Každý student pátého ročníku bradavické školy čar a kouzel absolvuje schůzku s vedoucím koleje, kde se chtě nechtě začíná rozhodovat o svém budoucím působení ve světě mezi kouzelníky. Nebudeme se bavit o Hermionině, Ronově nebo snad Harryho rozhodnutí – podíváme se na to tvé. Jaké povolání by se k tvým schopnostem a ambicím nejvíce hodilo?

Bystrozor: pro odvážné bojovníky

Fan art souboje Tonksové s Bellatrix. Tonksová s růžovými vlasy míří zleva s napřaženou hůlkou, z níž se line modře zbarvené kouzlo. Hůlka míří na Bellatrix, která je na obrázku vpravo ve svých černých šatech. Z její hůlky vychází červeně zbarvené kouzlo.
Tonksová vs. Bellatrix. Zdroj: deviantart.com, autor: Totalrandomness

Známým bystrozorem byl třeba Alastor Moody, Nymphadora Tonksová nebo později také Harry Potter. Poslání tohoto povolání je chránit kouzelný svět před černou magií a temnými silami.

Je toto zaměstnání to pravé ořechové právě pro tebe? Jediná věc, která tě děsí je strach sám. Odvaha je velmi důležitá vlastnost, která je pro bystrozory nepostradatelnou. Dokázal/a by ses postavit čelem k nebezpečí, pátrat po černokněžnících, bojovat s nimi a bez ohledu na svůj život a zdraví ochraňovat kouzelnický svět?

A není to jen o znalostech. Profesorka McGonagallová sice Harrymu poradila, že pro kariéru bystrozora potřebuje minimálně pět bodů z O.V.C.E a žádné hodnocení pod úrovní “nad očekávání”, ale důležitá je také odvaha, vytrvalost, smysl pro spravedlnost a umění porozumět.

Bradavický profesor: pro ty, kteří se nehodlají vzdát svých studentských let

Profesorka McGonagallová, vystřižená z některého filmu, před černošedým, neurčitým pozadím. Paní profesorka, oblečená do svého tradičního oděvu (černý špičatý klobouk, černé šaty s dlouhými rukávy a zelený pletený přehoz přes šaty) se hrdě usmívá a tleská.
Profesorka McGonagallová. Zdroj: shecos.com

Všechny skvělé profesory určitě vypisovat nemusíme, přesto si pár z nich zaslouží být jmenováno. Ať už se jedná o pozoruhodného čaroděje Albuse Brumbála, odvážnou Minervu McGonagallovou, či tajemného Severuse Snapea. Úlohou učitelství je předávání znalostí dalším generacím mladých kouzelníků a čarodějek, a to s ochotou a trpělivostí (někdo to měl Severusovi říct).

Pokud se v této kariéře vidíš, nejspíš jsi ten typ člověka, který jako věčný student hluboce pátrá v knihách a hltá každou podrobnost o tématu, které mu přirostlo k srdci. Chce to také spoustu trpělivosti! Zvláště pokud schytáš studenty jako jsou Fred a George Weasleyovi! Hlavní a opravdu nepostradatelnou věcí je ale láska k danému oboru, ať už se jedná o kouzelné formule, lektvary, nebo obranu proti černé magii. Pokud budeš svůj předmět vést bez nadšení a se znechucením, stejný postoj pak do budoucna získají i tvoji studenti! Všichni bradavičtí profesoři jsou ve svém oboru profíci jak v teorii, tak v praxi.

Obchodník: nadšený podnikatel

Záběr z filmu Princ dvojí krve. Dvojčata Weasleyova stojí ve svém novém obchodě, oblečeni do elegantních obleků (hnědých s tenkými světlými pruhy, pruhované košile a kravaty). Harry stojí opodál za dvojčaty. Obchod je plný zákazníků a zboží je naskládané v regálech od podlahy až ke stropu.
Fred a George Weasleyovi jako velcí obchodníci. Zdroj: film Harry Potter a Princ dvojí krve

Cestou obchodu se dala vynalézavá dvojčata Fred a George, Florean Fortescue se svým cukrářstvím nebo pánové Borgin a Burke. Hlavním posláním je prodej kouzelnického zboží, cíleného na kouzelnickou veřejnost.

Vlastnit obchod není žádná věda, ale procházku růžovou zahradou také nečekejte! Myslíš, že jsi rozený obchodník? Extrovert, který pusu nezavře a komunikace s okolím je pro něj stejně důležitá jako nepostradatelná dávka ranní kávy? To je správný profil podnikatele. Musíš být důvtipný a kreativní, umět se zalíbit a chytře prezentovat své kouzelné zboží. Ať už si prodejnu založíš v Příčné ulici, nebo Prasinkách, jistojistě se budeš muset probojovat konkurencí, a to s pomocí odlišnosti a originality!

Léčitel: aneb něco jako náš mudlovský doktor

Madam Pomfreyová v Bradavicích podává s ustaraným výrazem v obličeji zraněnému Harrymu kostirost. Harry, stále ve svém famfrpálovém dresu, se jej chystá vypít s lehce nedůvěřivým výrazem, jako by tušil, že lektvar nebude chutnat nejlépe, aniž by tušil, že bude ještě hůř.
Madam Pomfreyová podává Harrymu kostirost. Zdroj: film Harry Potter a Tajemná komnata

Dilys Derwent, Hippocrates Smethwyck nebo madam Pomfreyová, lidé, kteří na svá ramena vzali břímě zodpovědnosti a dali se cestou medicíny – ehm – trochu kouzelné medicíny.

