Čtete si titulek a dumáte nad tím, o čem tento článek bude? Nebudeme vás dlouho napínat. Jelikož Harry Potter merche není nikdy dost, přinášíme vám tip, jak získat špetku magie před váš práh. Geek Gear a Loot Crate, zahraniční e-shopy, totiž nabízejí balíčky s merchem, které vám vždy jako mávnutím hůlky vykouzlí úsměv na vaší tváři i v těchto těžkých časech. Nikdy nevíte, co v nich najdete, pokaždé vás tedy čeká zásilka s překvapením, kterou si můžete nechat zasílat pravidelně. Jestli nevíte, jaký balíček od které společnosti je ten pravý právě pro vás, jste tu správně. Tento článek se zaměří na dvě nejznámější společnosti.

Loot Crate

Čím jiným začít, než licencovaným balíčkem od Wizarding World (WW je médium J. K. Rowlingové). Loot Crate není služba zaměřená jen na kouzelnické balíčky s různými předměty, ale nabízí i plno jiných, například Marvel. Pokud vás ovšem ze světa magie lákají výhradně měkké dárky, můžete si zvolit balíček s oblečením.

Asi první, čeho si lze povšimnout, je tučně vyznačená cena. Závisí samozřejmě na možnosti zvolené délky předplatného – objednat si můžete celkem 1, 3 nebo 6 balíčků s tím, že balíček s překvapením je zasílán jednou za 2 měsíce a od toho se také odvíjí vyšší cena. Za jeden balíček, který obsahuje 4-6 předmětů ze série Harry Potter a Fantastická zvířata, zaplatíte $ 44,99, což je v přepočtu zhruba 962 Kč včetně poštovného. Současně si s množstvím balíčků zvolíte při koupi i kolej, do které patříte. K vidění jsou zde i fotky s předměty z minulých měsíců.

Na obrázku je stránka k objednání kouzelnického balíčku od Loot Crate. Vlevo fotografie Bradavického expresu z čelního pohledu, jedoucího po viaduktu. Pod fotografií 5 dalších menších v řadě. Vlevo tabule s logem Wizarding World, pod ním popis v angličtině a tučně vyznačená cena $ 39,99.
Stránka k objednání kouzelnického balíčku. Zdroj: lootcrate.com

Vyplatí se tedy tato koupě? Z vlastní zkušenosti mohu říci, že mě při vzpomínce na tento produkt doprovází velmi smíšené pocity. Jako plus vidím oficiální licencované produkty přímo z dílny společnosti samotné autorky potterovských knih, takže fanoušci mají jistotu autentičnosti produktů. Jako další plus vidím příznivou cenu. Jako výhodu i nevýhodu zároveň vidím volbu koleje. Myslím, že je skvělé dostávat věci s motivem vaší koleje, na druhou stranu je možné, že někdo si není úplně jist, jaká kolej je ,,ta jeho“ a radši by dal přednost předmětům s logem Bradavic. Bude pro něj tedy těžké si zvolit jen tu jednu. Další věcí, která se ovšem nedá ovlivnit, je počet předmětů (dříve to bylo 5-7, nyní 4-6), takže musíte počítat s tím, že možná některý měsíc dostanete méně věcí a jiný zase více a ani profesorka Trelawneyová vám merlinužel neposkytne odpověď.

Sybilla Trelawneyová z čelního pohledu  a s pohledem vytřeštěným na diváka s křišťálovou koulí v pravé ruce. Levou ruku má nad koulí.
Sybilla Trelawneyová. Zdroj: doblaje.fandom.com

