Na webových stránkách nakladatelství Albatros právě teď vychází originální příběh vzešlý z pera spisovatelky J.K. Rowlingové. Pohádku od rodinného krbu si můžete přečíst zdarma online v českém překladu. Albatros navíc vyhlašuje ilustrátorskou soutěž pro malé umělce, kteří se svou tvorbou mohou podílet na vydání knižní verze.

Logo Ikabogu se jménem J.K. Rowlingová.
Logo Ikabogu. Zdroj: ikabog-pribeh.albatros.cz

Ikabog je jméno pohádkového vyprávění, které vzniklo už před deseti lety. Tehdy byl určen pro ouška dvou menších dětí, které ji slýchávaly před spaním z úst své maminky, velké Paní spisovatelky. Oblíbený příběh zůstal však po dlouhou dobu pouze v kruhu rodinném a nedočkal se žádného publikování. Tuto příležitost však nabídly těžké koronavirové časy, kvůli nimž muselo mnoho dětí po celém světě zůstat doma za zavřenými dveřmi. A proto se Rowlingová rozhodla jim jejich nucený domácí pobyt zpříjemnit vydáním své pohádky. Primárně je určena dětem od 5 let, to ovšem neznamená, že by se do ní nemohly začíst i „děti“ značně starší. (Sami přeci víme, jakým způsobem umí Rowlingová svým spisovatelským umem zaujmout).

Tímto počinem však celý záměr nekončí. Sama spisovatelka zveřejnila Ikabog zdarma na webu a zároveň uvedla přání, aby chystanou knižní podobu ilustrovali dětští čtenáři. Kniha i se všemi dětskými ilustracemi by měla vyjít už v listopadu. Získaný honorář z prodeje pak Rowlingová zamýšlí věnovat na projekty zaměřující se na pomoc lidem nejvíce postiženým pandemií nejen ve Velké Británii, ale také v zahraničí.

Úryvek z textu pohádky Ikabog: "Bylo nebylo jedno maličkaté království a to království se jmenovalo Přehršlánie."
Úryvek z textu pohádky. Zdroj: Nakladatelství Albatros Facebook

Do tohoto projektu se zapojilo i české nakladatelství Albatros, které od 18. srpna zveřejňuje Ikabog postupně kapitolu po kapitole na webových stránkách. V tuto chvíli je publikovaných 36 kapitol z celkových 64. Zbylých 28 kapitol bude vydáváno až do 2. října. Albatros tím dává příležitost i čtenářům Ikabogu v ČR a vyhlašuje ilustrátorskou soutěž pro děti ve věku od 6 do 13 let. Jejich úkolem je ztvárnit libovolný motiv z již uveřejněných kapitol příběhu na webu (v jednotlivých kapitolách jsou již vypsané tematické návrhy, kterými se mladí umělci mohou inspirovat při tvoření). Zasílat je mohou na adresu nakladatelství do 9. října, kdy soutěž končí.

Ilustrace krále Freda z příběhu Ikabog provedená barevnými fixami.
Jedna z uveřejněných ilustrací krále Freda z příběhu Ikabog. Zdroj: Jill Romagnoli Twitter

Ve dnech od 14. až do 16. října pak zasedne porota k posouzení nashromážděných obrázků a vybere 34 nejlepších děl. Ty budou poté zveřejněny v knižní podobě Ikabogu, která vyjde 23. listopadu. Kromě této odměny vítězové navíc dostanou krásné knižní ceny v hodnotě 4000 Kč.

Další informace naleznete zde.
Přesná pravidla soutěže najdete zde.
Příběh k přečtení zde.

Podoba knižního vydání Ikabogu. Zdroj: sdetmi.com

Anotace knihy

Království jménem Přehršlánie bývalo nejšťastnější na světě. Oplývalo spoustami zlata, zdejší král měl nejkrásnější knír ze všech a po místních dobrotách lidé tančili blahem. Jen v mlžném Mokřadu na severu žil podle legendy strašlivý Ikabog. Všichni věděli, že jsou to povídačky, ale ty někdy začnou žít vlastním životem. Co když se taková legenda rozhodne srazit království na kolena a unést dvě děti ve víru dobrodružství, o které ani za mák nestály?

Přejeme příjemné počtení a zároveň mnoho štěstí soutěžícím!

mcafee

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..