Poslyšte příběh, který se začal psát už před mnoha desítkami let. Tehdy, v den 31. prosince roku 1926, se stalo něco, v co nedoufal nikdo z nás. Aniž to kdokoliv tušil, osud začal tkát novou a temnou nit života, která se zamotala do osudových klubek kouzelníků i nic netušících mudlů. Byl to den, kdy se narodil Vy-víte-kdo!

Osamělá ulice vedoucí k červenému domu s mnoha okny. V pozadí temná mračna.
Sirotčinec, v němž žil mladý Tom Rojvol Raddle. Zdroj: film Harry Potter a Princ dvojí krve

Tom Rojvol Raddle byl stejně chladný a nevlídný jako onen poslední prosincový den, v němž se poprvé nadechl. Přestože bývají okamžiky, kdy se narodí malý človíček, plné radosti a veselí, nebylo tomu tak u novorozeného kouzelníka, jemuž osud uštědřil tvrdou ránu už na začátku jeho života. Čarodějka Meropa Gauntová, Tomova maminka, totiž hned po porodu zemřela. Než ji však objala chladná náruč smrti, stačila svého synka pojmenovat – Tom Raddle podle mudlovského manžela a Rojvol podle svého otce – a vyřknout přání, aby byl Tom podobný svému otci. Netušila, jak mocná její tužba byla.

Oslabená a depresí zmítaná Meropa už nejspíše předvídala svůj brzký konec, neboť Toma porodila už v sirotčinci, kam se odebrala těsně před jeho narozením. Mladý kouzelník zde našel střechu nad hlavou a vyrůstal. Jeho dětství bylo však poznamenané sklíčeností ze samoty ale i geny rodiny Gauntů z matčiny strany, vyznačující se násilnickými sklony a jednoduchostí. A tak si Tom začal vybíjet své negace na ostatních dětech ze sirotčince. Přitom objevoval i své neobvyklé schopnosti magického rázu. Tom je však využíval výhradně za účelem působit bolest druhým a zakoušel uspokojení ze strachu, jenž se zálibou šířil kolem sebe.

Fan art zobrazující postávající a posmutnělou Meropu v zašlých béžových šatech, přes něž nosí bílou zástěru. Vedle v křesle sedí starší pán s bílými vlasy, Rojvol Gaunt, s černým prstenem na levé ruce. Za křeslem postává Morfin s hnědými vlasy v bílé košili, s béžovými kalhoty a kšandami. V levé ruce drží malé hada.
Rodina Gauntova, (zleva) Meropa, její otec Rojvol, bratr Morfin. Zdroj: harrypotter.fandom.com

Když bylo mladému kouzelníkovi jedenáct let, přišel za ním do sirotčince podivně oblečený starší muž s dlouhým plnovousem. Důvod jeho návštěvy byl zvláštní a jeho slova ještě méně uvěřitelná. Přesto byla pro Toma spásná, neboť se mu konečně dostalo vysvětlení k jeho neobyčejným schopnostem, a zároveň příležitost k tomu, aby opustil sirotčinec (alespoň na deset měsíců v roce po sedm let).

Záběr na malého Toma, který sedí na vojenské posteli v malé místnůstce, obložené hnědými kachličkami. V pravém rohu je jednoduchý dřevěný stůl s dřevěnou židlí.
Malý Tom v sirotčinci. Zdroj: film Harry Potter a Princ dvojí krve

A tak se Tom Rojvol Raddle dostal díky Brumbálovi do Bradavic, kde ho Moudrý klobouk bez váhání zařadil do zmijozelské koleje. Okouzlující chlapec zde prospíval a uplatňoval svá kouzelnická nadání. Stal se z něj dokonce prefekt a posléze i primus. Už v té době ovšem projevoval náklonnost k černé magii. V koleji hada navíc vynikly nejen jeho ambice stát se mocným kouzelníkem, ale také skutečnost, že jeho původ je mnohem vznešenější, než si mohlo dítě ze sirotčince vůbec představit. Ač byl polo-mudla, přes matčinu linii – slavnou (a nevrlou) rodinu Gauntů – byl zároveň vzdáleným potomkem a dědicem Salazara Zmijozela.

Tato skutečnost se projevila v době, kdy poprvé otevřel Tajemnou komnatu a díky Zmijozelovy schopnosti mluvit s hady ovládl baziliška, ukrytého v komnatě. Obrovského hada s vražednýma očima využil k zavraždění mudlovského děvčete, dnes známého jako Ufňukaná Uršula. Až podnes „straší“ tato věčná studentka v dívčí umývárně, tedy v místě své někdejší smrti. Tato tragédie samozřejmě nezůstala nepovšimnuta a dívčino úmrtí bylo vyšetřováno. Aby Tom unikl svému trestu a nemusel se vracet do neoblíbeného sirotčince, svedl vinu na nebohého Rubea Hagrida, který měl velkou slabost pro netvory. A právě této Hagridovy záliby Tom využil.

