„Pan a paní Dursleyovi z domu číslo čtyři v Zobí ulici vždycky hrdě prohlašovali, že jsou naprosto normální, ano, děkujeme za optání.“ (Harry Potter a Kámen mudrců)

Dursleyovi byli Harryho příbuzní z matčiny strany. V prvních šesti knihách jsme byli často svědky jejich nelibost vůči jejich synovci. Jelikož jsou knihy psány z Harryho úhlu pohledu, společně s ním se nám mohlo zdát, že šlo o nesnášenlivost k jakýmkoliv jeho abnormalitám (což Harryho magické schopnosti definitivně byly). V sedmé knize jsme se ale konečně dozvěděli úplnou pravdu. Zatímco v případě strýce Vernona se opravdu jednalo o nesnášenlivost, u tety Petunie se projevila žárlivost a zatrpklost. Dudley, vyrůstající v tomto prostředí od malička, jednoduše kopíroval své rodiče. Co je ještě pro tuto převelice „normální“ rodinu typické a co o ní všechno víme?

Fanart s Dursleyovou rodinou zobrazující Vernona, Petunii a Dudleyho v různých situacích. Horní polovina zleva doprava: strýc Vernon se kvůli něčemu rozčiluje, je rudý v obličeji. Dále vychrtlá blonďatá Petunie s konví v rukách, Petunie se žlutými rukavicemi na úklid) a Petunie popíjející čaj. Dolní řádek: opět rozzuřený Vernon, dále usmívající se Vernon objímající usmívající se Petunii (vypadají překvapivě mile), zamračená Petunie, šklebící se Dudley, Dudley v křesle hraje konzolovou hru a zamyšlený Dudley.
Opravdu jsou normální rodinka? Zdroj: deviantart.com, autor: Ginger Opal

Vernon Dursley

Začněme hezky od hlavy rodiny, strýce Vernona. O Vernonově mládí toho není příliš známo. S jistotou víme, že chodil na akademii Smeltings. Smeltings se na první pohled zdá jako prestižní škola, podle toho, jak ji Vernon vychvaloval, ovšem jedná se o státní školu. Úroveň Smeltings, z hlediska typu vzdělávacího ústavu, by odpovídala našemu druhému stupni, resp. nižšímu stupni osmiletého gymnázia (detailnější informace o členění anglického vzdělávacího systému lze nalézt na stránkách Velká_Británie). Podle názvu školy se také lze domnívat, že školní osnovy budou zaměřené spíše na průmysl („smelting“ znamená „tavení“ – může se tedy jednat o odkaz na tento průmyslový proces). To by odpovídalo faktu, že Vernon pracuje ve firmě vyrábějící vrtačky.

Fanart strýce Vernona ze scény v první kapitole Kamene mudrců, kdy Vernon sedí za pracovním stolem zády k oknu a "v klidu" pracoval, zatímco za okny létaly sovy a na ulici se procházeli lidé v divném oblečení. Na obrázku Vernon právě telefonuje.
Vernon „v klidu“ pracuje v kanceláři. Za oknem létají sovy. Zdroj: hp-lexicon.org

Po ukončení vzdělání (nebo v jeho průběhu) získal Vernon místo u Grunnings a brzy zde figuroval jako mladší vedoucí pracovník. To nás vede k domněnce, že navzdory svým osobnostním vadám byl Vernon velice schopný student a zaměstnanec. Někdy před rokem 1977 se setkal se svojí budoucí manželkou, Petunií, která ve firmě dělala sekretářku. Právě v roce 1977 se vzali. Petunie jej předem varovala, že její sestra je čarodějka, ale Vernon jí nevyčítal, že má „úchylnou“ sestru (v AJ „freak“). V době Harryho mládí se již vypracoval na funkci ředitele Grunnings.

