Za loňský rok se neodehrál žádný famfrpálový turnaj ani u nás ani ve světě. Spousta jich byla odsunuta nebo zrušena v roce 2020 s nadějí, že v letošním roce 2021 už bude vše v pořádku a bude možné je uskutečnit. I tahle naděje už začíná mizet a jejím příkladem je zrušení IQA Continental Games (IQA = International Quidditch Association), jejichž součástí jsou i European Games.

Za normální necovidové situace by se European Games konaly v létě 2021, zatímco IQA World Cup se měl hrát v červenci 2020 v Richmondu (Virgínie, USA). V dubnu ale došlo k přesunutí data konání jak u světového, tak i u evropského mistrovství, aby se následně v září mohly zase prohodit.

Fotografie ze zápasu mezi českými famfrpálisty (tři vpravo v červeno-bílo-modrých dresech) a slovenskými (tři vlevo v bílo-modrých dresech a slovenským znakem). Uprostřed je slovácký brankář Martin Mudrik, který drží camrál a běží kupředu. Po jeho pravici přibíhá slovenská střelkyně. Proti nim stojí český brankář Matěj. Za nimi stojí jeden slovenskýký střelec a český střelec Ondra Hujňák. V pozadí je ještě český odrážeč Michael, běžící kupředu a ignorující dění okolo camrálu.
Posledního IQA World Cup ve Florencii se poprvé zúčastnilo i Česko a umístilo se na sdíleném 15. místě s Vietnamem.
Zdroj: Ajentha Abey Quidditch Photography

V konečně verzi se mělo European Games konat v létě 2021, proto i International Quidditch Association (IQA) vyhlásila konkurz pro posílání nabídek lokací. Toho využilo i Česko, ačkoliv jeho nabídka nebyla vybrána do užšího výběru. V listopadu IQA oznámila finální návrhy: Limerick v Irsku a Madrid ve Španělsku. Výslednou vybranou lokaci měla IQA oznámit v prosinci, to se ale nestalo.

Na místo toho se IQA rozhodla v únoru zrušit European Games 2021. Rozhodli se tak po dlouhých diskuzích s jejich oddělením pro události, ale taktéž i po získání zpětné vazby od členských zemí. Spousta z nich mohou jen omezeně cestovat nebo nemůžou trénovat a netuší, kdy se situace zlepší.

Fotografie z famfrpálového utkání. Uprostřed je ve vzduchu český střelec Martin, který patrně před chvílí skočil a hodil camrál letící vzduchem k obručím uprostřed. U obručí stojí tři hráči ze soupeřícího týmu snažící se chytit camrál a přibíhá k nim jejich brankář. V pozadí vlevo je náhodný procházející se civilista.
Česko se zúčastnilo i posledního European Games 2019 v Bambergu a vyhráli 19. místo.
Zdroj: Tomáš Krabač

Součástí diskuzí byla i snaha zavést nové přístupy ve snaze udělat turnaj bezpečnější. Tím byla například dezinfekce mezi zápasy nebo přidání dezinfekce na toalety. Polovina zemí chtěla zavést i přísnější opatření jako povinné roušky pro všechny kromě hráčů a rozhodčích na hřišti, větší vzdálenosti mezi sedícími a co nejvíce snížit kontakt mezi týmy, rozhodčími a dobrovolníky.

Nejvíce otázek ale vzbudila hlavně otázka povinného očkování. Některé týmy dokonce prohlásily, že pokud očkování nebude povinné, tak se akce vůbec nezúčastní. V tom by ovšem mohl nastat problém i pro ty, kteří by s očkováním jinak neměli problém co do svého názoru, protože takoví členové národních týmů by se ani nemohli zúčastnit kvůli pomalejšímu očkování v jejich zemi, což by mohl být i případ Česka.

Rozhodli jsme se, že je důležité pro jednotlivé členské země a sportovce mít napřed možnost vrátit se plně k tréninkům. Nejenom to, chceme také nechat zemím možnost vrátit se k jejich běžnému fungování, a také zajistit, aby na příštích mezinárodních turnajích znali všichni dobře nová pravidla.

International Quidditch Assotiation

IQA původně také uvažovala i o odsunutí evropského mistrovství na zimu, ale nakonec se rozhodli pro definitivní zrušení. V roce 2022 chtějí uspořádat buď IQA World Cup nebo IQA Continental Games.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..