Obrázek je rozdělen na tři pole. Zleva v prvním poli je Tom jako dítě ze sirotčince (film HP a Princ dvojí krve), na druhém obrázku jako mladý student (film HP a Princ dvojí krve) a na třetím je obličej o něco staršího Toma (film HP a Tajemná komnata).
Tom Rojvol Raddle, jak si jej pamatujeme z filmů. Zdroj: pinterest.pt, autor: Ralitsa Urukova.

O nic podobného už se mladý kouzelník za svých studií v Bradavicích nikdy nepokusil, jeho ruce však přesto zůstaly od krve a jako mladistvý vraždil dál. V patnácti letech, roku 1943, se dokonce vypravil do Malého Visánku, aby zabil svého nenáviděného mudlovského otce, který – osvobozen od účinků nápoje lásky, jenž mu jeho zamilovaná žena pravidelně podávala – opustil těhotnou Meropu. Ušetřeni nezůstali ani Tomovi prarodiče, Thomas a Mary Raddleovi. I v tomto případě Tom elegantně zahladil veškeré stopy, když kouzlem ošálil svého zdegenerovaného strýce Morfina Gaunta, aby se k vraždě hrdě přihlásil. Z toho plynul pro mladého kouzelníka další zisk – získal totiž prsten s kamenem vzkříšení, který dědili potomci rodiny Gauntů po bratrech Peverellových.

Fan art. Obrázek se světlými barvami. Pohledně vypadající muž v černém jezdeckém kabátu a červenými kalhoty sedí na ryzákovi.
Tom Raddle, Voldemortův otec. Zdroj: fanpop.com, autor: haley_scott

Než Tom úspěšně dokončil studium v Bradavicích, přišel zde k jedné cenné a osudové znalosti, jež ho přiblížila k jeho snu být nesmrtelným (a která poté značně zkomplikovala cestu Harrymu Potterovi). Tou znalostí bylo rozpolcení duše násilnou cestou, přesněji vraždou, a vytvoření viteálů. Pochopitelně této znalosti později využil a těchto „nádob“ pro duši vytvořil celkem sedm.

Po studiích se Tom opět toužil vrátit zpět do Bradavic, tentokrát jako učitel. Cítil zde totiž silné vábení magie zakladatelů školy a libou vůni moci nad novými generacemi studentů. Tehdejší bradavický ředitel Armando Dippet jeho přání ovšem nevyhověl, protože byl Tom ještě příliš mladý a nezkušený. A tak se zmijozelský absolvent vydal po temných cestách přímo do nechvalně proslulého krámku Borgina a Burkese, kde se obchodovalo s tajemnými magickými předměty. Zde získal kontakt na bohatou čarodějku a sběratelku vzácných kouzelných předmětů, Hepzibu Smithovou, která vlastnila jak pohárek Helgy z Mrzimoru, tak také medailonek Salazara Zmijozela. Není divu, že Toma tato skutečnost zaujala. Vždyť medailonek býval dříve dědickým vlastnictvím rodiny Gauntů. Když se ale chudá a těhotná Meropa za svého života snažila přežít v Londýně, prodala nejcennější majetek, který u sebe měla, aniž by to přitom tušila. Jednalo se právě o Zmijozelův medailonek, jenž zpeněžila za pouhých 10 galeonů.

Fan art. V honosně vybavené místnosti s mnoha květinami sedí na bílé pohovce otylá dáma se zrzavým výčesem a v růžové róbě. Do obličeje jí nevidím, neboť je zde natažená ruka Toma sedícího k nám zády. Vedle nich drobná skřítka Hokey podává své paní modrou krabičku.
Hepziba Smithová ukazuje medailonek Salazara Zmijozela mladému Tomovi. Zdroj: harrypotter.fandom.com

Tom se proto neváhal uchýlit k další vraždě a důvěřivou Hepzibu, jež měla v mladíkovi zalíbení, zavraždil. Její skřítce Hokey posléze upravil paměť, do níž vložil falešnou vzpomínku o tom, že to byla právě ona, kdo podstrčil své paní otrávené kakao. Tom Rojvol Raddle tak opět unikl spravedlnosti. Záhy se vydal do Albánie hledat ztracený diadém Roweny z Havraspáru. V tu dlouhou dobu o něm nikdo nic nevěděl. Z Balkánského poloostrova se však vrátil jako Lord Voldemort.

