Láska kvete všude, kde jí poskytneme příležitost alespoň zasít semínko. Je trpělivá, nelže, nezávidí, ale dokáže být i pěkná potvora. Aby mohla láska dobře růst a sílit, je nezbytné, aby měla pro svůj vývoj tu správnou „výživu“. Musí být bohatě zásobována respektem, tolerancí, trpělivostí, ochotou udělat kompromis, ale také vášní, smyslem pro humor a schopností nechat občas svoje ego ustoupit stranou. Pak už stačí přidat jen špetku umění udělat si ze sebe blázna. Taková totiž láska je. Dělá z lidí hlupáky. A přesto, nebo možná právě proto, stojí za to.

Jelikož láska nezná hranic a dokáže vyrašit všude, kde k tomu má ty správné podmínky, zhusta bují i mezi příslušníky různých kolejí, z čehož může vzniknout velká spousta humorných, milých i rizikových situací. Následující texty berte jako malý úvod do mezikolejních vztahů. Dozvíte se odpověď na otázku, jak milují a jsou milování Nebelvíři, Mrzimoři, Havraspáři i Zmijozelové. A pokud náhodou vaše srdce uchvátil mudla, nebojte se, jistě si je můžete přečíst také. Nikdy nevíte, kdy třeba v tom vašem, až dosud nekouzelnickém protějšku, procitne jeho magické jádro a ochromí vás exploze divoké magie. Berte, prosím, na vědomí, vážení čtenáři, že mezilidské vztahy jsou komplexní a složitější než většina věcí na světě, v žádném případě tedy neberte následující řádky jako univerzální pravdu. V lásce, stejně jako všude jinde, platí, že musíme být otevření a mít se ustavičně na pozoru.

Havraspárské srdce

Na hvězdném pozadí je nahoře uprostřed havraspárský znak (na modrém poli černý havran). Pod ním je nápis na 5 řádků: "Rozumnost, vzdělanost, bystrost, duchaplnost, individualita to je hrdý Havraspár. #ravenclawprideday 23. 3." Vpravo dole je logo Potterzoneu.
To je hrdý Havraspár. Autor: Acalanthi

Havraspárská kolej se pyšní modrou a bronzovou zástavou, jejím totemovým zvířetem je orel. Tento obdivuhodný pták je podle některých nauk poslem bohů a učitelem lidí. Často býval posílán na zemi, aby přinesl nějakou moudrost nebo učil nové věci. Je také spojován s motivy moudrosti a svobody duše, která si ale stále zachovává smysl pro zodpovědnost. Přináší bystrý zrak, osvícení, schopnost kouzlit a vidět to, co je jinak běžně skryto.

Živlem Havraspáru je vzduch, který je ze všech živlů možná ten nejvíce nevyzpytatelný. Nelze ho příliš usměrnit, často je nositelem změny a má mnoho proměnlivých podob, od vánku až po tornádo.

Hlavními hodnotami, které Havraspárští obdivuji a cení si jich, jsou moudrost a inteligence, rozum, tvořivost, láska k vědění a všem formám vzdělání a také ke knihám, umění a dalším formám duševního bohatství.

Na fotografii jsou modré předměty s havraspárským znakem. Na bílé podušce tak vidíme havraspárkou šálu, modrý hrníček, notes na psaní a knihu Harryho Pottera. Je zde také bílý brk na psaní.
Havraspárská čtecí pohoda. Zdroj: weheartit.com

Často jsou miláčky múz a jsou nadaní ve všech možných oblastech, ať už se jedná o výtvarné umění, psaní poezie a prózy, hudbu, dramatické umění nebo „jen“ znalost všemožných zábavných informací a faktů. Někdy se mohou příliš ztrácet ve svém vlastním světě. Ten může existovat na stránkách knih, skrývat se v jejich fascinujících výtvorech, anebo je uložen v záhybech jejich bystré mysli.

