Mladší bratr Albuse Brumbála a majitel hostince u Prasečí hlavy se jistě sám přičinil o to, že se stal tak záhadnou a podivínskou postavou, ale na druhou stranu udělal i mnoho dobrých skutků. Pojďme se proto na ně podívat.

Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2

Co na tom, že měl Aberforth rád kozy? Koza byla jeho patron. Choval kozy. Měl rád literaturu, ve které se vyskytovaly kozy… ale to neznamená, že se tím musíme nějak zaobírat.

Podstatné je, že Aberforth je neopěvovaným hrdinou, který pomohl Harrymu ve chvíli, kdy neměl vůbec žádnou naději přežít. Byl to také muž, který se nebál nesouhlasit s ostatními, a i proto byl mezi lidmi všeobecně neoblíbený. Na druhou stranu, ani on neměl moc lidi v lásce. Například zakázal vstup do svého hostince nechvalně známému zlodějíčkovi Mundungusi Fletcherovi a věří se také, že na ty, co neměl rád, házel kozí hnůj. A ty, co rád měl, oslovoval jako „zatracené blázny“ a „staré kozly“. Ale to vše je docela pochopitelné, vezmeme-li v potaz jeho životní příběh.

Ariana Dumbledore, Pottermore.com

Když byl Aberforth ještě dítě, viděl, jak jeho mladší sestru Arianu napadli mudlové, a to jen pro to, že byla odlišná. Od toho incidentu měla Ariana problémy svou moc kontrolovat a distancovala se od všech kromě Aberfortha. Jako bratr a sestra mezi sebou měli silné pouto, ale ani to nestačilo, aby se Ariana naučila svou magickou moc ovládat . Ta se jí jednoho dne vymkla z kontroly a  nešťastnou náhodou zapříčinila smrt jejich matky. Jejich starší bratr, Albus, se mezitím soustředil na své studium a na to, jak se stát největším ředitelem Bradavic, kterého kdy kdo viděl.

Od té chvíle byl Aberforth mrzutý a jeho mrzutost mu zůstala prakticky už navždy. Stejně tak byl hodně náladový a byl schopný jakoukoliv hádku proměnit v kouzelnický duel. Jak řekl sám Brumbál, byl také trochu negramotný a rozhodně ne dokonalý, ale důležitost jeho role v Druhé kouzelnické válce se nedá popřít.

Byl to on, kdo Harryho, Rona a Hermionu ukryl v Prasinkách a přesvědčil Smrtijedy, že patron, kterého viděli, není Harryho jelen, ale jeho kozel. A přestože nikdy nesdílel Albusovo přesvědčení, že svět dokáže spasit jeden jediný hoch, přesto vždy pomohl a zásoboval Komnatu nejvyšší potřeby a členy Brumbálovy armády v ní přebývající jídlem, bez kterého by jinak moc dlouho nevydrželi.

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Ještě stále nejste přesvědčeni? A co třeba to, že nebýt tajné chodby, propojující Bradavice a Prasečí hlavu, neměli by se mladší studenti, kteří nemohli nebo nechtěli bojovat v Bitvě o Bradavice, jak bezpečně dostat z hradu?

Další věcí, která se stala výslovně na Aberforthův popud, bylo poslat Dobbyho do Malfoyovic sídla, kde zachránil Harryho a jeho přátele ze spárů Bellatrix Lestrangeové.

Přesto však se ta nejstatečnějších věc, kterou kdy Aberforth vykonal,  stala dlouho předtím, než se vůbec Vyvolený narodil, a nebýt jeho, zlo by možná zvítězilo nad světlem daleko dříve, než se k moci dostal Voldemort.

Když ještě Brumbálovi bydleli pohromadě, Albuse navštěvoval Gellert Grindelwald. Albus byl v té době naprosto okouzlen Grindelwaldovým charismatem a mocí a společně plánovali celosvětovou nadvládu nad mudly. Aberforth v hrůze z toho, co by to znamenalo, a především ve snaze chránit Arianu vytáhl proti Grindelwaldovi hůlku a započal tak souboj, který měl tragické následky.

Byl to právě tento souboj, při němž Ariana zemřela, ale nikdo dodnes neví, čí hůlka to měla na svědomí. Nicméně Grindelwald se dal  ihned na útěk, ale stihl přitom ještě na Aberfortha uvalit kletbu Cruciatus. Tento okamžik znamenal počátek celoživotního sváru mezi Albusem a Aberforthem, který pak stvrdila také jejich rvačka na pohřbu Ariany, při které zlomil Aberforth svému bratrovi nos. Od té doby spolu nikdy víc nepromluvili.

Nicméně Albus díky tomu svým způsobem procitl a uvědomil si, co je Grindelwald skutečně zač, což ho ochránilo před tím, aby sešel na špatnou cestu, a co víc – jejich plán o celosvětové nadvládě kouzelníků nad mudly se neuskutečnil a každý mudla by tedy měl za svůj život poděkovat právě Abeforthovi.

Illustration of Aberforth Dumbledore's goat Patronus
© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Ale ano – Aberforth jistě nebyl svatý. Byl to on, kdo hrozil, že vezme první ročníky Zmijozelu jako rukojmí, a pro svou zálibu v kozách byl také pranýřován samotným Starostolcem, ale řekněme si upřímně, kde by Harry a jeho přátelé byli, nebýt Aberfortha?

Přeloženo z https://www.pottermore.com/features/unsung-heroes-of-harry-potter-stories-aberforth-dumbledore

Kira

Hrdá studentka Mrzimoru, která kdyby nebyla přijata do Bradavic, ráda by chodila do koleje Thundebird v Illvemorny nebo do japonského Mahoutokoro. Miluje obranu proti černé magii, péči o kouzelné tvory a famfrpál (přičemž v mrzimorském týmu zastává post střelce). Po škole se bude buďto věnovat právě tomuto sportu nebo nastoupí na Ministerstvo jako neohrožený bystrozor. Kdo ví.