Na konci února spatřil světlo internetu druhý trailer očekávaného filmu Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství. Ačkoli bylo jeho vydání ohlášeno na 24. února, museli jsme si na něj počkat ještě další 4 dny. Přesto pro nás Brumbálova tajemství zůstávají stále záhadou. A tak nám opět nezbývá než rozložit trailer kousek po kousku a hledat nové stopy mezi řádky. Co nového jsme tak mohli zjistit?
Jestli jsme očekávali, že druhý trailer ke třetímu dílu Fantastická zvířata bude šokující a poodhalí víc než jen kotníček, pak došlo na nemalé zklamání. Nepřinesl totiž v zásadě nic nového, co už bychom neviděli v prvním traileru ze 13. prosince. Žádné zásadní otázky nebyly zodpovězeny a nezmerčili jsme ani žádné náznaky toho, v čem všem mohou spočívat ona Brumbálova tajemství. V podstatě se jen o pár nových scén rozvíjí to, co už známe. Ovšem japonský trailer alespoň ukázal jednu tvář, kterou jsme si už dlouho přáli spatřit.
Albus Brumbál v hlavní roli
„Ta vzpomínka je klíč ke všemu… Bez ní jsme slepí. Bez ní ponecháme osud našeho světa náhodě.“
Albus Brumbál, film Harry Potter a Princ dvojí krve a trailer Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství
Dlouhovousý ředitel Bradavic nahlíží do myslánky a zdá se, že se chystá na pouť do svého mládí. Tak začíná druhý trailer, který záměrně spojuje svět Harryho Pottera se světem Mloka Scamandera. Albus Brumbál vzpomíná. Jeho věta o klíčové vzpomínce nás však nechává na pochybách; je citát pouhopouhá reminiscence na Brumbálovo staré já, anebo se vztahuje k jednomu z jeho tajemství z minulosti, o němž by mohla být ve filmu řeč?
Co kdyby nás odkazoval na vznik krevního paktu mezi Brumbálem a Grindelwaldem, který následně na to svírá mladší Albus ve své dlani? Mohli bychom se o tom snad dozvědět víc? Koneckonců v pozdějších minutách traileru vidíme Brumbála i Grindelwalda pospolu. A to nejen při rozhovoru mezi čtyřma očima, ale také proti sobě při vzájemném souboji. Mohlo by to tedy znamenat, že Brumbál krevní pakt zničil?
Dobří pamětníci by ovšem mohli trochu zapochybovat, protože, jak je známo z knihy Život a lži Albuse Brumbála od seriózní autorky Rity Holoubkové, Albus ani Gellert se do doby svého legendárního střetu v roce 1945 nesetkali. To nás opět přivádí k první myšlence na vzpomínku, popřípadě na jakousi iluzi. Anebo byla Rita prostě jen větší lhářka, než jsme si mysleli?
Rozkrývání citlivých tajemství byla Ritina parketa. Ostatně ona sama poukazovala hlavně na Brumbálovu rodinu, která byla pro Harryho tenkrát v budoucnosti záhadou. Že se ve filmu seznámíme s mladým Aberforthem, už víme. Ani druhý trailer jeho postavu nevynechal, a dokonce nám u něj zanechal jakousi indicii v podobě zcela neodhaleného vzkazu na zrcadle. Odhadujeme, že by mohl znít asi takto: „Do you know who is kept?“ (Víš, kdo byl zadržen?). Pokud bychom se trefili, pak nám dovolte další odhad. Mohl to snad být vzkaz od Albuse a otázka by se pak týkala Credence?
Další známou členkou Brumbálovic famílie byla nebohá Arianna. Na ni ostatně vrhá světlo japonský trailer, v němž uvidíme povědomý obraz z Aberforthovy komůrky.
K Brumbálově rodině se váže ještě další známý fakt. A to ten, že pokud se nějaký její člen ocitne v zoufalé situaci, najde zastánce ve fénixovi, zjeveného odkudsi. A to se také stalo už na konci druhého filmu. Ohnivý opeřenec se mihne v traileru hned několikrát a ačkoli je to mnohem častěji po boku Credence, stále si nejsme jisti, co přesně je k sobě váže. Vidíme také situaci, kdy se Credence snaží letícího fénixe dotknout, ale ten na sebe nenechá sáhnout. Úplně na konci traileru se však tentýž zázračný pták objevuje přímo před Albusem jakoby v jeho obranu. A to by vzhledem k rodinné tradici nebylo nic zvláštního. Vždyť o Credencovi zatím nevíme, zda z rodiny skutečně pochází, ale Albus je Brumbál skrz naskrz, takže pokud se ocitne v ohrožení, měl by mu fénix dozajista přiletět na pomoc.