Na ty, kteří hladovějí po vědění a ochotně se pouštějí do studia rozličných pramenů, číhá často nebezpečí. Ne všechny prameny jsou totiž vhodné ke studiu a některé věci by možná měly zůstat skryty. Havraspár by ale jistě namítl, že každé nebezpečí je třeba poznat právě proto, abychom věděli, že jde o nebezpečí.

Jak milují Havraspáři

O Havraspárských se často říká, že jsou racionální. Má se za to, že tato vlastnost jaksi koresponduje s jejich dalšími charakteristikami. Nic proti tomuto tvrzení, racionalita je určitě prvek, který se vyplatí vzít do úvahy, když jednáte se zástupci této koleje, ale neplatí to vždycky. Ostatně jako skoro žádné absolutní tvrzení. A havraspárský partner bude ten první, který vám to připomene.

Havraspárští mívají ve zvyku řídit se hlasem rozumu a moudrosti, to ale neznamená, že je stejně tak neovládají emoce. Mají sice skutečně určitý dar řídit se rozumem a logikou a mít situaci pevně v rukou, ovšem většinou přesně do té chvíle, než se stane něco, na čem jim záleží. Nakonec, láska dělá z lidí blázny, a to platí, co svět světem stojí. Ani moudrý a rozumný Havraspár nebude výjimkou, a je to tak dobře.

Kreslený fanart zobrazuje modrý štít, na kterém je nápisové pole "Ravenclaw" a před ním stojí na hromadě knih orlátko s roztaženým křídlem a havraspárskou šálou kolem krku. Nalevo od něj je kotlík, nad nímž se vznáší 2 rozevřené knihy a jeden brk. Vedle kotlíku je zavřená kniha s červenými deksami. Napravo od orlíka je stoleček s vázičkou a kytičkami.
Havraspárský orlík. Zdroj: aminoapps.com

Občas je tak ponořen do svého světa, že může působit jako odtržený od reality, která je tam venku. Ve vztahu s Havraspárem se vám může stát, že ve chvíli, kdy od něj vyžadujete nějakou jeho odpověď nebo příspěvek k tématu, zjistíte, že vás poslední půlhodinu vůbec nevnímal, protože si četl nebo přemýšlel. Pokud jste zvyklí na to, že máte plnou pozornost svého partnera v každém okamžiku, tak si zase rychle odvykněte, nebo – pokud to opravdu není váš šálek oblíbeného nápoje – jděte dál. Ušetříte tak svému partnerovi i sobě mnoho trápení. Pokud si ale uvědomíte, že vás to spíše baví, než vytáčí, čeká vás po boku havraspárského partnera opravdu inspirativní život.

Jestliže jste Havraspár, pravděpodobně vás naopak může šokovat, že někdo jiný to tak nemá. Svět je přece fascinující místo a vy ho chcete prozkoumat a pak si o svých objevech v klidu popřemýšlet. Případně jste začtení do něčeho, co je pro vás nanejvýš zajímavé a z důvodu efektivity a maximalizace času, který věci věnujete, si prostě potřebujete číst i za chůze, případně zatímco řešíte nějaké méně podstatné podružnosti. Vždyť vytěžit maximum ze svého potenciálu by mělo být cílem každého, no ne?

Dokonalým dárkem pro havraspárský protějšek bude cokoli, co podnítí jeho vášeň pro objevování. Jako prvoplánový nápad se samozřejmě nabízí dobrá kniha. Tímto dárkem zpravidla neuděláte chybu. Pokud chcete projevit větší rafinovanost, Havraspár ocení i kulturní zážitek, ať už jako konzument nebo jeho aktér. Pole působnosti pro výběr takového zážitku je zde skutečně široké: od divadelní permanentky přes vstupenky do muzea či na výstavu až po zaplacení malířského sochařského nebo hudebního kurzu; od návštěvy památek po šifrovací únikovou hru. Fantazii se meze nekladou, a pokud zapojíte svoji kreativitu, jistě tím svého havraspárského partnera velmi potěšíte.

