V pátek 28. června 2019 propukla sociální apokalypsa. Mudlovské školy propustily všechny své vězně, kteří se rozprchli do všech koutů prázdnin. Mnozí z nich se ihned odebrali do Chotěboře u Havlíčkova Brodu, kde rozpoutali nechvalně proslulou akci známou jako Festival fantazie. Na místo se okamžitě slétli čarodějové a čarodějky z odboru Potterfan, aby akci řádně rozpoutali.

Vězeňkyně z Azkabanu za trest v Pottershopu. Foto: Acalanthi

Situaci nakonec zvládli dobře a Potterfan i bez výhrůžek cruciem obsadil největší přednáškovou místnost ze všech, ve kterých se Festival fantazie (dále FF) odehrával (28.6.-7.7.). Okupace se ale zdařila „pouze“ na šest dnů (28.6. – 3.7.), pak už bylo potřeba vyklidit pole muzikálovým nadšencům z BroadwayConu. Potterfan nicméně nelenil a zaplnil daný čas bez jakékoli vynechané hodiny přednáškami, workshopy, turnaji, kvízy, soutěžemi i akčními show. Milovníci ságy Harryho Pottera tak měli možnost „zakempit“ v rodinném kruhu bradavickém, poznávat dosud nepoznané (nebo zapomenuté), seznamovat se s novými lidmi, vyrábět a prostě se bavit.

Úplní nováčci mívají navíc obvykle možnost zúčastnit se seznamovacích akcí hned při rozjezdu. Páteční odpolední a večerní pořady k tomu přímo vybízely: Ahoj, já jsem…, Zdobíme Potterfan nebo Bradavická welcome party. A pak už si vás mezi sebe vtáhneme a nepustíme jako ďáblovo osidlo. A čím vším si vás mohl Potterfan letos přimotat k sobě? Pojďme si to připomenout!

Pro stydlivky nabízíme i seznámení s maňásky. Foto: Acalanthi

Kdo si podržel klobouk, neuletěl mu při sobotní premiérové podívané Hříšný tanec Umbridgeové. Omládlá profesorka nestydatě roztančila nejen lorda Voldemorta, ale dokonce i Bellatrix. Přitom se nezdálo, že by jedna na druhou žárlila, a to ani přesto, že jsme byli všichni svědky narození Delphi! Každopádně to byla báječná show – kombinace filmové klasiky zasazené do zrůžovělého smrtijedského prostředí. Známé písničky a taneční čísla, ale také mobilní záběry vražedné romantiky z dětského hřiště. Prostě černokněžníci, jak mají být!

Tip: Ve fotogalerii nahlížejte na fotky přejížděním zprava doleva a naopak.

Když už jsme u zábavných představení, ani letos jsme nebyli ochuzeni o večerníčky na motivy Bajek barda Beedleho. Jenže ty už nikdy nebudeme číst se stejně vážnou tváří jako dřív. Členové týmu Potterfan totiž tradičně přetvářejí všechny příběhy z útlé knížky do nejrůznějších inscenací. Do jakých? O tom rozhodují diváci a jejich nejapná kreativita. Bajka Králice Alice a chechtavý pařez tak získala úplně nový rozměr se slovem „vole“ za každou větou a s lehce indisponovanými herci se svázanýma rukama. Podobně dopadla i roztomilá Fontána příznivé sudby v podání našeho kvalitního baletního souboru. A Tři bratři s ruským přízvukem doplatili na obchodování s podezřelým vietnamským obchodníkem. Jeho jméno Smrt jim jaksi uniklo…

Tip: Ve fotogalerii nahlížejte na fotky přejížděním zprava doleva a naopak.

My ostatní jsme však tak lehkomyslní nebyli a rozhodně si nenechali uniknout další magické pořady s Potterfanem. Ať už to bylo oblíbené vyrábění potterovských rekvizit a zvířátek – dračí vejce, průkazy Ministerstva kouzel, strašibrýle, různé šperky a amulety, tašky, lektvary, mandragory, zlatonosky a kluběnky – nebo přednášky, kterých měl Potterfan na skladě celkem 29. Od historie a tajů Bradavic jsme se tak dostávali přes „přezdívkologii“, magiozoologii až do mudlovského světa kouzel. Tím míníme i černou mudlovskou magii v podobě špatných českých fanfiction, se kterými se vytasila Tess, a při jejichž čtení si mnozí z nás přáli umřít víc než jednou.

