Aneb jak si mohou být sourozenci tak podobní a přesto tak odlišní…

The Black sisters. Illustration by Jessica Roux

Často se říká, že pokud se rodiče snaží dětem předat své vlastní názory, mohou se stát jen dvě věci: ratolesti je buďto přijmou za své, nebo se jim vzepřou. Cygnuzsovi a Druelle Blackovým se přihodilo obojí: jedna dcera jejich názory přijala, druhá je odmítla a třetí zůstala někde na půli cesty mezi těmito dvěma možnostmi. A přesto to byla jedna a ta samá věc, která určila osud všech tří sester: láska. A to dokonce i tak zvrácená a špatná láska jako v případě Bellatrix.

Raná léta

Vyrůstat v rodině Blacků muselo být pro děvčata z hlediska financí a cti docela snadné, neboť se jejich rod řadí k tzv. „Posvátné dvacet osmičce“, tedy dvaceti osmi kouzelnickým rodinám, které se označují jako čistokrevné. Jak idylický byl ale jejich život doopravdy, to se můžeme jen dohadovat.

Když totiž Sirius vysvětloval Harrymu svůj původ a poodhalil něco málo o rodině Blacků, zmínil se například o tom, že se jeden z členů jeho rodiny pokusil na Ministerstvu kouzel prosadit zákon, který by legalizoval zabíjení mudlů. Blackovi se navíc netajili tím, že hluboce opovrhují kýmkoliv, kdo nesdílí jejich ideály, a to i přesto, že to byla jejich vlastní krev – což je opravdu ironické, když vezmeme v potaz, že to všechno bylo vlastně kvůli krvi.

Jediné, co s jistotou můžeme o sestrách Blackových říct, je, že byly všechny zařazeny do Zmijozelu. Nicméně po odchodu z Bradavic se jejich cesty dramaticky rozdělily.

Bellatrix, Smrtijedka

Bellatrix, nejstarší ze sester, přijala fanatickou posedlost čistokrevností, kterou jí vštípili její rodiče, bez jakýkoliv protestů. Byla to také ona, kdo byla své rodině nejoddanější a která se přidala ke Smrtijedům, jen co to bylo možné. Aby uchovala čistokrevnost svého rodu, provdala se za Rodolphuse Lestrange, kterého nikdy nemilovala, ale pohromadě je držela záliba ve způsobování bolesti a smrti. Není tedy divu, že to byli oni, kdo mučili Franka a Alice Longbottomovy.

Nejpodivnější však je, že i přes všechny tyto krutosti v sobě Bellatrix byla schopná vypěstovat něco tak čistého jako je láska, kterou chovala k Lordu Voldemortovi. I sám Harry byl ohromený, jak zuřivě a divoce dokázala Bellatrix bránit Pána zla, ale na druhou stranu k Voldemortovi samotnému promlouvala vždy něžně. Svou věrnost dala najevo také tím, že to byla to ona, kdo zůstal jako poslední stát po jeho boku v Bitvě o Bradavice, zatímco ostatní Smrtijedi byli zabiti nebo utekli. Nicméně, byla to láska jednostranná, jelikož Voldemort nebyl schopný nikoho milovat a jak on, tak ideály rodiny Blackových byli strůjci pádu nejstarší sestry.

Bellatrix casting a spell and holding the Sowrd of Gryffindor
Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 1

Narcissa, oddaná matka

Pokud byla Bellatrix schopná mít kromě Voldemorta ráda někoho jiného, pak to byla její mladší sestra (se kterou se vzájemně oslovovali „Cissy“ a „Bella“ – bezpochyby zdrobněliny, které si vymyslely jako děti). Možná k tomu přispěl i fakt, že se Narcissa, nejmladší ze sester, provdala za Luciuse Malfoye, věrného Smrtijeda a člena čistokrevné rodiny, který sdílel stejné názory jako rodina Blackových. Avšak i přesto, že Narcissa byla z obou stran obklopena temnými myšlenkami, sama se Smrtijedkou nikdy nestala.

Byla to totiž láska k jejímu jedinému dítěti, Dracovi, která ji držela na „světlejší“ straně. To díky ní si přála, aby Draco chodil do Bradavic namísto do Kruvalu, který byl dál od domova a příliš inklinoval k černé magii. Byl to také důvod, proč se odvážila lhát Pánovi zla a zapříčinila tak jeho zkázu. O Narcisse se tedy nedá říct, že by byla skrznaskrz špatná. Přesvědčená o nadřazenosti své rodiny nad všemi ostatními – to ano, ale krutá a zlá nikoliv. Její nejsilnější charakteristikou tedy zůstává její oddanost synovi a hrdost na rod Blacků.

Bellatrix bonds Narcissa and Snape in an unbreakable vow.
© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Andromeda, krvezrádce

A pak tady byla prostřední sestra, Andromeda. Ta zpečetila svůj osud, když se provdala za Teda Tonkse, kouzelníka mudlovského původu (a studenta Mrzimoru), jehož krev byla nanejvýš „nečistá“. Ted svou ženu oslovoval „Dromeda“, což mohla být její dětská přezdívka, nebo to byl způsob, jak jí jednoduše projevil lásku. Nicméně, ihned poté, co se Andromeda zřekla svého jména, se stala krvezrádcem a se svými sestrami se už nikdy víc neviděla. Bellatrix to potvrdila i Voldemortovi, když řekla, že ona a Narcissa „se se svou sestru neviděly od té doby, co si vzala toho mudlovského šmejda“. Ale Andromedě to nikdy nevadilo. Byla šťastná, když se mohla distancovat od své fanatické rodiny, avšak svou podobu skrýt nedokázala, nebo přesněji řečeno,  podobnost své starší sestře Bellatrix. Když Andromedu poprvé potkala Hermiona, vytáhla proti ní hůlku, protože byla přesvědčená, že stojí proti nechvalně známé Smritjedce, což Andromedu přirozeně vůbec nepotěšilo.

Ironické a trafické zároveň proto je, že Andromeda, která byla ze všech sester nejlaskavější, byla tou, která nejvíce trpěla. Byla to ona, kdo v Druhé kouzelnické válce přišel skoro o všechno – její manžel Ted byl zabit lapky, když utíkal před Smrtijedy, kteří kontrolovali Ministerstvo kouzel, a o pár týdnů později Bellatrix zabila její dceru, Nymfadoru Tonksovou. Jedinou přímou rodinou, která Andromedě zbyla, byl její vnuk Teddy Lupin, kterého vychovala s láskou a něhou.

Zdá se  naprosto neuvěřitelné, že tyto tři ženy byly sestrami, a že přestože jim byly vštěpovány stejné názory a poučky, žily tak odlišné životy. Ale nakonec… rodina Blacků je plná zvratů a záhadných odboček, že ano?

Zdroj: https://www.pottermore.com/features/andromeda-narcissa-and-bellatrix-a-tale-of-three-sisters?utm_source=m.facebook.com&utm_medium=referral

 

 

Kira

Hrdá studentka Mrzimoru, která kdyby nebyla přijata do Bradavic, ráda by chodila do koleje Thundebird v Illvemorny nebo do japonského Mahoutokoro. Miluje obranu proti černé magii, péči o kouzelné tvory a famfrpál (přičemž v mrzimorském týmu zastává post střelce). Po škole se bude buďto věnovat právě tomuto sportu nebo nastoupí na Ministerstvo jako neohrožený bystrozor. Kdo ví.