Dnes slaví všichni odvážní a čestní lidé se srdcem na správném místě. Kolej, ve které studovaly takové legendy jako Albus Brumbál či Minerva McGonagallová, se pyšní znakem lva a červeno-zlatou barvou. A právě dnes poletí kouzelnickým světem hit vzpomínek v srdci těchto odstínů! Nasednout na koště a obletět celou republiku spolu se všemi, kteří se hlásí k této hrdé koleji, nespíš nepůjde. Leda tak po pevné zemi s dvoumetrovými rozestupy a jen v rámci vaší obce. Máme ale mnohem lepší nápad, kam se v tento den vrtnout. Jaký? To si necháme na konec.

Na červené pozadí nebelvírský znak se lvem a nápisem "Gryffindor".
Nebelvírský znak. Zdroj: etsy.com

Pro začátek, pamatujete na legendární a vtipné momenty z filmů? Nebo moudra vyřčená v knihách? Nepochybujeme o tom, že mnozí fanoušci jsou ve znalosti citátů zběhlí. I přesto vám dnes rádi některé z nich připomeneme, a kdo ví, třeba vás jimi nakopneme k nějaké veselé akci, pořádané v kouzelnickém stylu!

Připravili jsme si stručná připomenutí legend, které kdysi jako 10letá lvíčata zařadil Moudrý klobouk do Nebelvíru. Dále přikládáme hrstku památných citátů z knih a vtipných hlášek z filmů. Vzpomínkou uctíme památku Albuse Brumbála, zmíníme se o Minervě McGonagallové a především o slavném kouzelníkovi Harrym Potterovi.

Hned na prvním místě se sluší zmínit kontroverzního čaroděje, Albuse Brumbála. Proč kontroverzního? Pro jedny byl zosobněním pravého Nebelvíra, druhým se to však s ohledem na jeho občasné vrtochy příliš nezdá. Řediteli Bradavic ovšem určitě nechyběla odvaha, což dokázal v mnoha situacích.

Fotografie ze scény při disciplinárním řízení s Harrym, který sedí vlevo v pozadí s modrou košilí, hnědým sakem a béžovými kalhotami. V popředí uprostřed je horní polovina těla Brumbála v šedé hábitu a čepicí, dívající se kamsi do dáli.
Albus Brumbál. Zdroj: film Harry Potter a Fénixův řád

Připomeňme si několik citátů tohoto velikána kouzelnického světa. 

„Je důležité bojovat a znovu bojovat a vydržet v boji, protože jedině tak můžeme zlo udržet v bezpečné vzdálenosti, i když jej nikdy nevymýtíme.“ Harry Potter a Princ dvojí krve 

„Vyžaduje velkou odvahu postavit se našim nepřátelům, ale stejně tak postavit se našim přátelům.“ Harry Potter a Kámen mudrců 

„Budeme silní jen tehdy, jestli dokážeme být jednotní a budeme slabí, jestliže se nedokážeme dohodnout.“ Harry Potter a Ohnivý pohár 

„Tolik peněz a život tak dlouhý, jak jen si budeš přát! To jsou dvě věci, kterým by většina lidí dala přednost přede vším ostatním – potíž je v tom, že lidé mají talent volit právě to, co je pro ně nejhorší.“ Harry Potter a Kámen mudrců 

Druhou ze známých tváří Nebelvíru, jejíž vlastnosti jsou hodné Nebelvíru, je profesorka přeměňování a po Brumbálovi ředitelka Bradavic Minerva McGonagallová. Svou neskrývavou odvahu projevila nejen v bitvě o Bradavice, ale nebála se například postavit i vlivné a nevyzpytatelné profesorce Umbridgeové. Což ji mohlo bezesporu připravit o její post. Ovšem i přes její často nasazený přísný výraz na tváři nejednou projevila i smysl pro humor.

Fotografie z filmu, kdy profesorka McGonagallová v zeleno-černém hábitu sedí u stolu, na němž je pomerančový džus a jablka vpravo na fotografii. Vlevo sedí sova Hedvika na knihách. Profesorka se usmívá na diváka.
Minerva McGonagallová se sovou Hedvikou. Zdroj: Harry Potter a Kámen mudrců

„Nedovolím, abyste tuto pověst během jednoho večera poskvrnili a počínali si jako parta pitomých potácivých paviánů.“  Harry Potter a Ohnivý pohár (film)

„Poraďte se s panem Finniganem. Pokud si dobře vzpomínám, měl obzvláštní zálibu v pyrotechnice.“ Harry Potter a relikvie Smrti (film)

“Myslela jsem, že si pro svoje studium na OVCE vyberete lektvary. Nebo vy už se nechcete stát bystrozorem? Jo a Pottere? Vemte s sebou i Weasleyho, tváří se nějak spokojeně.” Harry Potter a Princ dvojí krve (film)

Jeden z nejznámějších Nebelvírů vůbec je sám Harry Potter. Už od samého začátku se tento mladý klučina projevoval jako nebojácný a velmi oddaný student, ovšem i s patrnou lhostejností k pravidlům. Hlavu neztratil ani při zjištění svého údělu, který mu osud přichystal.

Na fotografii je horní polovina těla Harryho ve školní uniformě bez hábitu. Za ním je okno.
Slavný Harry Potter. Zdroj: film Harry Potter a Fénixův řád

Harry se nám často může zdát poněkud zamlklý, ale i on má své chvilky, při kterých nás rozesměje:

Hermiona: „To je Romilda Vaneová. Snaží se ti podstrčit nápoj lásky.“ 
Harry: „Vážně?“ 
Hermiona: „No tak! Dělá to jen proto, že si myslí, že jsi vyvolený.“ 
Harry: „Ale já jsem vyvolený!“

Harry: „Právě jsem se přemístil, že?“ 
Brumbál: „Ano. A musím říct, že úspěšně. Většina lidí poprvé zvrací.“ 
Harry (úplně zelený): „To nechápu proč.

