V sobotu 20. března 2021 přichází na scénu jezevec. Nejde mu to sice nijak zvlášť rychle, ale proč by spěchal, vždyť je přeci víkend a řídit se pravidlem „žádný stres“, má koneckonců blahodárné účinky na zdraví. Takhle na první pohled vypadá sice neohrabaně, možná líně a možná i docela hloupě. Ale je několik situací, u kterých toto zvíře zaručeně ukáže svou neobyčejnou sílu a kvality, jež by vás mohly zaskočit. Raději proto odložte ten koláček, který jste si právě chtěli strčit do pusy. Aby nebyl váš poslední…

Na suchém žlutém list se prochází jezevec čelně k divákovi.
Jezevec lesní. Zdroj: mojezeme.cz

Jednak byste mohli být skutečně doslova zaskočeni a druhak je docela dost možné, že by si jezevec mohl koláčku všimnout. A to může být nebezpečné. O mrzimorských jezevcích se totiž traduje, že jsou velmi mlsní a mezi jejich záliby patří jídlo. Bodejť by ne, jezevci jsou všežravci! Takže si tuto potěšující činnost, jezení, náramně užívají. Rozhodně je můžete u jídla přistihnout s velmi spokojeným výrazem ve tváři. A to je další věc, s níž se u Mrzimorských počítá – veselí a radost, které pak vkládají do svého umění být dobrými přáteli. Nu, nechtěli byste si toho jezevce jít nakonec ještě pohladit? A když mu dáte koláčky dobrovolně, jistě se stanete těmi nejlepšími přáteli!1

Teď už se tedy zdá, že jste si s tímto chlupatým a vcelku roztomilým jezevcem sedli. Po nějaké době zjistíte, že to vůbec není hloupé zvíře. Naopak, jen je zkrátka příliš pohodlné na to, aby se cpalo někam dopředu a dávalo o svých kvalitách vědět příliš nahlas. Jsou totiž důležitější věci (jídlo i přátele už jsme zmiňovali). Čest, loajalita, tvrdá a poctivá práce a pomoc druhým. Hodnoty, na které současný svět trochu pozapomíná a skoro si jich přestává vážit. Naopak je začíná považovat za projev slabosti. I to je jeden z důvodů, proč jsou Mrzimoři tak podceňovaní. Jenomže zkuste ublížit jejich přátelům; opovažte se zkřivit vlas někomu z jejich rodiny a budete toho litovat! Jestli vás jezevci dokáží něčím překvapit, pak svou vytrvalostí a bojovností, jde-li o obranu sebe a ostatních.

Animovaný fanart mrzimorského znaku. Ve čtvrceném štítu sedí jezevčí mládě s roztomilým kukučem a předními tlapičkami u pusinky. Pod ním je nápisový pruh, kde je napsáno "Hufflpuff."
Nenechte se mýlit. I roztomilá zvířátka se dovedou bránit. Zdroj: imgur.com, autor: brighteyesblueskies1313

Tak co? Pořád si ještě myslíte, že jsou Mrzimoři příliš slabí a v dnešním světě neobstojí? To ale ještě stále není všechno. Pojďte si s námi připomenout, co všechno ještě o mrzimorských jezevcích víme. Představíme si slavné i méně známé osobnosti ze žluto-černé koleje a seznámíme se s jejich největšími přednostmi (samozřejmě, žádný člověk neoplývá pouze dobrými vlastnostmi a ne všichni Mrzimoři jsou vybaveni těmito přednostmi stejně). Pohodlně se usaďte, rádi vás provedeme žluto-černým světem každého Mrzimora.

„Nebo tě čeká Mrzimor:
máš jejich mravní sílu,
jsou čestní a vždy ochotní
přiložit ruku k dílu.“

Píseň Moudrého klobouku, Harry Potter a Kámen mudrců

Charakter pravých Mrzimorů


Jednou z největších podpásovek na Mrzomorské je obvinění, že jejich kolej je přímo „odpadkovým košem“ pro všechny, kteří zkrátka nejsou vyhranění a nevědí, co se sebou. Pravda má ovšem trochu jiný, avšak zásadní, odstín. Zakladatelka koleje Helga z Mrzimoru nikomu nestranila, a tak přátelsky – skoro až mateřsky – přivítala každého bez rozdílu a s vřelou pohostinností byla ochotná vzít každého pod svá ochranná křídla (ať už byl např. úspěšný, anebo outsider). Přesto přese všechno si i Mrzimor, stejně jako všechny ostatní koleje, nejvíce cení určitých vlastností a schopností:

Hádanka a úkoly pro vás: Kolik je všech slov celkem ve slovním mraku? Kolik vlastností a schopností se v mraku nachází? Souhlasíte s nimi? Nebo byste ještě něco přidali? Jakou z uvedených vlastností si ceníte nejvíce?

„a krásná Helga z údolí,
kde stojí Mrzimor…
V Mrzimoru víc vážilo,
jak se kdo práce zhostí…“

Píseň Moudrého klobouku, Harry Potter a Ohnivý pohár

Symboly


Jsou předměty, zvířata, barvy a další věci, které si automaticky s něčím spojujeme. Každá kolej, včetně té mrzimorské, má něco, co ji nějakým způsobem charakterizuje. Pravděpodobně si lze hned vybavit mrzimorský kolejní znak, který neodmyslitelně identifikuje frakci mírumilovných a přátelských jezevců. Ovšem i ve znaku samotném najdeme řadu symbolů, které o Mrzimorech a jejich povahách něco vypovídají.

