ztratí kontrolu, síla obscura se uvolní a často se zaměří na příčinu obskuriálových muk, ale také svým probuzením způsobuje destrukci okolí.

Obscurus může být skoro neviditelný, nebo se jeví jako létající či vznášející se nehmotná amorfní entita se vzhledem černého plynného oblaku, nebo jako prudký a divoký proud temnoty, někdy s narudlým jádrem. Bývá popisován jako „temný vítr“ nebo „temná masa“ se „zářícíma bílýma očima“. Může mít olejovitý vzhled, nebo „jakoby plný oleje, pokrytý nebo produkující olej, nebo olejnatý nebo mastný“ (popis převzat ze scénáře k filmu Fantastická zvířata a kde je najít). Vyskytly se rovněž případy, kdy se v té stínovité entitě krátce vynoří obličej, nebo se uvnitř něj ukáže bílý zářivý obrázek hostitele.

Obscurus je v tomto stavu enormně ničivý vůči svému okolí, až k bodu, kdy dokáže levitovat předměty nebo je roztříštit, aniž by s nimi byl ve fyzickém kontaktu. To způsobuje škody zejména stavbám a objektům v těsné blízkosti hostitele. Nicméně může být uklidněn a ukonejšen někým, komu věří, což mu pomůže vrátit se zpět do tělesného stavu, i když emocionální konflikt může způsobit, že se obskuriál opakovaně transformuje tam a zpět.

Obscurus se často zaměřuje na lidi, kteří byli zdrojem utrpení jeho hostitele, jako si obscurus Credence Holokosta vzal na mušku Henryho Shawa, který ho předtím urazil. Zaútočit na Mary Lou Holokostovou mu trvalo déle, protože Credence si s ní byl blízký. Když před ním jeho adoptivní sestra utekla a Gellert Grindelwald, vydávající se za Percivala Gravese, prohlásil, že mu lhal, když ho bral jako kouzelníka, Credence úplně nad svým obscurem ztratil kontrolu a napáchal v New Yorku rozsáhlé škody.

Obscurus: concept art
Autor: Dan Baker, Concept artist at Framestore

Když obscurus někoho zabije, zanechá to na těle oběti specifické známky, nevíce soustředěné v jejím obličeji. Když hostitel obscura – obskuriál – zemře, obscurus obvykle zmizí, ačkoliv Mloku Scamanderovi se podařilo jednoho po smrti jeho hostitele úspěšně udržet naživu tím, že ho uzavřel do ochranného magického pole.

Ve filmu se tak můžeme setkat například s Obscurem, kterého vlastní samotný Mlok Scamander. Ten ho získal od zemřelé sudánské dívky. I v samotném New Yorku se pohybuje další Obscurus. A mezi jednu z nejznámějších teorií, která zatím nebyla oficiálně potvrzená je, že Obscurus byla i sestra samotného Albuse Brumbála, ačkoliv se taková zmínka nachází pouze ve filmu.

Dle mého názoru, rozhodně jde o jednu z nejvíce fascinujících věcí na celých fantastických zvířatech. Fantazie Rowlingové je nepřekonatelná a tak nekonečná, že i z pouhého zrníčka dokáže vyčarovat zázraky. Ačkoliv Obscurus není svým způsobem žádné hodné stvoření, osobně si myslím, že jeho život musí provázet spousta strachu a lítosti.

Přesně ten dokonale vystihuje určitá filmová scéna, kde žal dokážeme vdechovat v prakticky každém záběru. Nejde je zkrátka nelitovat, i když často provádějí zlé věci.

Obsucurs: Concept art
Autor: Dan Baker, Concept artist at Framestore

Zajímavosti

  • Kouzelnické nakladatelství, které sídlí v Příčné ulici a publikovalo knihu Mloka Scamandera Fantastická zvířata a kde je najít, nese název Obscurus Books.
  • Mnoho lidí se táže, proč se v obskuriála nezměnil Harry Potter, vzhledem k týrání, kterému byl u Dursleyových vystaven. Na své oficiální webové stránce na to odpověděla sama J. K. Rowlingová: Obscurus se vyvine jen za velmi specifických podmínek – trauma ve spojitosti s užitím magie, vnitřně přijatá nenávist k vlastní magické moci a vědomá snaha ji potlačit. Dursleyovi se tolik děsili magie, že se o ní Harrymu nikdy ani nezmínili. Protože Vernon a Petunie pokřiveně doufali, že jestli budou k Harrymu dost odporní, jeho podivné schopnosti nějak zázračně zmizí, nikdy ho neučili, aby se za magii styděl nebo se jí bál. A třebaže mu nadávali a trestali ho za to, že „působí, že se kolem něj dějí divné věci“, Harry se nikdy vědomě nesnažil svoji přirozenost potlačit a nikdy si ani nedokázal představit, že by se mu to mohlo podařit.
  • Přestože to zatím stále není potvrzeno, zdá se že obskuriálem byla i Ariana Brumbálová. Popis její „nemoci“, jak ho vyprávěl Harrymu její bratr Aberforth, na obskuriála sedí: „Tím, co jí provedli, jí tak uškodili, že se z toho nikdy nevzpamatovala. Nechtěla už dělat kouzla, ale neuměla se od nich odpoutat, dusila je v sobě, až ji to dohánělo k šílenství, a občas, když svoje čarodějný schopnosti nedokázala potlačit, z ní samy vytryskly. V takovejch chvílích se z ní stával někdo jinej a byla nebezpečná, většinou ale byla hodná, ustrašená a úplně neškodná.“ To by také vysvětlovalo, jak – jako necvičená čarodějka – byla schopná ve výbuchu nekontrolované magie zabít svou matku. Navíc, pokud byla opravdu obskuriálem, její setkání s mladým Grindelwaldem by vysvětlovalo, proč byl temný čaroděj později v životě tolik sílou obscura a obskuriála fascinován.

Zdroje: Harry Potter Wiki, J.K. Rowling’s Website F.A.Q., Harry Potter a relikvie smrti (překlad Pavel Medek).