Kdo se chtěl po dlouhém vyprahlém období krizových opatření osvěžit magickou atmosférou, nenechal si ujít pětadvacátý ročník Festivalu fantazie. Nasedl na mudlovský expres a vyrazil směr Chotěboř na Vysočině, kde se festival konal ve dnech 25. června až 8. července. Samozřejmě na něm nechyběl ani letní bradavický program.

Festival fantazie? Začínáme! Zdroj: Jan Šafra

Ať už byla prognóza o pořádání hromadných akcí jakkoliv pochmurná, ani zlovolný drobek jménem Covid-19 nepřesvědčil organizátory, aby se vzdali pořádání letošního FF v předem stanovenou dobu. Obavy z virového znamení zla se však přesto viditelně podepsaly na celé organizaci FF. V první řadě to znamenalo změnu místa konání akce. Prostorově menší Hotel fantazie, kam se soustředil veškerý program, letos nahradil geekovskou baštu v areálu kulturního domu Junior a sokolovny. Proti drobnému, avšak mazanému útočníkovi byla navíc posílena obrana festivalového útočiště na maximum: všudypřítomné roušky, germicidní lampy, pravidelná dezinfekce, plexiskla na stoly přednášejících a pro změnu zase roušky, jejichž nošení se pravidelně kontrolovalo. Rouškový cosplay byl zkrátka v kurzu.

Obranné prostředky na FF. Zdroj: Festival Fantazie Facebook
Rouškový Měsíčník, Slunečník a Větrník. Zdroj: Jan Šafra

Další změnou byla povinnost se každodenně registrovat na recepci bez ohledu na to, na kolik dní jste si objednali vstupné. Při pravidelném „kroužkování“ vstupenkami se navíc recepční vždy vytasil ještě s teploměrem. Využít jste mohli navíc zajímavou sezónní službu, která už se (doufejme) nebude opakovat – praní roušek zdarma!

Opusťme ale téma rouškového prokletí a zakoulejme magickým okem k programu stvořenému přímo pro Potterovce. Na vlně kouzel se mohly vézt celkem tři dny a jedno bonusové dopoledne, tedy už od začátku festivalu, 26. června do 29. června. Přestože byl ale zájem o pokoronavirovou akci, navíc v omezeném režimu, vesměs pochybný, Potterfan se mohl pochlubit mnoha zajímavými a novými pořady ve svém programu. A těch byla většina.

Na Potterfanní základnu, do sálu č. 1, se začínají scházet první diváci. Autor: Acalanthi

Na tři dny (a kousek) bylo pro milovníky světa Harryho Pottera připraveno celkem 38 pořadů. Nejvíce prostoru dostali přednášející s 16 přednáškami. Že se také hodně soutěžilo, dokazuje číslovka 7 pro počet kvízů. Ta platí i pro pořady, které byly zaměřené na ukázku potterovských videí. Pětkrát si Potterheadi hráli při různých aktivitách a zábavách a třikrát vyráběli na workshopech.

A co se kouzelníci a čarodějky letos dozvěděli nového? Tak například, že pergamen rozhodně není nejvhodnější psací látkou v kouzelnickém světě, protože je jeho výroba náročná a vyžaduje zvířecí oběti, navíc se špatně přenáší, skladuje a rozhodně postrádá veškeré výhody, které běžným smrtelníkům nabízí „zlatý“ papír. O osobní zkušenosti s pergamenem se s posluchači podělila Íví ve své přednášce Pergamen v HP vs. fakta.

Upoutávka na přednášku od Íví. Zdroj: Eva Íví Dry Facebook

Osobnosti, herci z potterovských filmů, ale i příběhové postavy, které byly ve skutečnosti žijícími historickými osobami, byly dalším tématem několika přednášek. Fanynky (a fanoušci) učitele lektvarů byli tak v sedmém limbu po přednáškách Severus Snape a jeho dvě tváře a Alan Rickman od Affaiy. Ta měla v hledáčku i ostatní herce potterovské ságy, takže se podělila o informace z natáčecího placu, o názory herců na celou kouzelnickou ságu a o jejich postřehy v přednáškách Herci a postavy z HP a Herci a JKR o Harry Potterovi. Zájemce o historii a historickou alchymii pak mohla potěšit přednáška od Hany an na téma Nejen Nicholas Flamel.

