Dne 10. května zveřejnila Quidditch Europe oznámení, že se European Quidditch Cup (dále EQC) letos konat nebude. Byl odložen až na jaro 2021.

Turnaj byl už dřív posunut kvůli koronaviru (psali jsme zde), jelikož se EQC Division 2 měl konat v italské Brescii blízko epicentra na Milánsku. Proto byl už v březnu odložen na víkend 12. – 13. září. Této divize se měly zúčastnit i dva české týmy, Prague Pegasus a Brno Banshees. Není ovšem jasné, jestli se tam opravdu vydají i v roce 2021.

Loňské EQC D2 se konalo ve Varšavě. Zdroj: Nika

EQC Division 1 se mělo odehrát v belgickém Ghentu. I tento turnaj byl odložen, ale nebylo jasné na kdy. To bylo také jedním z důvodů, proč se v Quidditch Europe rozhodli pro posunutí turnaje až na rok 2021:

Čekali jsme na potvrzení nového data z první divize než uděláme definitivní rozhodnutí. Byli jsme informováni, že pokud se rozhodneme zarezervovat prostory pro podzim 2020, nebudeme znovu schopni bez komplikací s místem konání odložit, nebo zrušit událost. Momentálně ještě hodně týmů nemůže trénovat kvůli nařízením vlády a nevíme, jak dlouho to bude trvat nebo kdy budou moci všichni znovu bez problému cestovat. Tohle také ovlivnilo naše rozhodnutí o posunutí i druhé divize, která se má konat dříve než první.

Quidditch Europe

Už je potvrzeno, že EQC D2 se v roce 2021 bude konat v Brescii a přesné datum bude zveřejněno na podzim. Pro EQC D1 ovšem nebylo potvrzeno, zda se bude konat v Ghentu podle původního plánu.

Prague Pegasus porazili Brno Banshees při finále na českém mistrovství 2019. Zdroj: Tomáš Krabač

Spousta týmů si teď klade jednu velkou otázku – kdo tam bude hrát?

Kdyby se totiž turnaj normálně konal, na podzim a v zimě by se v zemích uspořádaly nové regionální turnaje (v našem případě české mistrovství), kde by se týmy kvalifikovaly na EQC 2021. To je momentálně v konfliktu. Proto se musí každá země rozhodnout, zda se bude konat nový kvalifikační turnaj, anebo se tam na jaře 2021 vydají již dříve kvalifikované týmy. U nás se zatím stále čeká na rozhodnutí České asociace famfrpálu.

Zdroj: Vyjádření Quidditch Europe