Chladný zimní vítr přivál do Prahy na začátek února velkolepou akci s názvem Comic-Con. Jestliže vám zní toto jméno povědomě, pak to nebude náhodou. Pražský Comic-Con se totiž inspiroval u stejnojmenných všefandomových festivalů pocházejících původně z Ameriky. Dnes už se tyto fantazijní akce pořádají v mnoha státech světa a Česká republika se konečně zařadila mezi ně. Premiéru si tento festival užil ve dnech 7.-9. února roku 2020.

Pravda, setkání fanoušků komiksu, SCI-FI, fantasy a dalších světů, tedy conů, se v Česku odehrává mraky. Rozdíl mezi těmito – většinou jednostranně zaměřenými – cony a Comic-Conem je především ten, že CC je masová akce, která své návštěvníky láká na přítomnost známých osobností, většinou herců z kultovních trháků. Letos jich dorazilo celkem 13.

No a proč se Potterzone zajímá zrovna o Comic-Con Prague? Na to je jednoduchá odpověď. Protože se kousek kouzelnického světa, z něhož pochází Harry Potter, přestěhoval do O2 Universa, kde se festival v únorových dnech konal. Ve zdech velké šedé kostky jste tak mohli natrefit na některé známé postavy jako například na Harryho Pottera, Molly Weasleyovou, Bellatrix Lestrangeovou a další. Do kouzelného světa se dalo nakročit i přes pořádané přednášky a další nachystané aktivity. A pokud to bylo nenasytným Potterovcům stále málo, autogram nebo fotka od Igora Karkarova či Romildy Vaneové už je mohli přesvědčit.

Oficiálního programu Potter linie na Comic-Conu se zhostila už všem smrtijedům známá skupina Potterfan, která tradičně vede potterovské aktivity na nejrůznějších akcích v České republice. Začíná být takovým zvykem, že s sebou zároveň přiváží i část svého e-shopu s merchem nejen ze světa Harryho Pottera, ale i Fantastických zvířat. Obchůdek se neustále nafukuje o nové zboží, takže kromě běžných kouzelnických pomůcek, jako jsou hůlky, kolejní šály či šátky, zde seženete i unikátnější předměty jako například Hagridovu lucernu, Hermioninu slavnou kabelku nebo neviditelný plášť.
Zajímalo nás, po čem srdce zákazníků prahla ze všeho nejvíc, a tak jsme se do „Potterchůdku“ vydali také. Jedním z vítězů byly čokoládové žabky, které odhopkaly na všechny strany do mudlovských domácností, kde budou za odměnu snědeny. Noví kouzelničtí učni se zajímali také o kolejní šály a hůlky. Své majitele tak našly především hůlky bezové, Harryho Pottera, Voldemorta a Siriuse. Z regálů mizely i zápisníky v podobě bradavických učebnic. Hrabáci, ať už plyšoví nebo obří POPíci, rovněž nalézali své domovy v náručích nových páníčků. Když už jsme u těch POPek, ty samozřejmě slavily nesporný úspěch, a jedna z nich se stala dokonce šťastně „vyvolenou“. Beseda s Predragem Bjelacem (aka Igor Karkarov) totiž odhalila jednu zajímavou věc – i Karkarov má svou POPku! To herec dosud nevěděl, a tak spíše pro pobavení poznamenal, že si pro ni dojde. Své slovo dodržel a opravdu zavítal do Pottershopu, odkud si odnesl sám sebe ve zmenšené podobě.
Pottershop na růžku. Hijéé, hipogryfe!
Nejen pan Bjelac tedy našel svou cestu „do Říma“, ale spolu s ním i další nadšení shopaholici. Ona cesta vedla do přízemí v budově O2 Universa, kde Pottershop vyrostl přes noc vedle mnoha dalších obchodů s merchem a pojízdnými knížkárnami.
Na přednášky a další program Potter linie bylo nutné vystoupat do prvního nadzemního podlaží, kde se nacházely i další programové linie, video- i deskoherna. Tam v nedaleké místnosti s názvem D4, jejíž název zní jako tajný kód pro Jamese Bonda, rozložil Potterfan svůj hlavní štáb. Tentokrát ale nepředstavil pouze přednášky ryze pro Potterovce, ale také pro fanoušky Young Adult literatury. Knížky o Harry Potterovi do této kategorie totiž bezpochyby patří.
A jaké přednášky vzbudily u návštěvníků největší zájem? Zabodovala Hanetka, alias profesorka Prýtová, která se výjimečně nevěnovala bylinkám, ale kouzelnické historii a etymologii jmen v Harryho světě. V přednášce s názvem Co víme o zakladatelském čtyřlístku vyložila veškeré známé informace o zakladatelích Bradavic. Její lekce z Nomen omen pak odhalovaly původ jmen známých kouzelníků a čarodějek jak z klubu „dobráků“, tak i černokněžníků.
Sál se zaplnil také na přednášce Péti aka Bellatrix Lestrangeové na téma Ženské postavy ve světě HP nebo Acalanthi alias Nagini o Fantastických zvířatech v historii mudlů, která čerpala z historických dokladů a očitých svědectví mudlů z daleké minulosti. Účastníci festivalu se také se zájmem hrnuli na proklatě zapeklité kvízy od Affaiy (Hlášky z filmů HP) a Tracy aka Molly Weasleyové (Kvíz u Prasečí hlavy).
Co se pak týče tématu Young Adult, největší zájem jsme zaznamenali na přednášce Fantastické obludárium, kterou si připravily Maya a Sol. Obě přednášející představily nejrůznější tvory z fantasy knih pro mladistvé a porovnávaly jejich rozdílná pojetí v literárních dílech. Hledáček ale zaměřily i na zcela originální nestvůry jako například nasterea, griša nebo kočkoveverčák. Zmínka byla pochopitelně i o fantastických zvířatech v knihách J.K. Rowlingové.
V DéČtyřce se ovšem nejen moc mluvilo, ale také konalo. Do tajů mistrovského mávání hůlkou zasvěcoval Potterfan-tým nové učně v Soubojnickém klubu. Vždyť hůlka je přeci od toho, aby se používala, a ne aby se válela někde na poličce! Takže jedno švihnutí, vyměnit ruce, „bowling“, otočka a už máte protivníka na lopatkách. To byl útok, výuka ale zahrnuje také obrannou sestavu. Kdo nepochytil začátek (případně nepobral vůbec nic), mohl si vše zopakovat v jiných prostorách O2 „hradu“ na Cosplay Stage, kde získala skupina Potterfan prostor k tomu, aby prozradila něco o sobě. Mimo jiné měla i možnost znovu předvést lekci ze soubojnického klubu.