V rámci přednášek byla ještě možnost „zaskočit si“ do Londýna nebo do Orlanda a vydat se po stopách Harryho Pottera. Fotografie a tipy z filmových studií, divadelní hry Prokleté dítě či hotelových dobrodružství přednášejících – to vše a mnohem více na přednáškách Za Harry Potterem do Londýna od Daphne a Elirwen a Harry Potter v americkém Orlandu od Affaiy a Thomase. A když už jsme u těch výletů do potterovského světa, kostičkovaný Bradavický express vyjížděl na svou cestu do minecraftových Bradavic, po kterých provedl své návštěvníky FildasKirk.

To byla malá ochutnávka z letošních eFeFkových přednášek. Kdo měl ovšem chuť uplatnit svého soutěživého ducha a toužil přitom zazářit jako Zlatoslav Lockhart, nenechal si ujít vědomostní kvízy o knižní ceny, nebo dokonce o nové LEGO sady! Kvízy měly většinou podobu a), b), c), d), což je ale rozhodně nečinilo snazšími, naopak jste se dozvěděli krutou pravdu o svých mizivých znalostech potterovského světa. Kvízy se týkaly bradavických profesorů, Weasleyovy rodiny, LEGO potterovských sad a znalostí z knih i filmových hlášek.

Akčnější jedinci, typu Freda a George, měli možnost se projevit při dalších aktivitách. Herecký talent mohli uplatnit při hře Čarovná pantomima, na které se předváděly scény z knih i filmů. Body se získávaly nejen za správně uhodnutou scénu, ale také za dobře zahranou. V Souboji kolejí se pak upevňoval týmový duch při plnění nejrůznějších úkolů. Už jste někdy zkoušeli přenášet plastové kelímky pomocí balónku? Obvazovat svého kamaráda do toaletního papíru jako mumii, nebo přestěhovat mýdlové bubliny z jednoho konce místnosti na druhý? V Souboji kolejí nic neobvyklého, na což přišli hlavně Havraspárští, kteří svými dravými spáry vybojovali první místo. (Mimochodem Mrzimor nebyl poslední…).

Jedinci s vražednými choutkami si navíc mohli posloužit ve hře Městečko Prasinky – tedy pokud se jim dostalo té cti od Osudu a získali žádaný post Smrtijeda. Jestliže znáte detektivní hru „Městečko Palermo“, bude vám všechno jasné. Jenže tady jsme v Prasinkách a na každém kroku se zde setkáváme se známými kouzelníky. Nejenže se tedy hraje s krvežíznivými Smrtijedy, kteří metají smrtící kletby hlava nehlava, a na bystrozory, jejichž úkolem je Smrtijedy odhalit a poslat na pranýř, ale hra je oživená i tím, že se každý hráč snaží co nejlépe napodobit náhodně vybranou postavu z potterovského světa. A protože u toho byli i naši novináři, můžeme vás pravdivě informovat o tom, kdo v Prasinkách vydechl naposledy, kdo se uchýlil k nechutným vraždám a kdo se naopak snažil městečko zachránit. A povedlo se to vůbec?

„Městečko Prasinky zde“, v nedomácím sálu č. 2. Autor: Roman Randalf Kresta

Naprosto nevídaný případ byl otevřen jednoho nedělního večera poté, co vymřelo téměř celé městečko Prasinky. Neprávem byla popravena Weasleyovic rodina, půlka bradavického profesorského sboru (včetně podezřele umírněné prof. Umbridgeové) i studentstvo, než se zjistilo, že vraždícími Smrtijedy byl povedený páreček Albus Brumbál a Barty Skrk starší. Bystrozoři jménem Peter Pettigrew a Bellatrix Lestrangeová, kteří se nečekaně přidali k programu Ministerstva kouzel na novou ligu Vražedného oddílu, si však se svými novými rolemi neuměli příliš dobře poradit, a brzy padli za oběť také. Zatímco vražedné řádění Albuse Brumbála bylo odhaleno překvapivě rychle (k odhalení došlo díky naléhavému svědectví Luciuse Malfoye, kterému zprvu nikdo nevěřil), Barty Skrk starší působil tak věrohodným dojmem, že celý masakr přežili snad jen Dobby, Barty Skrk mladší a Ufňukaná Uršula. Tato tragická zpráva opět boří zavedený mýtus, že bradavická škola čar a kouzel je nejbezpečnějším místem pro naše drahé ratolesti.

