Hrad Nurmengard se nachází v rakouských Alpách. Jeho přesnou polohu ale neznáme. Dá se proto očekávat, že je chráněn mnoha kouzly, včetně magie zabraňující určení jeho přesné polohy. Na rozdíl od raně středověkých Bradavic byl Nurmengard postaven až ve 20. století Gellertem Grindelwaldem.

Nurmengard. Zdroj: film Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny

Grindelwald nechal hrad postavit, aby zde věznil své významné soupeře na jeho cestě za ovládnutím světa. To se odráží i ve sloganu „pro větší dobro“, který je vytesán nad vstupem do vězeňské části této pevnosti, a který Grindelwald používal k obhajobě svých činů. Druhá role Nurmengardu byla sloužit Grindelwaldovi jako jeho okázalý hlavní stan a útočiště pro jemu věrné, např. v roce 1927 Queenie Goldsteinovou či Credence Holokosta.

Když byl nakonec v roce 1945 poražen svým bývalým přítelem, Albusem Brumbálem, stal se Grindelwald vězněm ve svém vlastním vězení. Zde byl držen přes padesát let v cele nacházející se v nejvyšší věži hradu. A zde také zemřel rukou Lorda Voldemorta, který za ním přišel, aby se dostal blíže bezové hůlce.

Starý Grindelwald jako vězeň v Nurmengardu.
Sešlý Grindelwald ve svém vlastním vězení. Zdroj: film Harry Potter a relikvie Smrti, 1. část

Jak již bývá zvykem v dílech J. K. Rowlingové, vše má hlubší význam, než se může na první pohled zdát, to platí i o Nurmengardu. V první řadě je název podobný jménu města Norimberk (angl. Nuremberg. něm. Nürnberg), které nechvalně proslulo jako místo mnoha významných setkání nacistických pohlavárů. Právě zde byly vyhlášeny ony ohavné Norimberské zákony, které perzekuovaly židovské obyvatelstvo. A také zde po druhé světové válce byly vedeny soudy s přeživšími nacistickými vůdci. Město, které bylo chloubou nacismu, se stalo také symbolem jeho pádu. A stejně tak je to i s Nurmengardem. Podobně jako nacistický Norimberk se i Nurmengard stal Grindelwaldovou chloubou, jen aby se proměnil v místo a symbol jeho pádu.

Další význam a spojitost s nacisty lze spatřit ve sloganu „pro větší dobro“. Umístění tohoto motta nad vchod do vězení se totiž až nápadně podobá zvyku nacistů psát motto „Arbeit macht frei“ („práce osvobozuje“) nad vchod do koncentračních táborů. Jelikož se Nurmengard nachází v Rakousku a Grindelwald použil na své kouzelné lebce německý nápis „für das größere Wohl“, je pravděpodobné, že takto bylo jeho motto vytesáno i nad vchod do Nurmengardu.

Poslední návštěva Grindelwalda v jeho samotce. Zdroj: film Harry Potter a relikvie Smrti, 1. část

Následuje moje úvaha, jako bonus navíc. Trochu zarážející se totiž může zdát to, že Nurmengard sloužil i jako Grindelwaldovo sídlo, avšak i zde se nabízí jistá spojitost s nacismem. Nurmengard je vylíčen jako rozsáhlá budova na nepřístupné skále. V relikviích Smrti je již zjevně ošlehaná časem, avšak v Grindelwaldových zločinech je to stále honosné sídlo. Nurmengard tak může být narážkou na Hitlerovo Orlí hnízdo, tedy letní sídlo a útočiště Adolfa Hitlera a jeho nejvěrnějších spolupracovníků u jihobavorského Berchtesgadenu. Tento hotelový komplex, který nacistický vůdce obdržel k narozeninám, byl velice obtížně přístupný a do samotného hotelu bylo možné vstoupit pouze výtahem zbudovaným ve skále.

Credence Holokost a Gellert Grindelwald v Nurmengardu.
Gellert provází Credence ve své rezidenci v Nurmengardu. Zdroj: film Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny

Již teď je jisté, že Nurmengard v dalších filmech o Fantastických zvířatech ještě uvidíme, a tak se o něm dozvíme více. A spojitost s nacismem bude potvrzena i z dalších úhlů pohledu.

Zdroj: https://harrypotter.fandom.com/wiki/Nurmengard_Castle

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.