Nakonec zmiňme ještě divadelní představení na motivy příběhu Tří bratří, který se Potterfan naučil ztvárnit na mnoho způsobů. Touto „pohádkou“ z knížky Bajky barda Beedleho byl zakončen sobotní program a poslal „děti“ do hajan.
Taková byla letošní úloha Potterfanu na prvním pražském Comic-Conu. Avšak nedá nám to, abychom se ještě naposledy neohlédli za dvěma zmíněnými herci – Predragem Bjelacem a Annou Shaffer, kteří si zahráli ve filmech Harryho Pottera a přijali pozvání na Comic-Con. S oběma herci byly vedeny besedy, přičemž Predrag vystoupil hned dvakrát – poprvé sám a podruhé v „horkém křesle“ s Annou. Zdálo se přitom, jako by se naživo viděli vůbec poprvé.

Mnozí čeští fanoušci byli zaskočeni, že Predrag, původem ze Srbska, mluvil plynule česky jako rodilý Čech, takže opadla veškerá komunikační bariéra a sympatie vzrůstaly. Herec vyprávěl o svých zážitcích z natáčení čtvrtého dílu Harryho Pottera, v němž si zahrál ředitele školy čar a kouzel v Kruvalu. Trochu zalitoval toho, že jeho postava nedostala tolik prostoru jako v knize – Ohnivý pohár, a zvláště pasáže s Karkarovem si pečlivě prostudoval. Podle něj byl britský štáb až natolik zdvořilý, že občas raději neřekl nic, než aby se někoho dotkl. Předrag tak dlouhé tři měsíce natáčel scénu v kleci v soudní síni na Ministerstvu kouzel a přišlo mu divné, že ho kamera za celou tu dobu nezabírala. Až později si oddychl, když zjistil, že na jeho hereckém projevu nebylo nic špatného, jak se začal obávat, ale záběry na něj přišly až později.

Úsměvné bylo i jeho vzpomínání na „Brumbálovu“ kuřáckou pomstu natáčecímu štábu, když mu přidělení řidiči nedovolili kouřit v autě. A tak si herec Michael Gambon zahrál na rebela; přestal jezdit s pracovními vozy i řidiči bez jakéhokoliv dovolení a na natáčení se začal provokativně vozit svými Ferarri. Těch měl ve sbírce celkem sedm. Všechny přitom prostřídal.
Anna Shaffer působila uvolněným dojmem a metala nadšené úsměvy na všechny strany. Jako velká fanynka příběhů Harryho Pottera mohla mluvit o splněném snu, když byla obsazena do role Romildy Vaneové. Pamatujete na bonbošku s lektvarem lásky, určenou původně pro Harryho? Jop, tak je ona. Objevila se pak ještě v Relikviích smrti při obraně Bradavic. Anna rozhodně potvrdila, že by patřila do nebelvírské koleje – ať už to kdokoliv vnímá jako trapné, či nikoliv. V současné době je Anna známá hlavně pro svou roli čarodějky Triss Ranuncul v seriálu Zaklínač od Netflixu. Otázky tak byly směřovány hlavně na její působení v této dlouho očekávané sérii. O další řadě, která se bude teprve natáčet, však nic neprozradila.

Oba herci byli po svých besedách svolni postavit se před hledáček profesionálních fotografů, zapózovat před nimi se svými fanoušky a nakonec se jim kamkoliv podepsat. Jak už na Comic-Conech bývá zvykem, i za tyto radosti se platilo. V případě obou herců se však rozhodně nejednalo o nijak závratné částky. Například fotka s Annou vyšla na 490 Kč a za stejnou cenu jste pořídili i její podpis.

První ročník Comic-Conu v Praze vnímáme jako úspěšný a doufáme, že jste si jej užili společně s námi. Skupina Potterfan se na vás těší nejen na dalším Comic-Conu za rok (12.-14.2. 2021), ale také na jiných zajímavých akcích, pořádaných ještě v tomto roce 2020!
Tip: V článku se nacházejí i galerie po více fotografiích – další fotky v slideshow buď přetáhněte myší na levou stranu, anebo stačí na fotografii kliknout.
Za doplnění informací a fotografie děkuji Tracy, Péťe a Siriusovi.