Ve videoherních vodách se už pár týdnů přelévají kontroverzní vlny týkající se Hogwarts Legacy. Hra, která zpočátku vyvolávala nadšení a zvědavost, se náhle ocitla pod těžkou palbou ještě dříve, než vůbec vyšla. Může za to válka názorů týkající se nejen kontroverzních výroků J.K. Rowlingové, ale v současné době především jednoho z členů vývojářského týmu, Troye Leavitta. Vlna kritiky nakonec smetla jeho a tím v podstatě i celý projekt.

Všechno začalo 20. února, kdy jistý Liam Robertson, přispěvatel internetového pořadu DidYouKnowGaming? upozornil na YouTube kanál vedoucího designéra dlouho očekávané hry Hogwarts Legacy. Na tom by ještě nemuselo být nic zas až tak divného, kdyby Robertson zároveň neobvinil Leavitta na základě jeho vlastních videí z podpory „toxického“ hnutí hráčů GamerGate1 a z anti-feminismu.

Troy Leavitt se dlouhodobě nijak netají svou podporou GamerGate a na svou obranu uvedl, že studio Warner Bros. už od samého začátku dobře vědělo, s kým mají tu čest. Proto se Leavittovi v roce 2018, kdy nastupoval do projektu, nezdálo, že by s tím mělo studio sebemenší problém.

To se ovšem nedá říct o veřejnosti, ať už jsou fanoušky hry, Harryho Pottera, anebo fanoušky vůbec nejsou. O čtyři dny později vydalo proslulé herní fórum ResetEra rozhodnutí s širokosáhlým dopadem: zakázalo svým uživatelům vytvářet propagační diskuse na téma o Hogwarts Legacy. To znamená žádné trailery, debaty o směru, jakým se bude hra ubírat, zkrátka nic, co by mohlo hru i jen podvědomě podpořit. Budou-li mít uživatelé zájem se o videohře bavit, budou si muset dát velký pozor na to, aby měly jejich podněty jen velice obecný ráz, ačkoli v případě negativní kritiky se meze nekladou.

Oznámení o banu.

Jelikož je ResetEra největší herní fórum, nic nezůstalo dlouho pod pokličkou a zákaz vyvolal velký poprask. Protože se na zmíněném fóru ještě nikdy nic podobného nestalo, dávají tím jeho autoři najevo, že Leavitt zašel se svými názory až příliš daleko. To je podle nich dostatečný důvod k tomu, aby hra nebyla pro jistotu podpořena vůbec (třebaže na ní pracuje celá řada dalších lidí, kteří na celou věc nespravedlivě doplatí). Přísný ban na fóru platí až do doby, než se přiblíží datum vydání hry, tedy až do roku 2022, na kdy bylo vydání hry odsunuto.

  • Screenshot ze hry, let na hypogryfovi
  • Screenshot ze hry, hráč bojuje s trollem
  • Screenshot ze hry, u Ollivandera, výběr hůlky
  • Screenshot ze hry, uvnitř Bradavic, chodba a schody

Tip: V galerii přecházejte mezi obrázky posouváním zprava doleva.

A tak se vývojáři pokusili uklidnit rozbouřené moře pokusem o dílčí ústupky, které měly uspokojit nejvíce znějící hlasy jisté sorty aktivistů. Nedlouho po rozpoutání bouře, která vznikla kvůli nesouhlasu s Leavittem, autoři Hogwarts Legacy oznámili, že do hry přidávají možnost inkluzivní tvorby postavy. To znamená, že při volbě vlastního herního avatara lze mužské postavě přisoudit žensky znějící hlas a naopak. Studio tím chce vyjít vstříc zastáncům trans gender a umožnit tvorbu takové postavy.

Pokud si však vývojáři mysleli, že tím uklidní situaci, šeredně se zmýlili. Aktivisté v čele s autory herního serveru Kotaku si totiž stěžují, že ústupek vůbec nic neřeší. Podle nich je zásadní uzpůsobit celou hru tak, aby i okolí ve hře vhodně reagovalo na transsexuální postavu stejně jako na všechny ostatní. Výjimkou by nemělo být ani rozdělení studentů do pokojů, které by měly být určeny také pro třetí pohlaví ve hře.

Stále to však není všechno. Tlaku veřejnosti nakonec podlehl samotný vedoucí designér hry, Troy Leavitt, který se rozhodl opustit Avalanche Software. Na svém Twitteru vzkázal:

„Rozhodl jsem se odtrhnout od společné cesty s Avalanche software. Nezbývá nic jiného, než říci jen to dobré o hře, vývojářském týmu a Warner Bros. Games. Brzy o tom všem vydám video na mém YouTube kanále.“

Jelikož se i pod tímto příspěvkem rozhořely další vášnivé diskuse zastánců ale i kritiků, je jasné, že ani Leavittův odchod nezachrání potápějící se loď se jménem Hogwarts Legacy. ResetEra nadále trvá na přísném banu a kritici vidí za Leavittovým odchodem přiznání své viny. A tak můžeme Hogwarts Legacy, která zprvu vzbuzovala hromadu nadšení, směle přirovnat k Titaniku, jehož počátky byly neméně slavné. Počáteční euforie je ale rázem tatam. Zdá se, že vážná trhlina, kterou způsobila současně hojně probíraná témata o transsexualitě a sexismu, už nepůjde zacelit ani přes veškeré pokusy jejich tvůrců.

1GamerGate je hnutí hráčů, často spojované s postoji, jež jsou označované mimo jiné za antifeministické. Více o celé kauze se můžete dočíst zde.

Zdroje: https://www.idnes.cz/hry/magazin/hogwarts-legacy-kontroverzni-diskuse.A210228_215516_bw-magazin_oma?
https://www.idnes.cz/hry/magazin/hogwarts-legacy-aktiviste-trans-gender.A210303_152337_bw-magazin_oma
https://www.zing.cz/novinky/96243126/vedouci-designer-hogwarts-legacy-opustil-projekt/?fbclid=IwAR0uLYBI_Ak8GfGltmgBEymuRE03AXvCliRtCZVRVWyPNMJxfBK1UB3fj5E
https://www.mugglenet.com/2021/03/hogwarts-legacy-will-have-trans-inclusive-character-customizations/?fbclid=IwAR1lkvNwSHalGdYssXdvdZm8aW4VO1EuB-A7pG7-HvQ0taCktnjoZPkSZc4
https://kotaku.com/hogwarts-legacy-lead-designer-used-to-run-anti-social-j-1846316222

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..