V minidokumentu, uváděném Jude Lawem a Eddie Redmaynem, se ponoříme do Grindelwaldovy minulosti a odhalíme propojující témata kouzelnického světa.

V den pařížské premiéry Fantastických zvířat: Grindelwaldovy zločiny dne 8. listopadu se objevil i tento minidokument, který se věnuje spojitostem mezi příběhem Harry Pottera a novým dobrodružstvím, na které se všichni těšíme a které se odehrává v dávném roce 1927. Shlédněte video (v angličtině) a schválně, jestli na něco přijdete.

Eddie během představování nejprve vtipně poznamenává, jak je „Albus Percival Wulfric Brian Brumbál“ úžasné jméno. Jude vysvětluje, že svět, který J.K.Rowlingová vytvořila, je obrovský a je v něm plno spojitostí: mezi postavami, mezi příběhy a stále je spousta záhad, které čekají na objevení a rozluštění. Eddie nás následně naladí připomenutím, že v tomto filmu uvidíme vzestup Gellerta Grindelwalda – a třešnička pro germanisty (lidé věnující se němčině): Eddie pronese jeho jméno s nádherným přízvukem. Vlastní minidokument začíná ihned po tomto 40ti-vteřinovém úvodu. Následují 2 minuty v nichž jsou naznačeny spojitosti, jsou též popsány níže.

„Tajemná věc, ten čas“, říká Brumbál  v podání Michaela Gambona na začátku tohoto videa, které propojuje dobrodružství Harryho Pottera s filmy Fantastických zvířat. A vskutku tomu tak je – film, Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny nám ukazuje Brumbálův život v mladších letech, jakož i jeho sdílenou minulost s Gellertem Grindelwaldem.

V novém filmu lze vlastně nalézt mnoho skrytých vodítek a spojitostí, například Zrcadlo z Erisedu, do něhož jsme kdysi viděli Harryho hledět v Harry Potterovi a kameni mudrců nebo symbol Relikvií Smrti, o kterých víme, jak moc Grindelwalda, Brumbála, Harryho, ale i Voldemorta a mnoho jiných fascinovaly. Následuje výčet věcí, na které video upozorňuje.

Paralely mezi Harrym a Mlokem

Ve videu vidíme paralelu mezi mladým a nevinným Harrym a mladým Mlokem – který se ve filmu mihne ve vzpomínce. Ač jsou ti dva rozdílní hrdinové, jak Harry, tak Mlok mají něco společného: oba museli proti své vůli bojovat s mocným černokněžníkem a oba byli vedeni Albusem Brumbálem. Mlok je přirozeně mnohem introvertnější než Harry, ale to nic nemění na tom, že oba musí čelit temnotě. Bude Mlok úspěšný?

© JKR/Pottermore Ltd.™ Warner Bros.

Zrcadlo z Erisedu

Kdysi, ve svém prvním roce v Bradavicích, byl malý Harry tímto zrcadlem posedlý – začarované sklo, které každému ukáže jeho nejniternější tužby (pozn. autora: Erised je zrcadlově desire v AJ, což znamená touha, tužba). V trailerech k Fantastickým zvířatům: Grindelwaldovy zločiny jsme mohli vidět samotného Brumbála, jak upřeně hledí do zrcadla a vidí Grindelwalda. Tsk, tsk, Brumbále, vlněné ponožky vypadají jinak…

Brumbál a Grindelwald

Tím se dostáváme k dalšímu bodu. Jeden zajímavý moment videa nám ukazuje Brumbála, kterak říká, že on a Grindelwald si byli „bližší než bratři“. A i v ostatních trailerech jsme zaznamenali Brumbála říkat, že proti Grindelwaldovi nemůže zasáhnout. Filmy a knihy o Harry Potterovi nám zatím nabídly jen střípky z Brumbálova a Grindelwaldova dětství – víme, že bývalí přátelé se setkali v Godrikově Dole, stali se nerozlučnou dvojkou, ale po smrti Brumbálovy sestry Ariany se rozkmotřili.

Proč tedy, když se stala taková tragédie, požaduje Brumbál po Mlokovi, aby se Grindelwaldovi postavil on, namísto aby do toho šel sám? V roce 1945 Brumbál Grindelwalda s velkou slávou porazil, čímž také vyhrál bezovou hůlku. Víme tedy, že jednou budou muset stanout tváří v tvář…

© JKR/Pottermore Ltd.™ Warner Bros.

Relikvie Smrti

Když už je řeč o bezové hůlce, je jistě zajímavé, jak významně se ve Fantastických zvířatech objevuje právě symbol Relikvií Smrti, který Percival Graves (tedy, jak již víme, proměněný Grindelwald) ukázal v prvním filmu Credencovi.

Jsme si jisti, že všichni známe původ Relikvií Smrti – onen starý příběh tří bratří, kteří získali mocné artefakty schopné obelstít Smrt – a též jsme si jisti, že víte, jak moc byli Brumbál i Grindelwald posedlí myšlenkami na ohromnou moc těchto artefaktů. Jak tedy asi Relikvie zapadnou do příběhu nového filmu? V traileru jsme mohli vidět, že v tuto chvíli má již Grindelwald bezovou hůlku – již dříve ji obdržel od výrobce hůlek Gregoroviče. Také víme, že Brumbál ji nezíská až do roku 1945 – což je téměř dvě celá desetiletí od doby, kdy se nový film odehrává. Jen čas nám poví, jak Grindelwald mocnou hůlku použije a zda někdy nalezne i zbylé dvě Relikvie…

© JKR/Pottermore Ltd.™ Warner Bros.

Bradavice

Nebojte se, na onen kratičký záběr na rozlehlé kopce a hory s nám známým hradem, který nám učaroval, když jsme jej mohli vidět ve druhém traileru, jsme nezapomněli: ano, skutečně se vracíme do Bradavic, tedy, tak trochu skutečně – pořád je to jen kino.

V Bradavicích uvidíme Brumbála učit Obranu proti černé magii a také zavzpomínáme na Mlokovy zážitky ze školních let. Proč se ale vlastně do Bradavic vracíme? Vsadíme se, že je za tím ještě něco více, než jen vzpomínky…

Geektyrant.com

Tak se pochlubte, na jaké spojitosti s Harry Potterem se nejvíce těšíte, až je ve Fantastických zvířatech: Grindelwaldovy zločiny uvidíte? Premiéry již proběhly, ale i přesto spousta z nás film ještě neviděla a jiní byli filmem tak pohlceni, že si těch spojitostí možná ani nevšimli, nebo si je neuvědomili.

Zdroj: https://www.pottermore.com/news/new-featurette-reveals-connections-between-fantastic-beasts-crimes-of-grindelwald-and-harry-potter

 

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.