Už víte, jaká hůlka vám náleží? A přemýšleli jste někdy o tom, jestli je právě ta vaše něčím zvláštní nebo vzácná? Co by pro vás, jako čarodějku nebo kouzelníka, znamenalo její jádro a dřevo, z něhož je vyrobena?

Pokud jste svou hůlku ještě neobjevili, můžete tak učinit zde, v testu vytvořeném J.K. Rowlingovou (v AJ). A pamatujte… hůlka si vybírá vás, ne naopak.

Pokud už jste svou hůlku získali, stejně jako Harry v obchodě pana Ollivandera, pravděpodobně se budete chtít také dozvědět něco více o tom, jaké vlastnosti by měla právě ta vaše.

Regál s policemi, plnými různobarevných krabiček od hůlek.
Ollivanderův obchod s hůlkami. Zdroj: myythmaker.blogspot.com

Deset nejčastějších kombinací jádra a dřeva

 1. Jádro z žíně jednorožce a javorové dřevo – nejčastější
 2. Jádro z žíně jednorožce a vavřínové dřevo
 3. Jádro z blány dračího srdce a javorové dřevo
 4. Jádro z ocasního péra fénixe a javorové dřevo
 5. Jádro z žíně jednorožce a dřevo z olše
 6. Jádro z žíně jednorožce a dřevo vinné révy
 7. Jádro z ocasního péra fénixe a vavřínové dřevo
 8. Jádro z blány dračího srdce a vavřínové dřevo
 9. Jádro z žíně jednorožce a sekvojové dřevo
 10. Jádro z žíně jednorožce a dřevo z lísky

Tři nejvzácnější kombinace jádra a dřeva

 1. Fénix a topol
 2. Drak a topol
 3. Jednorožec a topol

Jaké jádro má tvá hůlka?

Pan Ollivander používá pouze tři typy pro jádra hůlek. Ty považoval za dostatečně kvalitní, aby dokazovaly velikost jména jeho rodiny: jednorožčí žíně, blána dračího srdce a fénixovo peří.

Harry Potter v obchodě u Ollivandera drží v jedné ruce novou hůlku. Ollivander ukazuje kamsi za Harryho záda.
Harry v obchodě u Ollivandera. Zdroj: film Harry Potter a Kámen mudrců

Které z těchto tří jader má tvá hůlka?

Žíně jednorožce

Kouzelníci, kteří vlastnili hůlku s tímto jádrem: Ron Weasley, Neville Longbottom, Cedric Diggory

Pokud máte hůlku z žíně jednorožce, nemusíte se obávat, že by vaše hůlka měla tendenci změnit svého pána. Podle Ollivanderových poznámek obecně vytváří nejsoudržnější pouto se svým majitelem a je nejméně vystaveno kolísání a blokádám. Obecně je nejobtížnější obrátit ji k černé magii. Nejvěrnější ze všech hůlek obvykle zůstávají připoutány ke svému prvnímu majiteli, bez ohledu na to, zda byl „dobrým“ kouzelníkem. Drobné nevýhody jádra z jednorožce spočívají v tom, že netvoří nejsilnější hůlky (ačkoliv to může hůlkové dřevo kompenzovat), a že jsou náchylné k melancholii. Pokud se s nimi nesprávně zachází, žíně mohou „zemřít“ a je třeba je vyměnit.

Animace bílého jednorožce, stojícího na zadních nohách a dívajícího se doleva. Jednorožec stojí na trávníku a pozadí je černé.
Jednorožec. Zdroj: harrypotter.fandom.com

Blána z dračího srdce

Kouzelníci, kteří vlastnili hůlku s tímto jádrem: Hermiona Grangerová, Bellatrix Lestrangeová, Viktor Krum

Hůlky s tímto jádrem jsou zpravidla nejsilnější a jsou schopné nejúžasnějších kouzel. Hůlky s blanou z dračího srdce mají tendenci učit se rychleji než hůlky jiné. Mohou ovšem změnit loajalitu. Pokud odešly od svého původního pána, vždy se silně spojí s aktuálním vlastníkem. Dračí hůlka má tendenci bez odporu přejít k černé magii, i když sama o sobě se k ní nepřiklání. Je také nejvíce náchylná ke konfliktům s ostatními jádry, prostě poněkud temperamentní.

Obrovské repliky hůlek po stranách cesty od Milennium Bridge ke katedrále sv. Pavla. Konce hůlek, které směřují k obloze, svítí. Za hůlkami je kupole katedrály sv. Pavla za noci.
Hůlková alej v Londýně ozařující cestu od Milennium Bridge a katedrálou sv. Pavla. Zdroj: mugglenet.com

Péro ptáka Fénixe

Kouzelníci, kteří vlastnili hůlku s tímto jádrem: Harry Potter, Lord Voldemort, bývalý profesor péče o kouzelné tvory Silvanus Kettleburn

Toto je nejvzácnější typ jádra jak u hůlek samotných kouzelníků, tak u fanoušků kouzelnického světa. Fénixovo péro je schopno dosáhnout největšího rozsahu magie, i když to se může ukázat za delší čas než u hůlek s jiným jádrem.

