Určitě to znáte. Přichází opět nový rok, ke kterému upínáme svůj zrak v naději, že se v něm stane něco nového a výjimečného. Na jeho prahu se občas neubráníme hodnotit i události, úspěchy, ale i nedosažené cíle z uplynulého roku. A tady občas zjistíme, že náš život potřebuje změnu. Anebo jen trochu nakopnout a probudit se. Proto si někteří lidé dávají novoroční předsevzetí s nadějí, že až „zítra“ začnou, bude všechno o fous lepší. Je to jakýsi druh mudlovské magie, která se má splnit s vyslovením zaklínadla „zítra“ – nebo „v pondělí“, to je jedno. Prostě to bude (snad) fungovat někdy v budoucnu…

Zdroj: variety.com

Možná jste teď trochu znejistěli a ptáte se sami sebe, jestli se někdy Harry nebo jeho přátelé zmínili o nějakých svých novoročních předsevzetích. Máte pravdu. Nezmínili. Dokonce ani nevíme nic o tom, zda kouzelníci slaví příchod nového roku. Všimli si toho vůbec někdy? Záleží jim na změně letopočtu? Ovšemže. Jinak bychom nevěděli, že první skřetí povstání se odehrálo roku 1612 anebo že Skoro bezhlavý Nick zemřel roku 1492. No a nakonec, všichni kouzelníci slaví své narozeniny, a musí tedy vědět, že se všichni nenarodili v jeden a ten stejný rok.

Stejně se ovšem zdá, že kouzelníci nemají ve zvyku slavit Silvestra. To ale neznamená, že by si nemohli dávat novoroční předsevzetí. Třeba si je naši hrdinové prostě jen nechávají pro sebe a raději se o nich s nikým nesdílejí. A možná pro to mají dobrý důvod…

Zdroj: marieclaire.co.uk

Vzhledem k tomu, co víme o Harryho „pestrém“ životním stylu u Dursleyových, předsevzetí typu „od zítřka začnu hubnout“ by bylo poněkud směšné. Cvičení a posilování k získání postavy snů je u Harryho také ztráta času. Vždyť děvčata se na něj lepila permanentně jako lesní smůla. To se tak někdo má, co? My ostatní se v noci budíme z nočních můr s rotopedy a zeleninou…

A přece by se našlo něco, co bychom měli Harrymu – vlastně, co by si měl Harry sám sobě vytknout. Jestlipak mu vůbec něco říká školní řád? Četl ho někdy? Pravděpodobně ano, když sám moc dobře věděl, že ho (pravidelně) porušoval. Takže, Harry, chtělo by to zapracovat na větší sebekázni a úctě ke školním řádům.

Zdroj: Film Harry Potter a Tajemná komnata

Ron Weasley na tom se školním řádem nebyl o moc lépe. I nad ním se tedy vznáší varovný prstík a doporučení, aby se zamyslel nad tím, kolika lidem ve své rodině by mohl ušetřit nervy. Rozhodně by mu také neuškodilo, aby si konečně přečetl Dějiny bradavické školy, jak už mu Hermiona několikrát důrazně doporučovala. Tím by zase ušetřil nervy hlavně své budoucí manželce, která s ním jistě řádku let stráví. Bylo by jistě nepříjemné poslouchat celý život dokola a dokola: „Proboha, copak ty vůbec nečteš?!

A když už jsme u Ronovy drahé choti, jistě by si měl dát další předsevzetí spojené s Hermioniným zájmem, S.P.O.Ž.Ú.S.em. Určitě by nebylo na škodu přečíst si minimálně jeho stanovy. Možná by pak pochopil, o co tam vlastně „go“. Říká se přeci – „čtení tě mění“.

Zdroj: Film Harry Potter a relikvie smrti, 1. část

Hermiona Grangerová je učebnicový příklad vzorné studentky. Koneckonců, je to i její diagnóza, kterou už jí nikdo neodpáře. Takže jestli pro ni existuje nějaké naprosto nevhodné předsevzetí, pak je to více se učit. I když, jak Hermionu známe, ona by si to předsevzetí přesto neodpustila. A abychom v tom Hermionu skutečně poznali, přihodila by do toho i přečtení mnoha velkých a náročných knih navíc. S důrazem na slovo „mnoho“. Takže knižní výzva, jak ji známe z internetu.