Fotografie filmového (kníratého) strýce Vernona. Vernon je v levém dolním rohu, má blažený výraz a je oblečen v černém saku. Fotografii vévodí cihlová stěna, na níž je napsáno "Grunnings drills" (vrtačky Grunnings). Fotografie byla užita ve filmech jako jeden z obrázků/fotek nad krbem v domě Dursleyů.
Vernon Dursley, ředitel Grunnings. Zdroj: harrypotter.fandom.com

Knihy popisují strýce Vernona jako vzrostlého muže při těle s velkým fialovým obličejem, hustými tmavými vlasy, velkým knírem (který si dvakrát zpola vytrhal v záchvatu vzteku), žádným krkem a maličkatýma zlýma očima, které se pokaždé změnily v dvě malé čárky, když se naštval. Při výbuchu vzteku se mu také objevovala a pulzovala žíla na spánku a obličej se zbarvoval do různých odstínů fialové.

Vernonův charakter také není popisován zrovna lichotivě. Mezi jeho povahové vady patří arogance, výbušnost, netolerance lidí s jiným názorem, povrchnost, absence empatie (vůči chudým a bezdomovcům) a hamižnost. Vernon posuzoval lidi podle toho, jakým autem jezdí či jak se oblékají.

Fanart strýce Vernona z ilustrace z knihy Kámen Mudrců. Je vidět jen jeho hlava a ramena, má černé vlasy a knír, v obličeji je zarudlý a mračí se. V pravé zdvižené ruce drží Harryho dopis do Bradavic.
„Žádný“ dopisy pro Harryho. Zdroj: ilustrované vydání knihy Harry Potter a Kámen mudrců, autor: Jim Kay

Ve filmech se Vernonova osobnost shoduje s knižní, stejně jako jeho fyzický vzhled, který je ale v knihách vyveden více komicky. Rozdíl alespoň nalezneme v barvě vlasů: filmový Vernon má na rozdíl od knižního světlejší a řídnoucí vlasy. Hrál ho herec Richard Griffiths.

Vernon s oblibou sledoval televizi, hlavně pořad Top Gear. Zajímavostí je, že když se v reálném světě odehrávala kauza s komentátorem pořadu Jeremym Clarksona, promítla se tato skutečnost i ve fiktivním životě Vernona. Ten měl podepsat online petici za návrat komentátora, který byl vyhozen, s komentářem, že Jeremy byl jediný důvod, proč vůbec platil poplatky za televizní vysíláníí (kauza okomentovaná tweetem J. K. Rowlingové).

Petunie Dursleyová

Petunie, rozená Evansová, pocházela z malého města Cokeworth. Zde žila spolu se svými rodiči a čarodějnou mladší sestrou Lily. Sousedila také s podivínským (a čarodějným) klukem Severusem Snapem. Od okamžiku, kdy se začal projevovat Lilyin kouzelnický talent, spolu sestry nevycházely. Když začala Lily navštěvovat Bradavice, rodiče byli nadšení. Petunie ovšem sestřino magické nadání těžko snášela a žárlila. V jedné slabé chvíli dokonce zoufale napsala Brumbálovi žádost o přijetí. Albus Brumbál ji ale musel velice zdvořile odmítnout a vysvětlil, že Bradavice jsou školou pro čarodějky a kouzelníky, což Petunie není. Od toho okamžiku cítila Petunie vůči Lily a kouzelnému světu jen závist a zášť.

Fotografie z filmu Relikvie Smrti 2: mladá Petunie Evansová. Holčička s dlouhými sepnutými vlasy se dívá kamsi za diváka s vyjeveným výrazem. V pozadí je tráva.
Mladá Petunie. Už tehdy chladná vůči vlastní krvi. Jen kvůli žárlivosti z nadání, které neměla. Zdroj: film Harry Potter a Relikvie Smrti, část 2.

