V jeho hodinách nebylo žádné pošetilé mávání hůlkou, ani žádná přihlouplá zaklínadla. Přesto jsme všichni kouzlo jeho osobnosti milovali. Jsou to již 3 roky, co nás 14. ledna 2016 opustil Alan Rickman, aby se vydal, jak Brumbál s oblibou říkával, na další velké dobrodružství. Alan Rickman ovšem nebyl jen Severusem Snapem. Pojďme na něj zavzpomínat a připomeňme si i některé z jeho dalších slavných rolí.

Celým jménem Alan Sidney Patrick Rickman se narodil 21. února 1946 v Londýnské čtvrti Hammersmith a již od dětství se u něj projevoval talent pro herectví. Přesto se k herectví dostal až v roce 1978, kdy se připojil ke Královské shakespearovské společnosti. Na své dětství vzpomínal jako na šťastné, i když poněkud chudé, poté co jeho otec zemřel na rakovinu, když bylo Alanovi 8 let.

Alan Rickman v Latymerově reálce. Dailymail.co.uk

Jeho herecký talent mu zajistil stipendium na Latymerově reálce v Londýně (Latymer Upper School, v podstatě gymnázium pro 11-18leté studenty), kde hrál v několika školních představeních. Později studoval grafický design a po absolvování si založil vlastní designerské studio Graphiti. Navštěvoval také amatérský dramatický kroužek, kde se v roce 1965 setkal se svojí životní partnerkou, Rimou Hortonovou, oženil se s ní ale až v roce 2012.

Herecký zlom přišel v roce 1985, kdy hrál v adaptaci Nebezpečných známostí francouzského spisovatele Choderlose de Laclose. Role Vikomta de Valmont byla upravena přímo pro Rickmana, který následně ve své záporácké roli zazářil v Londýně a posléze i na Broadwayi, což mu vyneslo nominaci na cenu Tony.

Rickman jako Valmont. Pinterest.com

Tím bylo zaděláno na role záporných postav a protože jeho výkon neušel pozornosti Hollywoodu, dostal možnost předvést se na stříbrném plátně v nezapomenutelné roli teroristy Hanse Grubera v první Smrtonosné pasti. Později prohlásil, že roli dostal hlavně díky tomu, že byl ochoten kývnout na levnou částku.

Přes další role v devadesátých letech, z nichž některé si níže připomeneme, se pak přiletaxoval a navždy zůstal v našich srdcích jako Severus Snape. Pro tuto postavu si jej výslovně vyžádala sama   J. K. Rowlingová, a dokonce, aby mohl postavu hrát na 100 %, mu na jeho žádost prozradila pozadí příběhu Severuse Snapea, což kromě ní nikdo neznal a ještě pár let znát neměl (a Alan nikdy neprozradil, co všechno mu Rowlingová o Snapeovi řekla).

Krom účinkování v dalších rolích se také stal čestným prezidentem nadace pro podporu mladých nadějných umělců v chudobě, IPAT (International Performers Aid Trust). Bohužel zanedlouho prohrál svůj (pro veřejnost tajný) boj s rakovinou.

A když tedy zrovna neučí stádo tupohlavců, jak vařit lektvary, kde ho tedy ještě můžeme vidět?

Kromě zmiňovaného Hanse Grubera zazářil Alan Rickman v několika dalších trhácích. Fanoušci historických velkofilmů mohou obdivovat jeho šerifa z Nottinghamu v Robinu Hoodovi: Králi zbojníků. Málokdo dokáže zapomenout na ohavného šerifa, který chtěl Robinovi (K. Costner) ukrást jeho milovanou Marion.

Šerif z Nottinghamu. Scoopnest.com

U historie zůstal i v roli televizního filmu Rasputin, kde si zahrál titulárního popa a léčitele. Stejně tak historicky zasazená, ačkoliv tentokráte fiktivní, byla role plukovníka Brandona ve zpracování Rozumu a citu od Jane Austenové.

Zabrouzdal také do žánru sci-fi, když si v Galaxy Questu zahrál Alexandra Danea, herce, který je posledních 20 let identifikován s postavou (fiktivního) titulárního seriálu, Dr. Lazara. Když jste fanoušci Harryho Pottera, z Rickmanova depresivního Alexandra Severuse Snapea rozhodně vycítíte (nebo možná naopak, první filmový Potter byl až 2 roky poté).

Fotka z filmu Galaxy Quest, v němž Alan Rickman ztvárnil postavu herce Alexandra Danea, jenž ve fiktivním sci-fi seriálu hraje postavu "Dr. Lazaruse". Na fotce je oblečen v kostýmu a podepisuje se fanouškům na conu. V popředí vidíme částečně 2 fanoušky zezadu. Postava Alexandra Danea je uprostřed v pozadí a se znechuceným výrazem se podepisuje.
Alexander Dane AKA Dr. Lazarus znechucený nadšenými fanoušky. „Při Grabtharovu kladivu, srážím Galaxy Questu 100 bodů!“ https://www.businessinsider.com/galaxy-quest-2-cancelled-2016-4

Po boku mnoha dalších slavných herců jsme jej mohli vidět v romantické komedii Láska nebeská, coby Harryho Williamse, manažera, který trpí nerozhodností, zda zůstat věrný své manželce, nebo si začít románek se svojí sekretářkou.

