Ano, hudba. Větší kouzlo, než na jaké se kdo z nás zmůže.“

Albus Brumbál, Harry Potter a Kámen Mudrců

Těmito slovy okomentoval profesor Brumbál studentský zpěv bradavické hymny. Lze se jen domnívat, jak úžasné kouzlo by to skutečně bylo (scéna byla pouze v knize), protože každý student zpíval podle vlastní melodie (Weasleyova dvojčata zvolila pomalou pohřební melodii). Jisté však je, že vpravdě kouzelné tóny se linuly sálem pražského Fóra Karlín v neděli 8. 9., tedy den po Potterfestu 2019, což z tohoto víkendu učinilo ten nejkouzelnější v roce.

Foto: FildasKirk

Pod vedením zkušeného dirigenta Chuhei Iwasakiho bylo divákům umožněno vyslechnout si přes 2 hodiny nádherných melodií z filmových zpracování Harryho Pottera. Hudbu produkovala filharmonie Hradec Králové, která byla na patřičných místech doprovázena chlapeckým sborem Boni Pueri a pěveckým sborem Vox Pragae, který sólově zazpíval slavné „Double Trouble“, tedy píseň, kterou ve Vězni z Azkabanu zpívá Ropuší sbor pod vedením profesora Kratiknota.

Kouzla některých okamžiků byla tak silná, že mě napadlo, zda dirigent Iwasaki netřímá místo taktovky skutečnou kouzelnou hůlku – a že by mu sedla! Nebo by to přinejmenším byl trefný žert, kdyby na koncertu filmové hudby Harryho Pottera dirigoval replikou hůlky. Nejednou mi stoupaly slzy do očí, např. při Obliviate, hudbě, která doprovází scénu, ve které v prvním díle Relikvií vymaže Hermiona svým rodičům jejich vzpomínky na ni.

Foto: FildasKirk

Jako by toho kouzla nebylo dost, byl koncert důležitý ještě kvůli jedné věci: totiž tento koncert byl, dle slov moderátora, světovou premiérou koncertní produkce hudby z filmu Princ dvojí krve! Na místě samozřejmě nechyběl ani tým Potterfan se svojí mobilní Příčnou ulicí, která učarovala zejména mladším návštěvníkům koncertu. A to dokonce tak, že se ani nebáli uprchlé Bellatrix Lestrangeové, která kolem stánku slídila (naopak velice vyděšené byly peněženky rodičů těchto mladých čarodějů). Myslím, že kouzelnější zakončení prázdnin jsme si ani nemohli přát.

Foto: FildasKirk

Snad jen jedinou vadou na kráse celého zážitku byla nedostatečná příprava cateringu samotného Fóra Karlín, které podcenilo zájem čarodějů, a tak byly po prvních pár minutách přestávky již všechny chlebíčky na občerstvení vyprodané. Mudlové…

Na závěr, jako malá ochutnávka oné hudební ambrosie a nektaru, kterých nám bylo dopřáno, si poslechněte aranž z filmu Ohnivý pohár:

Zdroj:
https://www.filmmusicprague.com/program/
osobní zkušenost

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..