Možná jste někdy slyšeli o tom, že podoba Patrona nemusí být po celý život stálá a že v tom dost často mívá prsty láska. Ta má koneckonců mnoho podob. Znamená to, že když se člověk zamiluje, změní se tím i jeho Patron? A je jeho změna závislá na povaze člověka, kterého milujeme? A co když ona milovaná osoba naši lásku neopětuje, projeví se to také? A jak je to s těmi, které jsme milovali, ale přišli jsme o ně v průběhu života?

Severusova laň. Zdroj: WizardingWorld.com

Ne všechny čarodějky a kouzelníci jsou schopni vyčarovat Patrona, což už do jisté míry svědčí o tom, že je toto kouzlo obestřeno mnoha tajemnostmi. Vliv lásky na Patrona je jeden z těch nejvíce fascinujících jevů ze všech. Žádná učebnice neodhalí všechny záhady, které se k Patronově zaklínadlu vážou. Takže, stejně jako Harry, Ron a Hermiona, kteří už jsou v podstatě experti na odhalování různých záhad, potřebujeme k uspokojivé odpovědi nějaká vodítka. Pár takových by se našlo, podívejme se na ně…

Případ 1: Nymfadora Tonksová

Lupin, Tonksová a společný Patron. Zdroj: deviantart.com, dílo: Patronus, autor: Virnavus

Poprvé to byl Snape, kdo celkem nevybíravým způsobem upozornil na změnu Patrona Nymfadory Tonksové (Harry Potter a Princ dvojí krve). Poté, co Draco Malfoy zaútočil na Harryho v Bradavickém expresu a nechal ho zcela v nehybném stavu pod neviditelným pláštěm, přišla záchrana jménem Tonksová. Ta poté dopravila Harryho zpět až ke škole. U bradavické brány narazili oba na Snapea, který si rozhodně nenechal ujít příležitost, aby si do Nymfadory rýpnul: „Se zájmem jsem si prohlédl vašeho nového Patrona.“ A pak nezdvořile dodal: „Řekl bych, že s tím starým Patronem jste na tom byla líp. Tenhle nový mi připadá nějaký slabý.“

Původní Patron Tonksové byl zajíc – svou velikostí i stavbou těla v podstatě podobný stříbrnému zajíci Lenky Láskorádové. Ovšem to, co Harry spatřil během společné cesty s Tonksovou do Bradavic rozhodně nebyl hlodavec, ale „obrovitý stříbrný čtyřnohý tvor.“ Byl to vlk, který se ve všem shodoval s patronem Remuse Lupina.

Případ 2: Severus Snape

Severusova laň. Zdroj: nathanielemmett.tumblr.com/

Severus Snape by měl být ten poslední, kdo by si mohl Tonksovou za změnu jejího Patrona dobírat. Jeho dlouhotrvající a – buďme upřímní – jímavá láska měla efekt i na jeho vlastního Patrona. Ono srdcervoucí odhalení přišlo znenadání a nedlouho po smrti Prince dvojí krve (Harry Potter a Relikvie smrti). Tehdy jsme společně s Harrym zjistili jeho podobu. Byla jí laň. Harry se ještě během Bitvy o Bradavice snažil toto zjištění strávit a Voldemortovi vysvětlil: „Snapeovým patronem byla laň,“ pokračoval Harry, „stejně jako Patronem mé matky, protože ji téměř celý život miloval, už od doby, kdy byli oba malé děti.“

Případ 3: Hermiona Grangerová

Hermionina vydra. Zdroj: tattoo.katabara.com

Hermionin Patron byla skotačící stříbrná vydra. Svou fascinaci vyjádřila Hermiona slovy: „ ,Oni ale doopravdy jsou moc pěkní, nemyslíš?´ poznamenala Hermiona a zálibně si svou vydru prohlížela.“ Mnohé z nás potěšilo zjištění, že Hermionin Patron je vlastně hravé zvířátko, dovádějící a skotačí kolem ní. Na jednu stranu to pro nás mohlo být zcela překvapující, protože známe Hermionu spíše jako rozvážnou osobu, která má na vše odpověď, nezanedbá ani jeden domácí úkol a rozhodně jí nedělá problém prostudovat kdejakou literaturu a namíchat kdejaký složitý lektvar.

Ovšem podle badatele kouzelných formulí, profesora Catulla Spanglea, žijícího v 18. století „Patron představuje probuzené tajemství sebe sama, které v člověku skrytě dřímá, dokud ho není zapotřebí.“ Je tedy dovádivá vydra něčím, co odhaluje skrytou část Hermiony Grangerové? Je to tajemství, související s niternými pocity logicky uvažující Nebelvírky?

