Fanoušci fantasy ságy o mladém čaroději jsou jednoduše všude a všude dávají svoji lásku najevo pořádáním festivalů na počest Harryho Pottera. Konají se v České republice, Anglii, Španělsku, Německu a také v Dánsku, kde se právě teď nacházím v rámci svého Erasmus pobytu. A tak jsem vzala svou uniformu, hůlku, nasedla do mudlovského auta a vyjela směr město Odense. Právě tady se totiž od 19. do 21. října konal kouzelnický festival, na který se sjelo snad celé Dánsko.

Jak to všechno začalo

Festival se poprvé konal v roce 2001, organizovala jej malá odenská knihovna Næsby a účast byla pouhých 80 dětí. O dva roky později se festival přesunul z knihovny do centra města, a začínal se utvářet do podoby, jak ho známe dnes. Rok 2010 pak byl pro festival i celé Odense naprosto přelomový, neboť do města přijela samotná autorka ságy o Harrym Potterovi, J. K. Rowlingová. 300 vybraným dětem přečetla několik kapitol ze svých knih a poté ochotně odpovídala na všechny dětské dotazy. Festival se od té doby rozrůstal, přidával aktivitu za aktivitou a jeho věhlas překročil i hranice Dánska. V roce 2016 se ho účastnilo přes 10 tisíc lidí a tento rok se počet návštěvníků ještě navýšil.

Výsledek obrázku pro harry potter festival odense

Rok 2017

Program začal již ve čtvrtek 19. října, ale oficiální zahájení se odehrálo v pátek dopoledne. Příčná ulice, Medový ráj, Děravý kotel, výroba hůlek, košťat či hábitů – to vše mohli návštěvníci zažít, ale nejdříve k tomu potřebovali galeony. Ty si mohli vyměnit v bance Gringottových a minimální výměna činila 50 dánských korun, za které jste dostali 1000 galeonů (50 DKK je asi 170 Kč). Z této částky dokázal člověk velice úspěšně nakoupit všechno, co chtěl, neboť například výroba hůlky stála 300 galeonů a hábit byl za 160 galeonů.

Mezi atrakce, které byly zcela zdarma, patřil například obchod Borgina a Burgse, kde mohli návštěvníci vidět podivné a odpudivé předměty černé magie, k nahlédnutí byl i dům Dursleyových a Weasleyových. Po ulicích se proháněly studentky Krásnohůlek a tančily balet, lidé se fotili u kouzelnického auta, dlabali kouzelnické dýně, odzbrojovali protivníka ve workshopu Obrany proti černé magii, přesazovali Mandragory, tvořili svůj vlastní Harry Potter cupcake, nechali si věštit budoucnost ve workshopu Jasnovidectví, navštívili Školu duchů či dobrodružnou výpravu v knihovně, poslouchali příběhy s Hagridem nebo Harry Potter podcast nahraný studentským radiem Aarhus.

Výsledek obrázku pro harry potter festival odense

Vlastní film i koncert

Velice zajímavou vsuvkou pak byl mini film natočený přímo pro Harry Potter festival Odense, nazvaný Auror files. Celý byl v angličtině, ale promítaný s dánskými titulky, a byl velice povedeným náhledem na práci dánských bystrozorů, jež po Bitvě o Bradavice hledali a zatýkali Smrtijedy, kteří přežili a schovávali se před spravedlností.

Mezi nejoblíbenější a nejvíce navštěvované atrakce pak patřily workshopy Psaní s Ritou Holoubkovou, Snapeova učebna lektvarů nebo Nebelvírská společenská místnost, za které se nemuselo nic platit, ale návštěvník se na ně musel předem registrovat.

Všechny výše zmíněné aktivity tedy byly buďto zdarma nebo se platily v galeonech, ale našlo se i několik atrakcí, které si museli návštěvníci doplatit pomocí mudlovských peněz, pokud je chtěli zažít. Mezi ty patřil například Maraton Harryho Pottera, návštěva zoo v Odense s Newtem Scamanderem, jízda v Bradavickém expresu a podle mě nejzajímavější – večeře ve Velké síni (radnici v Odense) a symfonický koncert Harryho Pottera.

Výsledek obrázku pro harry potter festival odense

Česká republika součástí festivalu

A co jsem si nemohla ujít já sama? Famrfpálový turnaj a Bitvu o Bradavice. První zmíněné byl ve skutečnosti mezinárodní famfrpálový turnaj, tak jak ho známe ze čtvrtého dílu Harry Pottera a Ohnivý pohár, i když… ne zcela tak, jak ho známe. V našem mudlovském světě není tak docela snadné létat na koštěti, a proto se famfrpál hraje na zemi, vypadá daleko chaotičtěji než ve filmech a člověku chvíli trvá, než pochopí všechna pravidla (a to i přesto, že pravidelně chodí na famrfpálové tréninky v Olomouci). Nicméně i tak sport neztrácí na své kontaktnosti a není nouze ani o ostré lokty. A co víc, turnaje se účastnila i Česká republika! Mezi další týmy patřilo Dánsko, Irsko, Švédsko, Island, Holandsko, Slovinsko a Polsko. Vítězem se v sobotu po vytrvalém zápase Dánska a Holandska stalo právě Holandsko.

Výsledek obrázku pro harry potter festival odense quidditch

Co se týče Bitvy o Bradavice, ta se odehrála na jednom z náměstí Odense a stanuly proti sobě dvě strany – strana dobra reprezentovaná Harrym, Brumbálem, Siriusem, Remusem, Tonksovou a dokonce Snapem a strana Smrtijedů, kde nechyběla Bellatrix, Narcissa, Malfoy, Voldemort a mozkomoři. Na každou stranu se pak podle preferencí postavili i samotní účastníci festivalu, a zatímco ze strany zla se neustále ozývalo „Avada Kedavra“, strana světla se bránila Patronovým zaklínadlem či Expeliarmem. A podívaná to byla skutečně neuvěřitelná, protože když vidíte, s jakým zápalem a zuřivostí křičí desetileté dítě „Expecto Patronum“ na blížícího se mozkomora, zahřeje vás to u srdce. Harry Potter nakonec není srdcovou záležitostí jen pro náš, kteří jsme na něm vyrostli, ale milují ho a opěvují i nové generace a snad budou i všechny další po nich.

Autor: Adéla Halfarová

Kira

Hrdá studentka Mrzimoru, která kdyby nebyla přijata do Bradavic, ráda by chodila do koleje Thundebird v Illvemorny nebo do japonského Mahoutokoro. Miluje obranu proti černé magii, péči o kouzelné tvory a famfrpál (přičemž v mrzimorském týmu zastává post střelce). Po škole se bude buďto věnovat právě tomuto sportu nebo nastoupí na Ministerstvo jako neohrožený bystrozor. Kdo ví.