Aby mohla žít normální život, opustila Cokeworth a přihlásila se do kurzu psaní na stroji v Londýně. Po jeho absolvování získala místo sekretářky v Grunnings, kde se seznámila s Vernonem, tou dobou právě již mladším vedoucím. Jeho naprostá normálnost ji okouzlila a jelikož i ona na Vernona zapůsobila, začali spolu randit. Na schůzkách, na kterých Vernon hovořil pouze o sobě a názorech na svět, se do sebe zamilovali. Vernon zcela přesně podle normálních zvyklostí požádal Petunii o ruku; klečící na jednom koleni v obývacím pokoji své matky. Petunie žádost o ruku bez váhání přijala.

Fotografie z filmu Relikvie Smrti 1: Vidíme jen horní část těla Petunie, která natáčí tvář doleva. Má lehce našpulené rty a lesknou se jí oči. Má trávově zelený kabát na sobě a kolem krku perličky.
Pozdní lítost? Strach o synovce? Zdroj: film Harry Potter a Relikvie Smrti, část 1.

V knihách má Petunie vysokou, hubenou postavu s „dvojnásobnou délkou“ krku, kterou využívá ke špehování sousedů. Příznačný je koňský obličej, což obvykle poukazuje na osobu s protáhlým obličejem a velkými předními zuby (na které knihy také upozorňují). Vlasy má blonďaté, ale konkrétní barvu jejích očí knihy nikde nezmiňují. Určitě ale nemá onu výraznou zelenou barvu jako její sestra a synovec, jak ostatní postavy často poukazují, a pokud by je Petunie měla, určitě by to bylo taktéž zmíněno.

Nejvýraznější vlastností Petunie je její zvědavost, ale to pochopitelně neutváří celou její osobnost. Petunii lze dále popsat jako krutou, zlomyslnou a škodolibou. Stejně jako Vernon, i ona touží po tom, vypadat co nejvíce normálně, a zapadnout tak do společnosti. Tomu se podřizuje i její domácnost, kterou udržuje přehnaně čistou, až by se dalo říci, že to hraničí s posedlostí.

Fanart Petunie. Má protáhlý obličej a dlouhý krk a blond vlasy stažené do drdolu. Na sobě má zelenou halenu, přes ní květovanou zástěru. Na uších a kolem krku perly. Nad ní se vznáší v levém rohu vznáší zarámovaná fotka Vernona a v pravém rohu podlouhlý zabalený dárek (růžový se žlutou stuhou).
Dudánku, copak, nemáš dost dárečků? Zdroj: wattpad.com, vložila: Annikky

Filmová Petunie se nejnápadněji odlišuje barvou svých vlasů, které má herečka Fiona Shaw tmavě hnědé. V ostatních aspektech se ale své knižní předloze velice podobá. Snad jen v obličeji působí starší. Sice nevíme přesně, kdy se Petunie narodila, ale v době Harryho prvního bradavického ročníku by jí mělo být něco mezi třiceti až pětatřiceti. Ve filmech ovšem Petunie vypadá na čtyřicátnici až téměř padesátnici, což by odpovídalo věku herečky (během natáčení Kamene Mudrců jí bylo 41).

Dudley Dursley

Manželství pana a paní Dursleyových bylo zprvu nudné a normální, tedy takové, jaké si oba přáli mít. Přestěhovali se do Zobí ulice v Kvikálkově a 23. června 1980 se jim narodil syn Dudley, jehož značně rozmazlovali. Jedno z prvních slov, které se naučil, bylo „ne!“ (na což byli rodiče patřičně hrdí). Později, podobně jako Vernon a Petunie, Harryho utlačoval a šikanoval. Velice rád jej také dostával do malérů. Stejně jako jeho otec i on navštěvoval školu Smeltings, ovšem (zřejmě) na rozdíl od otce nestudoval zrovna vzorně. Jednak šikanoval nejen Harryho, ale také spoustu mladistvých v okolí. Problémy měl i se známkami a značným přejídáním. Kvůli jeho obezitě, které si všimla jeho školní zdravotnice, mu byla nařízena přísná dieta. Té se nedobrovolně museli účastnit všichni členové domácnosti (aby Dudley netrpěl sám).

