Úderem dnešní půlnoci zaznělo pomyslné bimbání zvonů připomínající jedno neveselé výročí. Dne 14.1. roku 2016 zemřel oblíbený herec Alan Rickman, kterého znají nejen mudlové, ale i kouzelníci jako vnitřně rozervaného profesora lektvarů, Severuse Snapea. Dnes už je to 5 let od doby, kdy ve svých 69 letech prohrál boj s rakovinou slinivky. Herec nás však neopustil docela. Neživě živou připomínkou budou jeho sebrané spisy, které vyjdou knižně.

Už na začátku 90. let si Alan Rickman začal psát první deník. Tehdy vycházela Rickmanova hvězda na herecké nebe a jeho zářící kariéru vynesla až do oblak. Alana známe hlavně jako filmového herce, který ztvárnil významné role nejen v sáze o čarodějnickém učni, Harry Potterovi, ale také v Lásce nebeské, Smrtonosné pasti nebo například v Robinu Hoodovi: Král zbojníků. Dařilo se mu i na divadelních prknech, zejména v Královské Shakesperovské společnosti (více o Alanu Rickmanovi zde).

Čtyři fotografie Alana Rickman ve čtvrceném obrázku. Vlevo nahoře vystupuje Alan jako šerif z Nottinghamu - s černými rozčepýřenými vlasy, dlouhými až po ramena, a s černými vousy. Vpravo nahoře je Alan mladý se světlými delšími a upravenými vlasy. Na sobě má bílou košili, tmavomodrou kravatu s bílými puntíky a tmavomodrým sakem s proužky. Vlevo dole je Alan coby Severus Snape s černými delšími vlasy a znepokojeným výrazem ve tváři. Vlevo dole je Alan ve středních letech se světle hnědými, střiženými vlasy a vousy.
Alan Rickman a jeho role. (Jako čtyři členové jedné kapely, není-liž pravda?). Zdroj: pinterest.com (uložila: Daniela Moya)

Zákulisní informace, zkušenosti a postřehy z těchto a dalších hereckých počinů reflektuje Alan právě ve svých denících, které vedl až do své smrti roku 2016. Za zhruba 25 let vzniklo celkem 27 svazků. Do jedné jediné knihy je chce převést a posléze vydat britské nakladatelství Canongate, které odkoupilo potřebná práva na aukci od HDD literary agency. Jelikož Rickman už od samého začátku plánoval, že své deníky jednoho dne zveřejní, bude jeho přání splněno post mortem. Natěšení fanoušci po celém světě si tak udělali poznámku do svých diářů i mobilů, že deníky mohou vyhlížet v knihkupectvích na podzim roku 2022.

Deníky odhalují Alana nejen jako herce, ale jako skutečného Alana (pozn. red.: takového, jakým Alan skutečně byl, nejen jako někdo pod maskou fiktivní postavy) – jeho smysl pro humor, vnímavé postřehy, zručnost a oddanost k umění,“ okomentovala vydání deníků Rima Hortonová, manželka zesnulého muže, s nímž žila od roku 1965.

Fotografie obličeje herce, který se dívá do objektivu. Má světle hnědé a šedé, delší a upravené vlasy a nasazený mírný úsměv. Je vidět část jeho založených rukou na hrudi. Má na sobě černý svršek s dlouhými rukávy.
Fotografie z února roku 1992. Zdroj: codepen.io, autor: Didier OlivrÈ/Corbis

Alan Rickman psal nejen svůj vlastní životní příběh, ale poznamenával si i niterné myšlenky a hodnocení k divadelním hrám, které osobně navštívil. Některé malé recenze znějí nadšeně, jiné jsou naopak ostře kritické. Čtenář také získá vhled do hercova osobního života, jeho navázaných přátelství a politického smýšlení. Nechybí samozřejmě ani zážitky z natáčení, včetně těch, které se týkají kouzelné série Harryho Pottera.

Na Alanových ručně psaných denících je patrné, že byly připravovány s vědomím budoucího vydání. Autor totiž neopomenul ani vizuální stránku svého životního díla; stručný a výstižný obsah členěný do odstavců, provázené malovanými obrázky – jestlipak jste věděli, že Rickman byl také výtvarným umělcem! Alan formuloval své deníkové zápisy jako osobní promluvu k příteli.

Fotografie obličeje staršího herce se stříbřitými, rozevlátými vlasy. Dívá se do objektivu a na sobě má tmavomodrou košili s rozepnutými knoflíčky u krku a černé sako. Za ním je v rozmazaném pozadí nástěnná police plná knih a přišpendlenými papíry.
Léty prozkoušený starý dobrý Alan. Zdroj: cbr.com

Nakladatelství označuje Rickmanovy deníky za vtipné, intimní, duchaplné, ale i klevetivé a naprosto upřímné. Zdalipak vás tato slova navnadila k tomu, abyste si tyto deníky pořídili také?

Zdroje: https://www.theguardian.com/books/2020/nov/21/alan-rickman-27-volumes-of-diaries-to-be-published-as-one-book-canongate
https://www.kinobox.cz/clanek/19453-kniha-o-zivote-alana-rickmana-bude-necim-co-kazdy-fanousek-milovaneho-herce-musi-mit
https://www.novinky.cz/kultura/clanek/deniky-alana-rickmana-vyjdou-knizne-40344375

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..