Zdají se být nejsamostatnější, někdy jednají z vlastní vůle – vlastnost, která se spoustě čarodějek a kouzelníků nelíbí. Hůlky s pérem fénixe jsou vždy nejvíce vybíravé, když jde o volbu budoucího majitele, neboť tvor z něhož pocházejí, je jedním z nejvíce nezávislých a nejsamotářštějších na světě. Tyto hůlky je těžké zkrotit a přizpůsobit vlastním potřebám, jejich věrnost navíc bývá obvykle křehká.

Z jakého dřeva je tvá hůlka vyrobena?

Ollivander zkoumá novou Harryho hůlku. Zdroj: film Harry Potter a relikvie Smrti, část 2.

Pojďme se zamyslet nad deseti nejběžnějšími materiály hůlek, kterou lze získat na WizardingWorld. Pokud vaše hůlkové dřevo není v tomto seznamu, nedělejte si starosti – všechny druhy dřeva i jejich vlastnosti najdete zde.

1. Javor klen

 • Průzkumná hůlka; touží po nových zkušenostech. Pokud je ale postrádá, může ztratit své skvělé vlastnosti.
 • Bude-li se nudit, může z ní jen tak vyšlehnout plamen.
 • Ideální majitel je zvědavý, vitální kouzelník, který se nebojí dobrodružství.
 • Když je spojena se svým ideálním pánem, prokazuje skvělou schopnost učit se a přizpůsobovat se, což jí dává právoplatné místo mezi nejhodnotnějším hůlkovým dřevem.

2. Vavřín

 • Říká se, že se vavřínová hůlka nedokáže projevovat nečestně.
 • Netoleruje lenost a nic neděláním se rychle opotřebí.
 • V opačném případě – neúnavné sesílání kouzel – se bude energicky bránit a pokud se ji bude někdo snažit ukrást, může spontánně udeřit bleskem, nebo provést jinou neplechu.
Kresba tří hůlek, položených vedle sebe. Horní je zlatá s hlavou draka na levém konci, druhá je stříbrná s hlavou jednorožce na levém konci a třetí je bronzová s hlavou fénixe na levém konci.
Tři hůlky, jejichž konce připomínají tři jádra hůlek. Zdroj: wizardingworld.com

3. Olše

 • Přestože je hůlka z tohoto dřeva poměrně nepoddajná, je svému majiteli nápomocná, k němu ohleduplná a přívětivá.
 • Ve spojení s dobrým vlastníkem se z olše stává skvělý, věrný pomocník.
 • V pověstech se říká, že je vhodná pouze pro pokročilé čarodějky a kouzelníky, proto se také nejlépe hodí pro neverbální kouzla.

4. Líska

 • Citlivá hůlka; líska často odráží emoční stav majitele a nejlépe vyhoví pánovi, který toto chování chápe a dokáže zvládnout své vlastní pocity.
 • V rukou zručného kouzelníka dokáže velké věci.
 • Je tak oddaná, že na konci života svého pána často „uvadne“, a pokud je v ní navíc i jádro z žíně jednorožce, téměř jistě „zemře“.
 • Lískové hůlky mají jedinečnou schopnost najít podzemní vodu.

5. Vinná réva

 • Majitelé těchto hůlek často hledají hlubší smysl věcí a života, mají velké vize a mnohdy ohromují ty, kteří si myslí, že je dobře znají.
 • Vinné hůlky se silně přitahují s osobnostmi se skrytými pocity a citlivou duší.
 • Spolehlivé zdroje také tvrdí, že hůlky z tohoto dřeva projevují magické účinky po pouhém vstupu do pokoje svého majitele.
Kresby hůlek známých postav. Shora vlevo: Harry Potter, Hermiona Grangerová, Albus Brumbál, Fleur Delacour, Lord Voldemort, Cedric Diggory a Lucius Malfoy. Shora vpravo: Hagridův deštník, Peter Pettigrew, Ron Weasley, Viktor Krum, Bellatrix Lestrange. Hůlky směřují hroty proti sobě.
Ukázka hůlek známých kouzelníků a čarodějek. Zdroj: aminoapps.com

6. Sekvoj

 • Hůlky se dřevem sekvoje podle pověsti majiteli přináší štěstí, ale podle Ollivandera je to jen hloupá lživá povídačka.
 • Silně je přitahují ti, jež mají obdivuhodnou schopnost postavit se sami na nohy, moudře se rozhodovat a do toho se i chytře vymanit z potíží.
 • Ollivander obecně očekává od lidí, kteří jsou s touto hůlkou spojeni, neobyčejné věci.