Fanart Dudleyho. Má blond vlasy, hloupý široký úsměv a tlusté líce. V těle je znatelně obézní. Na sobě má šedé tričko a přes něj kostkovanou košili. Nad ním se vznáší v levém rohu Gameboy a v pravém rohu krabička plná hranolek. Pod pupkem je pergamenová stuha s jeho jménem.
Lze jíst a hrát zároveň? Zeptejte se našeho experta! Zdroj: wattpad.com, vložila: Annikky

Aby měl Dudley nějaký pohyb, začal využívat svého talentu v boxu (natrénovaný v potyčkách s Harrym). Ačkoliv se svými úspěchy vychloubal před svými přáteli ze Zobí ulice, nevíme, zda byl skutečně tak úspěšný. Víme ale, že na mozkomory box neplatí a jelikož je mudlové nemohou ani vidět, Dudley pociťovat jen jejich vliv. Na chlapce tak setkání s těmito netvory skutečně zapůsobilo. A to hlavně na jeho svědomí. Vůči Harrymu se to projevilo až během jeho úplně posledních prázdnin v Zobí ulici, kdy se mu Dudley snažil omluvit, i když pořádně nevěděl jak. Nechával mu například šálek čaje za dveřmi (a Harry do něj stoupl, tudíž toto gesto považoval za šprým). Nakonec, když se toho léta loučili a Dursleyovi odjížděli do utajení, se Dudley konečně naplno omluvil.

Na fotografii jsou Dudley (vlevo) a Harry (vpravo), kteří si podívají ruce. Dudley má na sobě slabou modro-zeleno-žlutou bundu a Harry modrou košili, přes ní má tmavě šedou mikinu. Jsou v Zobí ulici.
Dudley a Harry se se loučí v přátelském duchu. Zdroj: vystřižená scéna z filmu Harry Potter a Relikvie Smrti, část 2.

Po kouzelnické válce spolu bratranci zůstali v kontaktu, ačkoliv velmi omezeném. Obvykle si zasílali vánoční pohlednice, a když byl Harry se svými dětmi v sousedství, vzal je na návštěvu za jejich strýcem z druhého kolene a jeho dětmi. Na tyto okamžiky se James, Albus a Lily nikdy netěšili, ale obvykle si se svými bratranci/sestřenicemi (víme jen, že Dudley měl se svojí nejmenovanou manželkou 2 děti, ovšem jejich pohlaví není známo) hráli, zatímco jejich otcové je mlčky pozorovali.

Knihy Dudleyho popisují jako velice podobného svému otci – světlovlasý a sádelnatý. Na jeho obezitu se v knihách často poukazuje, hlavně v souvislosti s šikanováním Harryho. Dudley proto svého o dost hubenějšího bratrance nemohl kvůli své váze snadno dohonit, pokud ovšem nebyl doma, nebo jej někdo jiný nechytil dříve.

Fotografie z filmu Fénixův řád, zobrazující Dudleyho a jeho gang. Dudley je v popředí obrázku uprostřed a dívá se před sebe. Má kolem krku silný řetěz. Za ním stojí čtyři kumpáni, všichni atletické postavy.
„Tak koho jsi dnes zmlátil?“ Zdroj: film Harry Potter a Fénixův řád

Dudleyho charakter se v dětství nápadně podobal charakteru jeho rodičů – krutý, sobecký, škodolibý. Takový se jeví jak v knihách, tak také ve filmech. Nejnápadnějším rozdílem, podobně jako u Petunie, jsou vlasy, které má filmový Dudley tmavé. Další odlišností je jeho tloušťka, kterou ve filmech postupně redukoval. Nelze pochybovat o tom, že filmový Dudley trpí nadváhou (není-li přímo obézní), ale určitě není širší, než vysoký, jak jej Harry popisoval. Musíme ovšem mít na paměti, že knihy jsou většinou psány z Harryho úhlu pohledu, takže některá fakta mohou být zkreslena. Ve filmu si Dudleyho zahrál Harry Melling.

