Zkušený mistr lektvarů s dlouholetými zkušenosti. Ne všechny byly ovšem pozitivní. Jedna z těch méně šťastných ho nakonec přiměla k tomu, aby opustil Bradavice. K jeho vlastnímu překvapení se do nich později zase vrátil, což bylo štěstí nejen pro Harryho Pottera. Třebaže zažil s profesorem Křiklanem několik nepříjemných chvil, i díky němu se začalo vyvolenému chlapci dařit v jinak nenáviděném předmětu. Důkaz, že i zmijozelští kouzelníci mohou být dobrosrdeční. Řeč je o Horaciu Křiklanovi.

Fanart Horacia Křiklana. Křiklan je na tomto obrázku nakreslen jako obtloustlý mohutný muž s malými, krátkými nohami, obřím břichem a tlustýma rukama. Obě má zdvižené. V pravé drží tenkou hůlku. Hůlka kouzlem nadnáší lahvičku se žlutým lektvarem. Hlavu má Horacio kulatou, s velkým nosem, dozadu naježenými bílými vlasy a obřím bílým knírem. Jeho oblečení je laděné do zelena s hnědými prvky. Výraz v jeho tváři je dobrosrdečný.
Křiklan hledá talentované studenty lektvarů a nabízí flakonek Felix Felicis jako lákadlo. Zdroj: juskau.artstation.com

Celým jménem Horacio E. T. Křiklan (v AJ: Horace Eugene Flaccus Slughorn. V ČJ je jeho druhé a třetí jméno pouze zkrácené na E.T.) se narodil dne 28. dubna někdy mezi lety 1882-1913. Přesný rok nebyl nikdy uveden, ale lze jej dopočítat: Horacio o sobě prozradil, že začal vyučovat v roce 1931*. Jelikož profesor musí mít ukončené vzdělání, je rok 1913 poslední možný, aby mu v roce 1931 bylo 18+. Pravděpodobně se ale narodil dříve, neboť bradavický ředitel by nejspíše nechtěl přijmout někoho tak mladého a nezkušeného. Prvotní navržený rok Křiklanova narození 1882 vychází z komentáře Albuse Brumbála, který v Princi dvojí krve bývalého profesora lektvarů přímo oslovil: „Nejsi ještě ani tak starý jako já, Horacio.“ Jelikož víme, že Brumbál se narodil v srpnu 1881, mohl se Horacio nejdříve narodit v dubnu následujícího roku. Je ovšem nepravděpodobné, že by Brumbál takto komentoval Horaciův věk, kdyby byl jen o necelý rok mladší.

Fotografie z filmu Princ dvojí krve. V levé části obrázku vidíme Křiklana oblečeného do světle fialového pyžama. Obrací se na Brumbála, který je v pravé polovině obrázku. Z Brumbála vidíme jen jeho hlavu, na níž má nasazenou svoji šedou čapku/baret a část ramen, neboť zbytek je zakryt jeho bílým plnovousem. Brumbál se dívá kamsi kupředu (směrem vlevo od diváka).
Brumbál přesvědčuje Křiklana k návratu do Bradavic. Zdroj: film Harry Potter a Princ dvojí krve

Horacio pocházel z čistokrevné, nebo alespoň poločistokrevné rodiny. Užíval deset a čtvrt palce dlouhou cedrovou hůlku s jádrem blány z dračího srdce. Poté, co vstoupil na půdu bradavické školy, byl Moudrým kloboukem vybrán do Zmijozelu. Později se z něj stal profesor lektvarů a působil též jako ředitel Zmijozelu, než v roce 1981 odešel do důchodu (z obavy, že by Brumbál mohl zjistit, že řekl Tomu Raddleovi o viteálech).

Po návratu Voldemorta k moci v roce 1995 se začal skrývat před Smrtijedy, kteří jej hledali. V tu chvíli nevěděl, zda ho Voldemort hodlal naverbovat do svých služeb, či jej chtěl umlčet a odstranit, aby tajemství jeho viteálů zůstalo neprozrazeno. Brumbál tedy Horacia přesvědčil k návratu do Bradavic. Největším lákadlem, které zafungovalo v Brumbálův prospěch, se stala vidina získání Harryho Pottera do Horaciovy „sbírky“.

Fotografie užitá ve filmu Princ dvojí krve, zobrazující setkání Křikova klubu. Na fotografii, která je pořízena před krbem v Křiklanově kabinetu, vidíme 11 lidí ve 2 řadách. Křiklan je třetí zprava v přední řadě. Nalevo od něj, po jeho pravici je mladá Lily Evansová. Ostatní lidé nejsou známí.
Fotografie setkání Křikova klubu, jehož členkou byla svého času i Lily Evansová (na fotografii po Křiklanově pravici). Zdroj: film Harry Potter a princ dvojí krve

Profesor lektvarů s oblibou „sbíral“ slavné/vlivné čarodějky a kouzelníky (nebo takové, kteří měli potenciál a dobré šance stát se jimi) a shromažďoval je ve svém vlastním VIP klubu, kterému se říkalo Křikův klub. Svým oblíbencům pomáhal dosáhnout na vlivné a významné pozice ve společnosti. Na oplátku od nich získával různé výhody a dary (vstupenky na famfrpálové zápasy, drahý alkohol ad.). Dá se říct, že toto jeho mazané jednání je odkaz na příslušnost ke zmijozelské koleji. Harry Potter, v tu dobu považován za „vyvoleného“, se měl stát korunovačním klenotem Horaciovy sbírky. Ten ovšem příliš po členství v „Křikově klubu“ příliš netoužil.

Fotografie z filmu Relikvie smrti 2,  zobrazující některé bradavické obránce. V popředí vidíme zleva doprava profesorku Prýtovou (výjimečně oblečenou jinak, než ve své hnědé zahradnické róbě), madam Pomfreyovou, profesora Křiklana a školníka Filche. V pozadí vidíme několik studentů.
Křiklan a ostatní obránci hradu během bitvy o Bradavice. Zdroj: film Harry Potter a relikvie Smrti část 2.

Po smrti Albuse Brumbála zůstal v Bradavicích jako profesor lektvarů a zjistil, že Voldemort od něj nechce nic více, než pokračovat ve výuce umění tvorby lektvarů. Samozřejmě by vyučoval jen takové žáky, kteří jsou hodni v Bradavicích studovat. Během bitvy o Bradavice se připojil k obráncům hradu a podařilo se mu přežít. Po válce ještě několik let vyučoval, než v roce 2016 definitivně odešel do důchodu. Na jeho upomínku visí ve zmijozelské společenské místnosti jeho portrét.

Zdroje: https://harrypotter.fandom.com/wiki/Horace_Slughorn
https://harrypotter.fandom.com/wiki/Slug_Club
https://harrypotter.fandom.com/wiki/Short_Stories_from_Hogwarts_of_Power,_Politics_and_Pesky_Poltergeists
*e-kniha Short Stories from Hogwarts of Power, Politics and Pesky Poltergeists

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.