Léčitel je fyzicky i psychicky náročné povolání a je třeba pořádně promyslet, jestli je právě toto poslání právě pro tebe. Lidé se schopnostmi uzdravovat ostatní mají už do přírody cenný dar intelektu a vnitřní síly. Je třeba, aby jsi při zkouškách O.V.C.E. v předmětech jako bylinkářsví, kouzelné formule a obrana proti černé magii získal minimálně známku „N“ (nad očekávání), čili v mudlovském světě – „dvojku“. To ale není všechno! Musíš mít opravdu silný žaludek, čelit pohledu na ošklivá zranění, což po nějaké zvláště těžké kletbě není vůbec lehké. Silná a bystrá mysl jsou pro toto povolání nezbytností, důležité je také laskavé a starostlivé srdce.

Výrobce hůlek: pro věčné tajnůstkáře

Pan Ollivander ve svém obchodě vytahuje krabičku s hůlkou. Sotva se vejde do uličky mezi regály, které jsou od podlahy až po strop plné krabiček s hůlkami.
Pan Ollivander ve svém obchodě. Zdroj: film Harry Potter a Kámen mudrců

Umění tvořit nezbytné dřevěné klacíky s osobností a schopností kouzlit je velmi mocná dovednost, kterou po generace ovládala rodina pana Ollivandera nebo také Gregorovič.

Hůlky se nedělají samy! Je třeba smysl pro detail, řemeslnou zručnost a schopnost šikovně pracovat s různorodými materiály. V tomto umění je třeba dokonalosti, takže pokud se nespokojíš se „skoro“, řekli bychom, že je toto povolání přesně pro tebe! Počítej ale s tím, že neúnavné sekání sekáčkem do dřeva je nedílnou součástí výroby… holt, tady si kouzly nepomůžeš! Zdá se, že tato kariéra je spíše pro kouzelníky záhadné… vždyť vlastně všechno okolo hůlek je tak trochu záhada.

Odeklínač: dobrodruh s bystrou myslí

Fotografie Billa Weasleyho, který je oblečen do tmavofialového hábitu s černým límečkem v podobě hadí kůže. Má černo-bílou ornamentální kravatu a bílou košili.
Bill Weasley, odeklínač. Zdroj: theonegeekgirl.wordpress.com

Odeklínač? Poměrně neznámé povolání o kterém se v kouzelnickém světě málo slyší. A právě touto pozoruhodnou cestou se dal nám známý Bill Weasley.

Hledání pokladů a cenností pro Gringottovu banku… Zajímavá kariéra! Život v pohybu, cestování, dobrodružství… lákavé, že ano? Je to ale také život naplněný číhajícím nebezpečím doslova z každé zatáčky, proto je potřeba, aby takový odeklínač dokázal rychle myslet a byl schopen být v krizi vždy při smyslech. Není to sice nejbezpečnější volba do života, ale za ty zážitky a doslova život v běhu to pro mnohé rozhodně stojí!

Kouzelnický spisovatel: pro zvědavé uši

Rita Holoubková se zaujatým výrazem sleduje cosi mimo záběr obrazu. Své hranaté brýle má na špičce nosu a její jedovatě zelený bleskobrk má ve svých rukou. Je lehce opřena o stěnu.
Reportérka Denního věštce Rita Holoubková. Zdroj: pinterest.com

Sdílení kouzelných příběhů, znalostí a poznatků, či dokonce drbů ze světa celebrit. Takový úděl si vzala pod ruku všem známá Rita Holoubková, Zlatoslav Lockhart nebo třeba Bathylda Bagshotová.

Neustále se ti honí hlavou nějaké myšlenky a máš silnou potřebu něco čmárat? Ideálem role spisovatele by mohl být člověk, který žije zaznameváním vlastních myšlenek a dokáže si hravě poradit se slovy. Pokud rád vyzvídáš, možná se ti zalíbí novinářská cesta, kterou se dala Rita Holoubková. Nebo je tvým šálkem vyprávění příběhů?

Profesionální hráč famfrpálu: pro sportovní nadšence

Scéna z Ohnivého poháru, konkrétně z mistrovství světa ve famfrpálu. Irský národní famfrpálový tým ve svých tradičních zeleno-bílých dresech obkružuje přeplněný famfrpálový stadion. V záběru vidíme jen 6 ze 7 hráčů, kteří letí ve "V" formaci.
Irský národní tým. Zdroj: film Harry Potter a Ohnivý pohár

Hlavním záměrem jak kouzelnických sportů, tak i těch mudlovských je bavit masy lidí. K tomu ovšem potřebujeme ty, kteří se těmto sportům věnují. Takovými úspěšnými famfrpálovými hráči jsou Viktor Krum, Oliver Wood a později i Ginny Weasleyová.

Hráčem famfrpálu by jistojistě chtěl být každý malý kouzelník, jenže kolik z nich to opravdu dotáhne až na profesionální úroveň? Jsi odvážný a konkurence tě nerozhodí? Famfrpál není totiž pro slabé povahy, musíš se srovnat s nebezpečím, které ti doslova létá za koštětem. Rozhodně musíš mít srdce týmového hráče ale i motivovaného jednotlivce. Zvláště na postu chytače je samostatnost důležitá!

Tak co? Ve které kouzelnické kariéře se prosadíš ty?

zdroj: https://www.wizardingworld.com/features/which-wizarding-career-would-be-right-for-you

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..