Máte rádi muzea? Pokud ne, tak teď už si je oblíbíte. Přinejmenším alespoň jedno. Londýnské přírodopisné muzeum Natural History Museum totiž letos na jaře otevírá novou výstavu. Spolupracovalo na ní s BBC a se studiemi Warner Bros. A vy už jistě tušíte, že když o tom píšeme my, asi to nebude jen o přírodní výzdobě v britské televizi. A předvídáte správně! Výstava se totiž týká různých fantastických tvorů a kde je najít, neboli z Fantastických zvířat a kde je najít od J.K. Rowlingové.

Zdroj: nhm.ac.uk

Stránky zmíněného muzea označují projekt, nazvaný Fantastic Beasts: The Wonder of Nature, jako zatím nejambicióznější výstavu (nejspíš mají nového ředitele původem ze Zmijozelu) v dějinách tohoto muzea. Výstava slibuje makety legendárních tvorů hned vedle úchvatné kolekce reálných živočichů a historických předmětů. Jen si to představte, na jedné scéně pohromadě tygr, galapážský leguán, roh třaskavce a lebka draka, kterou měl profesor Lupin v učebně!

Propojení postav čarodějného světa spolu s těmi nejfantastičtějšími stvořeními skutečného světa vytváří úchvatný zážitek, jenž ukáže, jak skutečný svět inspiroval legendy a příběhy, které uchvacovaly celé generace.
Bude to úžasná oslava vědy a přírody plná překvapení a zážitků, takže bude nemožné odejít a nechtít se dozvědět více o úžasech naší planety a o tom, jak ji můžeme lépe chránit.

Clare Mattersonová, výkonná ředitelka pro zakázky přírodopisného muzea
Exponát z výstavy, že by kost třaskavce? Zdroj: bbc.com

Návštěvníci budou moci porovnat maskovací možnosti jaguára s maskováním kouzelného polovida, nebo námluvný rituál skákavky (ang. Peacock Spider) a kouzelného třaskavce. A co třeba dozvědět se, že byl hlístoun červenohřívý, největší kostnatá ryba na světě (délka okolo 8 m), inspirací pro mnohé mýtické mořské nestvůry?

S muzeem spolupracuje nakladatelství Bloomsbury, které vydává knihy o Harry Potterovi, a zajistí výstavě nehynoucí slávu na papíru (ano, to znamená, že vyjde kniha!). Tým Pottermore se postará o digitální zázemí projektu, v němž jsou započteny i audioknihy, a televizní stanice BBC vytváří dokonce televizní dokument, kterým nás bude provázet Stephen Fry (namluvil všech sedm knih jako audioknihy. U nás asi nejvíce známý ze seriálu Černá Zmije / Blackadder s Rowanem Atkinsonem v hlavní roli).

Zdroj: express.co.uk

Jsem nesmírně nadšen tím, že mohu být součástí této úžasné příležitosti pro nás mudly, která ukáže čarodějnému světu, že naši fantastičtí tvorové se dokážou vyrovnat těm jejich.

Stephen Fry
Stephen Fry. Zdroj: Stephen Fry Twitter

Výstava Fantastic Beasts: The Wonder of Nature začíná 22. května a bude otevřena několik měsíců do 3. ledna 2021. Poté začne putovat po světě, takže i když se letos do Británie nedostanete, nezoufejte, stále budete mít možnost ji navštívit někde jinde. Vstupenky je nicméně možné zakoupit již nyní na následujících webových stránkách: https://www.nhm.ac.uk/visit/exhibitions/fantastic-beasts-the-wonder-of-nature.html.

Tak si připravte kufry, vybavte je nezjistitelným zvětšovacím kouzlem a šup na hřišťátko Mloka Scamandera!

Zdroje:
https://www.nhm.ac.uk/press-office/press-releases/introducing-fantastic-beasts–the-wonder-of-nature.html
https://www.wizardingworld.com/news/fantastic-beasts-magical-creatures-wonder-of-nature
https://www.irishnews.com/magazine/entertainment/2020/01/08/news/jk-rowling-s-fantastic-beasts-showcased-at-natural-history-museum-1808444/

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..