Snape: ,,Pottere, víte, že procvičujeme neverbální kouzla?´´
Harry: ,,Ano.´´
Snape: „Ano , ,pane´.´´
Harry: ,,Mně nemusíte říkat ,pane´, pane profesore.´´

Všechny výše uvedené citace pocházejí z filmu Harry Potter a Princ dvojí krve

To mě podrž…“ zašeptal Harry Ronovi. „Jedna židle u učitelského stolu je prázdná… Kde je Snape?“
„Možná je nemocný!“ řekl Ron optimisticky.
„Možná dal výpověď,“ řekl Harry, „poněvadž zase nedostal místo učitele obrany proti černé magii!“

Kniha Harry Potter a Tajemná komnata

A nakonec, jak si pořádně užít tento jedinečný den?

Jistěže se můžete pustit rovnou do čtení vaší oblíbené knihy a zpříjemnit si jej čokoládou a hrnkem kakaa. Jenže začíná jaro a s ním se všechno probouzí k životu. Zahoďte duchny i kakao a zkuste něco trochu „živějšího“.

V prvé řadě si oblečte kostým (nebo jen něco v nebelvírských barvách a se lvem) a pak se můžete pustit do dalších aktivit, které bychom vám rádi navrhli v rámci nebelvírských oslav.

Fotka nebelvírských muffinů. Na stole na bílém hranatém talíři je celkem 6 tmavě červených muffinů s dvojím druhem zdobení. 3 muffiny mají nebelvírský červeno-zlatý znak s malým roztomilým lvíčkem uprostřed. Zbylé 3 muffiny mají na vrchu písemenko G (jako Gryffindor - angl. Nebelvír).
Nápad na nebelvírské mufínky. Zdroj: allthingsniceadelaide.wordpress.com

Co si takhle zahrát na kuchtíky a upéct něco s nebelvírskými motivy či s kolejními barvami? K takové příležitosti se hodí například červený dezert Red velvet anebo muffínky, které můžete ozdobit dle svého vlastního vkusu.

A co si takhle k tomu dnešnímu dni něco vyrobit? Pokud byste nechtěli vymýšlet něco složitého, výroba hůlky je to první, co nabízíme k inspiraci. Stačí k tomu tužka, brčko nebo čínské hůlky, ozdobit je můžete šňůrkami, tavící pistolí a nakonec obarvit.

16 vlastnoručně vyrobených hůlek ležících vedle sebe. Zleva: první čtyři jsou ve stříbrné barvě, další čtyři v bronzové, poté čtyři v červeno-zlaté a poslední čtyři zlaté.
Inspirace na výrobu hůlek. Zdroj: cs.designuspro.com

A co kdybychom si chtěli vyrobit něco přímo nebelvírského? Vlastníte barvy na textil, sklo nebo porcelán? Pak s nimi můžete pokreslit bílé tričko, okno anebo bílý hrneček. Máte-li doma také bavlnky, anebo korálky, pak vám nic nebrání v tom vytvořit nějaký pěkný náramek či jiný šperk v nebelvírských barvách. K tomuto účelu se hodí i fimo nebo jen obyčejná modelína. Pokud ale doma nenajdete nic z uvedených materiálů a pomůcek, pak si vystačíte i s obyčejnými i barevnými papíry. Z nich už se dá vyrobit ledacos – přáníčko, záložka anebo obálka. (Také nás napadlo ozdobit si toaletní papír. Hned vám bude na záchodě více „nebelvírsky“).

Na fotografii je nebelvírské přáníčko vyrobené z barevných čtvrtek. Je na něm jednoduchý řerveno-zlatý znak a pod ním nápis "Gryffindor".
Inspirace na výrobu přáníčka. Zdroj: etsy.com

Výroba ale nemusí být jen ruční. V dnešním věku technologií máme i zde nepřeberné množství možností. Omrzela vás už přechozená memečka? Vytvořte vlastní! Vlastníte fotoaparát? Pak už to chce nějaké příhodné zátiší anebo vhodnou modelku/modela s červeno-zlatou kravatou. Výrobky sdílejte na sociálních sítích s tagy jako #gryffinforpride, #gryffindorpride (případně česky #nebelvirdenhrdosti, #nebelvirhrdost) a potěšte s nimi vaše blízké!

Na červeně zbarveném pozdaí s hlavou lva s rozevřenou tlamou je bílým písmem citát v horní části: "Poznáš, že jsi Nebelvír, když... dokážeš rozeznat, co je odvážné a co už je blbost. I když pak tu blbost stejně uděláš." Vpravo dole je nebelvírský znak a vlevo tag "#gryffindorpridedays" a datum "22. března".
Nebelvírské meme. Zdroj: Potterzone FB, autor: Nika Alkenská

Nebo oslava s vašimi přáteli? Nojo, letos online… ale co! I tak to jde!

Máte nějaké další nápady k oslavám? Podělte se! Jakou formou tento den pojmete je jen na vás, rozhodně si jej ale pořádně užijte a neztrácejte v těchto napnutých dnech hlavu. Vždyť vnořit se do kouzelnického světa je možné kdykoliv a odkudkoliv, tak do toho!