Oběma nohama stojíme pevně v mudlovském světě. Když ale jeden hledá ten kouzelnický, nemusí chodit daleko; kolikrát stačí jen zapnout televizi, zajít do supermarketu a už se ho dotýkají chapadla Potterovské mánie – filmy přehrávané několikrát do roka a rekvizity takřka ve všech regálech. Jsme v tom až po uši. Ale vzpomeneme si ještě, kde to vlastně všechno začalo? Kdypak jsme naposledy zapadli mezi řádky své první Potterovské knížky?

Od toho, abychom si připomněli Harryho písmenkový svět, je tu každoroční celosvětová akce zvaná Harry Potter Book Night. Jejím cílem je přiblížit fanoušky, děti i dospělé ke čtení (týkající se pochopitelně hlavně čaroděje s jizvou na čele). Potterovskou knižní noc oficiálně pořádá nakladatelství Bloomsbury, a to už po osmé (od roku 2014). Obvykle připadá na začátek února, s výjimkou minulého roku, kdy byla akce kvůli celosvětovým lockdownům přeložena na léto. Letos to bude konkrétně ve čtvrtek 3. února na téma „magické cesty.“

Na tyrkysovém podkladě je vpravo kresba Záchranného autobusu a v pravém rohu nad ním stříbrný kulovitý štítek s fialovým nápisem "25 Years od HArry Potter Magic". Vlevo je logo Harry Potter Book Night (v kouli na tmavě-hvězdném pozadí je nápis). Okolo koule jsou bílé nápisy "3. February 2022" a "Magical Journeys." Uprostřed je nápis "Your Magical Journey Awaits #HarryPotterBookNight." Vlevo dole je logo Wizarding World a vpravo dole logo nakladatelství Bloomsbury.

Bloomsbury je ovšem jen zastřešující pořadatel. Hlavními baštami oslav jsou knihovny, knihkupectví a školy po celém světě, na jejichž pomyslných bedrech stojí samotné základy celé události (a starost o děcka). Každé takové místo se v onen únorový večer promění na bradavickou pobočku, vyzdobí své sály, přivítá fanoušky v kostýmech a hlavně připraví soutěže, hry a další aktivity, které doplní předčítání z Potterovských knížek.

Všichni pořadatelé mohou svou akci v rámci Harry Potter Book Night zaregistrovat na stránkách nakladatelství Bloomsbury. Díky mapě s událostmi mají fanoušci přehled o tom, jestli se v blízkosti jejich bydliště koná nějaká veřejně přístupná neplecha.

Na fotografii je stůl obložený cukrovinkami různého druhu, nejvíce jsou na něm vidět kolejní barvy. Kolem stolu jsou děti i dospělí v Potterovských kostýmech.
Potterovská noc z Waterstones v Edinburghu. Zdroj: thebookseller.com

Jak to tak ale vypadá, Česko a Slovensko si dávají letos voraz od takových kratochvilných kejklí. Oba státy ale přeci jen mají pár hvězdiček, to znamená, že večer 3. února bude někdo pořádat soukromou Potterovskou párty pro své přátele. A to se smí, protože pravidla hry Potterovské knižní noci to umožňují.

Pokud tedy nemůžete za touto událostí třeba na Srí Lanku anebo aspoň do Mnichova, jednoduše si udělejte svoji vlastní. A aby měla punc oficiálnosti, zaregistrujte ji na stránkách Bloomsbury, kde si posléze můžete stáhnout materiály (jen v AJ), které vám pomohou s přípravou parádní kouzelnické oslavy. V balíčku najdete tipy na výzdobu a občerstvení, a hlavně na aktivity a kvízy související s letošním tématem. Aby to ovšem byla ta pravá knižní noc, budete potřebovat jednu důležitou ingredienci, a tou je knížka Harry Potter od J. K. Rowlingové. A protože se letos slaví 25. výročí od vydání prvního dílu, račte si opatřit Kámen mudrců v jakékoli podobě.

Jeden z několika tipů na Potterovské občerstvení. Zdroj: YouTube Bloomsbury Publishing

Každý úkol nebo kvíz, popsaný v pracovních listech od Bloomsbury, totiž provází odkaz na určité pasáže z knihy, které si můžete před spácháním dané aktivity přečíst, abyste navodili tu správnou atmosféru.

Koláž obrázků obsahuje zleva: obrázek obálky prvního dílu HP Kámen mudrců (nejnovější přebal s Hagridem a lucernou). Vedle jsou dva pracovní listy s textem. Vedle uprostřed list s tyrkysovým pozadím a kresbou Záchranného autobusu. Nad tím kresba Bradavic (jaká je na prvním obrázku), laděná do fialové barvy. Zcela vpravo jsou tři obrázky, které se překrývají. Jde o diplom a dvě pozvánky.
Ukázka materiálů, které můžete zdarma získat od nakladatelství Bloomsbury. Zdroj: twinkl.co.uk

Je ale samozřejmě jen na vás, jak si vyčarujete svou Potterovskou knižní noc. Ať už celou akci pojmete prostě jen jako tematickou večeři v kostýmech pro přátele, workshop, na kterém budete vyrábět rekvizity, nebo si prostě uděláte sólo rande s knížkou, zachumláte se spolu pod deku, rozsvítíte svíčky všude kolem, a uděláte si chvíli jen sami pro sebe. Jistě totiž víte, že „jaký si to uděláte, takový to budete mít.“

Záběry z předchozích Potterovských knižních nocí. Zdroj: YouTube Bloomsbury Publishing

Tak kdo se s námi znovu pustí na magickou cestu po knižních stránkách?

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..