Tess taky zakempila v Potterfanu i s kufry. Foto: Acalanthi

Stejné pocity o umírání zažíváme častokrát i při zapeklitých vědomostních kvízech. Jako bychom z předešlých ročníků nepochopili, že lepší už to prostě nebude. Stejně na ně chodíme dobrovolně, v hojném počtu a s úsměvem. Kdyby to tak bylo i ve škole… Hlavičky jsme letos potrápili na Binnsově kvízu, krutopřísném Voldemortově kvízu, dále při sportovním kouzelnickém, obraně proti černé magii a dvakrát u testů o Fantastických zvířatech.

Tip: Ve fotogalerii nahlížejte na fotky přejížděním zprava doleva a naopak.

Inteligenti s vynikajícími výsledky v kvízech vyhrávali hodnotné ceny, většinou knižní (Filmová magie, ilustrované knihy, lego alba ad.). Soutěživé povahy se však nemusely spoléhat pouze na to, co vydolují ze dna paměti, ale mohly vsadit na svůj ostrovtip či štěstí ve hře. Zkusit se to dalo například v akčním Potter Activity, magické pantomimě, karetní hře odtrpaslíkovaná, v přípravě lektvarů pro pokročilé a také v potterovském bingu.

„Kupte si čokoládovou žabku v Pottershopu! Protože to se vyplatí!“ Foto: Acalanthi

Ať už si vás štěstěna v soutěžích našla nebo ne, mohli jste vyjádřit svou radost zpěvem a přijít na bradavické zpívánky. My si ale rádi zahalekáme při každé příležitosti. Krámky, Pihovatá, Když Rona brali do Bradavic už jsou osvědčená klasika, kterou si nejeden z nás rád zazpívá i ve sprše. Ale proč si hrát na superstar doma a soukromě, když svým hlasem můžete přispět do Potterfan sboru u Bradavického táboráku bez táboráku. Kdo přišel včas, získal i exkluzivní čtvrté vydání bradavického zpěvníku bez nutnosti nákupu – a to se vyplatí! A proč? Protože zde najdete i Hanetčinu temnou novinku Duše jako stín (na melodii písně Mám boky jako skříň).

Potterfanský profesionální pěvecký sbor. Foto: Acalanthi

Tím však stále nekončíme, protože noci na FF bývají nejen mladé, ale dokonce sotva narozené. Pokud jste se totiž zapomněli na jedné z potterovských večírků, ze kterého jste se odšourali až po čtvrté ráno, s nocí jste se totiž vůbec nepotkali. Řeč je především o závěrečné párty s příhodným názvem Pére-Lachaise, což je hřbitov, na němž Grindelwald zveřejnil svou vizi o nečarech. Na festivalovém Pére-Lachaise se Potterfan rozloučil se svými příznivci a pro letošek tak pohřbil svou linii na FF. Přesto věříme, že kdo vydržel až do konce, odešel nejen po svých, ale dokonce živ a zdráv (dobře, všichni ne…). Koneckonců jedním z letošních hesel bylo známé Ronovo rčení: „Budeš trpět, ale náramně si to užiješ.“

Jako obvykle i letos byla závěrečná párty připravena se vším všudy – kdo měl štěstí, utekl s posledními dárečky, dostal se k lektvarové pípě a okusil opojnou Avadu kedavru, Mnoholičný lektvar nebo Felix Felicis. A samozřejmě nechybělo ani předtančení dobrovolníků, kteří se sešikovali pouhé tři dny před plesem, aby secvičili originální taneční číslo. Šikovný choreograf Marek se letos inspiroval famfrpálem a sestavil hned dva nadějné týmy. Taneční zápas se nakonec vyvinul tak dobře, že vítězi se stali všichni zúčastnění, a to i bez zranění… Aha, to bude tím, že jsme zapomněli na míče…

Tip: Ve fotogalerii nahlížejte na fotky přejížděním zprava doleva a naopak.

Ples Pére-Lachaise ale nebyl jediným večírkem od Potterfanu, na který jste se mohli přijít vyřádit. Prvním byla už zmíněná uvítací Welcome bradavická party a hned další den v sobotu následovala House pride party, kde se účastníci honosili barvami kolejí, do nichž náležejí.

