Každý z nás touží po bezové hůlce, kolejním hábitu nebo replice Salazarova medajlonku, že ano? Ale svět je obrovský a internet ještě větší. Nicméně my vás v tom nenecháme a řekneme vám, kde kouzelnický merchandise hledat. Aneb  „musíš-li se ptát, nedozvíš se to. Pokud to víš, stačí se zeptat.“ Tak čtěte dál a dozvíte se, kde v České republice sehnat ty nejlepší kousky.

————————–

Pottershop (pottershop.cz nebo pojízdná prodejna na Potterfan akcích)

Tento internetový obchod si zaslouží první místo právem. Ne snad proto, že spadá pod naši vlajkovou loď, ale proto, že má zboží, které nenajdete nikde jinde. Třeba takové čokoládové žabky. Přesně ty samé, které vidíte ve filmu, v žádném internetovém ani kamenném obchodě nenajdete. Výjimku tvoří jen londýnská studia a tematické Harry Potter parky v Americe a v Japonsku. Fanoušci však tyto sladkosti chtěli ochutnat bez toho, aniž by museli cestovat tisíce kilometrů, a tak byly na trh uvedeny zmenšené verze žabek. Jedná se o malý obdélníkový pytlíček, přičemž i kouzelnické karty uvnitř jsou obdélníkového tvaru. S originálním balením (viz obrázek) se to tedy vůbec nedá srovnat. Nicméně Pottershop nabízí originální kouzelnické žabky.  Jak je to možné? Protože jsou dovážené přímo z Anglie.

Zmenšená čokoládová žabka (tuzexovky.cz) versus originální žabka (pottershop.cz)

Všechno ostatní zboží je taktéž dovážené z ciziny, ale ceny nejsou přemrštěné. Pokud byste si je koupili v zahraničí, zaplatili byste stejně. Takto vám odpadá povinnost kamkoliv jezdit a přitom můžete mít věci, jako nikdo jiný. Pottershop má například i Funko pop figurky limitovaných edic či deskové hry v angličtině jako Miniature adventure game nebo Funkoverse board game.  Všechno je navíc dostupné velmi brzo poté, co jsou produkty v dispozici v zahraničí, což u žádných jiných obchodů tvrdit nelze. A to nejlepší nakonec – ani poštovné vás nezruinuje – 69 kč zaplatíte za Uloženku, přičemž si můžete vybrat z více jak 400 odběrových míst po celé České republice, případně můžete  využít služby kurýra za 95 kč. Možné, a dokonce doporučované je i osobní převzetí bez účtování poštovného na akcích, kde se nachází Potterfan. A pozor! Pottershop odesílá zboží také na Slovensko!

Ukázka zboží z pottershop.cz. Zleva: hra Funkoverse, neviditelný plášť a figurka Nagini (všechno exklusivní zboží).

Emp (emp-shop.cz)

Podle mého názoru druhý nejlepší internetový obchod, pokud chcete, aby bylo na první pohled vidět, že jste potterhead. Emp totiž nabízí především oblečení. Ať už repliky z filmů (kolejní svetry, šály, oblečení postav), tak i oblečení vymyšlené mudly. Jsou zde opravdu nádherné kousky a většinou jsou dostupné ve všech kolejích. Ale nenajdete tady jen šaty či ponožky, ale i batohy, kabelky, peněženky, hrnečky, bižuterii, klíčenky, plakáty, figurky, hůlky, psací potřeby nebo doplňky do domácnosti. Mají dokonce i nejnovější kolekci bot Vans s magickou tématikou. Stejně jako u Pottershopu i tady, alespoň co se týká textilu a doplňků, najdete exkluzivní zboží. Od toho se také odvíjí cena. Řekněme si to na rovinu, většina věcí na EMP je drahých. Záleží tedy na vás, pokud chcete investovat do kousku, o kterém víte, že ho většina fanoušků nemá, nebo raději utratíte méně za něco, co má každý. Dám ale malou radu – pokud budete pravidelně sledovat EMP a uvidíte, že dali do prodeje něco nového a úžasného, nekupujte to hned. Počkejte si pár týdnů a uvidíte, že věc bude levnější. Navíc, pokud se zaregistrujete, budou vám na email chodit upozornění na slevové akce, které jsou tam velmi často. K tomu budete mít i slevu o svých narozeninách. 

