Na konci září jsme vás informovali o Mistrovství České republiky ve famfrpálu, kde se o víkendu 2. – 3. října ukázali nejen pardubičtí nováčci Fortescue Falcons a mistři z roku 2019 Prague Pegasus. Hrálo se podle nových pravidel, která stanovují například jednotnou délku košťat nebo prodloužení hry v případě chycení Zlatonky prohrávajícím týmem. Jak bývá zvykem, i tentokrát přijeli pomoci hráči ze Slovenska, rozhodčí z Polska a nesměla chybět jedna z nejlepších Zlatonek – Martin Čurnek, zvaný Cerebro, který na turnaji mimochodem oslavil své 33 narozeniny. Dále se účastnili dobrovolníci například z nehrajícího týmu Phoenixes Pilsen.

Na fotce můžeme vidět hráče s modrým dresem Pegasů s číslem 90 a žlutou čelenkou, nad ním je nápis Vědma. Mezi nohama má trubku a na nohou modré štulpny. Před ním je hráč ve žlutém dresu s nápisem s černými rukávy. Má modrý chránič na koleni. Žlutý hráč je v obranném postoji.
Cerebro v akci. Foto: Matúš Zošák

V sobotu se začínalo s menším zpožděním, okolo půl desáté, zápasem Brno Banshees proti Prague Red Pegasus, kteří si proti favoritům z Brna nevedli vůbec špatně. Celou hru se drželi se ztrátou pouhých 3 – 4 branek. Po neuznaném chycení Zlatonky od Vojty z Pegasů zápas pokračoval a pražský tým se přiblížil na dostřel jen o 2 branky. Nakonec však Zlatonku úspěšně lapilo Brno, a radovalo se tak z výhry 120:70.

Na fotce jsou 2 hráči - holku a kluka, stojící bokem a hledícími doleva, . Holka má blond vlasy v culíku, a brýle na očích. Na sobě má černou mikinu s modrým nápisem Prague Pegasus a číslem 17 na rameni, červené kraťasy s logem Pegasů, červené štulpny a hnědé boty. V rukou drží modrou vlajku s logem Prague Pegasus. Kluk stojí blíže k nám a má hnědé rozčepýřené vlasy, na sobě červenočerný dres s číslem 18 na rameni a na kraťasech logo Prague Pegasus. Pod kraťasy má černé legíny vytažené po kolena. Oba stojí na trávě.
Červení Pegasové fandí. Foto: Matúš Zošák

Následovalo utkání Fortescue Falcons proti Occamy Olomouc, kteří byli oproti ostatním týmům v početní nevýhodě. Pardubičtí šli do zápasu od svého začátku velice tvrdě, což jim spolu s horší znalostí pravidel vyneslo velký počet žlutých karet. S tím souviselo i vyřazení 2 jejich hráčů ze zápasu. Tato překážka je však vůbec nevyvedla z míry a i díky početní výhodě a velkému odhodlání si záhy vytvořili náskok 3 branek. Okamie se jedním gólem přiblížily, ovšem pardubičtí jim unikli na rozdíl 4 gólů. Dále jsme mohli vidět vyrovnanou hru a rozdíl skóre před vypuštěním chytačů do hry byl pouhých 30 bodů, což znamenalo, že Olomoučtí nutně potřebovali chytit Zlatonku. To se jim také podařilo, a hra šla do prodloužení, ve kterém však zvítězili Falconi.

Na fotce se nachází 3 hráči. Nejblíž k nám stojí kluk, který se dívá doprava. Na čele má černou čelenku a brýle na nose. Je oblečen do modro-fialového dresu Occamy Olomouc, na němž má číslo 47. Mezi nohama a v levé ruce svírá šedivou plastovou trubku. Za ním stojí holka s kudrnatými vlasy, bílou čelenkou na čele, která stojí k divákovi čelem a svou pravou rukou naznačuje růžky nad hlavou svého spoluhráče. Na sobě má stejný dres jako kolega. Mezi nohama a v levé ruce svírá šedou plastovou trubku.
Occamy Olomouc při hře. Foto: Matúš Zošák

Před obědovou pauzou bylo naplánováno pražské derby. Prague Pegasus v modrých dresech měli lepší sestavu a tedy i větší šance na výhru, ale Prague Red Pegasus jim to rozhodně nechtěli dát zadarmo. Na obou stranách jsme mohli sledovat skvělou střeleckou i odrážečskou hru, i přesto však modrý tým určoval tempo a dostal se do rychlého vedení 40:0. Dále se pokračovalo v nastaveném trendu a skóre se před chycením Zlatonky vyšplhalo na 120:30. Červený tým potřeboval vzpruhu v podobě chycené Zlatonky, aby si alespoň nějak napravil skóre, to se však nestalo, a vyhrál tudíž tým modrých s konečným výsledkem 150:30.

