Všichni milujeme vytvářet teorie o našich oblíbených hrdinech ze světa Harryho Pottera, ale možná nevíme, že samotné postavy to zbožňovaly úplně stejně.

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Od článků Rity Holoubkové po teorie v Jinotaji má kouzelnická komunita stejný sklon k drbům jako ta mudlovská. A stejně jako naše teorie, i ty od kouzelníků často končí jako nepodložené, i když…ne vždy.

Hagridova teorie o Voldemortovi

Nejen, že to byl právě Hagrid, který Harrymu řekl o kouzelnickém světě, ale byl také první, kdo zmínil Pána Zla a společně s tím velmi zajímavou teorii:

„Někteří říkají, že umřel. Podle mě jsou to žvásty. Nevím, jestli byl ještě natolik lidskej, aby mohl umřít.“

V té době nám to možná ještě nic neříkalo, ale jakmile jsme se dozvěděli o Voldemortově touze vytvořit viteály, zjistili jsme, že Hagrid nebyl vůbec daleko od pravdy.

 

Ollivander o umění výroby hůlek

Harry at Ollivanders wand shop.
© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

V mnoha směrech to byly právě teorie známého výrobce hůlek, Garricka Ollivandera, které stvořily základ pro vztah Harryho a Voldemorta. „Hůlka si vybírá čaroděje,“ říkával Ollivander, ale co by se stalo, kdyby si právě dvojče Voldemortovy hůlky nevybralo Harryho? Harryho hůlka by tak nikdy neabsorbovala část Voldemortovy síly, když se ho snažil zabít na hřbitově Malého Visánku, a neochránila by tak Harryho v Bitvě sedmi Potterů.

Ollivanderova teorie je důležitá také z dalšího důvodu. Ve svém posledním souboji ani Harry, ani Voldemort nepoužili své vlastní hůlky – Harry bojoval s Dracovou a Voldemort s bezovou hůlkou. Bezová hůlka však Voldemorta neposlouchala, protože poznala, že jejím právoplatným majitelem je Harry, což nakonec vedlo k Voldemortově pádu.

Harry o tom, že je Draco Smrtijed

Harry strávil většinu svého šestého ročníku tím, že Draca Malfoye podezříval z toho, že se stal Smrtijedem. Jeho největším (a jediným) důkazem bylo to, že Draco vyhrožoval Burkemu (majitel obchodu Borgin & Burke) něčím na své paži, a to něco Harry považoval za Znamení zla. Tento chabý důkaz však nikoho dalšího nepřesvědčil, dokud Draco pomocí rozplývavé skříně nepustil do Bradavic Smrtijedy a vše nevyústilo v Brumbálpvu vraždu. Teprve poté se ukázalo, že byl Draco doopravdy připravený ke každé špatnosti.

Jedinou světlou stránkou tedy zůstává, že Harry měl celou dobu pravdu.

Brumbál o viteálech

The fake Locket Horcrux at the
© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Brumbál vždycky věděl, že se Voldemort vrátí – a totéž řekl Snapovi, poté, co Potterovi zemřeli. Jestli věděl o existenci viteálů již v té době, není známo, ale rozhodně o nich začal přemýšlet ve chvíli, kdy mu Harry přinesl deník Toma Raddlea. V té stejné době si také Brumbál začal uvědomovat, že to možná není jediný viteál, který Pán zla stvořil.

„Tenhle lehkomyslný přístup, s nímž Voldemort se svým viteálem naložil, jsem považoval za velice neblahé znamení. Naznačoval, že Pán zla vytvořil – nebo měl v úmyslu vytvořit – viteálů víc, aby pro něj ztráta jednoho z nich neznamenala takovou katastrofu. Nechtělo se mi něčemu takovému věřit, ale nic jiného zjevně nedávalo smysl.“ – Harry Potter a Princ dvojí krve

Od té chvíle měl Brumbál jasno, i když 100% jistota přišla až ve chvíli, kdy Harry získal Křiklanovu vzpomínku.

Hermiona o Tajemné komnatě

Hermiona měla spousty teorií, a přestože ne všechny byly správné (jako například to, že považovala Relikvie smrti za pohádky), její teorie o monstru, jež se skrývá v Tajemné komnatě, byla nanejvýš pravdivá, ba dokonce život zachraňující. A fakt, že tuhle teorii předala dál, zatímco byla zkamenělá, je ještě pozoruhodnější.

Harry o románku Tonksové se Siriusem

Ani Harry vždy neviděl věci tak, jak ve skutečnosti byly. Změnu chování Tonksové i jejího patrona si vyložil jako její lásku k Siriusovi, neboť jejího patrona pokládal za psa a ne vlka. Všichni víme, že ten, do koho byla doopravdy zamilovaná, byl Lupin, a ne Sirius, ale Harry zase tak daleko od pravdy nebyl, že ne?

Lenka o Rufusi Brouskovi

Lenka rozhodně věřila mnoha neuvěřitelným věcem a jednou z nich bylo to, že Rufus Brousek, který v době Voldemortova vzestupu zastával funkci Ministra kouzel, je upírem. Fakt, že byl Brousek zabit Smrtijedy, tuto teorii lehce podkopává, ale člověk nikdy neví, že?

Harry o Brumbálovi

Grindelwald
© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Harry se možná občas cítil lehce zrazený, že mu o sobě Brumbál neřekl vše, ale nakonec chápal motivy muže, který pomohl utvářet jeho život. Když se Harry dozvěděl o Relikviích smrti, zformuloval teorii o Brumbálovi, bezové hůlce a souboji s Grindelwaldem. A přestože Harry věděl o tom, že byl Brumbál majitelem bezové hůlky, a přesto se rozhodl zaměřit se na zničení viteálů, ukazuje, že navzdory určitým pochybnostem v Harrym nakonec přetrvala víra v muže, kterého znal.

Brumbál o Harrym a Voldemortovi

Brumbál vždycky věděl, že existuje určitá možnost, že jsou Harry a Voldemort propojení.

„Už před patnácti lety,“ začal Brumbál, „když jsem viděl tu jizvu na tvém čele, mě napadlo, co by to mohlo znamenat. Domyslel jsem si, že je to pravděpodobně symbol určitého spojení, které se mezi tebou a Voldemortem vytvořilo.“ – Harry Potter a Fénixův Řád

Brumbálova teorie dospěla do svého konce poté, co se Pán zla vrátil k moci. Fakt, že Harry umí mluvit s hady, že si Voldemort vzal Harryho krev nebo to, že byl Harry schopný nahlédnout do jeho mysli – to vše byly jasné důkazy jejich spojení. Někde mezi tím si také Brumbál uvědomil, že je Harry viteálem, který Voldemort nikdy nechtěl stvořit, což Harrymu vlastně zachránilo život.

Odvážná teorie, ale Harryho oddanost Brumbálovi byla nakonec odměněna právě proto, že měl Brumbál pravdu. Ostatně jako vždy.

Přeloženo z: https://www.pottermore.com/features/best-theories-made-by-harry-potter-characters

Kira

Hrdá studentka Mrzimoru, která kdyby nebyla přijata do Bradavic, ráda by chodila do koleje Thundebird v Illvemorny nebo do japonského Mahoutokoro. Miluje obranu proti černé magii, péči o kouzelné tvory a famfrpál (přičemž v mrzimorském týmu zastává post střelce). Po škole se bude buďto věnovat právě tomuto sportu nebo nastoupí na Ministerstvo jako neohrožený bystrozor. Kdo ví.