Fotografie je zátiším modrých věcí s havraspárskými atributy. Jsou zde knížky, šála, Rowenin diadém, sešity, velké modré písmeno "R" ad.
Co patří Havraspárským. Zdroj: pinterest.com

(Mezi)kolejní vztahy

Havraspár a havraspár

V téhle dvojici najdete všechny havraspárské vlastnosti, jako jsou inteligence, moudrost, kreativita, vášeň pro učení nového, láska k vědění. Další jsou zde umocněny na druhou a zabaleny do dvojitého balíčku, převázaného jednou modro-bronzovou mašlí.

Havraspárský pár bude řešit problémy s radostí, ať už půjde o řešení nějakého existenčního problému, o zvlášť složitou hádanku nebo puzzle. Jsou podobně nastavení. Pro jejich okolí může být občas trochu těžké nepřipadat si ve společnosti tohoto páru jako idiot méněcenně. Vážně, zkuste si proti tomuhle týmu nastoupit v nějaké vědomostní nebo logické společenské hře.

Hluboké debaty, diskuse, filozofická zamyšlení, bádání a hloubání, to všechno si spolu budou Havraspárští náležitě užívat, stejně jako objevování neznámého. Pozor by si měli dát snad jen na to, aby o věcech nepřemýšleli až příliš, ale občas je taky žili.

Fanart zobrazuje líbající se pár v zasněžené krajině. Vousatý havraspárský student objímá havraspárskou studentku, oba se drží za jednu ruku a jsou omotaní jednou šálou. Studentka má dlouhé hnědé vlasy a klapky na uši, také vysoké modré boty se šněrováním. Za nimi je kopec, na nichž stojí hrad Bradavice, kolem jsou zelené stromy. Sněží.
Havraspárská láska. Zdroj: deviantart.com autor: TheMaskedHomie

Havraspár a Nebelvír

Havraspár může být občas frustrován donebevolající nezodpovědností svého Nebelvíra, který je zbrklý a na minutu se nezastaví, aby si věci promyslel. Někdy soudí příliš prudce, a může tím způsobit nejednu nesnáz. Navíc je tvrdohlavý, takže ho pravděpodobně nedonutíte, aby používal tu věc, co má, aby mu nenapršelo do krku více, než je nezbytně nutné. Nebelvír se zkrátka nese na vlně hesla: „Žij a užívej teď, následky řeš později“ a do věcí se prostě vrhá hlavou napřed.

Naštěstí má Havraspár dost rozumu za sebe i za svou drahou nebelvírskou polovičku, takže většinou je schopen dobrodružství naplánovat za pochodu tak, aby oba vyvázli se zdravou kůží. A když už, je tu ještě havraspárská kreativita ve spojení s nebelvírskou improvizací. Navíc, Nebelvíři mají sice dar dostat se do průšvihu, ale zrovna tak mají dar dostat se z většiny průšvihů zase ven a vedle toho i ohromnou dávku štěstí. V tomhle soužití bude tedy rozum neustále svádět bitvu s citem, ale spojení rozumu a odvahy prostě funguje.

Na fanartu, který je laděn do fialovo-modro-růžových barev je vlevo pár sedící u stromu. Chlapec v havraspárské uniformě a napravo od něj dívka v nebelvírské uniform+. Vlevo od nich jsou jejich patroni, kteříse dívají také na sebe - vlk a zajíc. V pravém horním rohu je obrys Bradavic. Celý obrázek je orámovaný ozdobným černým rámečkem.
Ravendor. Zdroj: goobijen.com

Havraspár a Mrzimor

Vztah téhle dvojice se pravděpodobně vyvine z pevného přátelství, na kterém je dobré stavět základy každého partnerství. Vrozená družnost a společenskost mrzimorské polovičky bude tu druhou polovinu tohoto páru, tedy havraspárskou, vytahovat z jeho ulity na světlo a stimulovat ho, aby se občas ze svých dalekých výprav za intelektuální stimulací vrátil a pro změnu stimuloval svou společenskou stránku, utužoval vztahy s ostatními a snad je svou přítomností i obohacoval.