Podle našeho názoru by si však měla dát přesně opačné předsevzetí a trochu zvolnit. Více relaxovat a užívat si života. Vždyť, nepřipadá vám Hermiona pořád dost napnutá a našlápnutá? Chtělo by to více uvolnění a přestat se brát tolik vážně. Možná by si v rámci tohoto předsevzetí mohla dát také famfrpálovou výzvu a relaxovat právě při této hře s hlavou v oblacích. A to by ocenil zase její budoucí manžel…

Zdroj: loveofreadingbooks.blogspot.com, artwork: Effortless Flirting, autor: Budotty

Zamysleme se teď nad tím, jak by to mohlo vypadat v Brumbálově mysli. U tohoto moudrého, respektovaného, ale zároveň trochu dětinského dědečka si dokážeme představit, že by si jen tak z legrace (i když naprosto vážně) sem tam dal nějaké to předsevzetí. Rozhodně by neuškodilo si slíbit, být trochu více upřímnější a v řeči také přímější, zvláště pak k Harrymu. Možná by ten kluk pak nedostával od svého osudu tolik na frak. A když už jsme u toho, bylo by vhodné naučit Harryho v novém roce také více náročnějších a potřebných kouzel k boji…

A co takový Lord Voldemort? Představa, že si každý rok dává novoroční předsevzetí je, pravda, trochu groteskní. Své plány uskutečňuje pokud možno hned a bez odkladu. Ale možná by mu přeci jen neuškodilo zastavit se a trochu se zamyslet – nad tím, jak jsou hvězdy na noční obloze krásné, jak si lidé projevují lásku, drží se za ruce u jezírka při západu slunce, a jak silné a hřejivé dokáže být lidské obětí. Nebylo by príma vidět Voldemorta ruku v ruce s nějakou ženou? Neříkejte, že byste nevěděli o nějaké vhodné partnerce přesně pro něj. Napadlo vás to samé, co nás?

Zdroj: pinterest.com, autor pinu: Diana A

Draco Malfoy toho pochytil od svého otce zjevně dost, mimo jiné i jistou dávku arogance a pohrdání mudly. A právě tady by u sebe mohl začít. Sice nepochybujeme o tom, že jeho přání jsou poněkud jiného rázu, než takové, jaké bychom mu přáli my. Například být dědicem Salazara Zmijozela a otevřít Tajemnou komnatu. Anebo si předsevzít, že udělá vše pro to, aby toho protivného Pottera konečně vyloučili ze školy. My navrhujeme naopak si osvojit trochu slušnosti a respektu k druhým lidem. O Potterovi nemluvě… A také by se měl naučit něco o fair play.

Zdroj: Film Harry Potter a Vězeň z Azkabanu

Napadá nás, že jistá předsevzetí by si měla dát také profesorka Umbridgeová. Kdybychom k ní chtěli být empatičtí, poradili bychom jí veselé koťátko do nového roku – hlavně ne na stěnu, tam už jich mňouká ažaž! Rozhodně by to chtělo také změnit barvu kostýmku. Například černá sluší každé ženě. Ovšem žlutá by jí mohla sedět jak na těle, tak i na duši. Kapka mrzimorské povahy by jí jistě neuškodila. A co by studenti mohli ocenit, tak příslib změny v učebních metodách. Také by u toho mohla přestat kvákat, pak by se to možná i lépe poslouchalo…

Zdroj: Pinterest, artwork: Dolores Umbridge Kitty, Princess of Darkness, autor: Claudia Medaris

No a nakonec by nás zajímala předsevzetí školníka Arguse Filche. Co takhle skoncovat s tou zapšklostí, nasadit úsměv, učesat vlasy, hodit se trochu do gala a změnit přístup k dětem, které beztak potkává denně. Umíte si představit, že máte averzi k dětem, pracujete ve škole  a přitom se vám zvedá tlak kdykoliv na nějaké dítě narazíte? Nejspíš proto má Filch neustále nasazený ten svůj škleb. No tak, pane školníku, nedělejte si dobrovolně vrásky a rozehřejte své srdce!

Zdroj: Film Harry Potter a Ohnivý pohár

Jsme si jistí, že vás napadá ještě řada dalších osobností z kouzelnického světa, které by si mohly dát novoroční předsevzetí. Kdo by to byl a jaká předsevzetí by si mohl dát? Zkuste se nad tím sami zamyslet a třeba se o to s námi podělit do komentářů.

Šťastný Nový rok!

Poznámka: V tomto článku vzpomínáme na všechny uvedené postavy ještě za jejich školních let, případně za jejich života.

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do Mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..