Po svém návratu se opětovně ucházel o post profesora v Bradavicích. Jeho žádost tentokrát zamítl prozíravý ředitel školy Albus Brumbál. Nepochybně totiž znal Voldemortovy záměry, kterým se snažil zamezit. V této době Lord Voldemort začal shromažďovat své obdivovatele a následovníky, známé jako Smrtijedy, a jeho moc viditelně sílila. Za pomoci Smrtijedů černokněžník převzal kontrolu nad kouzelnickým světem a násilně prosazoval myšlenku o vyhubení kouzelníků „nečistého“ původu, tedy s mudlovskou krví. Navzdory tomu, že Voldemort sám měl smíšenou krev, byly podrobovány přísnému dohledu i kouzelníci smíšeného původu. Zdá se, že čirá nenávist k mudlům byla ovlivněna jeho neveselým dětstvím v sirotčinci a odporem ke svému otci, jenž ovšem neměl o existenci syna ani ponětí. Jeho povýšenost však dozajista vyplynula i z vědomí, že je dědicem samotného Salazara Zmijozela.

Na skále je hromada Smrtijedů a v popředí stojí Lord Voldemort.
Voldemort se Smrtijedy. Zdroj: film Harry Potter a relikvie Smrti, 2. část

Jediný, kdo se v těchto neutěšených časech stavěl Voldemortovi na odpor, byla nepočetná skupinka povstalců zaštiťující se křídly Fénixova řádu pod vedením Albuse Brumbál. Jak známo, Brumbál byl jediný kouzelník, z něhož měl Voldemort patřičný respekt a obával se jej. Nakonec to ovšem nebyl všemi uznávaný a mnoha řády a oceněními ověnčený ředitel Bradavic, kdo dokázal mocného černokněžníka zastavit.

Roku 1980 sehrál svou velkou úlohu Severus Snape v roli Smrtijeda a blízkého služebníka Pána zla. Tehdy obeznámil Lorda Voldemorta s věštbou, vyslovenou vědmou Sybillou Trelawneyovou. Obsah této věštby černokněžníka pochopitelně vyděsil, neboť se v ní mluvilo nejen o kouzelníkovi, který bude mít moc Voldemorta porazit, ale také o skutečnosti, že ani jeden z nich nemůže být živ, pakliže i druhý zůstává naživu. Voldemort se proto rozhodl neponechat nic náhodě a pokusil se předejít naplnění této věštby v jeho neprospěch.

Na fotografii je obličej malého kloučka, který se dívá na proti němu namířenou hůlku.
Malý Harry Potter, na něhož Voldemort míří svou hůlkou. Zdroj: film Harry Potter a Kámen mudrců

S informací, že onen nebezpečný kouzelník se má narodit na konci července, se proto vydal zabít Harryho Pottera. A to i přesto, že nebylo úplně jasné, zda se věštba netýká spíše Nevilla Longbottoma, narozeného 30. července. Voldemort si tedy svého protivníka vybral sám, a to ke své vlastní škodě. Harry Potter byl totiž chráněn magií, které černokněžník nepřikládal příliš velký význam. A tak se stalo, že zlo bylo poraženo mateřskou láskou, jíž Lilly Potterová zaštítila svého synka. S její pomocí nejenže Harry nezemřel, ale navíc nevědomky zlikvidoval největšího černokněžníka všech dob už v dětské postýlce.

Lord Voldemort již nebyl. Zdálo se, že zemřel; deset let o něm nebylo ani vidu ani slechu. Kouzelnický svět se však nemohl dopustit horšího omylu. Neboť Lord Voldemort, či spíše bytost, která byla „méně než duch“, zatím přebýval v Albánii bez vlastního těla a vyčkával na svou příležitost. Ta se mu naskytla po setkání s profesorem obrany proti černé magii Quiriniem Quirellem, který souhlasil s pomocí Voldemortovi.

Fotografie s obličejem Lorda Voldemorta.
Lord Voldemort. Zdroj: harrypotter.fandom.com

Příběh velkého černokněžníka se tak zajímavě odvíjel dál. Ten my už ale dobře známe. Společně s Harrym jsme rozluštili tajemství viteálů, jež musely být zničeny, jinak by duše temného kouzelníka přebývala dál. Byli jsme ale i svědky znovuzrození Pána zla a jeho znovunabytí moci. Tentokrát už proti němu nestál nikdo, koho by se obával, protože Albus Brumbál již nežil. Nakonec byl přeci jen přemožen chlapcem z kolébky s podporou svých přátel. A to bylo něco, co černokněžník nikdy nepoznal. Proto nedokázal docenit důležitost lásky a přátelské spolupráce. Právě to se mu stalo osudným.

Fan art odehrávající se ve zdevastované Velké síni. Uprostřed je duel Harryho Pottera s Lordem Voldemortem, který prohrává a padá k zemi. Kolem nich jsou rozestoupeny davy studentů a profesorů.
Voldemortova porážka. Zdroj: wizardingworld.com

Zdroje: https://cs.wikipedia.org/wiki/Lord_Voldemort
https://harrypotter.fandom.com/wiki/Tom_Riddle

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..