Našla jsem nějaké mínusy? Objednávala jsem už skoro před více než 2 roky, ale stále si pamatuji chvíli, kdy jsem balíčky otvírala a je pravda, že mě zase tak moc nenadchly. Za tu cenu jsem bohužel čekala mnohdy více, nezachránila to ani ,,licencovanost“ produktů. Věci, které chodily předtím než jsem začala objednávat, byly skvělé. Zrovna jsem ale nejspíš narazila na špatné období, kdy mě ani jeden ze čtyř balíčků úplně nepřesvědčil o tom, že bych chtěla pokračovat v jejich odebírání. Navíc všechny věci pocházejí z Číny (což však dnes není až tak velkým překvapením), kdo ví za jakých podmínek se tam vyrábějí. A čínská „kvalita“ je mnohdy znát. Další z věcí, která mě zarazila je, že si peníze z účtu odečítali prodejci sami, i přesto, že jsem udělala objednávku na jeden měsíc. Tuto skutečnost jsem zjistila, až poté, co mi dorazilo oznámení z pošty. Na druhou stranu musím říct, že hned, co jsem poslala email s informací o ukončení, zareagovali a dále už mi žádné peníze nestrhávali.

Na obrázku vidíte ukázku jednoho balíčku: nahoře vlevo je černá krabice, na ní mrzimorská magnetka. Okrabici je opřena brož ve tvaru laně, vedle je dřevěný vývěsní štítek s nápisem: "Wizardry at Work. No Muggles Allowed". Napravo set 4 kouzelnických notýsků (červený, pod ním modrý, pod ním zelený a pod ním žlutý), vlevo pod černou krabicí kniha od Mloka Scamandera. Pod tím vším je rozložené tmavě šedé tričko se znakem Bradavic (černobílý) a pod ním nápis "Howarts".
Ukázka jednoho balíčku. Zdroj: hellosubscription.com

Nyní máte možnost objednat i Loot Crate s kouzelnickým oblečením, což obnáší jedno triko plus další drobnost; tento měsíc například ponožky. Cena je $ 19,99 (bez poštovného), což je v přepočtu asi 430 Kč.

Na obrázku je výřez stránky k objednání Loot Crate kouzelnického balíčku s oblečením. Vlevo fotografie páru barevných ponožek s tmavě modrým tričkem. Pod fotografií 5 dalších menších v řadě. Vlevo tabule s popisem v angličtině a tučně vyznačenou cenou $ 19,99. Pod ní výběr velikostí.
Stránka pro objednání Loot Crate kouzelnického balíčku s oblečením. Zdroj: lootcrate.com

Koupi je opět možné nastavit na jeden balík i více. Ale jako u předchozího balíčku je zde nebezpečí, že zrovna narazíte na „slabý měsíc“ a nebude to stát za to. Hodnotím pozitivně obaly, které vždy mají uvnitř nějaký motiv, vážící se k tématu.

Celkové hodnocení: 7/10

Geek Gear

Další velká společnost, která už se nějaký ten rok pohybuje na trhu, je Geek Gear, původem z Anglie. Specializuje se převážně na Harryho Pottera, ale má balíček i pro fanoušky různých dalších fantasy a animovaných filmů, seriálů a knih.

Na obrázku je úvodní stránka Geek Gearu. Je zde 8 políček s obrázky ke kategoriím: (od shora vlevo) kouzelnická, klasická, elfská limitovaná edice, minulé balíčky. (Další řada zleva): lektvary, trička, umělecká díla, hůlky. Nad obrázky jsou odkazy s dalšími kategoriemi. Pod obrázky video z Youtube.
Úvodní stránka Geek Gearu, Zdroj: https://www.geekgearbox.com/

Oficiální stránky Geek Gearu zde. V menu, v horní části je výběr toho, co vše zde můžete najít. Při kliknutí na první záložku Subscribe se vám objeví 4 možnosti balíčků: Wizardry, Wearables, Special Edition a Wands. Nyní se na všechny podíváme více z blízka.