Hádanka a úkoly pro vás: Jaké mrzimorské symboly jsou na obrázku? Co všechno tyto symboly vypovídají o Mrzimoru? Proč si zrovna tyto symboly spojujeme s touto kolejí? Napadají vás ještě další symboly?

„Jen Mrzimor byl ochoten
brát všechny bez rozdílu…
Ostatní všichni skončili
v dobráckém Mrzimoru…“

Píseň Moudrého klobouku, Harry Potter a Fénixův řád
Na světle žluté pozadí je vlevo vodoznak mrzimorského znaku. Vpravo je kresba dívky zezadu. Má delší hnědé vlasy, na sobě jeansovou bundu a na ní nášivky s mrzimorskými symboly. Úplně nahoře na zádech je žlutá nášivka s černým nápisem: "Hufflepuff Pride".
Tak se nosí hrdost. Zdroj: deviantart.com, autor: lenofrex

Známí Mrzimoři


Jak už jsme se snažili dokázat dříve, mrzimorská kolej není plná dutých hlav. I odtud vzešlo mnoho známých osobností, které za svého života něco velkého dokázaly a zapsaly se do kouzelnické historie. Ty bychom vám rádi představili.

Politici, vynálezci, profesoři i studenti. Na hromadě jsou tu všechna jména, která znáte i neznáte.
Hádanka a úkoly pro vás: Kolik jmen z tabulky znáte? Dokážete ke každému z nich říct, kdo to byl, případně čím se proslavil? (Lze vybrat odpověď z druhého sloupce tabulky a správně ji přiřadit k osobě v levém sloupci). Napadá vás, čím jiným by se dnešní mrzimorský uchazeč musel blýsknout, aby se mohl ucházet o post celebrity?

Helga z MrzimoruPotomek Helgy z Mrzimoru
Cedrik DiggoryStudent, člen Brumbálovy armády
Tlustý mnichUčitel péče o kouzelné tvory
Ernest „Ernie“ MacmillanMetamorfomág, bystrozor, člen Fénixova řádu
Mlok ScamanderMinistr kouzel
Zachariáš SmithVynálezce samomydlící utěrky
Grogan StumpStudent, člen Brumbálovy armády
Nymfadora TonksováMinistr kouzel
Susan BonesováDuch mrzimorské koleje
Hengist z WoodcroftuAritmatik ze 13. století, objevitel magických vlastností čisla 7
Artemisia LufkinováStudent, člen Brumbálovy armády
Justin Finch-FletchleyŘeditelka mrzimorské koleje, profesorka bylinkářství
Silvanus KettleburnStudent, člen Brumbálovy armády
Hannah AbbotováZakladatelka mrzimorské koleje, jedna ze zakladatelek Bradavic
Hepziba SmithováZakladatel kouzelnické vesnice Prasinky
Dugald McPhailStudent, účastník Turnaje tří kouzelníků
Gabriel TrumanMagizoolog, autor knihy Fantastická zvířata a kde je najít
Bridget WenlockStudent, člen Brumbálovy armády
Eglantine PuffetMinistr kouzel
Pomona PrýtováStudent, prefekt
Na žlutém pozadí je uprostřed kresba sedícího jezevce s mrzimorskou šálou uvázanou kolem krku. Nad ním je pergamenový pruh s nápisem: "Proud to be". Kolem jezevce jsou anglická slova. Vlevo jsou seshora pod sebou: "Loyal, Patient, Tolerant, Unafraid of Toil." Vpraco jsou seshora dolů: "Kind, Fair, Dedicated, Hard-working."
Hrdý Mrzimor. Zdroj: talenthouse.com, autor: Yunu Yei

Tak co, přesvědčil vás jezevec o tom, že i Mrzimor může být super kolej?

  1. UPOZORNĚNÍ: Nekrmte skutečné, živé a chlupaté jezevce koláči! Raději je předejte nějakému svému mrzimorskému kamarádovi, který si je od vás s vděčností vezme.

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!

One Reply to “Hufflepuff Pride Day”

  1. Já jsem tak Mrzimor, jednu dobu jsem chtěla být víc Havraspár, ale k týmu jezevců PATŘÍM a už nikdy se ho NEVZDÁM nebo o něm nebudu POCHYBOVAT. Mrzimor je prostě nej a my to dobře víme.
    Moje první jméno je mudlovský, který mi dali rodiče-Doubravka, druhý-Hannah, je podle Hannah Abbottové, studentky Mrzimoru, jelikož s kamarádkama máme každá přezdívku se jménem někoho z Harryho Pottera, a třetí-Carmen, je podle postavy v mojí knížce (někdy bych ji chtěla vydat, ale vlastně ještě ani není hotová, jmenuje se Zápisy Mrzimorky) Carmen Oatesové, což jsem v podstatě já sama, jenom jsem se konečně dostala do Bradavic!
    A přečtěte si čánek několik důvodů, proč mít rád Mrzimor, je to fakt super, doporučuju:https://www.wattpad.com/392548940-n%C4%9Bkolik-d%C5%AFvod%C5%AF-pro%C4%8D-m%C3%ADt-r%C3%A1d-mrzimor-mlok-scamander
    pro zájemce: nezapomeňte si přečíst všechny stránky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..