Bradavice jsou považovány za jedno z nejbezpečnějších míst vůbec. Ačkoli 7 dílů nám stačilo k tomu, abychom poznali, že to není tak úplně pravda. Dobře, dobře. Možná studenti čelili nějakému tomu fyzickému nebezpečí, ale po psychické stránce byli všichni v naprostém pořádku. Viděli jste snad někde v Bradavicích psychologa či psychiatra? Samozřejmě že ne a to může znamenat naprosté psychické zdraví a vyrovnanost u každičkého jedince! I když… možná ne tak úplně…

Bradavice rozhodně nejsou bezpečné ani v tomto ohledu, po jejich chodbách se totiž bez odborné pomoci procházejí učebnicové příklady psychicky nemocných lidí. Vzhledem k tomu, jak moc se psychické stavy jedinců v kouzelnickém světě přehlížejí (dokud nedosáhnou extrémů, jako například u Vy-víte-koho), musela jsem spolupracovat s mudlovským psychologem – nikoli s někým od Svatého Munga. A protože je to teprve psycholog studující, berte prosím článek s nadhledem, děkuji.
Moudrý klobouk
První klient není sice člověk, i tak ale trpí velmi vážnou a neléčitelnou poruchou, díky které je schopný rozřazovat žáky do kolejí. Moudrý klobouk dokáže nahlédnout do studentových vlastností a porovnat je s těmi, které preferují jednotlivé bradavické koleje. Když si ovšem děláme rozřazovací test my, kteří se do Bradavic z nějakého důvodu nedostali, velmi často nám vycházejí různé koleje, protože v každém z nás se ta či ona vlastnost najde. Harry by mohl stejně tak patřit do Zmijozelu, Hermiona do Havraspáru a Ron s Nevillem do Mrzimoru. Možná to nebudou jen naše přání, ke kterým Moudrý klobouk přihlíží.
Moudrý klobouk totiž zřejmě trpí disociativní poruchou identity (DID), díky které nemá jen jednu hlavní osobnost, ale nacházejí se v něm i další, rozštěpené. Když zakladatelé klobouk vytvářeli, každý z nich do klobouku vpravil své vlastnosti a charakter – což chudáku klobouku muselo způsobit velké trauma, a tak vznikla jeho 4 další alter ega – nebelvírské, zmijozelské, havraspárské a mrzimorské.

DID funguje na principu přepínání osobností – každá se chce jednou za čas dostat na povrch a ovládat tělo (v našem případě spíše klobouk). Takže během rozřazování se v klobouku snaží dostat ke slovu 4 různé osobnosti. Na kterou se Moudrý klobouk v tu chvíli „přepne“, rozhodne o osudu studenta.
Porucha Moudrého klobouku je ale žádaná a využívaná, a tak ji pro jistotu nikdo neřeší – dokud by se tedy nestalo neštěstí v podobě Draca Malfoye zařazeného do Mrzimoru.
Albus Brumbál

Tento uznávaný kouzelník se dožil úctyhodného věku, ve kterém lidé trpí různými nemocemi – ve stáří se není čemu divit. Když opominu možného alzheimera a tomu podobné demence, i tak je dosti možné, že má slavný Brumbál jednu nemilou poruchu, kterou v dnešní době trpí velké množství mudlů. A ani si to pořádně neuvědomují. Určitě to zná velká většina z vás, kteří mají chytrý telefon a sociální sítě (pro kouzelníky: něco jako komunikace prostřednictvím sov nebo krbů). Nutkavá potřeba každou chvíli kontrolovat své mobilní zařízení, jestli tam náhodou není zpráva či odpověď na váš komentář, která vás nenechá na pokoji, dokud to neuděláte a po chvíli to musíte udělat znovu a znovu. Říká vám to něco? Takovéto chování rozhodně normální není a nazývá se OCD neboli obsedantně-kompulzivní porucha, kdy je jedinec svými myšlenkami nucen provádět dokola tu samou nesmyslnou věc, a to cokoli – od kontroly telefonu po kousání nehtů.
Říkáte si, co byl Brumbál nucený svými myšlenkami dělat opakovaně? Zmijozelské možná něco napadne, protože Albusova porucha jim nesčetněkrát ukradla výhru školního poháru. Ano, přesně tak! „Prohrává Nebelvír školní pohár? Musím jim připsat body, musím, musím, musím… PĚT BODŮ PRO NEBELVÍR! Vyhrává Nebelvír školní pohár? Ale co když ho najednou předežene jiná kolej? Musím jim připsat body, musím, musím, musím… DESET BODŮ PRO NEBELVÍR!“ Chudák Brumbál za to opakované nesmyslné bodování tedy vlastně nemohl. Co se dá dělat, nezbývá než doufat, že nikdo další z profesorů touto poruchou nebude trpět a soutěž o školní pohár bude spravedlivá.

