Od poslední scény filmových dobrodružství Harryho Pottera již uplynulo deset let. Pro mnohé z nás to byla také poslední klapka uzavírající nádhernou životní etapu. Jistě, zážitky a vzpomínky zůstávají, avšak ono čekání na novou knihu či nový film v sobě neslo jisté kouzlo, které se již nevrátí. V roce 2016 sice došlo ke znovuoživení série prostřednictvím prequelového dobrodružství Mloka Scamandera v jeho Fantastických zvířatech, ale jakkoliv mohou být FZ pěkná, napínavá očekávání už prostě nezažíváme.
Nebyli by to ovšem fanoušci, kdyby s tím nechtěli něco udělat po svém. Již v době, kdy teprve vycházeli knižní Harry Potterové, se objevily první fanfikce. Fanoušci si odjakživa chtěli vykládat příběhy svých oblíbených postav podle své fantazie nebo prostě jen vyplnit mezery, které nebyly v knihách či filmech detailněji vysvětleny. A fandom Harryho Pottera nebyl výjimkou. To ale byla první léta 21. století. Dnes už se internet ve světě dostal ze svého batolecího období (u nás v ČR do něj tak nějak právě vstupoval), ale streamování YouTubových videí stále nebylo nic extra jednoduchého pro naše modemy. A stejně tomu tak bylo i s technikou a softwarem pro tvorbu videa. Byl dostupný, ano, a dalo se s ním naučit zacházet, ale málokdo to uměl opravdu dobře.
Od té doby nicméně uteklo již hodně vody a věci se změnily. Internet je rychlý a natočit video není s chytrým telefonem problém. Lepší vybavení je také relativně dostupné a se softwarem se lze snadno naučit. Právě díky této kombinaci se objevují fanfilmy všeho druhu včetně Harryho Pottera. Ať už se jedná o parodie, crossovery, vtipná videa, hudební videa, či skutečný příběh s dějem, jsou zde a jejich počet narůstá. Pojďme si tedy přiblížit ty úspěšnější z nich, alespoň dle názoru syfy.com (pozn. šéfr. anglicky psaný web, pochopitelně se tedy zabývá pouze anglicky znějícími fanfilmy).
Na posledním místě žebříčku syfy se umístil Witchcraft: A Harry Potter fanfilm (2013). Snímek krásně ukazuje, že k natočení povedeného fanfilmu nepotřebujete žádné peckové vybavení ani pokročilé počítačové efekty, ale jen kameru, trochu praxe, dobrý nápad a vhodné místo. A se štěstím, které tato parta měla, můžete vytvořit příběh mladé bystrozorky, jež se dostane na stopu viteálů a musí za pomoci svého kamaráda odolat svůdnému vábení temné strany Síl- aj, špatný fandom – temné magie.
Že fanfilmy mohou být krátké, zábavné a úspěšné, o tom nás přesvědčuje lehce morbidní minutová komedie Harrey Podder: Say the Magic Word (2011). Není zde vlastně žádného scénáře, jedná se o tři kratičké animované scénky ve stylu Looney Toons (pro neznalé: Looney Tunes jsou animáky s králíkem Bugsem Bunnym a jeho partou). Minuta se možná zdá málo, ale některé případy, jako tento, nám ukazují, že méně je někdy více.
Snímek Harry Potter vs. Star Wars (2015) nám předvádí, že kameru někdy ani nepotřebujete. Šikovným poskládáním klipů z různých filmů obou jmenovaných univerz spolu s vhodně zvolenými ústřižky hlasů a atmosféru podtrhující hudbou lze složit fanfilm-trailer na hypotetický crossover. No řekněte, nezajímalo by vás, jak by si brnění stormtrooperů poradilo s kouzly, nebo zda protego chrání před blastery? A možná že magie je jen jiný aspekt Síly – na toto téma bylo ostatně napsáno již několik fanfikcí, ale fanfilm zatím není. Následující trailer však dokazuje, že by ale určitě měl potenciál.
Fantastická zvířata nám do budoucna nabídnou možnost vidět slavné závěrečné střetnutí mezi Brumbálem a Grindelwaldem. Ale co jejich první souboj? Ten tragický, při kterém zemřela Brumbálova sestra Ariana? Právě ten nám předvedl fanfilm Dumbledore and Grindelwald: The Greater Good (2013). Zajímavé na tomto fanfilmu je i to, že Ariana zde projevuje určitou moc, kterou bychom dnes možná popsali jako projev obskuriála, přičemž byl tento fanfilm vytvořen tři roky před uvedením Fantastických zvířat. No není to úžasná náhoda? A efekty, které autoři vytvořili, také vypadají dobře.