FunkoPOP, Hermionina vydra. Zdroj: harrypotterplatform934.com

To s jistotou říci nelze, nicméně je třeba si připomenout ještě jednu věc. Hermiona nakonec skončila v náruči Rona Weasleyho. Její Patron, vydra, patří do stejné čeledi jako lasičky (Lasicovití). (pozn. šéfr. Proč mluvíme zrovna teď o lasičkách? Jde o slovní hříčku. V angličtině se lasička překládá jako „weasel“, což je nápadně podobné jménu Weasley). Jde tedy o náhodu? A co nám říká další indicie? Ronův domov se totiž nacházel ve Vydrníku sv. Drápa (angl. Ottery St. Catchpole). Otttery, hmm? Vydra (angl. otter). Tady už to vypadá více než podezřele a zdá se, že se Hermionina a Ronova láska promítla také do jednoho z jejich Patronů.

Případ 4: James a Lily Potterovi

Patroni Jamese a Lily Potterových. Zdroj: tattoo.katabara.com

Ačkoliv se Snapeův a Lilyin laňový patron shodovali, byla Severusova láska drasticky neopětována. Lilyinou pravou láskou byl James Potter, i přes to, že mu kdysi řekla: „Nikdy si s tebou nevyjdu, i kdyby to měla být volba mezi tebou a obří školní olihní“, a přeci si po absolvování Bradavic tohoto mladíka s neposlušnými vlasy vzala za muže. Jejich kompatibilita a láska byla více znatelná odlišným způsobem, nežli dokonalá shoda jako u Tonksové a Lupina. Patronem Lilyina manžela byl jelen – samec k její lani. Jelen a laň se v tomto případě doplňovali, nebyli však totožní. Shodou okolností byla Jamesova podoba, jakožto zvěromága, taktéž jelen, odkud pramení jeho školní přezdívka Dvanácterák.

Případ 5: Harry Potter

Harryho jelen. Zdroj: WizardingWorld.com

Naše poslední případová studie se zabývá Chlapcem-který-přežil, jenž ve třetím ročníku svého studia objevil, že jeho Patron je jelen. Tento jelen byl identický s podobou zvěromága jeho otce, jakožto i jeho Patronem a pochopitelně byl samčí podobou Patrona své matky. Harryho Patron je tak možnou ilustrací faktu, že podoba Patrona není ovlivněna jen láskou v romantickém slova smyslu, ale taktéž rodinnou láskou. V jeho případě pak láskou ke ztraceným bližním. Harry zprvu považoval svůj omyl za hloupost, když věřil, že onen jelení Patron, jehož spatřil u jezera (Harry Potter a vězeň z Azkabanu), je jeho otec. Nicméně Brumbál jej ujistil: „A ty si myslíš, že mrtví, které jsme milovali, nás někdy mohou doopravdy opustit?“¨

Ochranná magie lásky

Naše případové studie nám ukázaly, jak velký význam má láska ve vztahu k Patronovi, ať už se jedná jen o určitý vliv na jeho podobu, nebo jeho úplnou změnu. Patron je koneckonců na své nejzákladnější úrovni „čistá, ochranná, magická koncentrace štěstí a naděje“. Štěstí a naděje, s nimiž láska často kráčí ruku v ruce.

Harryho Patron zahánějící mozkomory na útěk. Zdroj: WizardingWorld.com

Krom Patrona je láska jako magická ochrana v kouzelnickém světě vidět v mnoha podobách, z nichž asi ta nejdůležitější byla láska Lily k Harrymu. To ona mu jako dítěti umožnila přežít a později porazit Lorda Voldemorta. Brumbál – jako vždy – měl pár moudrých slov k tomuto tématu.

V prvním ročníku Harrymu řekl: „… ale pokud tě někdo tak hluboce miloval, poskytne ti to navždy určitou ochranu, i když ten, kdo tě miloval, už není.“ Nicméně není to jen láska, která Harryho chrání, naléhal Brumbál na Harryho (Harry Potter a Princ dvojí krve): „Stručně řečeno, chrání tě tvoje schopnost milovat!“ A tak se zdá, že když milujeme a jsme milováni, jsme chráněni dvojnásob.

Při zpětném ohlédnutí na naše známé případy a kouzelnický svět jako takový, není velkým překvapením, že láska má moc ovlivnit Patrona. Zejména, když láska dokáže chránit kouzelníky a čarodějky, obdobně jako oni stříbřití ochránci.

Zdroj: https://www.wizardingworld.com/features/love-and-patronuses-how-does-love-impact-a-patronus?fbclid=IwAR3oPiB2KkTws6IKsCGzZTl6QX0SbsvaNPcHHxNJL-8jPZku6xwOchEX4Vc

Společně přeložili a napsali Acalanthi a FildasKirk

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do Mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..