V moderním zpracování (2005) Stopařova průvodce po Galaxii jsme sice jeho tvář nemohli vidět, ale v původním znění propůjčil svůj hlas paranoidnímu androidovi Marvinovi.

Rolí měl samozřejmě mnohem více než tento výčet, ale zmiňme nakonec ještě Alenku v říši divů (2010) a Alenku ve světě za zrcadlem (2016), kde propůjčil hlas houseňákovi Absolemovi, přičemž druhý z těchto filmů byl jeho poslední rolí a do kin šel až po jeho smrti. A drobná zajímavost: Alan nesnášel nálepku herec padouchů.

Snape, Snape, Severus Snape

Ian Fleming, autor Jamese Bonda, napsal mnoho strhujících příběhů plných akce, napětí a zvratů, ale Jo Rowlingová mu nepochybně konkuruje s příběhem Severuse Snapea coby dvojitého agenta, o kterém jsme až do poslední chvíle v Relikviích smrti pořádně nevěděli, na čí straně vlastně stojí.

Teď již víme, že se způsobem sobě vlastním a riskantně, s ohledem na jeho pozici ve Voldemortově vnitřním kruhu, snažil Harryho chránit. A nebylo to, jak se může zdát, z nějakého nutkání kvůli životnímu dluhu vůči Jamesi Potterovi, ale z lásky k Harryho matce Lily. Asi by bylo zajímavé vědět, zda by se k Harrymu choval jinak, kdyby byl Voldemort poražen už v roce 1981, jestli by se přenesl přes nenávist k Jamesovi a mohl svoji lásku k Lily projevit lepším chováním k Harrymu.

Co ale o Snapeovi ještě víme? Třeba to, že předlohou pro Snapea byl učitel, který Rowlingovou učil chemii. A když už je řeč o učitelování, Snape byl jak nejmladším učitelem Bradavic, tak nejmladším ředitelem. Hmm, kotle nebo zkumavky, nebezpečné je oboje… a bude z toho mýdlo? Ví Bůh.

I.stack.imgur.com

Po Druhé válce napsala Rita Holoubková o Snapeovi knihu Snape: gauner nebo světec? a ačkoliv nevíme, co o něm navykládala (nejspíše spoustu hnoje), jednou z informací, která se mohla v knize objevit, by bylo, že Snape byl jediným Smrtijedem, který dokázal vykouzlit patrona.

Další zajímavostí je, že podle původních skic měl Severus mít strniště a při plánování filmů se uvažovalo o ztvárnění hercem Timem Rothem. Ten však dal přednost Planetě opic, kde mu filmovou magií narostlo víc než jen strniště, a my jsme získali Alana Rickmana, když producenti přihlédli k přání Rowlingové.

I když všichni víme, že smrt je jen další velké dobrodružství, chybíš nám, Alane!

Harrypotter.wikia.com

Jeho život byl plný zážitků. V kostce si ještě připomeňme významná data jeho života, která na něj měla velký vliv:
Narození: 21. února 1946
Úmrtí otce: 1954
Zakončení Latymerovy reálky, nástup na vysokou školu umění a designu v Chelsea: 1964
Setkání s Rimou Hortonovou: 1965
Absolvování VŠ, založení designerského studia: 1967
Královská akademie dramatu, oficiální začátek herecké kariéry: 1972-1974
Role Tybalta z Romea a Julie v televizním zpracování BBC – první role před kamerou: 1978
První velká role a velký úspěch – Hans Gruber ve Smrtonosné pasti: 1988
Zisk ceny BAFTA za herce v podpůrné roli (šerif z Nottinghamu – Robin Hood: Král zbojníků): 1992
Zisk ceny Emmy za roli Rasputina: 1996
Sňatek s Rimou Hortonovou: 2012
Úmrtí: 14. ledna 2016

Zdroje:
https://www.biography.com/people/alan-rickman-20687617
https://www.thefamouspeople.com/profiles/alan-sidney-patrick-rickman-638.php
http://harrypotter.wikia.com/wiki/Snape:_Scoundrel_or_Saint%3F
https://www.imdb.com/name/nm0000614/?ref_=fn_al_nm_1
https://g.cz/jediny-smrtijed-ktery-dokazal-vykouzlit-patrona-12-magickych-zajimavosti-o-severusi-snapeovi/?fbclid=IwAR0IRraEXG6ptacIm-wo7U_Sh89BcCCRpCMh-T5HtJJPaDVItUiu6J6F7kE#

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.

One Reply to “Alan Rickman, 3 roky od jeho odchodu”

Komentování je uzavřeno