Ukázka zboží z emp-shop.cz

Bambule (bambule.cz nebo kamenné prodejny)

Trvalo to dlouho, ale přeci jen i do českých hračkářství pronikly produkty ze světa Harryho Pottera. Najít zde můžete především lego. Najdete zde nejnovější kousky jako kočár z Krásnohůlek, ale i stavebnice starší jako například Newtův kouzelný kufr. Narazit v Bambuli můžete ale i na panenky Harry Potter od Mattela. Podle mého názoru vypadají velmi realisticky a krásně a určitě stojí za koupi, pokud máte děti. K dostání je základní kolekce obsahující zlaté trio, Ginny, Brumbála a McGonagallovou. Prodávají se ale také Harry a Draco ve famfrpálových hábitech a šampioni Souboje tří kouzelníků ve společenském oblečení. Možné je nakupovat v kamenných prodejnách, ale nespoléhejte na to, že tam bude vždy to, co hledáte. U lega to takový problém není, ale od panenek mají většinou jen jeden kus od každé postavy, takže pokud si někdo koupí zrovna tu, kterou chcete vy, ten den či ten stejný týden už ji tam neseženete. Proto se nabízí možnost e-shopu. Na něm si zboží najdete a pak si jej vyzvednete přímo ve vámi zvolené prodejně.

Ukázka zboží z bambule.cz

Padawan (padawan.cz)

Na tomto internetovém obchodě naleznete osvědčenou klasiku, jako jsou hůlky, hábity či figurky. Kromě toho ale má tento obchod větší výběr svíček, kravat, propisek či hrníčků. Navíc, je to jediný obchod, kde jsem viděla v nabídce papírové dárkové tašky s nápisem Harry Potter. Podle mě by se daly skvěle využít, pokud budete chtít potrolit někoho, o kom víte, že chce kouzelný merch, ale ne úplně si ho zaslouží. Myslím, že by to byla krásná odplata, až onen dotyčný zjistí, že se v tašce nic Harry Potter nenachází (ano, jsem na Mrzimor trochu zlá, ale to víte… sranda musí být). Anebo to opravdu můžete použít pro uložení Harry Potter dárečku. Volba je na vás.  

Ukázka zboží z padawan.cz

Bontonland (bontonland.cz nebo kamenné prodejny)

Mnozí z vás možná vědí, že tento prodejce se specializuje na prodej CD, DVD a Blue-ray. Najdete zde tedy především Harry Potter soundtracky a filmy. Kromě toho mají ale i drobný merch, jako například hrníčky, klíčenky a trička. Co se ale mně osobně velmi líbí a neviděla jsem to nikde jinde, je Harry Potter power banka a repráčky.

Ukázka zboží z bontonland.cz

Sběratelské předměty (sberatelske-predmety.cz)

Opět i zde je k mání obvyklý merch, ale zaměřím se na věci, které mají exkluzivně – například samostatně prodejné figurky do Miniature adventure game nebo oficiální licencované repliky z filmů, jako například meč Godrika Nebelvíra.

Ukázka zboží z sberatelske-predmety.cz

Comics point (comicspoint.cz nebo kamenné prodejny)

Tento obchod jsem zařadila, jelikož je to nejspíš jediné místo s kamennou prodejnou, kde se můžete na vlastní oči podívat na hůlky (jestliže nepočítáme ještě Pottershop na akcích). Pokud tedy nechcete kupovat zajíce v pytli a chcete si hůlky potěžkat, vědět, jak vám sednou do ruky nebo prostě jen chcete vědět, nakolik se obrázek shoduje s originálem, běžte do Comics pointu. Nejsem si jistá, jestli budou mít na prodejně všechny hůlky, které nabízejí na eshopu (spíš ne), ale i tak vám to dá určitou představu. Má to však jedinou nevýhodu – pobočky mají jen v Praze. A abych nezapomněla, mají samozřejmě i další merch jako hrníčky, klíčenky, figurky či kouzelnické šachy.

