Jak včera oznámil server karlovarského filmového festivalu, na letošní 55. ročník MFF Karlovy Vary zavítá i americký herec Johnny Depp, kterého my Potterheadi dobře známe jako původního černokněžníka Gellerta Grindelwalda.

Na potvrzení hvězdné účasti čekali organizátoři až do posledních chvil. Herec dorazí až na druhou polovinu festivalu, který se koná 20. až 28. srpna. Nicméně nepřevezme na něm žádnou z běžně udílených cen. Účelem jeho cesty bude uvést filmy, v nichž hraje a které se budou ve Varech promítat. Jsou jimi dokument Hrnec zlaťáků: Pár drinků s Shanem MacGowanem (2020) a drama Minamata (2020), ve kterém navíc ztvárnil hlavní roli.

Fotografie Johnnyho, na které se dívá přes obroučky slunečních brýlí do objektivu. Vlasy má sčesané dozadu, hlavu natočenou lehce doleva. Nijak se neusmívá, má spíše vážnější výraz.
Johnny Depp v civilu Zdroj: kviff.com

Využijme tedy této příležitosti a připomeňme si ve stručnosti Johnnnyho filmovou kariéru. Poprvé jsme jej mohli vidět před kamerou v hororovém snímku Noční můra v Elm Street (1984), a to rovnou v jedné z významnějších rolí, teenagera Glena Lantze (spoiler pro zvědavé, kteří film neviděli: ne, nedožil se konce). Ve vedlejší roli pak hrál ve filmu Četa (1986), načež následovala další, která jej nesmazatelně zapsala do dějin kinematografie: Střihoruký Edward (1990).

Snímek z filmu Sweeney Todd, na němž je v popředí Johnny Depp coby titulární holič (pobledlý s ošuntělými šaty) a vlevo za ním je Helena coby paní Lovettová (taktéž rozcuchaná, v šatech z 19. století a malým kloboučkem na hlavě). Oba se zaujatě dívají kamsi do dáli.
Johnny Depp a Helena B. Carterová jako Sweeney Todd a paní Lovettová Zdroj: microsoft.com

Slavnou sošku Oscar měl Depp poprvé na dosah za svoji nezapomenutelnou roli kapitána Jacka Sparrowa z filmu Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003), avšak zůstalo jen u nominace. Tak tomu bylo i v souvislosti se snímky Hledání Země Nezemě (2005) a Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007, hráli zde též Helena Bonham „Bellatrix Lestrangeová“ Carterová, Alan „Severus Snape“ Rickman a Timothy „Peter Pettigrew“ Spall). Johnny na zlatou sošku stále čeká. Přeci jen se však už mimořádných ocenění dočkal, zejména od MTV a dále pak získal ocenění Golden Globe za roli Sweeneyho Todda. V posledním desetiletí jsme jej mohli vidět, mimo jiné, ve snímcích Alenka v říši divů a v pokračování Alenka v říši za zrcadlem (2010 a 2016), Osamělý jezdec (2013) a samozřejmě nám velice dobře známá Fantastická zvířata (2016 a 2018). Herec však zazářil ještě v mnoha dalších slavných filmech.

Fotografie je rozdělená do tří polí. V první je obličej Johnnyho coby Jacka Sparrowa, dívajícího se do dáli. Ve druhém poli je usmívající se Johnny s bílým obličejem, zelenýma očima a zrzavou parukou. Na hlavě má klobouk a na krku velkou pestrou mašli. Zcela vpravo je pak Johnny Depp v civilu, má brýle a mírně se usmívá.
Johnny ve svých dalších neméně známých rolích (filmy Piráti z Karibiku a Alenka v říši divů). Zdroj: Plotpoint.sk

Johnny Depp se kromě herectví taktéž věnuje hudbě a produkci filmů, ovšem hraní výstředních postav je to, co mu patrně jde nejlépe. V posledních několika letech byla Johnnova kariéra negativně ovlivněna nadále trvajícím sporem s jeho ex-manželkou ohledně nařčení z domácího násilí. To je také důvod, proč ve třetím pokračování Fantastických zvířat byla jeho role přeobsazena dánským hercem Madsem Mikkelsenem. O celé záležitosti jsme psali článek již dříve. V Karlových Varech je ale očekáván s otevřenou náručí a věříme, že si svůj pobyt v západních Čechách užije.

„Jsme nesmírně poctěni, že festival navštíví ikona současného filmuJohnnyho Deppa obdivujeme dlouhodobě, bude nám proto ctí jej přivítat v Karlových Varech.“

Jiří Bartoška, prezident festivalu

Zdroj: https://www.kviff.com/cs/novinky/3387-55-rocnik-mff-karlovy-vary-privita-johnnyho-deppa
https://www.novinky.cz/mff-kv/clanek/na-karlovarsky-festival-prijede-herec-johnny-depp-40368625#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=If82c8qriUe-202108100931&dop_id=40368625&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
https://en.wikipedia.org/wiki/Johnny_Depp_filmography
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_awards_and_nominations_received_by_Johnny_Depp

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.