Poněkud alternativní přístup byl zvolen v animovaném fanfilmu Harry Potter Cyberpunk Adventure: The 1980s Anime (2014). Fanfilm je animovaný ve stylu (jak napovídá název) japonského kyberpunkového anime z osmdesátých let. A děj je stejně tak upravený: Harry je kyberčaroděj, města vyhlíží futuristicky a Voldemort je… terminátor?! Ne, vážně, zní to uhozeně, ale když to vezmete s nadsázkou, je to velice vtipné. A o tom to přeci je – nebrat snímek vážně, bylo to myšleno jako vtip.
Ne všechny fanfilmy jsou ale úsměvné a určené k pobavení. Velice krátký fanfilm Life After Fred (2016) umožňuje náhled do života George Weasleyho krátce po Fredově smrti. Melancholie je cítit v každém okamžiku, zejména díky dobré práci kameramana, který vybral nevšední úhly záběrů (alespoň dle expertů na syfy). Ano, dalo by se namítnout, že snímek není přesný, protože George má obě uši, když měl o jedno přijít při záchraně Harryho z domu Dursleyů. Uvědomme si ale, že fandové obvykle nemají takový rozpočet, aby si mohli dovolit pokročilou protetiku a efekty. Jizva na uchu je vidět a jasně značí, že George byl zraněn… a to nejenom fyzicky, což je právě to, co snímek sděluje.
V Čechách je asi nejznámější fanfilm Severus Snape and the Marauders (Severus Snape a Pobertové, 2016). Tento necelou půl-hodinu dlouhý příběh se točí kolem Pobertů, kteří se rozhodnou jednou a naposledy navážet do Severuse Snapea na večírku po absolvování školy v Bradavicích. Tajemství skvělého filmu tkví nejen v akcích a efektech, ale hlavně i nástupu k akci. Vše začíná v klidu s Poberty, kteří diskutují o Bradavicích a současném dění, a postupně graduje až do střetnutí. Také se nám ukáže, co vlastně Severuse zlomilo a přimělo vstoupit mezi Smrtijedy. Věřte mi, i kdybyste ostatní fanfilmy vidět nechtěli, u tohoto udělejte výjimku. Stojí za to.
Nejlepším fanfilmem dle žebříčku syfy je padesát minut dlouhý fanfilm Voldemort: Origins of the Heir (Voldemort: Původ dědice, 2018). Je na něm znát, že čím více se blížíme k současnosti, tím lepší je tvorba. V tomto snímku jsou nám přiblíženy okolnosti a události předcházející vraždě Hepziby Smithové. Je evidentní, že autoři se při natáčení vyřádili. Máme zde nádherné efekty kouzel, vnější prostředí je zajímavě vybrané a záběry z Bradavic také stojí za to. Co ovšem oceňuji nejvíce, je možnost nahlédnout do bystrozorského oddělení v Sovětském svazu a zajímavý výslech, jehož jsme svědky. Příběh Toma a Hepziby je vlastně vyprávěn retrospektivně právě v rámci výslechu sovětskými bystrozory. Více ale prozrazovat nebudeme.
To samozřejmě není celý výčet z žebříčku syfy. Náš článek však musí rozumně skončit. Na závěr tedy ještě něco z českého prostředí. Ačkoliv i Češi se mohou pyšnit svojí fanfilmovou tvorbou z různých fandomů (zejména Star Trek má kvalitní české fanfilmy), Harry Potter zde zatím příliš nefiguruje. Asi nejznámější českou tvorbou je Harry Potter a Kámen mudrců (2018), který je takovou všehochutí – nalezneme zde odkazy na naši kulturu (Slunce seno, Teleshopping) i politiku (Zeman je zde jako záporák). Celkově vznikl docela vtipný tříapůlminutový fanfilm, kterému se ale zasměje jen Čech, protože cizinci by nepochopili řadu narážek.
Tak co, máte teď chuť popadnout kameru, hábity a jít něco natočit? Směle do toho! Je potřeba ukázat např. Trekkies, kdo je nejlepší v kouzlech a magii filmové tvorby!
Zdroj: https://www.syfy.com/syfywire/13-harry-potter-fan-films-ranked