Winky, Remus Lupin a mrzimorští studenti
Co může mít tato různorodá skupinka společného? Jako mrzimorská studentka samozřejmě úplně popírám, že s tímhle máme cokoli společného! Bohužel se o nás z neznámého důvodu rozšířila fáma, že stejně jako Remus a Winky užíváme návykové látky. Každý z nás ale trochu jiné.
Winky (domácí skřítka, která se objevila pouze v knihách) zcela zjevně trpěla alkoholismem. Nedobrovolně opustila svého pána a díky Dobbymu se stala zaměstnankyní bradavické kuchyně. To nesla velice špatně a snažila se svého žalu zbavit užíváním návykové látky v podobě máslového ležáku (pro skřítky velice tvrdý alkohol!). Tato psychotropní látka utlumila její vnímání a prožívání a díky tomu si na ní nebohá Winky vytvořila psychickou závislost. Být neustále v lihu pro ni bylo příjemnější, než přijmout krutou realitu – realitu, ve které za svoji práci dostane spravedlivou odměnu.

Remus Lupin sice nemusí působit jako uživatel návykové látky, ale existuje jistý lektvar, na kterém závislý byl. A co my víme, byl opravdu vlkodlak nebo z něj jen nedostatek lektvaru dělal velmi agresivního narkomana? S ostatními Poberty tvořil opravdu rebelský tým, bůhví, co za jejich časů potají vařili v umývárně Ufňukané Uršuly a na čem si mohl vypěstovat fyzickou závislost. Možná tím Rowlingová jen šikovně zamaskovala požívání narkotik. Remusovi bych vřele doporučila detoxikační pobyt u Svatého Munga, bohužel je ale pozdě. Nechť je alespoň varováním pro ostatní „vlkodlaky“.

O mrzimorských studentech se povídá leccos. Žlutou mají ve znaku podle piva (ve skutečnosti je to obilí!), milují jídlo a často se jich ostatní koleje ptají, cože ve své společence pěstují za rostlinky. Ať už mrzimorský odpoví cokoli, ostatní jsou skálopevně přesvědčení o tom, že jsme kolejí huličů a ve svých doupatech se staráme o marihuanu.
Přeci jen, Mrzimor je nejvíce bezstarostná, pozitivní a veselá kolej. Co to o nás vypovídá? Že užíváme omamné látky a tak jsme stále v rauši. Když už nic jiného, díky naší toxikomanii nám vůbec nevadí Brumbálova obsedantně-kompulzivní porucha, díky níž nemáme šanci vyhrát školní pohár.

Ale jak jsem psala na začátku – naprosto popírám jakoukoli přítomnost rostlin s vysokým obsahem THC v naší společence! My tu naši veselost máme prostě v povaze!
Jak je vidět, v Bradavicích můžeme narazit na různé psychické poruchy a nemoci, a to jsem vybrala jen pár zástupců z jinak obrovského počtu postav, které také potřebují odbornou pomoc. Určitě bychom si měli probrat například schizofrenii, vztahové závislosti, histrionské poruchy či kleptomanii. Občas to prostě vypadá, že si Rowlingová vytvořila některou z postav na základě poruchy, a já jen přemýšlím, jestli se v Bradavicích vyskytuje alespoň jeden zdravý a vyrovnaný jedinec…
Nejspíš ne a vy moc nekoukejte, i čtení Harryho Pottera je závislost! 😀

Úplným závěrem bych ještě ráda poděkovala Káje „Tarantuli“ Bláhové, která mi trpělivě vysvětlovala, co která porucha přesně znamená, seznámila mě s DID a kontrolovala přesnost jejího popisu. Děkuju!
Mna napríklad minule zaujalo, prečo Hermionu ako jediné napadlo zapálit Severusovi plášť…proste drsné na ten vek. Tak isto Ronovo omráčenie profesora. Harry je divny uplne cely a Hermiona to tiez nema v poriadku 😀 Ale brumbál podla mna len nadrzuje (pripadne by sa to dalo prehnat, a povedat povedat ze on je karma a za odvahu, statocnost a celenie vl.strachu ti pripise body) 🙂 Paci sa mi teoria s Lupinom. Nemysli sa zavislostou skor naozajstny extrem?