Ukázka zboží z comicspoint.cz

JRC (jrc.cz nebo kamenné prodejny)

Zkušení hráči vědí, že tento obchod slouží především pro prodej her a konzolí. Proto tady přirozeně můžete koupit hru Lego Harry Potter (na počítač, Xbox i Playstation) ale i doprovodný merch, který by vás tady možná nenapadlo hledat. V nabídce jsou hrníčky, plakáty nebo klíčenky. K dostání jsou i funko pop figurky, ale pokud například víte, že vyjde 1. prosince nová Harry Potter figurka, nechoďte ji ihned hledat sem. S včasností  moc kamarádi nejsou, a takovou figurku byste v JRC našli třeba až tři měsíce po jejím vydání. Dá se to ale pochopit. Prodejna se primárně soustředí na hry a herní příslušenství a prodej merche je proto upozaděn a na jeho aktuálnost není kladen takový důraz.

Ukázka zboží z jrc.cz

Knihy Dobrovský a Luxor (knihydobrovsky.cz , luxor.cz nebo kamenné prodejny)

Kde jinde koupit knížky, než v knihkupectví, že ano? Nemusí to být ani zrovna tato firma. Můžete jít klidně do vašeho lokálního knihkupectví, ale jde spíše o to, co hledáte. Pokud základních sedm knih, tak ty najdete všude. Pokud ovšem chcete doplňkové knihy jako například Famfrpál v průběhu věků, ilustrovaná vydání nebo dokonce kolejní vydání v angličtině, pak doporučuji Knihy Dobrovský, protože mají největší výběr. V nabídce mají také knihy Lego Harry Potter, ve kterých je jako dárek vždy Lego figurka, a doplňkový merch jako hrníčky, psací potřeby, či společenskou hru Cluedo  (v češtině).  

Ukázka zboží z knihydobrovsky

Bookshop (bookshop.cz)

Tento internetový obchod se vyplatí obzvlášť těm fanouškům, kteří nemají problém číst v angličtině a chtějí svět Harryho Pottera poznat z jiného úhlu. K dostání jsou tady totiž knížky od vědců, kteří magický svět rozebírají očima jejich oboru. Najdete zde proto knihy, které zkoumají svět Rowlingové z pohledu filozofie či pedagogiky. Kromě toho mají i nádherné diáře a další knihy, které spíše naleznete na zahraničním trhu. Obchod je však český a tudíž za poštovné zaplatíte kolem stovky.

Ukázka zboží z bookshop.cz

Sinsay, House, Cropp a Reserved  (kamenné prodejny, ale všechny obchody mají samozřejmě i eshop)

Zase to oblečení. Tentokrát ale v kamenných prodejnách, kde si ho můžete vyzkoušet. Ve výše zmíněných obchodech naleznete Harry Potter oblečení pro dospělé. Výjimku tvoří pouze Reserved, kde ho naopak mají JEN pro děti. Každý si tedy přijde na své. Nutno však podotknout, že ženy mají větší výběr než muži a většinou jsou k dostání nebelvírské a zmijozelské koleje. Na druhou stranu, co je pozitivní, je fakt, že se nejedná o chvilkovou záležitost. Pokud mě paměť neklame, jak Sinsay, tak Cropp a House mají Harry Potter kolekci již déle než rok a průběžně ji obměňují. Mám tedy naději, že to tak bude i nadále a tato móda nezmizí během dalších měsíců navždy pryč. Byla by škoda se zase vrátit do časů, kdy v České republice nebylo možné sehnat žádný merch (jako když jsem byla dítě a frčela jsem na HP nejvíce).

Ukázka zboží (zleva) z sinsay.com, housebrand.com, cropp.com, reserved.com

Fler (fler.cz)

Jedná se o jakýsi internetový jarmark. Umělci z celé České republiky zde dávají na prodej věci, které sami vyrobili. Pokud tedy nechcete produkty masové výroby, ale spíše něco dělaného ručně a s láskou, doporučuji tuto stránku. Najdete zde oblečení, obrazy, záložky, plyšáky, hrníčky, bižuterii nebo také mandragoru.

Ukázka zboží z fler.cz. Prodejci (zleva) nelikb, IneedThisCup, Zdenka Formankova.

