To, že se s Harry Potter merchem v poslední době roztrhl pytel, je nad slunce jasné. Kromě oblečení a replik se však hojně začíná objevovat mnoho deskových a karetních her s touto magickou tématikou. Pojďme se proto podívat, co všechno můžete u nás i v zahraničí sehnat.


Cluedo

Tato tradiční detektivní hra se dočkala i Harry Potter verze. Hrát můžete za 6 postav (Harry Potter, Ron Weasley, Hermiona Grangerová, Lenka Láskorádová, Ginny Weasleyová, Neville Longbottom), přičemž na začátku hry se jedna z nich ztratí. Váš úkol je jednoduchý – zjistit, co se jí stalo. Kromě toho musíte zjistit, kde se postava ztratila, kdo ji napadl a jaké kouzlo proti ní bylo použito. Na hrací ploše se pohybujete mezi Gringottovou bankou, Ministerstvem kouzel a dalšími známými lokacemi, a cítíte se tak „jako doma“. Hra je určena pro 3 až 5 hráčů a doporučený věk je 9+. Hra je v českém jazyce.

Hra Harry Potter Cluedo. Zdroj: Knihy Dobrovský

The Harry Potter Miniatures Adventure Game

Jedná se o dobrodružnou hru s miniaturami, které si před zahájením hry musíte sami postavit a nabarvit. Každý umělec tuto přidanou hodnotu jistě ocení a rád do hry přidá „kousek sebe“. Základní verze obsahuje 13 miniatur, a kdo by chtěl přidat další, může je dokupovat zvlášť. Jakmile je vše připraveno, hráči si vyberou buďto dobrou či zlou stranu kouzelnického světa, a na té začnou budovat svou armádu. Hráči mezi sebou bojují, snaží se splnit různé výzvy a přelstít své protihráče. Ku pomoci jim jsou kouzla, lektvary a jiné artefakty. Hra je určena pro 2 – 6 hráčů a doporučený věk je 12+. Hra je v anglickém jazyce.

HP Miniature Adventure Game. Zdroj: Fantasyobchod

Harry Potter Trivial Pursuit

Hra určená pro všechny fanoušky, kteří chtějí zúročit své znalosti kouzelnického světa. Tato karetní hra obsahuje 600 otázek z knih i filmů o Harry Potterovi. Otázky jsou rozděleny do 6 kategorií (Černá magie, Bradavice, Kouzla a lektvary, Magické objekty, Kouzelníci a čarodějky, Zvířata a magická stvoření) a vyhrává hráč, který jako první nasbírá karty ze všech 6 odvětví. Hra je určena pro 2 a více hráčů. Doporučený věk je 1+. Hra je v anglickém jazyce.

PS: Osobně tuto hru mám doma, a když jsem ji potřetí hrála se svými přáteli, znala jsem už některé odpovědi nazpaměť. Není to tedy hra, která je pokaždé jiná, a proto může brzy omrzet. Nicméně tento rok vyšla Trivial Pursuit Ultimate edition, která obsahuje 2x tolik otázek (1800) a dostala také hrací plochu. Koupit se dá zatím jen v zahraničí. Například na webu Barnes and Noble za necelých 50 dolarů.

Trivial Pursuit v základní i rozšířené verzi. Zdroj: yellowoctopus.com a barnesandnoble.com

Harry Potter Labyrinth

I hra Labyrinth je mnoho let známá a neustále přidává nové a nové edice. Protentokrát karta padla na Harryho Pottera. Cílem této dynamické hry je co nejdříve se dostat z bludiště. Ostatní hráči ale neustále v labyrintu upravují cestičku, a proto se tato hra může táhnout i delší dobu. Je určena pro 2 – 4 hráče a doporučený věk činí 7+.

Harry Potter Labyrinth. Zdroj: alza.cz

Dobble

Oblíbená hra v kouzelnickém designu. Testuje především váš postřeh, jelikož musíte najít stejný symbol na dvou různých kartách. Přestože je hra určena pro děti od 6 let, zabaví celou rodinu. Dobble může hrát 2-8 hráčů a jedno kolo trvá zhruba 15 minut.