Tetička Marge

Dursleyova rodina má ještě jednoho člena, o němž konkrétně víme, tetu Marge. Jde o starší sestru Vernona, jejíž celé jméno je Marjorie. Nemáme o ní mnoho informací a čím méně, tím možná lépe, protože to, co je nám známo, hovoří i za to neznámé. Marge žila na venkově, kde se zabývala chovem buldoků. Jakým způsobem psy vychovávala, se můžeme jen domnívat, ale nejraději měla velice agresivního Raťafáka (v AJ Ripper). Jelikož Dudleymu často pořizovala drahé dárky a cestovala na dovolenou na Mallorku, byla Marge zřejmě při penězích.

Fanart Marge s blond vlasy, tváří se zamračeně, až zle. Je tlustá v obličeji, pod nosem je náznak kníru. Nad ní ní se vznáší v levém rohu hlava jejího buldoka (s upatlanou tlamou) a v pravém rohu sklenka s likérem.
Tetička Marge. Zdroj: wattpad.com, vložila: Annikky

Stejně jako její bratr Vernon, ani ona neměla Harryho ráda. Její chování k němu navíc umocňovala arogance a chov psů (k Harrymu se alespoň chovala jako k psovi). Ještě před Harryho bradavickými léty jej Raťafák zahnal na strom a Marge psa odmítla odvolat až do půlnoci. Poslední Harryho setkání s ní jí bylo ovšem osudným. Během prázdnin před Harryho třetím rokem urazila Harryho rodiče a Harry ji v záchvatu emocemi vyvolané náhodné magie nafoukl. Marge, která o kouzelném světě nic nevěděla, uletěla s hrůzyplným výrazem oknem a kroužila okolo továrního komínu. Odtud byla zachráněna pracovníky ministerstva kouzel, kteří ji dali do pořádku a upravili paměť.

Fotografie z filmu Vězeň z Azkabanu. Teta Marge sedí u stolu čelem k divákovi, ale kouká kamsi za něj. Má pootevřená ústa, jako by něco říkala. V pravé zdvižené ruce má sklenku s alkoholem.
Se mnou takto mluvit nebudeš! Zdroj: film Harry Potter a Vězeň z Azkabanu

S Marge jsme měli možnost setkat se pouze ve Vězni z Azkabanu, kde se velice podobala Vernonovi. Dokonce měla mít malý knírek. Svojí osobností se Vernonovi taktéž velice podobala. Nicméně v jejím případě zacházela zřejmě ještě dále, neboť ji zjevně neměla příliš v lásce ani Petunie (což mohlo být zapříčiněno Margiinou zálibou ve psech, konkrétně v Raťafákovi, jehož brávala s sebou, a ten dělal v domě pořádkumilovné Petunie binec). Dudley ovšem také svoji tetu příliš nemusel. Její přítomnost toleroval kvůli dárkům, které od ní dostával, a její přehnaná objetí a polibky snášel jen proto, že mu za ně platila. Filmová Marge se od té knižní odlišuje jen světlejšími vlasy a absencí knírku. Tetičku Marge si ve filmu zahrála herečka Pam Ferris.

Fanart s nafouklou tetičkou Marge. Vše se odehrává v místnosti s tapetami, osvětlené žárovkou v lustru. V rohu se vznáší výrazně nafouknutá ženská postava v kostýmku a s krátkými černými vlasy. Za nohu ji chytá obtloustlý muž s šedým svetrem s dlouhými rukávy a černými kalhotami. Vidíme mu na záda. Do jeho nadzvednuté levé nohy se zakusuje bldok ve skoku. V levém dolním rohu je roh prostřeného stolu. Před Vernonem je spadlá židle s tmavozeleným čalouněním.
Letecký den tetičky Marge. Zdroj: wizardingworld.com

Manželství a problém jménem Potter

Vysněný klidný a normální život manželů Dursleyových vzal za své 1. listopadu 1981, kdy Petunie nalezla před dveřmi košík, ve kterém ležel její synovec Harry Potter. Dursleyovi sice Harryho přijali do domu, ovšem zapřísáhli se, že z něho magii vyženou. Toho chtěli dosáhnout Harryho přísnou až otrokářskou výchovou. Harry byl nucen v domě pracovat od okamžiku, kdy toho byl schopen, ať už se jednalo o uklízení, vaření, nebo práce na zahradě.