Výběr všech balíčků od Geek Gearu. Na snímku je celkem šest polí s obrázky (nahoře zleva): Geek Gear kouzelnický balíček, Geek Gear kouzelnický balíček s oblečením, Geek Gear kouzelnická speciální edice. Druhá řada: (zleva) Geek Gear kouzelnické hůlky, Geek Gear klasický balíček, Geek Gear kouzelnický balíček s oblečením.
Výběr předplatného. Zdroj: geekgearbox.com

První z nich (Wizardry) je obyčejně neobyčejný balíček, ve kterém vždy najdete jedno triko s potiskem, který se váže k čarodějnickému světu Harryho Pottera; kolejní design, magičtí tvorové i předměty, citáty, či obrázky z bradavických interiérů i exteriérů, to vše a mnohem více můžete očekávat. Také nechybí kopie fanouškovské kresby, která je na velmi kvalitním papíře a můžete si ji zarámovat. Dále je zde 6 dalších předmětů, většinou zmenšené repliky různých předmětů, které jsme mohli vidět ve filmech. Od Hagridova růžového deštníku s hůlkou a flétny, na kterou šafář hrál, přes samotný Kámen mudrců a figurky kouzelnických šachů až po Hermionino zrcátko z Tajemné komnaty, kterým se chránila před baziliščím smrtelným pohledem. Někdy zde můžete objevit i hůlku. A jaká je cena? Záleží na tom, jestli vyberete jen jeden balíček na zkoušku, nebo skočíte rovnou po celoročním předplatném. I s poštovným do Česka vyjde jedna zásilka v přepočtu cca 1000 Kč měsíčně. Dle mého názoru to ale za to vždy nestojí.

Na fotografii se nachází: (vpředu zleva) plastová replika bradavického brnění, láhev plná škrken, replika lektvaru Doušek živé smrti, hrnek s nápisem Felix felicis, v něm jsou zkumavky vedle je odznak v podobě vánočního věnce, replika láhve Kostirostu, Druhá řada zleva: hrnky s nápisy lektvarů, replika lektvaru Amorův šíp, výtisk čtvrtky s návodem na Mnoholičný lektvar.
Police s předměty od Geak Gearu. Autor: Turkiš

Pod názvem Wearables se neskrývá nic jiného než balíček plný kouzelnického oblečení. Jestli jste fanoušky triček, čepic, rukavic, náhrdelníků a dalších věcí určených k nošení, je tato možnost jako stvořená pro vás! Cena je opět stejná jako u Wizardry. V balíčku najdete 2 trika s krátkým rukávem, jedna mikina/triko s dlouhým rukávem a 1-2 doplňky.

Na fotografii je černé triko s krátkým rukávem s potiskem draka v okrové barvě a nápisem "Horntail".
Triko Maďarský trnoocasý drak z Geek Gearu. Autor: Turkiš

Speciální edice podle mého názoru opravdu stojí za to jak cenově, tak produktově. Za cenu kolem 1600 Kč (podotýkám, že chodí jednou za 2 měsíce) dostanete: 1 triko s krátkým rukávem, 1 triko s dlouhým rukávem/mikinu, 1 zarámovaný obraz a 3 další prémiové produkty (některé z nich licencované od Wizarding Worldu).

Při výběru poslední možnosti (Wands) vám každý měsíc přistane přede dveřmi balíček a v něm hůlka s originálním designem. Fantazie je zde velká a najdou se mezi nimi velice zajímavé a zvláštní kousky. Jeden balíček vás vyjde na zhruba 700 Kč.

Na fotografii jsou 2 hůlky: nahoře světlejší hůlka se vsazeným fialovým kamínkem v rukojeti. Pod ní hůlka se zlatou koulí uprostřed rukojeti a rovným stříbrno-zlatým zakončením. Podklad je šála s motivem tapisérie rodu Blacků.
Ukázka hůlek z Geak Geeru. Autor: Turkiš

To však není celá magie. Aby toho nebylo málo, Geek Gear tvoří pravidelně limitovanou edici, která vychází jednou za čtvrt roku a nese vždy konkrétní téma. Tento rok to byly: Lenka Láskorádová, profesorka Minerva McGonagallová, Toil and trouble (filmová píseň z třetího dílu Harryho Pottera) a nyní jsou k dispozici Skřítci.