Harry Potter Dobble. Zdroj: Sparkys.cz

Harry Potter Match

Kouzelnická obdoba piškvorků. Přestože je hra v angličtině, hrát ji může kdokoliv, protože princip hry je známý nám všem – musíte poskládat 5 stejných obrázků za sebou (svisle, vodorovně nebo diagonálně). Hra je určena pro dva hráče a doporučený věk je 4+. Je taktéž uložena v praktickém kufříku, a proto je vhodná na cesty.

Harry Potter Match. Zdroj: alza.cz

Harry Potter Funkoverse Board game

Známé Funko pop figurky už neslouží jen pro výstavku, ale také pro hraní her. Ano, je to tak. Základní verze hry obsahuje čtyři figurky, a to Harryho Pottera, Hermionu Grangerovou, Belatrix Lestrangovou a lorda Voldemorta. Na začátku hry si každý vybere svou postavu. Každá z nich má k dispozici základní schopnosti, ale také jedinečné, které nemá žádná jiná figurka. Hráči jsou tak vybízeni k tomu, aby vyzkoušeli různé postavy a různé spolupráce a objevili tak, která kombinace je nejmocnější. K tomu jim dopomáhají čtyři různé scénáře hry. Hra je určena pro 2 – 4 hráče a doporučený věk je 10+. Je v anglickém jazyce.

Kromě této základní hry existuje i rozšíření, které obsahuje dvě figurky – Rona Weasleyho a Draca Malfoye. Ty můžete přidat do základní hry, nebo s nimi hrát samostatně.

Harry Potter Funkoverse hry. Zdroj: pottershop.cz

Golden Snitch Game

Jak už název napovídá, jedná se o famfrpálovou hru. Hráči vás tak přenesou na oválné hřiště a hrát ji můžete buďto ve dvou hráčích, nebo v týmech. Hra je v anglickém jazyce.

Golden Snitch Game. Zdroj: ilovecharacters.com

Harry Potter: Hogwarts Battle

Jedná se o kooperativní karetní deskovou hru. Hráči si na začátku vyberou, za jakou postavu chtějí hrát (na výběr je Harry, Ron, Hermiona a Neville) a poté bojují proti silám temnoty. Musí spolupracovat a vylepšovat své postavy pomocí dalších karet. Hra je rozdělena do sedmi částí, které do hry postupně přidávají nové a silnější nepřátele a kouzla. Hra je určena pro 2 – 4 hráče a doporučený věk je 10+. Hra je v anglickém jazyce. Možné je dokoupit také rozšíření Harry Potter: Hogwarts Battle – The Monster Box of Monsters Expansion.

Harry Potter: Hogwarts Battle základní hra i rozšíření. Zdroj: planetaher.cz

Karty Harry Potter

Také klasické karty dostaly kouzelnickou podobu. Můžete s nimi hrát žolíka nebo canastu, jen v trochu magičtější náladě. Nabízí je mnoho firem a každý si najde ty svoje oblíbené.

Hrací karty Harry Potter. Zdroje (zleva): fruugo.cz, alza.cz, knihydobrovsky.cz, stavebnice-hry.cz

UNO Harry Potter

Specifickou karetní hru, která se musí zmínit zvlášť, jsou pak karty UNO. Tato postřehová hra má již několik provedení včetně verze s Frozen či Jurským světem, a teď se dočkala i své kouzelnické verze.  Hra je určena pro 2-10 hráčů a doporučený věk je 7+. Hra je sice v angličtině, ale jistě není problém načíst si pravidla UNO karet z jiné verze, neboť jsou stále stejná. Tato verze se zatím dá sehnat  jen v zahraničí.

