Vždy přívětivá a srdečná profesorka bylinkářství. Houževnatá čarodějka, v jejímž laskavém srdci najdeme další dobré vlastnosti, kterých si mrzimorská kolej velmi cení. Na pozici ředitelky mrzimorské koleje nemohl být dosazen nikdo s příhodnějším charakterem. A právě na něj si posvítíme v tomto článku. Světla prosím! Představujeme vám profesorku Pomonu Prýtovou!

Pomona Prýtová. Zdroj: wizardingworld.com

Profesorka Prýtová je neopěvovanou hrdinkou, která se sem tam mihne na pozadí, když je Potter zrovna na place. Přesto je její postava jedním ze základních kamenů bradavického hradu, bez něhož by škola nebyla úplná. Na povrchu laskavá a přívětivá, ale uvnitř jiskří jako elektrárna. Na první pohled zanedbaná; s ošoupaným záplatovaným kloboukem, rozcuchanými vlasy a zašpiněnými nehty od hlíny – znamení, že se nezalekne práce, při níž si může umazat ruce i hábit. Byť je nedílnou součástí váženého profesorského sboru v Bradavicích, je zároveň žoviální a občas ji překvapivě můžeme nachytat při menší škodolibosti. Ovšem vždy spravedlivé.

Se mnou je bylinkářství hračka! Zdroj: cinemablend.com

Ano, i když je Pomona teoreticky příjemná a přívětivá, pořád stojí pevně nohama na zemi i mimo svůj skleník. Když přijde čas, velkodušnost musí jít stranou, aby ustoupila neochvějné rozhodnosti. Jen si vzpomeňme na dobu, kdy byl Voldemort na vzestupu a po smrti Albuse Brumbála se v osiřelých Bradavicích zvažovala možnost uzavření školy. Navzdory zármutku, který prosakoval až do hradebních zdí, stála profesorka Prýtová odhodlaně na svém:

„Domnívám se, že i kdyby o ni projevil zájem jeden jediný student, měla by mu tato škola zůstat přístupná.“

Harry Potter a Tajemná komnata, s. 514
A jde se do akce. Zdroj: film Harry Potter a Tajemná komnata

Přesto na ni pamatujeme spíše jako na dobrosrdečnou paní, jejíž pozorná slova povzbudila jednoho plachého a neumětelského studenta natolik, že ji o mnoho let později vystřídal ve funkci vedoucí v oboru bylinkářství. Řeč je o nešťastníku a smolaři Nevillu Longbottomovi, který nakonec i díky Prýtové dosáhl velkých akademických úspěchů. A když už jsme u studentů a jejich zdárného studia, paní profesorka se nikdy nezdráhala přidělovat vysoký počet kolejních bodů bystrým studentům, ať už patřili do jakékoliv koleje. Na druhou stranu projevila i velkou péči o své mrzimorské tím způsobem, že přestěhovala některé prvotřídní exempláře rostlin a hub ze školního skleníku do mrzimorské společenské místnosti. Není proto divu, že tato jezevčí kolej exceluje právě v oboru magického zahrádkářství.

Mrzimorská společenská místnost. Zdroj: wizardingworld.com

Abychom nebyli na pochybách, že profesorka Prýtová dokáže být až něžně soucitná, připomeňme si starostlivost o její oblíbené mandragory, které musely přečkat krutou zimu v chladných sklenících. Pištícím rostlinám tehdy oblékla stylové a maličké šáličky a ponožtičky. Tato pozorná ohleduplnost k druhým, třebaže se jedná o nevděčné a protivné bytosti, jako jsou mandragory, potvrzuje, že Prýtová má v sobě tu správnou žluto-černou esenci, která z ní dělá nejvhodnější ředitelku mrzimorské koleje.

Když už jsme u Pomoniných miláčků, vyzdvihněme ještě ústřední roli jejích mandragor ve hře o oživení zkamenělých po baziliškově řádění ve škole. Právě odvar z mandragor zachránil život Hermioně Grangerové, neživot Skorobezhlavého Nicka a konečně i práskačskou kočku Paní Norrisovou.

„Uíííí,“ povídá mandragora po vytažení z květináče. Zdroj: wizardingworld.com

Dost důvodů k tomu, abychom si přestali myslet, že paní profesorka je jen nevýrazná měkkota s ústupnou povahou. To tedy určitě ne! Když byl Harry Potter vybrán do Turnaje tří kouzelníků proti Cedriku Diggoryovi, Prýtová se nijak netajila svou preferencí k mrzimorskému hrdinovi, ačkoli ve srovnání se slavným Potterem příliš velkým favoritem nebyl.

Prýtová v sobě měla i kus odvahy. Zkušená bylinkářka, nebo ne, prokázala smělé srdce při ošetřování a obvazování zraněné Vrby mlátivé – zraněné, ale jistě pořád stejně nebezpečné. Je ovšem pravda, že ač se to na první pohled nemusí zdát, květinový obor bylinkářství opravdu není nic pro zbabělce. Vždyť paní profesorka byla nesčetněkrát vystavována i smrtelně rozkošným rostlinám jako je úponice jedovatá; ta je mimochodem nejvíce nebezpečná v období růstu jejích prvních zoubků.

Úponice jedovatá. Zdroj: film Harry Potter a Princ dvojí krve

Svým vlastním decentním způsobem vzdorovala růžové autoritě jménem Dolores Umbridgeová. Zvláště to bylo vidět při jednom momentu ve Velké síni, kdy si se svou dlouholetou přítelkyní, profesorkou McGonagallovou, vyměnila šibalský pohled po jednom z výstupů Umbridgeové. Vážnost své přeslazené a dočasné šéfky podrývala ještě jinými způsoby, například udělením nápadně vysokého počtu kolejních bodů pro Harryho Pottera po zveřejnění jeho odvážného interview v Jinotaji. Tehdy se Harry snažil nevěřícímu kouzelnickému světu dokázat, že se Voldemort vrátil. Prýtová byla jednou z těch, kdo Harrymu věřil a podpořil ho.

Pomona Prýtová po boku dlouholeté přítelkyně Minervy McGonagallové. Zdroj: film Harry Potter a Tajemná komnata

Jistě si také vzpomínáte na napjaté chvíle v čase, kdy se schylovalo k bitvě o Bradavice a Ten-jehož-jméno-nesmíme-vyslovit byl zrovna na cestě k hradu. Napjetí a nejistota by se daly krájet. Právě v této nepříjemné situaci profesorka Prýtová podpořila své nervózní kolegy strhujícím prohlášením: „Můžeme ho ale zdržet.“ Tím dala jasně najevo, že zlu rozhodně nehodlá ustupovat, i kdyby to znamenalo, že Voldemorta zcela nezastaví. Když začal nevyhnutelný boj, Pomona přiložila své pracovité ruce k dílu při obraně hradu. Z cimbuří bombardovala hordy Smrtijedů pronikající do Bradavic, svými milovanými mandragorami.

Před bitvou o Bradavice. Zdroj: film Harry Potter a relikvie smrti, 2. část

Tak pozdvihněme číše plné odvaru z mandragory k poctě Pomony Prýtové, nenápadné hrdince a skromné pěstitelce rostlin i dobrých duší.

Otázka pro čtenáře: Proč musela paní profesorka Prýtová ošetřit Vrbu mlátivou? Co se stalo a kdy?
Při jaké příležitosti si profesorky Prýtová a McGonagallová tolik padly do noty při podrývání autority Dolores Umbridgeové?

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..