Nakonec dvě povědomé věcičky, které Albus v budoucnosti odkáže další generaci. Jsou jimi Zlatonka a zatemnovač, které se v traileru objevují hned několikrát. Co se Zlatonky týče, napadá nás otázka, jestli už tou dobou mohla sloužit jiným účelům, než sportovním. My už dávno víme, že se ze zlaté kuličky s křídélky později stane malá pokladnička pro kámen vzkříšení. Jestlipak už Brumbál v té době zamýšlel využít Zlatonku alespoň podobným způsobem? Proč by si jinak Albus bral Zlatonku na cesty? O zatemňovači zase víme, že tento artefakt nemusí sloužit výhradně jen k rozsvěcení a zhasínání, ale v podstatě také k transportu. Možná, že právě to se děje ve chvíli, kdy se Brumbál sklání nad Credenceovým tělem a svět se s nimi obrátí naruby.
Grindelwald vyhlašuje válku mudlům
Asi nejzásadnějším důvodem, proč budeme postupně odhalovat Brumbálova tajemství, je nebezpečí jménem „Grindelwald“; největší přítel a zároveň nepřítel, jemuž bude muset Albus chtě nechtě čelit. Z předchozího filmu víme, že Grindelwald pronesl uchvacující řeč, na kterou ulovil mnoho nových fanynek a fanoušků. A nyní veřejně vyhlašuje válku mudlům v bhútánském chrámu. Je vidět, že sám Gellert, jakožto Evropan, používá slovo „mudlové“ a nikoliv „nečarové“, které jsme se v prvním díle filmové série naučili.
Na tomtéž místě jsme zahlédli také ženu, kterou jsme z nejnovějších plakátů identifikovali jako Vicênciu Santosovou. O ní zatím víme jen to, že usiluje o post vrcholné představitelky Mezinárodní konfederace kouzelníků. Ovšem její pozice, jíž zaujímá za Grindelwaldovými zády, nám dává tušit, že by mohla být zároveň Grindelwaldovou obdivovatelkou.
I díky novým plakátům nám tak mohlo dojít, jaké demonstrace s transparenty se v záběrech obou trailerů odehrávají. Jde o volby, které se týkají právě Mezinárodní konfederace kouzelníků. Současná hlava této organizace, Anton Vogel, by měl být nově vystřídán. A jak už bylo dříve řečeno, první kandidátkou je Vicência. V opozici proti ní stojí Liu Tao. V traileru jsme ho mohli zahlédnout po boku Yusufa Kamy.
Yusuf je ostatně další postava, která čaruje otazníky nad našimi hlavami. V prvním traileru ho Theseus představil jako člena Brumbálovy armády verze číslo 1. Ovšem v druhém traileru jej vidíme na straně Grindelwalda. Možná tomu předcházelo zvláštní setkání obou čarodějů, při němž si Gellert nejspíše přišel na své – bezovou hůlkou totiž odebírá Yusufovi jeho vzpomínky.
Když už jsme u Grindelwaldových stoupenců, zmiňme dvě sličné dámy. V prvé řadě Vindu Rosierovou, kterou můžeme považovat za první dámu zla neboli prequel k Bellatrix. Pak je tu další nevyřešená otázka kolem Queenie. Sice o ní víme, že paradoxně kvůli své lásce přeběhla na temnou stranu, avšak v jednom ze záběrů, kdy ji vidíme ve společnosti za zády Grindelwalda, sklápí své oči a hledí do země. Soudě i podle pochmurného výrazu z plakátu si zjevně není svou volbou příliš jistá.
Možná, že podobnou nejistotou bude procházet i sám Credence, pokud je to právě on, na koho v traileru útočí Grindelwald z bazénku s horkou vodou.
I přes možné ztráty personálu, má ovšem Grindelwald silnou podporu lidu. Zdá se, že si získal srdce davu, kterým je doslova nesen. A zde opět vyvstává otázka, která se nabízí, a tedy, zda se Grindelwald nebude chtít zapojit do voleb Mezinárodní konfederace kouzelníků.