Potterfan výjimečně vyměnil přednáškový sál s BritConem & SeriesConem. To věděl málokdo a příznivci BDSM, o němž se přednášelo v době hraní Městečka Prasinky, se neustále dobývali do „svého“ sálu. Hláška „BDSM je vedle“, kterou Thomas opakoval jako automat, se tak stala festivalovou hláškou Potterovců pokaždé, když se začalo mluvit o čemkoliv lechtivém. Autor: Acalanthi

Z exkurze po nebezpečných Prasinkách se nyní krátce vraťme k bradavickému programu na Festivalu fantazie, konkrétně k workshopům. Kutílci letos sice moc příležitostí k vyrábění nedostali, přesto mohli být rádi alespoň za tři workshopy. Hned první den v pátek si mohli s Freyou vyrobit šperkovnici v podobě Obludného obludária. V sobotu měli možnost se naučit vyrábět fantastická zvířata z korálků s Acalanthi a Bellou. Kdo ale neměl nervy na drobné a klouzavé korálky, mohl si přesednout o lavici dál a vyšít si originální záložky do knihy s Kuťasem.

Takové bylo letošní rouškové FF s Potterfanem a dalšími nadšenci světa Harryho Pottera, bez nichž by program nemohl být úplný. Přestože se ale slétlo mnohem méně kouzelníků a čarodějek než obvykle, a naplnila se tak nevyřčená prognóza profesorky Trelawneyové, nebyl to důvod, proč ochuzovat potterovskou linii o nové a zajímavé pořady. Na druhou stranu jsme se ale museli vypořádat s takovými těžkými ztrátami, jako byly diskotéky, závěrečný ples, sebemrzačící taneční, zpívánky, zábavné show nebo oblíbené večerníčky z Bajek barda Beedleyho. To byly nepřímé oběti fantastického zvířátka jménem Covid-19, o jehož přítomnosti na festivalu však naštěstí nejsou žádné zprávy.

Na závěr bychom se však přeci jen mohli zmínit o jiném prazvláštním druhu živočicha, který potrápil nejednoho účastníka festivalu. Protože se téměř výhradně s chutí zakusoval do pravých kotníků (pohlaví ani fandom obětí si nevybíral), které po kousnutí rudly a bobtnaly jako vodní melouny, začalo se tomuto brouku říkat Pravokotník fantastický, nebo také Kultista pravokotní. Holt specialista, který si uměl vhodně vybrat místo svého působení. Festival si tedy náležitě užil společně s ostatními. Tolik z rubriky o fantastických zvířatech.

Přestože se korona v minulých měsících podílela na zmaření mnoha velkých a ještě velkolepějších akcí, nakonec nedosáhla až do Chotěboře, kde se Festival fantazie uskutečnil, i když v jiné podobě, než v jaké jsme zvyklí. Dobrou zprávou ale je, že se jeho realizace obešla bez jakéhokoliv vážnějšího zranění fantastických zvířat, kouzelníků i čarodějek

Nyní nezbývá než doufat, že příští Festival fantazie bude znovu takový, jak si ho pamatujeme a jak ho máme nejraději – s mnoha lidmi, frontami na registračním stanovišti, vydýchanými přednáškovými místnostmi a tanečními sály a hlavně bez roušek.

Tip: v článku se vyskytují galerie s více fotkami, stačí přetáhnout fotky zprava doleva.

Acalanthi

Spoléhám na to, že Moudrý klobouk dobře věděl, co se mnou. A tak mě k mému vlastnímu překvapení poslal do mrzimorské koleje. Přestože mám ale raději modrou než žlutou, zabydlela se má mysl u jezevců tak dokonale, že jsem odhodlaná se za ně bít až do posledního krvavého kola ve hře Potter aktivity, dokud konečně slavně nezvítězíme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..