Na fotce můžeme vidět hromadnou fotku hráčů v červeno-černých a modro-černých dresech s nápisem Prague Pegasus. Jsou mezi sebou namíchaní a tvoří 2 řady, ta přední sedí a ta zadní stojí. Vzadu napravo jsou ještě 3 hráči za 2. řadou a kluk v černém saku. Uprostřed vzadu je modrá vlajka a vepředu je žena s kudrnatými vlasy a dítětem v ruce.
Červenomodří Pegasi. Foto: Matúš Zošák

V odpolední části nás čekaly 4 zápasy. Jako první si to rozdali Brno Banshees proti Occamy Olomouc. Brno ukázalo, že je papírově lepším týmem a vytvořili si brankový náskok. Olomouc se však nechtěla vzdát bez boje a předvedla svou sílu na Zlatonce, díky jejímuž chycení se přiblížila k soupeřovi na 3 góly. Převaha Banshees pokračovala a zvítězili s výsledkem 110:60. Utkání Fortescue Falcons proti Prague Pegasus mělo svého favorita, ale jelikož jsme viděli, čeho jsou Pardubice schopné, bylo jasné, že to Praha nedostane zadarmo. I přesto, že se Pegasové vzdalovali svým skóre, Pardubičtí do utkání šli s velkým nasazením a rvali se o každý bod. Po úspěšném chycení Zlatonky tak byli na rozdílu pouhých 2 branek, ale do výhry jim, podle nových pravidel, chybělo gólů 5 . Pražští, kterým stačily na výhru pouhé 3 branky, toho dokázali využít a nákonec zvítězili se skóre 150:100.

Na fotografii jsou uprostřed tři hráči téměř za sebou. Nejdál je hráčka v zeleném dresu a černou čelenkou, drží v pravé ruce míč "camrál" a levou rukou svírá tyč, umístěnou mezi nohama. Dívá se po hráči nalevo od ní v modro-fialovém dresu a bílou čelenkou. Do obličeje mu nevidíme. Strká do něj hráč v zeleném dresu a zelenou čelenkou. V pravé ruce drží míč "potlouk".
Olomouc proti Brnu (MS 2019). Foto: Matúš Zošák

V předposledním zápasu se spolu utkali Occamy Olomouc a Prague Red Pegasus. První gól Olomouckých nezastavil červené v jejich jízdě a pomalu navyšovali své skóre. Okamie se ovšem nevzdávaly a i v početní nevýhodě ukazovaly, že výhru jen tak lehce nepustí. Brzy ale bylo znát, že Praha je na tom lépe a své střely proměňovala v branky, což společně s chycením Zlatonky vyústilo v konečný výsledek 120:40. Den zakončilo klání mezi Brno Banshees a Prague Pegasus. Pro mnohé nejočekávanější zápas 1. hracího dne. Praha nastoupila do utkání velmi odhodlaně. Brněnským, kteří měli v soupisce plno nováčků, mezi nimi i nejstaršího hráče mistrovství, kterému bylo čerstvých 50 let, se bohužel nedařilo skórovat do obručí a ze zápasu si odnesli pouhý 1 gól. Zato Pegasům se dařilo proměňovat své střely v branky a před chycením Zlatonky dosáhli na 90 bodů. Tu nakonec dokázali polapit a zvítězili s jasnou převahou 120:10, což naznačovalo, že pokud se bude opakovat finále z roku 2019, mohla by Praha opět zvítězit.

Na fotce je 7 hráčů (4 modří Pegasové a tři zelení Brňáci). Hráč v zeleném a se zelenou čelenkou drží míč "potlouk" a snaží se vyběhnout z místa. Z obou stran ho však drží dva modří Pegasové". V blízkosti vřavy jsou i ostatní: Dva Pegasové s bílými čelenkami za ústřední trojicí (vidíme jim do obličeje). Dvě Banshee stojí na krajích fotky zády k nám.
Zápasová vřava. Foto: Matúš Zošák

To jsme měli zjistit již druhý den. Rozhodoval každý zápas, o finále bojovaly 3 týmy. Olomoučtí už byli z této bitvy vyřazeni, a mohli se alespoň pokusit vyhrát nad úřadujícími mistry. Ráno nastoupili Brno Banshees a Fortescue Falcons, kteří dostávali rady v průběhu celého turnaje a při tomto zápasu se mohli opřít o koučink slovenského odrážeče Martina Želonky. I díky tomu se s Brnem drželi na dostřel a před Zlatonkou ztráceli pouhých 30 bodů, což by znamenalo, že pokud ji chytí, půjde se do prodloužení a mají šanci pomýšlet na finále. Bohužel pro ně se tak nestalo, Zlatonku lapil brněnský chytač, a posunul tak domácí do finále. Už tedy bylo jasné, že se zopakuje finále z roku 2019.