Havraspár rovněž ocení tolerantní a přizpůsobivou povahu svého partnera, který, nebude–li se ve vztahu cítit zanedbáván a přehlížen, bude naprosto respektovat havraspárskou potřebu nezávislosti. Na druhou stranu, Havraspár bude nucen přiznat si svou emocionálnější a „měkčí“ stránku, tu, která nemůže odolat takové slasti, jako je proplést se se svým Mrzimorem do pevného objetí a společně sledovat film nebo si číst v jedné knize. Zkrátka pohádka.

Kreslený fanart zobrazuje vlevo Lenku Láskorádovou se dvěma culíčky a s hůlkou držící stydlivě před sebou. Vpravo vedle ní je mrzimorský student, který se stydlivě škrábe svou levou rukou na temeni hlavy. Pozadí je šedavé,
Jak to asi dopadne? Zdroj: deviantart.com, autor: Dralamy

Havraspár a Zmijozel

Přichází pravděpodobně pár, který by se mohl stát královským párem v jakékoli společnosti. Havraspár je dostatečně sebevědomý a racionální na to, aby se nechal odradit zmijozelskou chladnou maskou vznešenosti a arogance. Také je dostatečně asertivní na to, aby dokázal včas svého Zmijozela odkázat do patřičných mezí, a dost rozumný a inteligentní, aby věděl, jak má takové odkázání vypadat, aniž by urazilo Zmijozelovo ego.

Havraspár bude svého zmijozelského partnera obdivovat pro jeho ambice a odhodlání dosáhnout svého, nelekne se jeho cílevědomosti ani širokého svědomí. Nabídne svému protějšku širší pohled na věc a perspektivu a pravděpodobně je schopen ho udržet i v rozumných mezích, když nabídne své schopnosti k vymýšlení alternativy, aby nebylo nutné tak často ohýbat pravidla.

Zmijozelovi bude imponovat to, že jeho partner si ho se zájmem vyslechne, než bude soudit jeho plány a činy, a také to, že se nenechá snadno zastrašit nepřátelským chováním. Pokud má Zmijozel chuť hrát mentální hry, Havraspár mu bude více než zdatným protivníkem, na rozdíl od Nebelvíra a Mrzimora, kteří nejsou právě fanoušky takovéhoto jednání.

Pár složený ze zástupců Havraspáru a Zmijozelu se pravděpodobně nebude nudit. Oba jsou poháněni touhou využít naplno svůj potenciál.

Na fotografii je uprostřed nakreslený obrázek ženy s dlouhými černými vlasy, modrými dlouhými šaty, Roweninou korunkou na hlavě a zeleným jablkem v pravé ruce. Objímá ji muž s dlouhými černými vlasy a zeleném oděvu. Mají představovat pár Rowena a Salazar. Kolem obrázku jsou dekorace v modrém a zeleném, např. korunka Roweny z Havraspáru, brož stříbrného orla, nakreslený znak Zmijozelu a Havraspáru, přívěšek Salazara Zmijozela, zelené jablko a jílec dýky.
Rowena z Havraspáru a Salazar Zmijozel. Mohli by být spolu? Zdroj: deviantart.com, autor: Aquamirral

Ultimátní vztahový tip pro spokojený vztah s Havraspárem: Nechte se od něj poučit a inspirovat, nebudete litovat. Na oplátku ho občas vytáhněte z jeho ulity na čerstvý vzduch a postavte ho nohama na zem.

Autorkou textu je Péťa „Bella“ Pidimová.

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..