S obdobím sychravého podzimu přichází doslova dušičkové počasí. Tomu na konci října předchází původem anglosaský svátek Halloween, jež se v posledních letech stále více rozšiřuje i do ostatních zemí světa, Evropu nevyjímaje. Ačkoliv si mnou ruce především obchodníci, toto období skýtá mnoho příležitostí i pro naši kreativitu. Počínaje vyřezáváním dýní, přes výrobu různých lampionů či lucerniček až po přípravu děsivých domácích dekorací. Kdo je zručnější v kuchyni, může zkusit upéct například nějaké tematické dobroty. Pár takových jsme vám představili už minulý rok v samostatném článku.
Letos bychom se rádi zaměřili především na kreativní stránku našich čtenářů a nabídli inspiraci k vyrábění halloweenských dekorací. Zvláštní zřetel však přikládáme vyřezávání dýní, protože s nimi se pojí i původ samotného svátku Halloween, kterému v článku také věnujeme prostor.
Odkud tedy pochází tradice vyřezávání dýní? V angličtině se pro tyto typické haloweenské dýně používá označení „jack-o‘-lantern“. K této dýni, do níž se umisťuje zapálená svíčka, se pojí příběh jistého Jacka, který byl velkým podvodníkem a alkoholikem. Říká se o něm, že byl tak mazaný, že se mu podařilo ošálit dokonce samotného ďábla, a když zemřel, tak se nejenže nedostal do nebe, ale ani do pekla. Ve věčné temnotě pak chodil a svítil si na cestu pomocí vydlabaného a zevnitř osvětleného tuřínu. Nepoužíval ale svíčku, nýbrž žhavý uhlík darovaný samotným Satanem. Když se tato tradice přesunula v 19. století společně s migranty z Irska, Skotska a Anglie do Spojených států, tak se namísto tuřínu začala používat tykev, která je v Americe původní plodinou a příhodně dozrává právě na podzim. Mimo to se svým tvarem k dlabání luceren hodí o poznání lépe než tuřín.
Halloween (jehož název je zkomoleninou původního názvu All Hallow’s Eve, tedy Předvečer Svátku Všech svatých) se slaví 31. října. U nás známější Dušičky připadají až na 2. listopadu a oficiální název zní Památka zesnulých, pod kterou najdeme Dušičky i v českých kalendářích. Ačkoliv probíhají oslavy obou svátků značně odlišně, mají i něco společného. Samozřejmě především to, že se oba svátky zaměřují na mrtvé, při obou se zapalují svíčky, a tedy i oheň jako symbol očisty spojuje obě slavnosti. Oba svátky také vycházejí z pohanských tradic. České dušičky jsou ale svátkem spíše ponurejším a k mrtvým uctivější, kdežto komerční Halloween je barevnější a veselejší. Halloween je pak také mnohem mladším svátkem, ale postupně získává na popularitě.
Ale zpět k našemu hlavnímu tématu, kterým jsou halloweenské dekorace a vyřezávání dýní. Ty můžete samozřejmě vyřezávat podle vlastní představivosti, ale pokud byste preferovali šablony s tématikou Harryho Pottera, na webu Wizarding World je jich k dispozici značná škála. Od jednodušších, jakými jsou kolejní maskoti (lev, jezevec, orel a had) nebo Zlatonka, až ke složitějším jako bradavický znak. Ve spolupráci s mobilní hrou Hogwarts Mystery a Jam City pak byly připraveny také další čtyři motivy – moudrý klobouk, zlatonka, bradavický hrad a sova. Tyto šablony však můžete připravit nejen k dlabání dýní, ale také při výrobě podzimních lampiónů nebo přání pro své blízké.