Čeští famfrpáloví hráči měli napilno i v karanténě. Zvládli stvořit novou píseň „Do you wanna go play quidditch?“ do zpěvácké soutěže Qeurovision.

V dubnu byla zrušena mezinárodní pěvecká soutěž Eurovision, na což famfrpálová komunita zareagovala po svém a stvořila Qeurovision. National Governing Bodies (Sportovní svaz) rozeslala pozvánky. Zúčastnilo se celkem 20 zemí a dva samostatní účastníci z Peru a Velké Británie odpověděli, že se zúčastní. Mezi účastnícími se zeměmi bylo i Česko.

Brno Banshee a Prague Pegasus společně. Zdroj: Tomáš Krabač

Každý stát měl měsíc na to, aby vytvořil píseň. Možností bylo i vytvoření více písniček a v uzavřené skupině provést výběr finální. Stejně tak bylo možné vytvořit originální píseň nebo parodii na již existující. Nebyli omezeni ani jazykem, nemuselo se jednat jen o angličtinu, účastníci ji mohli nazpívat i ve svém jazyce.

Zatímco v zahraničí k výběru mezi více písničkami opravdu docházelo, například ve Španělsku nebo Itálii, v Česku se nezačala tvořit ani jedna až do května. Teprve tehdy, deset dní před deadlinem, přišel Matěj Bělohubek z Brno Banshees s nápadem předělat písničku „Do You Wanna Build a Snowman?“ z filmu Frozen.

Anna Hrdá s parukou Anny a s hodně dresy na sobě.
Pro jednu scénu si na sebe musela obléct i co nejvíce dresů. Zdroj: Anna Hrdá

V následujících dnech se začala přetvářet slova originálu a zároveň se i začínalo plánovat natáčení videoklipu. Anna Hrdá se nabídla, že celou písničku nazpívá a klidně bude hrát i ve videoklipu, a tak získala roli „Anny“. Shodou náhod ji chtěla cosplayovat už dříve.

„Byl to velmi rychlý projekt, jak je to skoro pokaždé se vším u nás,“ popisuje Jája Šupová, která představovala ve videoklipu Elsu. „Musela jsem se naučit hrát písničku na piáno za tři dny. Bylo to docela hektické. Pak jsme natočili video za jeden den a nakonec měla Nika už jen tři dny na sestříhání videoklipu.

Chceš si zahrát famfrpál?

Velký livestream s premiérou všech videí proběhl 30. května. Součástí bylo i hlasování, a to jak od porotců, tak i od veřejnosti. Každá země poskytla alespoň jednoho porotce a jejich hlasy tvořily poté 30 % výsledku. Veřejnost rozhodla o zbylých 70 %. Zároveň nebyla možnost hlasovat pro svou zemi. Na vítěze přitom čekala první cena v hodnotě 100 Euro od Utility, což je firma vytvářející dresy famfrpálistům.

Ačkoliv se Česko se svou písní snažilo, první místo obsadilo Německo a následující místa další země, které stvořily originální písně. Česko se umístilo až na šestém místě jako nejlepší parodie. Porazilo dokonce i originální píseň Belgie, která skončila na osmém místě. A kromě toho svou písní dokázalo rozplakat i několik lidí.

Screenshot livestreamu. Vlevo jsou moderátoři, uprostřed tabulka s obodovanými zeměmi a vpravo porotci.
Originální píseň získala bonusových pět bodů, parodie nic. Zdroj: Screenshot Qeurovision

Ovšem dobrou zprávou je, že soutěžní písnička už naštěstí není aktuální (v čem, to pochopíte z videa). Tréninky všech týmů se znovu postupně rozjíždějí, Brno Banshees dokonce chystají i náborový trénink. Tak to nezmeškejte!

Zdroj: Nika Alkenská (aneb já), jakožto režisérka, kameramanka a střihačka videoklipu