Postava Grindelwalda jako taková ovšem upadla v nemilost fanoušků filmu kvůli přeobsazení role hercem Madsem Mikkelsenem. V našem předchozím článku jsme zastávali pozici, že Grindelwaldovy výrazné vizuální rysy, kterými se „ošatil“ herec Johnny Depp, byly v případě Madse záměrně zkresleny. Tuto naši myšlenku podpořil sám Mikkelsen, který se nechal v minulém roce slyšet, že „budu prostě sám sebou, a to je rozdíl. Vlastně je to dost zrádné. Měl by tu být totiž most mezi tím, co udělal Johnny a tím, co budu dělat já. Ale zároveň musím hrát tak, jak to umím já… Nikdo nestojí o to, abych napodoboval něčí práci, což by byla okamžitá kreativní sebevražda, zvláště když byla práce přede mnou provedena tak mistrně. Všichni tedy předpokládají, že najdeme zlatou střední cestu.“
Nečar, McGonagallová a mrňata
Že bude role slavného magiozoologa trochu upozaděna na úkor Brumbála i Grindelwalda, se dalo vlastně čekat. Jasněji však vysvítá hvězda Jacoba Kowalského, který bude muset černokněžníkovi ukázat, zač je toho mudlovský loket. Jak se zpočátku z traileru zdá, hodlal sám sebe uklidit do ústranní svého útulného pekařství. Jenže je v celosvětovém konfliktu mnohem důležitější osobou, než si sám troufal myslet. Důkazem je to, že si jeho pomoc žádá sama ředitelka Stříbranova, Eulalie Hicksová (která se dala opít koblihou). A jak už víme, přes počáteční cavyky (my říkáme „Zagorka“), se nečar uvolil přijmout svou roli v týmu. A nebude toho litovat, protože dostane příležitost s vlastní fungl novou hůlkou. A také Hihňavou vodou…
A hele, Jacob dělá nějaká kouzla? No, to se podíváme…
Někdo bude mrkat, jiný se zase škaredit. Každopádně ať chcete nebo ne, mladičká a půvabná profesorka McGonagallová je zpět a nese Brumbálovi špatné zprávy. My jsme vám to minule říkali, že jsme ji v prvním traileru načapali…
Zmerčili jsme však ještě další povědomou tvář, a tou je Tina Goldsteinová. Pokud ji toužíte spatřit také, pusťte si japonský trailer. Nelapejte ovšem hned po dechu, protože tento záběr není zrovna přesvědčivý důkaz o její přítomnosti ve filmu. A nesvědčí vlastně o ničem, natožpak o konkrétním vztahu mezi Tinou a Mlokem.

Japonský trailer nám pak ukázal ještě jednu roztomilost. Chyběli vám pidi hrabáčci? Bunty nám je alespoň na chvilku přinese ukázat na svém rameni. Možná tak sklidí ještě větší slávu než černobílá Tinina fotografie.
A když už je řeč o hrabácích, nepřijdeme samozřejmě ani o našeho známého, který se na konci druhého filmu stal hrdinou. Odvážně totiž odcizil Grindelwaldovi krevní pakt přímo pod knírkem. Možná, že je to právě nové jméno, které získal místo medaile za zásluhy. Odteď se bude panu hrabákovi říkat „Teddy“, což je vlastně docela příhodné, protože už nějakou dobu se objevují plyšoví hrabáci na pultech i v mudlovských postýlkách. Ovšem zpátky k traileru, kde se zdá, že Teddy společně s Větvíkem opět sehrají důležitou roli a absolvují spolu záchrannou misi. To usuzujeme ze záběru, kdy si Teddy, osedlaný Větvíkem s Mlokovou hůlkou v proutěných ručičkách, dá do těla, a běží s jakousi purpurovou dečkou. Samozřejmě na ní musí být něco blýskavého, jinak by ji ani nevzal do rypáčku. Ale copak je to? Že by fénix?
Film Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství bude mít světovou premiéru v Londýně 8. dubna. V USA to bude až 15. dubna. Slovanské vody ovšem v kinech rozvíří už 7. dubna.
Zdroj Madsovy výpovědi o jeho roli: https://www.radiotimes.com/movies/fantastic-beasts-3-release-date/
Kámen vzkříšení tehdy určitě nevlastnil. Ten našel teprve u Gauntů ve Zmijozelově prstenu, který si neodolal nasadit, jakmile ho získal, a přišel na něj jedině díky Voldemortovi, který se v době FZ sotva narodil. Tohle myslím můžeme rovnou škrtnout, ledaže by se JKR opět úplně zbláznila jako v případě McGonagallové.