Tento víkend patří hrdinům! Už potřetí se v pražském O2 Universu otevřou kouzelné portály, skrze něž pronikne do světa mudlů magie. Comic-Con, třídenní jízda fantastickými světy, je opět tady a fanoušky různých světů bude bavit od dnešního dne, 22. dubna, do neděle 24. dubna.

Praha, matka měst, bude opět svědkem pestrobarevné přehlídky fantastických světů a pohostí řadu známých osobností. Stane se tak po pouhém půl roce od konání posledního Comic-Conu, který se po několika odkladech uskutečnil 15. října do 17. října. Své krátké prsty v tom měl samozřejmě covid. Snaha akci posunout opět více k začátku roku tak přiměla pořadatele uspořádat další ročník nedlouho po tom druhém.

A co je pro fanoušky Harryho Pottera největším lákadlem na Comic-Conu 2022? No přece známé postavy z filmů a kouzelnický program!

Na fotografii pózuje herečka Victoria Yeates v dlouhých bílých šatech s černým vzorem, které dávají vzhled popraskaných šatů. Šaty mají sytě růžové dlouhé a nadýchané rukávy a stejně barevnou stuhu kolem pasu. Victoria má i stejně růžové sandály na podpatku. Za ní je banner Brumbálových tajemství.
Victoria Yeates alias Bunty. Zdroj: celebmafia.com

Jak už jsme prozradili v titulku, z velkých dálek se k nám do Prahy přemístí Victoria Yeates alias sličná Mlokova asistentka Bunty a Richard Coyle, méně slavný bratr mnohem proslulejšího Albuse, Aberforth Brumbál. Pokud byste se s nimi rádi viděli, pak budete mít příležitost hlavně v neděli, kdy proběhne beseda s oběma herci mezi 13:00 a 14:00. Victoria bude přítomná také v sobotu od 13:00 a vyzpovídána bude ještě zvlášť mezi 20:00 a 21:00. Zapomenout bychom ale neměli ani na jinak známého herce Juliana Glovera, který v anglickém originále namluvil akromantuli Aragoga ve filmu Harry Potter a Tajemná komnata. Na Comic-Conu se objeví v pátek a v sobotu, přičemž besedy s ním proběhnou v pátek mezi 14:30 a 15:30 a poté následující den mezi 10:00 a 11:00. Podrobný přehled zde.

Pokud je vaše nadšení tak velké jako rozrůstající se Bradavice (pochopitelně myslíme hrad), pak si nenechte ujít ani focení s herci. Samozřejmě to nejdřív musíte vzít oklikou přes Gringottovu banku. Snímek s Victorií vás totiž vyjde na 890 Kč a stejně tak i podpis. Richard bude o stovku dražší, takže počítejte s 990 Kč jak za focení, tak i za autogram. Julian si však sám sebe cení o něco méně, takže za fotku a za podpis (každý zvlášť) zaplatíte 690 Kč. Podrobný přehled zde.

Na fotografii je obličej herce Richarda Coylea s hladce oholenou tváří. Dívá se přímo na diváka.
Richard Coyle alias Aberforth Brumbál. Zdroj: Maura Leamy Twitter

Kromě herců vás na akci čeká také Potterfan, který se svědomitě stará o to, abyste se ani v obyčejných kalhotách necítili jako mudla. Zároveň pod svou sekci přibral i témata ze světa Young Adult literatury, aby nebylo „přepotterováno.“ Opět pro vás přichystal bohatý program, z něhož jsme pro tento článek vybrali skromné vzorky zdarma. Chybět nebudou přednášky ani kvízy o ceny.

Jelikož je v kurzu momentálně již třetí film Fantastická zvířata, budou některé programy patřit jim. Pokud už jste stačili zhlédnout nejnovější film, přijďte se o svým dojmech pobavit na besedě Fantastická zvířata 3 – naděje a realita od Hanetky. Jestliže vás ovšem zajímají skutečná fantastická zvířata žijící mezi námi, mohla by vás zajímat přednáška Fantastická zvířata v mudlovském světě, kterou si připravila zkušená zooložka Moonys. A jelikož si film FZ spojujeme hlavně s Mlokem Scamanderem, pocházejícím z mrzimorské koleje, která je proslulá svým kladným vztahem k bylinkářství, zmiňme malý kurz Bylinkářství v průběhu věků.

Obrázek je rozdělený na dvě půlky. Vlevo je Aragog a vpravo obličej herce Juliana Glovera.
Aragogovi propůjčil hlas Julian Glover. Zdroj: zimbio.com

Svět Harryho Pottera samozřejmě neopomíjíme, a nadále zůstává v základech Potterfanského repertoáru. Těšit se tak můžete na opakované, leč úspěšné přednášky z Festivalu fantazie, o typických vlastnostech kolejních příslušníků. Ba co víc, dostanete návod k použití Nebelvírských, Mrzimorských, Havraspárských i Zmijozelských jako recept na přípravu lektvarů.