Na obrázku je výstřižek stránky, na kterém je limitovaná edice - Skřítčí balíček. Vlevo fotografie krabice v podobě kamenné zdi s dřevěnými vraty a pouliční lampou. Vlevo popis s červeně vyznačenou cenou £ 34,99.
Skřítkový boxík – limitovaná edice. Zdroj: geekgearbox.com

Proč mě balíčky od Geek Gearu zaujaly a vás by mohly také? Jsou prostě magické. Vynalézavost tvůrců mě nepřestává udivovat (je možné, že na to zaměstnávají domácí skřítky)? Líbí se mi, že mají rozsáhlou nabídku předplatitelských plánů, takže si vybere každý. Jejich trika mě skoro pokaždé potěší a jsou mými oblíbenými kousky v šatníku. Obrazy od různých umělců mě dokáží zahřát u srdce. A samozřejmě nesmím zapomenout na výplň balíčků – nastříhané papírky v kolejních barvách.

Na fotografii je ukázka únorového balíčku od Geek Gearu (zleva): složené tričko s modro-bílo-růžovým nápisem "Swedish", plastová figurka černého rytíře z kouzelnických šachů, hůlka s modrým kamenem na konci rukojeti, kopie obrázku od Holly Simpson, na kterém je vyobrazena památná scéna z 1. dílu, kdy studenti přijíždí na loďkách k ozářeným Bradavicím. Vpravo lahvička Lektvaru lásky, černá tabulka s citátem Horácia Křiklana: You Have Nothing to Fear if You Have Nothing to Hide.
Ukázka únorového balíčku. Zdroj: geekgearbox.com

Jako mínus zde vidím cenu poštovného, která nyní vzrostla na cca 300 Kč, což negativně ovlivňuje výslednou cenu balíčku a může odradit od koupě. Jako druhou věc bych zde zmínila jejich obchod s věcmi ze starších balíčků. Merlinužel tu je většina věcí za (na můj vkus) vysoce přemrštěnou cenu. Když si však počkáte, až se zlevní, máte vyhráno (obávám se však, že u triček to tak není). Ale pozor, je možné, že tu stejnou věc, kterou jste koupili třeba za 150 Kč, seženete o týden později jen za 30 Kč.

Co mě velice mrzí, je fakt, že už se nejspíš nikdy (i když se říká: nikdy neříkej nikdy!) nedočkáme nádherných odznaků (nejen) s postavami z Harryho Pottera, které dříve Geek Gear vyráběl, a měl dokonce speciální balíček s odznaky. Stejně tak s hůlkami postav z kouzelnického světa, které se dříve nacházely v balíčcích Wizardry.

Na obrázku se nachází 3 odznaky z balíčku Geek Gear (zleva): Minerva McGonagallová s ohněm šlehajícím z hůlky, Hagrid se zmenšeným Klofanem v ruce, Harry s Hedvikou v pravé ruce a koštětem v levé.
Odznaky od Geek Gearu. Zdroj: depop.com

Koupi balíčku od Geek Gearu doporučuji, musí se ovšem počítat s větší cenou kvůli dražšímu poštovnému (což je pochopitelné, jestliže balíček cestuje ze zahraničí). Stále se však jedná o produkt, který neurazí a nadchne každého fanouška světa J.K. Rowlingové. Zvláště pak doporučuji limitované a speciální edice.

Celkové hodnocení: 7,5/10

Tímto bych ukončila první část pouti, která má za úkol pomoci při výběru toho správného balíčku pro všechny potterovské nadšence, jakým jsem i já, či alespoň ukázat, kolik magie se skrývá v mudlovském světě. Věřím, že vám tento článek vykouzlil alespoň trochu úsměvu na tváři, i když třeba patříte do kategorie, která si takovou srandu nemůže dovolit. Kdo ví, třeba vám něco nadělí pod stromek Ježíšek, Santa Claus či Brumbál.

Turkiš

Mojí oblíbenou barvou je modrá, a možná proto mě Moudrý klobouk zařadil do Havraspáru, i když poslední dobou zjišťuji, že mám v sobě i něco z koleje jezevců. Zatím ještě studuji, ale moje vysněné povolání je zpěvačka a magizooložka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..