Plán vychovat z Harryho mudlu nicméně nevyšel – a ještě že tak, jinak by se také mohl změnit v obskuria! A tak v příštích šesti letech zažívali během letních prázdnin, kdy u nich Harry přežíval (jak se občas objevuje ve fanfikcích, v „Durskabanu“) nedobrovolná kouzelná dobrodružství. A že si s Harrym užili! Pokažená pracovní večeře s významným obchodním partnerem, nafouknutá teta, zničený obývací pokoj, syn, který téměř přišel o duši a v neposlední řadě nucené odstěhování.

Fanart z domácnosti Dursleyů. U stolu sedí strýc Vernon, který si strká do pusy sendvič (úplně vlevo). Na druhé straně stolu sedí zamračená teta Petunie s tmavými vlasy a vybírá si z talíře s vejci, které drží nešťastný Harry v rukách (uprostřed obrázku). Napravo od Petunie sedí malý Dudley s lžičkou v pravé ruce. Na stole je jeden talíř, tři sklenice s džusem, džbán s džusem, miska. Zcela vlevo (nad Vernonem) je okno.
Harry slouží svým chráněncům. Zdroj: pottertour.co.uk

Po skončení druhé kouzelnické války se Dursleyovi mohli přestat skrývat, nicméně nevíme, zda se vrátili do Zobí ulice. S Harrym se ale Vernon a Petunie již nikdy nesetkali. Žili si dál svým normálním životem, šťastni, že se již nemusí zabývat Harryho abnormálnostmi. Nutno ovšem podotknout, že než nadobro zmizeli z Harryho života, projevili mu i trochu lítosti, když si uvědomili proti čemu (komu) stojí. Petunie se na něj dívala jinak a se slzami na krajíčku, zatímco Vernon se napřahoval k potřesení rukou, což se ale nestalo.

Tak to máme hezky úplné. S Vernonovou DNA asi ještě pár generací v rodině žádní čarodějní potomci nebudou, ale soudě podle toho, jak se Harry a Dudley snaží o interakci svých dětí, je v budoucnu naděje, že rodiny zůstanou alespoň v nějakém kontaktu. Co začalo jako nenávist ze zášti, závisti a nepochopení, se změnilo v melancholii nad ztracenými zážitky z dětství a naději v lepší zítřky. Na závěr ještě zmiňme, že chování Dursleyovy rodiny tvoří zajímavou paralelu k chování čistokrevných kouzelníků vůči „mudlovským šmejdům“. Čistokrevní si zakládají na své čisté kouzelné krvi, která není pokažena mudlovskou. Obdobně se Dursleyovi pyšnili svojí normálností a absencí nenormálního (ačkoliv na jejich chování vůči Harrymu by se dalo najít mnoho abnormalit), přičemž vlastní chyby velice rádi nebrali na vědomí, stejně jako teta Petunie odmítala vidět Dudleyho obezitu.

Zdroje: https://harrypotter.fandom.com/wiki/Petunia_Dursley
https://www.wizardingworld.com/writing-by-jk-rowling/vernon-and-petunia-dursley
https://harrypotter.fandom.com/wiki/Marjorie_Dursley
https://twitter.com/jk_rowling/status/622157481582698496
https://harrypotter.fandom.com/wiki/Vernon_Dursley
https://harrypotter.fandom.com/wiki/Dursley_family

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..