Na obrázku jsou 3 hráči v pohybu, kteří míří směrem k divákovi. Mají na sobě černé dresy a štulpny, na trikách se leskne zlaté logo se sokolem nad koštětem. Mezi nohama mají černé trubky, které drží levou rukou. Hráč nalevo má bílou čelenku a drží v pravém podpaží míč "potlouk". Hráč uprostřed má černou čelenku. A hráč napravo má zelenou čelenku.
Falconi jdou do boje! Foto: Matúš Zošák

Nejdřív však bylo na pořadí dne utkání Occamy a Pegasů v modrých dresech. Tomu jasně dominovala Praha, která měla i převahu v počtu hráčů. Olomoučtí zvládli dát pouze 2 góly, a nepovedlo se jim ani chytit Zlatonku, tudíž nikoho nemohl překvapit konečný výsledek 160:20. O poslední body do tabulky se utkali Prague Red Pegasus a Fortescue Falcons. K vidění byl vyrovnaný zápas až do konce, kde se štěstí nakonec otočilo k Pardubickým a ti zápas ovládli 110:60.

Na fotografii je 15 hráčů ve dvou řadách - jsou otočení k sobě. Vzadu jsou hráči v černých dresech, kteří si potřásají ruce s hráči v červených dresech. Ti jsou k nám otočeni zády.
Gratulace vítězům. Foto: Matúš Zošák

Nyní už zbývalo jen rozhodnout, kdo získá cenné kovy. O 3. místo si to rozdali účastníci předešlého zápasu a Praha v červených dresech dostala šanci zabojovat o bronz. Skóre bylo dlouho vyrovnané, později však Pardubice nabraly náskok a utekly na rozdíl 5 gólů. Pegasům se podařilo chytit Zlatonku a hrálo se prodloužení. Falconi zde byli úspěšnější a zajistili si bronz. Na řadu přišlo dlouho očekáváné finále. Pro Pražské však začalo velmi smolně. Asi 5 sekund po startu si zranil kotník jeden z hráčů po srážce s brněnským hráčem. Oproti zápasu z předešlého dne hru dirigovalo Brno. Bohužel se v pražském týmu během hry zranili další hráči a 3 z nich museli být po zápase odvezeni do nemocnice. Praha si nevytvářela větší střelecké šance, na rozdíl od Brněnských, kterým góly padaly. Před vypuštěním chytačů do hry skóre ukazovalo 60:20. Praha tudíž nutně potřebovala 30 bodů, Zlatonku se jí však nepodařilo chytit, a Brno se radovalo z titulu mistra a skóre 110:30.

Na fotce se nachází hráči ve 2 řadách v zelených dresech a se zlatými medailemi na krku. Přední řada sedí a zadní stojí. Za zadní řadou jsou uprostřed ještě 2 hráči. 3. hráč zleva drží v pravé ruce zlatý pohár.
Mistři ČR. Foto: Matúš Zošák

Vše tedy zakončila gratulace vítězům, kteří získali medaile, poháry a trofej. Po společných foceních se pak všichni rozjeli zpět do svých domovů. Gratulujeme novým mistrům České republiky ve famfrpálu!

Turkiš

Mojí oblíbenou barvou je modrá, a možná proto mě Moudrý klobouk zařadil do Havraspáru, i když poslední dobou zjišťuji, že mám v sobě i něco z koleje jezevců. Zatím ještě studuji, ale moje vysněné povolání je zpěvačka a magizooložka.

2 Replies to “Brno Banshees připravilo Prague Pegasus o titul mistrů republiky”

  1. Nechci si moc stěžovat, protože si s tím Turkiš určitě dala práci, ale chyb jsem v článku našla docela dost v poměru k délce textu (především špatně napsané jméno pražského týmu v prvním odstavci nepůsobí příliš dobře). Taky bych dala popis boje o první místo do nového odstavce a některé formulace byly trochu prapodivné.

    1. Děkujeme za upozornění, některé chyby, zvláště ve jménu Prague Pegasus jsme dodatečně opravili (korektury článků děláme pravidelně, ale někdy se dělají až v noci a člověk už to prostě nevidí). Styl každého redaktora ale většinou opravovat nechceme (pokud není opravdu nesmyslný), aby si články zachovaly osobitost svých autorů. Nicméně všichni se potřebujeme posouvat dál, takže za upozornění jsme vždy rádi. Díky 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..