Harry Potter UNO. Zdroj: amazon.co.uk

Cards Against Muggles

O této nemravné karetní hře referoval již Filda (zde), avšak stojí za to zmínit ji i zde. Jedná se o magickou verzi hry Cards against humanity (Karty proti lidskosti), jejímž jediným cílem je se bavit. Karty jsou rozděleny na černé a bílé. Mechanika hry spočívá v tom, že jeden z hráčů otočí černou kartu, na které je nedokončená věta. Ostatní hráči mají bílé karty, na kterých jsou různé možnosti dokončení. Každý hráč navrhne jedno takové zakončení, a to nejvtipnější vyhrává. Hra je určena pro 2 a více hráčů a doporučený věk je 18+. Hra je v angličtině.

Karty proti mudlům. Zdroj: amazon.com

Harry Potter: A Year at Hogwarts

Tato anglická desková hra se hraje ve třech modech, od nejlehčího po nejtěžší, kdy se na hrad vrátí Ten-jehož-jméno-nesmíme-vyslovit. Hráči musí během hry plnit různé mise a k dispozici mají obrovské množství karet, které jim k tomu pomáhají, jako například lektvary, knihy a bojové karty. Mimo jiné si mohou i zahrát famfrpál. Zajímavé je zmínit i nejtěžší modus, ve kterém jeden z hráčů nejprve hraje Pettigrewa a později Voldemorta. Tento hráč má za úkol schovat po mapě viteály a další předměty. Poté se snaží najít předměty potřebné k oživení Voldemorta, a jakmile je najde, dojít na famfrpálové hřiště, kde Pána zla vzkřísí. Ostatní hrdinové se mezitím snaží zničit viteály. Hra je určena pro 1 – 8 hráčů a doporučený věk je 7+. Hra je v anglickém jazyce.

HP: A Year at Hogwarts. Zdroj: planetaher.cz

Lego Harry Potter Collection

Roztomilá hra, kterou lze hrát na počítači, Playstationu 4, Xboxu 360, Xboxu One a Nintendu Switch. Simuluje filmový příběh a je rozdělena do dvou – ročníky 1 až 4 a ročníky 5 až 7. Hra je v anglickém i českém jazyce a doporučený věk je 7+. Hrát ji můžete sami nebo ve dvojici. Ceny se liší podle toho, na jakém zařízení chcete hrát.

Lego Harry Potter Collection. Zdroj: jrc.cz

Lego Dimensions Harry Potter/ Fantastic Beasts

Sebevědomý počin společnosti Lego určený pro konzole Playstation 4, Playstation 3, Xbox One a Xbox 360. Abyste začali hrát, museli jste vlastnit základní hru Lego Dimensions. Poté jste museli ještě koupit Starter pack. Ten obsahoval speciální podložku, kterou jste pomocí USB spojili se zařízením, na kterém jste chtěli hru hrát. Na tuto podložku jste následně postavili Lego figurky ze starter packu (Harry a Voldemort) a hra mohla začít. K dispozici byly i další postavičky, které jste si dokupovali zvlášť, jako Hermiona, Klofan, Tina a Střemhlavé zlo. Hrát jste mohli pouze za postavičky, které jste postavili a dali na podložku. Pokud jste tedy chtěli hrát například za Malfoye, měli jste smůlu. Hra byla v angličtině, určena pro děti od 7 let. Nebyla však příliš úspěšná, a proto dnes již Starter pack (ať už Harry Potter či Fantastická zvířata) téměř neseženete. Pokud jej ale vlastníte a chcete si přidat další postavičky do sbírky, na Pottershopu mají story pack Fantastická zvířata.

Lego Dimensions Harry Potter a Fantastická zvířata. Zdroj: pottershop.cz

Kira

Hrdá studentka Mrzimoru, která kdyby nebyla přijata do Bradavic, ráda by chodila do koleje Thundebird v Illvemorny nebo do japonského Mahoutokoro. Miluje obranu proti černé magii, péči o kouzelné tvory a famfrpál (přičemž v mrzimorském týmu zastává post střelce). Po škole se bude buďto věnovat právě tomuto sportu nebo nastoupí na Ministerstvo jako neohrožený bystrozor. Kdo ví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..