Popravdě je míst, kde můžete Harry Potter zboží koupit ještě daleko, daleko více. Namátkou můžu jmenovat fantasyobchod.cz (jistě znáte snad všichni), dedoles.cz (zejména s akcí na potterovské ponožky) nebo weby, kde najdete všechno možné jako například alza.cz, mall.cz nebo Albi.

Mám pocit, že kouzelnický merch prosákl snad do všech obchodů, ať už internetových nebo kamenných. Lego najdete i v jiných hračkářstvích než Bambule, knížky v každém knihkupectví. Pak jen záleží na vás, jaký obchod preferujete. A také na tom, jaké zboží hledáte. Pokud toužíte vlastnit Hermioninu hůlku, naleznete ji na většině webů a rozhodující je pouze cena. Pokud ale hledáte  něco specifického, jako například vinylové desky se soundtrackem, pak vám to nejspíš najde jen jednu stránku a cenu budete muset přijmout takovou, jaká je.

To by ale pak byl ten článek opravdu kilometrový a já chtěla spíše napsat o těch, se kterými mám sama zkušenost, nebo jsou něčím jiné a zajímavé.

Tak hodně štěstí při lovu a příště se můžete těšit na článek o zahraničních obchodech, kde můžete koupit Harry Potter zboží. A to bude ještě zajímavější!

Kira

Hrdá studentka Mrzimoru, která kdyby nebyla přijata do Bradavic, ráda by chodila do koleje Thundebird v Illvemorny nebo do japonského Mahoutokoro. Miluje obranu proti černé magii, péči o kouzelné tvory a famfrpál (přičemž v mrzimorském týmu zastává post střelce). Po škole se bude buďto věnovat právě tomuto sportu nebo nastoupí na Ministerstvo jako neohrožený bystrozor. Kdo ví.

4 Replies to “Kde nakoupit Harry Potter merch – Česko”

 1. Ahoj, předně moc děkuji za článek, moc mi to pomohlo. Mám asi takový napůl soukromý dotaz – zda umělci z Fler mají / musí mít nějaké povolení nebo ne na tyto výrobky ať už od “Rowlingové” nebo od WB, a pokud ho nemají, zda z toho nemůžou nebo ne mít nějaké postihy a popotahování (přičemž jsem to nekontrolovala, ale předpokládám a vidím jako samozřejmé, že jasně říkají, že jsou to jenom fanouškovské výrobky). Jinými slovy můžu se jen tak sebrat a začít něco takového vyrábět a následně prodávat na fleru, a pokud ne, tak co pro to musím udělat, abych mohla?
  Předem děkuji za jakoukoliv radu, tip a nasměrování!
  Petra

  1. Ahoj Petro,
   jsme rádi, že ti náš článek pomohl 🙂 Teď k tvé otázce – nejspíš tě budeme muset zklamat. Výrobky s motivy HP, které jsou chráněné licencí, nelze prodávat. Respektive k tomu, abys mohla prodávat s čistým svědomím, potřebuješ licenci, ale ta bude mimo finanční možnosti obyčejných „smrtelníků“, abych tak řekla. Přesnou částku sice neznám, ale bude mít zcela určitě více než jen pouhé 4 nuly na konci číslovky. K tomuto tématu nabízím článek v AJ zde: https://cuttingforbusiness.com/legally-make-sell-products-harry-potter/?fbclid=IwAR1RApdmdIwvL-3qkT0FAp7kysb_SC8AsV8eSe1Bni8LrtxgthXGnWflZM8
   Asi jsi postřehla, že jsou prodejci, kteří i přesto prodávají výrobky, které s HP souvisí a zdá se, že je licence nijak netíží. S největší pravděpodobností licenci nemají, ale je to také na jejich vlastní nebezpečí. Pokud by je někdo udal, pak by je určitě neminuly postihy. Je to tedy na svědomí každého prodávajícího.

  1. Komentáře nejprve musí schválit správce webu a teprve poté se objeví i pod článkem. Máme to tak nastavené, abychom pak nemuseli dodatečně mazat případné pingbacky, které nám občas uniknou 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..