7. Buk

 • Pokud oplýváte moudrostí i v mladých letech, k této hůlce se budete jistojistě hodit.
 • Pokud jste už dospělí a máte smysl pro poučení se ze svých zkušeností, je pro vás buk jako stvořený.
 • Naopak pro úzkoprsé a netolerantní kouzelníky je tato hůlka nevhodná.
 • Je-li správně spárována (s vhodným kouzelníkem), je buková hůlka schopna postřehnout i jemné nuance v záměru svého pána, což se u jiných typů dřeva příliš často nevidí.

8. Javor

 • Ti, které si javorová hůlka vybrala za své pány, jsou od přírody často nadšenými cestovateli a průzkumníky.
 • Nejsou to typy „gaučových povalečů“, ale dávají přednost ambiciózním majitelům, s nimiž se vrhají do dobrodružství. Pokud je tomu naopak, jejich síla roste velmi pomalu.
 • Nové výzvy a pravidelné změny jí velmi svědčí a hůlka potom doslova září a oslňuje ve svých schopnostech.
 • Pokud někdo vlastní javorovou hůlku, je to známka vyššího postavení, neboť se jedná o hůlku lidí s velkými ambicemi.

9. Jeřáb

 • Jeřáb je pověstný svými ochrannými schopnostmi více než u ostatních dřev. Obranná kouzla tak činí obzvláště silná a těžce prolomitelná.
 • Obecně je známo, že zatím žádný kouzelník, který se kdy přidal k temné straně a černé magii, nikdy hůlku z jeřábu nevlastnil.
 • Dřevo z tohoto stromu je považováno za „dřevo s čistým srdcem“.
 • Pověst o ctnostech hůlky z jeřábu by však neměla nikoho oklamat – tyto hůlky jsou stejně tak dobré, ne-li lepší, ve srovnání s hůlkami z jiného dřeva, a často podávají skvělý výkon při soubojích.

10. Cypriš

 • Cyprišové hůlky jsou spojovány se vznešeností.
 • Jeden středověký výrobce hůlek, Geraint Ollivander, napsal, že se cítil být vždy poctěn tou výsadou předat cypřišovou hůlku. Takový čaroděj je totiž předurčen zemřít heroickou smrtí.
 • Naštěstí v méně krvežíznivých dobách jsou majitelé cyprišových hůlek jen zřídkakdy vyzíváni k tomu, aby položili své životy, i kdyby to spousta z nich určitě se ctí podstoupila.
 • Tyto hůlky nacházejí své spřízněné duše mezi odvážnými a obětavými čaroději; mezi těmi, kteří se nebojí čelit stínům své vlastní povahy nebo jiných.
Ilustrace zachycuje temnou místnost krámku u Ollivandera, který pátrá v policích po vhodné hůlce pro Harryho, jenž stojí opodál zády k divákovi.
Ilustrace od Jima Kaye. Zdroj: ilustrované vydání knihy Harry Potter a Kámen mudrců

Nejvzácnější dřevo mezi fanoušky kouzelnického světa:

Topol

 • Pokud usilujete o soudržnost, hledejte ji nejprve mezi topoly.„, to byla slova Ollivanderova dědečka, a jak jeho vnuk dodává, jeho vlastní zkušenosti s touto větou jen souhlasí.
 • Hůlka z tohoto dřeva je ta, na kterou se můžete s klidem spolehnout – důslednost, síla a jednota.
 • Je nejšťastnější při práci s těmi, kteří mají v životě čisté úmysly.

Mějte na paměti: Každá hůlka je jedinečná a ohromně závisí na charakteru konkrétního stromu, z něhož je vyrobena.

Navíc každá hůlka, od okamžiku, kdy najde svou spřízněnou duši, se začíná od svého lidského majitele jednak učit, ale zároveň vyučovat i jeho samotného. Každý z nás tak má v podstatě ve svých rukou rozvíjející se temperament své dřevěné společnice. Proto také J.K. Rowlingová prostřednictvím Ollivandera připomíná myšlenku, že: „těchto poznatků bychom si měli považovat a vycházet z nich, protože to je škola života. I já se neustále učím s každou hůlkou, kterou vyrobím a kterou nakonec předám.“

Ollivander hledí na právě vytaženou krabici s hůlkou, kterou předtím vytáhl z police.
Garrick Ollivander ve svém obchodě. Zdroj: film Harry Potter a Kámen mudrců

Překlad z: https://www.wizardingworld.com/features/what-does-your-wand-mean

visio 2016

4 Replies to “Hůlka si vybírá čaroděje – ale co to znamená?”

  1. To je pravda. V článku chybí i další dřeva hůlek jiných postav. Ale v původním článku na Wizarding Worldu není cesmína popsaná, respektive aspoň ne v tomto článku, který Kaemy převzala a přeložila. 🙂

  1. Ahoj, Májo, moc děkujeme za pochvalu 😀
   Lísková hůlka je opravdu oddaná, když se k tomu přidá ještě jednorožčí jádro, je opravdu doslova pravá ruka kouzelníka, skvělá volba! 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..