Patrona Mloka Scamandera držela dosud J. K. Rowlingová v tajnosti, ale obrovský marketingový stroj v pozadí Grindelwaldových zločinů nám možná něco napoví.

Patron je v kouzelnickém světě jedním z nejikoničtějších magických prvků. Zahání blížící se mozkomory a chrání kouzelníka, který ho vykouzlil, před hroznými následky ničícími jeho duši. Poprvé nám byl Patron představen ve Vězni z Azkabanu. Od minulého roku mohou fanoušci odhalit, jaký je jejich vlastní Patron, na stránce Pottermore.

Fanouškové se přirozeně dohadovali, jakého Patrona by mohl mít takový milovník zvířat, jako je Mlok. J. K. Rowlingová na toto téma na Twitteru obdržela několik dotazů a odmítla na ně odpovědět, protože to považuje za „velký spoiler“:

Zdroj: twitter.com/jk_rowling/

— Pokud nechcete vědět, jaký je Mlokův Patron, nečtěte dál! —

Jakého Patrona má tedy Mlok?

No, vyrojila se nám tu všude spousta reklamních a upomínkových předmětů k filmu Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny, jak Warner Brother Consumer Products využívají zápalu fanoušků pro kouzelnický svět. Jeden z fanouškovských účtů na Twitteru (https://twitter.com/FBFilmSeries) zaznamenal následující kousky, které zobrazují Mloka společně s hastrmancem:

Na hrnku vidíme obrázek Mloka se svou hůlkou, který postupně v mlze přechází v hastrmance.

Na dalším hrníčku je černá silueta Mlokovy hlavy, ve které se po nalití horkého nápoje objeví hastrmanec. A opět tu máme mlhu – ne nepodobnou té, v jejíž podobě vídáme Patrony (na dalších hrnečcích můžeme vidět i Tinu a Queenie):

Proč by zrovna tohle stvoření mělo být s Mlokem tak úzce svázáno? Na to je jen jedna odpověď, a to, že hastrmanec je Mlokův Patron. Hastrmanec je stvoření, které umí měnit podobu a žije pod vodou. Lidé by se k němu neměli přibližovat – pokud nechtějí být sežráni.

Mlok popisuje hastrmance ve své slavné knize Fantastická zvířata a kde je najít.

„Největší hastrmanec na světě se nachází v jezeře Loch Ness ve Skotsku,“ napsal. „S oblibou na sebe bere podobu mořského hada. Pozorovatelé Mezinárodního sdružení kouzelníků zjistili, že nemají co do činění se skutečným hadem, když viděli, jak se po příchodu mudlovských vyšetřovatelů proměnil ve vydru, a když byl vzduch znovu čistý, opět se změnil v hada.“

Proč tohle považuje J. K. Rowlingová za spoiler? Možná, že v Grindelwaldových zločinech nebo v jiném z pěti filmů série bude muset Mlok Patrona vyčarovat. Pak teprve fanoušci i postavy poprvé odhalí, jaký Mlokův Patron je.
Zdá se však, že nám Mlokův ochránce bude představen v Grindelwaldových zločinech, když jsou tyhle předměty s domnělým Patronem vydávány už teď. Film přijde do kin letos v listopadu, zatímco třetí film série neuvidíme dřív než v listopadu 2020.
Jak vysvětloval profesor Lupin ve Vězni z Azkabanu, Patron je „něco jako pozitivní síla, promítá se do něj všechno, z čeho mozkomor čerpá svou energii – naděje, štěstí, touha přežít – na rozdíl od skutečných lidí však Patron nepropadá nikdy zoufalství, takže mu mozkomorové nemohou ublížit.“

Nemůžeme se dočkat, jak toho využije Mlok v sérii o Fantastických zvířatech!

Zdroj: https://www.hypable.com/what-is-newt-scamanders-patronus