Mnoho pařmenů. Foto: David Řezníček

Tím jsme shrnuli hlavní pořady, které si pro nás Potterfan na FF připravil. Jenže zkušení Potterheadi už vědí, že tu něco nehraje a něco jim tu musí chybět. No jasně! Celoliniová hra, aneb bláznivá honba za samolepkami, bez níž bychom si Potterfan linii už nedokázali představit. Letos byla na téma Kámen mudrců, jehož samolepící podobu jste museli získat do své kartičky za dalších sedm samolepek, tedy za sedm splněných úkolů.

Tip: Ve fotogalerii nahlížejte na fotky přejížděním zprava doleva a naopak.

Úkoly měly náročnější povahu – takže něco pro ty, kteří rádi berou výzvy za pačesy stejně jako pištící mandragory z květináčů. Všechny questy navíc nebylo možné splnit za jeden den – proto má hra přízvisko „celoliniová“ – hraje se po celou dobu trvání Potterfan linie.

A tak měli potterovští blázni šest dnů svátek. Nosili si balónky naplněné vodou a úzkostlivě je střežili před všudypřítomnými útočníky. To byla oprávněná obava, protože odprásknout balónek jednoho z vašich soupeřů byl druhý úkol. Strategie ochrany byla tedy jasná – klobouky, hábity, snad i kalhoty a spodní prádlo – jen tu mokrou časovanou bombu někam ukrýt! A tak zavládla slušná davová paranoia, která by nenechala chladným žádného psychologa. A že by měli v Chotěboři početnou klientelu, by pochopili ve chvíli, kdy by spatřili dvojice lidí svázaných provázkem za nohy. Jop, toto celodenní randění byl další úkol a nápad od našeho milého Pána jeskyně – totiž ředitele koleje Potterfan. Na druhou stranu šlo o celkem dobrou příležitost se seznámit – jeden den s panem/paní neznámou, a už je ruka v rukávě. (Přinejhorším jste mohli nakonec využít služeb onoho psychologa).

Tip: Ve fotogalerii nahlížejte na fotky přejížděním zprava doleva a naopak.

Dalším questem bylo splnit tajný úkol – tedy nalézt tři části jedné hádanky v areálu festivalu, rozluštit její poselství a sehnat tři ingredience, o kterých se v hádance psalo. Těmi byla rostlinka, kámen a cokoliv, co zhotovily šikovné (?) mudlovské ručičky. Uhodli jste?

Poslední čtyři úkoly měly klasičtější podobu – správně vyplnit (ne)příjemně vtipný ranní test, dále tematické focení a propagace fotky na sociálních sítích a nakonec vyluštění šifry (s jejím řešením se dokonce otevřel i černý trh).

Tip: Ve fotogalerii nahlížejte na fotky přejížděním zprava doleva a naopak.

Jednalo se tak doslova o zkoušku ohněm (úkoly měly navíc živelnou povahu – úkol země, vzduchu, ohně atd.). Kdo ovšem splnil tuto výzvu sedmi „živlů“, získal tu čest být zařazen do závěrečného slosování o krásné knižní či desko-herní ceny, o figurky, šperky a další filmové a knižní rekvizity.

Soutěžní karta se všemi samolepkami. Foto: Acalanthi

Účastníci Potter zájezdu na FF tak mohli s klidným svědomím prohlašovat naše letošní oblíbené rčení: „Budeš trpět, ale náramně si to užiješ.“ Případně druhé motto, které se velmi rychle rozšířilo: „Magie, vole!“ – aneb když něčemu nerozumíš, tak je jasný, že tomu prostě nerozumíš, protože magie…

Složení Potterfanských z roku 2019. Předal: Thomas

Teď už ale nastal čas překročit stín nedávno ukončeného Festivalu fantazie a zakončit i veškeré naše DepCony. Existuje totiž velká naděje, že se všichni opět shledáme nejen na dalším FF za rok, ale už za dva měsíce na nejkouzelnějším dni v roce, Potterfestu. Uchovávejme si proto krásné vzpomínky, sdílejme je mezi sebou a hleďme vstříc naší kouzelné budoucnosti.

Autoři a poskytovatelé fotografií: Acalanthi, Michael Konvica, Lucie Carvalho Almeida, Gabriela Denková, David Řezníček, Thomas, Tracy. Tímto děkuji všem těmto vzácným a ochotným přispěvatelům (sobě ne samozřejmě)!

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..