Sotva skončil European Quidditch Cup, první i druhá divize, už se připravuje v Německu další famfrpálový turnaj European Games. V červnu se tam chystá jet i česká národní reprezentace.

My Češi se na European Games (dále jen EG) vlastně začali připravovat ještě před European Quidditch Cup (dále jen EQC). Sice se koná až 29. – 30. 6. v německém Bambergu, ale trénovat se musí začít včas, a tak se přihlašování hráčů do reprezentace spouštělo už v lednu. Přihlásilo se nakonec až 32 lidí, což je více, než je potřeba. Maximální počet hrajících hráčů je 21. Nelehký úkol vybírání hráčů zůstal na trenérech. O tom, kdo pojede a kdo ne, rozhodoval hlavní trenér Michael Škácha, trenérka střelců Anežka Chodounská a trenér odrážečů Honza Trnovský. Pomáhali jim při tom reprezentační tréninky.
Poprvé se všichni hráči sešli v Brně 10. března. Zaměřili se hlavně na taktiku a snažili se spolu sehrát. Ráno je navštívil i déšť, kterému se pak nechtělo celý den odejít. Pro české hráče to je ale jenom malá nepříjemnost, nikdo se ho nezalekl a všichni vydrželi celý den trénovat v dešti a v blátě. Jen na obědovou pauzu se schovali do recepce blízkého Centra léčebné rehabilitace.

Zdroj: Honza Trnovský
Další trénink byl rovnou celovíkendový a konal se v Praze 23. – 24. března. Sice taky hrozilo, že bude pršet, ale namísto toho svítilo celý den sluníčko. Někteří se dokonce zvládli trochu spálit. Tentokrát se kromě taktiky trénovalo i správné tacklování, tedy sražení soupeře na zem. Padla při tom za oběť jenom jedna ztracená náušnice olomoucké hráčky, kterou ovšem neměla mít vůbec na sobě kvůli bezpečí.
Zatím poslední trénink proběhl 28. dubna a po dotazníku pro hráče na preferované místo byla nakonec vybrána Plzeň. Tam se na trénink připojili i novináři z Plzeňského deníku a článek o famfrpálu napsali skoro bez chyb. Spletli se ve Zlatonce a zapomněli zmínit Brno Banshees, přitom to měli chudáci do Plzně nejdál.

Zdroj: FB Česká asociace famfrpálu
Další trénink se bude konat 8. – 9. června a původně měla být i s návštěvou slovenských bratrů. Avšak co se týče červnového tréninku, ten je pro výběr hráčů do reprezentace nepodstatný, jelikož jejich jména už se vědí. Prvně se při volbě bral ohled na účast na národních trénincích, jelikož někteří z přihlášených nedorazili ani na jeden. I tak byl ale výsledný počet přes potřebných 21, a tak brali trenéři ohled na schopnosti hráče a také na vyvážení týmu z hlediska pozic i pohlaví.

Zdroj: Česká asociace famfrpálu
Kromě výběru hráčů došlo i na losování skupin na EG a díky tomu víme, s kým se na hřišti sejdeme. Francii a Norsko můžeme rovnou řadit na „nemožnou“ úroveň, kdy proti nim nemáme šanci. Ale Nizozemsko porazit můžeme a Slovinsko je záhadou. Mají sice malý počet hráčů, ale jsou zkušení, rychlí a zápas s nimi nebude jednoduchý. „Můžeme Slovinsko porazit, ale musíme být opatrní, nedělat zbytečné chyby a mít proti nim správnou taktiku,“ komentuje naše šance prezident České asociace famfrpálu Ondřej Hujňák.

Zdroj: FB Česká asociace famfrpálu
Překvapivé je na tom hlavně to, že nebudeme hrát proti Slovákům. Ono je prokázáno, že ať jedeme kamkoliv, hrajeme proti sobě. Loni na World Cupu jsme proti sobě hráli první zápas, na Broomtislavě druhý den první zápas a na EQC proti nim stáli Prague Pegasus rovnou dvakrát, první i druhý den. Takže je prakticky statisticky předpovězeno, že když jsme si je nevylosovali nyní, zahrajeme si proti nim aspoň druhý den. Záleží, jak se nám bude dařit ten první den.
European Quidditch Cup, European Games… To není to samé?
Na první pohled je to zavádějící, obzvlášť když je v obou názvech něco evropského a i samotní hráči občas přemýšlí, co kde vlastně hrají. Hlavní rozdíl je především v tom, že na EG spolu soupeří národní reprezentace a na EQC týmy, které se nominovaly na regionálním šampionátu. Takže když loni v listopadu vyhráli Prague Pegasus české mistrovství, jeli pak reprezentovat jako tým Česko na EQC.
Další rozdíl je dělení na divize u EQC. EG se letos účastní 20 národních týmů, ale EQC se zúčastnilo celkem 48 týmů rozdělených do dvou divizí. Druhá divize se konala v dubnu ve Varšavě, kde Prague Pegasus skončili na šestnáctém místě. První divize se konala 11. – 12. května v Belgii a ze všech 32 týmů si pohár zvládli vybojovat Titans Paris. A jelikož je dost pravděpodobné, že většina z nich bude v národní francouzské reprezentaci, nejspíš právě proti nim budeme hrát na EG.
Poslední rozdíl je v EG, které se na rozdíl od EQC nekonají každý rok, ale obrok – střídá se s World Cupem. Loni se konal World Cup ve Florencii, kde si Češi vybojovali patnácté až šestnácté místo spolu s Vietnamem, a příští rok bude probíhat v Richmondu ve Virginii v USA. Snad se podaří českým hráčům sehnat finance a budou nás reprezentovat i tam.

Zdroj: FB International Quidditch Association
Pokud vás zajímá, jak Česko na European Games dopadne, můžete kontrolovat novinky na FB České asociace famfrpálu, sledovat livestreamované zápasy přímo z místa anebo si prostě počkejte na naši další reportáž.
Zdroj: vlastní účast na trénincích, FB Česká asociace famfrpálu a FB International Quidditch Association