Někteří mudlové stále žehrají na to, že nedostali svůj dopis z Bradavic a čekají na něj s nadějí, nebo i hořkostí v srdci stále. Ale opravdu je kouzelnický svět ve srovnání s tím mudlovským tak skvělý, jak si ho představujeme? Anebo jak bychom si ho přáli mít? Přijďte kriticky porovnat oba světy a zjistěte odpovědi na přednášce Společnost kouzla zbavená od Tracy. Více o Poterovském univerzu se pak můžete dozvědět na programech Kouzelnické hůlky nebo Rekvizity a artefakty z HP od Affaiy.

Na fotografii jsou dvě čarodějky, které svádějí souboj s hůlkami. Vlevo je havraspárská studentka se světlohnědými vlasy v hábitu a šálou. V levé ruce drží hůlku a pravou má nad sebou v útočné pozici. Vpravo zaujímá útočnou pozici zmijozelská studentka v hábitu a s kravatou. Má blonďaté vlasy ve dvou culících, v pravé ruce drží hůlku a levou zdvihá za sebou. Obě stojí před Pottershopem.
Souboj s hůlkami svedly Tereza Alfonso z Havraspáru a Lucie Černá ze Zmijozelu na Comic-Conu 2021. Foto: Acalanthi

V novodobém světě je snaha propojit vše s virtualitou, není tomu jinak ani s kouzly a Harry Poterem. K tomu se váží programy jako Evoluce HP her, tedy představení všech dosud existujících Potterovských her, Poklady internetu (videotéka HP videí) a zábavný pořad 5 Minuten Harry Podcast, v němž Barbora Homolková vyzobe nejzajímavější momenty Potterovských filmů od německé YouTuberky (němčinu za vás přeloží autorka).

Máte-li v sobě zabudovaného i soutěžního ducha, přijďte si prověřit své znalosti ve třech Potterovských kvízech Bezejmenný kvíz, Jsi „pravý“ Poterhead a Kdo to řekl? Knižní verze.

Na fotografii jsou dva Smrtijedi v černých hábitech a se zdobenými maskami přes obličej. Zdobené jsou rozvilinami. Oba Smrtijedi útočí hůlkou v pravých rukách přímo na diváka.
Zaútočí zaútočily na Comic-Conu 2021. Objeví se i letos? Foto: Acalanthi

V neposlední řadě jsme zmínili i Young Adult literaturu, která bude součástí programu od Potterfanu. Známé jméno jednoho z největších hororových autorů, Stephen King, se bude skloňovat hned ve dvou přednáškách Stephen King v YA žánru a Young Adult povídky od Krále hororů od Tracy. Stejná autorka vás zavede ještě do zcela jiného světa v dvoudílném programu Hunger Games – fanouškovské filmy. Do sálu se štítkem „Potterfan“ zavítá i oblíbená festivalová přednášející a vypravěčka Tess, která vás seznámí s Příběhy nepříliš známými z pokladnice povídkových archivů. A vzhledem k tomu, jak Tess známe, jistě budete z její přednášky odcházet s podrážděnou bránicí a Jokerovým úsměvem. Pokud nechcete být pouhými konzumenty cizích příběhů, ale sami cítíte vypravěčské střevo v břiše, svěřujeme vás do péče Iana-Dachse, od něhož se můžete naučit Jak psát bestsellery.

Tolik z krátké ochutnávky letošního programu od Poterfanu na Comic Conu 2022. Pokud vás zajímá celkový přehled, podívejte se na program na pátek, sobotu a neděli.

Na orámované fotografii je stánek Pottershop s mnohočetnými regály, na nichž je nejrůznější zboží. Rám je žlutý a v levém horním rohu je logo Comic Con Prague.
Pottershop nebude chybět na Comic-Conu 2022. Zdroj: Comic-Con Prague Facebook

Na závěr ještě jeden důležitý oznam. Protože víme, jak důležitá je magická atmosféra, jíž umocňuje i kouzelný merch, rozhodně zavítejte do prodejního stánku Pottershop. Sháníte školní hábit? Hůlku? Plyšové fantastické zvířátko? Pomůcky ke kouzlení, neviditelný plášť, batoh, nebo dokonce kabelku v kolejních barvách? Můžete si být jisti, že tohle a mnohem víc seženete právě tady. Všechno zboží je licencované.

Přejeme mnoho kouzelných zážitků na Comic Conu 2022!

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..