Tak je to tu zas! Začíná nový rok. A jestli nevíte, jaká si dát předsevzetí, inspirujte se tím, jak se k novému roku postavily postavy z Harryho Pottera.

Začněte třeba s nějakým projektem a jděte do toho s nadšením (jako Hermiona a její SPOŽÚS)!

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Všichni máme na výběr z takových typických předsevzetí, jako třeba chodit častěji do fitcentra nebo méně utrácet. Ale co takhle zkusit něco originálnějšího a, přiznejme si, zábavnějšího? V Ohnivém poháru se Hermiona, poté co zjistila, jak domácí skřítkové otročí v bradavické kuchyni, aniž by byli placeni, proměnila v zapálenou aktivistku bojující za jejich práva.

Ačkoliv Harry s Ronem ohrnovali nos nad Hermioniným akronymem pro její projekt (SPOŽÚS, Společnost pro Podporu Občanské a Životní Úrovně Skřítků), Hermionina činnost byla velice inspirující, když se pokusila nějak přispět společnosti jako celku. Nehledě na fakt, že díky tomu začala s novým koníčkem: pletením, když se pokoušela úskokem bradavické skřítky osvobodit tím, že jim upletla malé čepičky a šály. Bohužel skřítky to spíše děsilo nežli těšilo, ale hlavní byl Hermionin úmysl.

Možná, když se zamyslíte, byste mohli začít váš vlastní spolek, týkající se něčeho, co máte rádi, a ještě při tom vyvinete tvůrčí činnost. Nemusíte nezbytně plést malé čepičky (ale jestli jste tak založení, jděte do toho všemi deseti! Malých čepiček není ve světě nikdy dost!), ale mít nějakou sebou danou povinnost, ke které máte vztah, je skvělý způsob, jak se něčemu přiučit, nebo i nějak světu pomoci. Ať už je to aktivismus, jako v případě Hermiony, nebo něco tvůrčího, zkuste nějak udělat díru do světa.

Připojte se k nějaké skupině či klubu (jako Neville k Brumbálově armádě)

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Fajn, my naštěstí nemáme Lorda Voldemorta, který by představoval hrozbu pro společnost (pozn. překl.: máme ale spoustu jiných hrozeb), takže se nemusíme připojit ke klubu typu Brumbálova armáda, kde bychom se učili obranná kouzla a podobně. Nicméně jakýkoliv klub je bezva možnost, jak se setkat s novými lidmi, jakožto i zlepšovat sebe sama. Jen se podívejte na Harryho: Když založil Brumbálovu armádu (no, vlastně Hermiona, ale to je teď vedlejší), umožnilo mu to lépe se poznat s Cho Changovou. Mnohem lépe. Jistě, sice to nakonec neskončilo ideálně, ale klíčové je, že Harry se začal setkávat s lidmi z jiných bradavických kolejí.

Totéž platí i o vás: připojení se k nějakému klubu (nebo spolku) vás možná postaví lehce mimo vaši komfortní zónu, ale odměnou vám mohou být noví přátelé… nebo i více než přátelé. Kdo ví? Důležité na tom je, že tak lze přijít k něčemu novému, ať už se jedná o novou knížku v knižním klubu, naučit se herectví v amatérském dramaťáku, nebo vytvoření pěkného hrníčku v klubu keramiky (škoda, že ne vytvoření vlastního hrnčíře – pozn. překl.: hrnčíř je úplný překlad jména Potter). Tak či onak, je jisté, že vám to přinese něco užitečného. Podívejte se, jak právě třeba Nevillovi bylo členství v Brumbálově armádě užitečné. Díky podpoře svých přátel se z něj stal mnohem schopnější kouzelník – což mu samotnému dosud vždy činilo problémy. Když v něčem tápete, je vždy lepší tápat s jinými zmatenými lidmi, protože si můžete poskytnout morální podporu – a někdy i jen ta stačí, aby se přestalo tápat.

Odvažte se k něčemu, z čeho máte obavy (inspirováno Lupinem)

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Stalo se vám, že jste na něco řekli ‚NE‘ až příliš rychle? Nebo jste nechtěli začít dělat něco, co by se odlišovalo od vaší zavedené normy? Nebo jste se prostě usadili v nějaké rutině a bojíte se trochu zariskovat? Tohle se stalo Lupinovi: dovolil, aby mu jeho nálepka vlkodlaka bránila žít život naplno, a tak žil v poklidu v ústraní. Jen si vzpomeňme, jak sám podal výpověď z pozice učitele obrany proti černé magii, když se rozkřikl jeho ‚malý chlupatý problém‘ – nikdo mu nedal padáka, ale on sám raději ustoupil do ústraní, protože se obával reakce společnosti. Také odmítal začít randit s Tonksovou, i přesto, že se mu líbila a on se líbil jí – řka, že Tonksová si zaslouží někoho ‚mladého a úplného‘ – čili někoho, kdo není vlkodlak.

Nakonec, po velkém nabádání svých přátel, s Tonkovou začal randit. A ačkoliv jeho úzkost z toho, že je vlkodlak, nikdy nevymizela, udělal něco, co jej dlouho děsilo: pustil někoho do svého srdce. Pamatujte, že když si myslíte, že vás něco drží zpátky, neměli byste tomu dovolit, aby vám to bránilo žít život naplno. Ukažte vašim nejistotám, že jsou zbytečné. Ne že byste museli zrovna začít dělat kaskadérské kousky, některé obavy jsou na místě, ale nesmíte se bát zkusit něco, co vás může učinit šťastnými, jako se to málem stalo Lupinovi.

Buďte asertivnější (jako to udělala Ginny)

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Získat nebo mít dost sebejistoty je někdy obtížné. Nemůžeme jen tak zajít do Tesca a koupit jí celý košík. Ale s dostatkem času a snahy se sebejistějšími lze stát – a věřte, že ostatní si změny brzy všimnou. Zde nám dobře poslouží jako příklad Ginny: v prvních pár knížkách byla popisována jako nervózní, červenající se, do Harryho zahleděné děvče. A jako kdyby před-puberťáci neměli dost problémů, moc jí nepomohlo, ani když ji v prvním bradavickém roce posedl Lord Voldemort.

Ale jak plynul čas, zejména ve svém třetím ročníku začala zrát ve skutečnou osobu, více se zapojovat do Harryho okruhu přátel, vyvinula si skvělý smysl pro humor, získala vnitřní sílu … a také talent pro Nestvůrné netopýří zaklínadlo (pozn. překl.: v českém překladu to není tak zjevné, ale anglický originál Bat-Bogey Hex jednoznačně určuje hrůzostrašnost této kletby: totiž že dotyčnému vyletí z nosu holubi, zvětší se a změní do tvaru netopýrů). Též nešla s davem, jako když se odmítla podvolit zákazu připojit se k Harrymu na jeho výpravě na Odbor záhad na konci Fénixova řádu. A poté co Hermiona poradila Ginny, aby raději než čekat na Harryho randila s jinými chlapci, začala se Ginny soustředit na to, aby dělala věci pro své potěšení, a ne toužit po ostatních a nic pro to nedělat. A jak se to hodilo! Sotva Ginny získala sebevědomí, začal si jí Harry všímat. No jo, ti (my) kluci…

Každopádně nás ale Ginnyin zisk sebejistoty naučil, že bez ohledu na to, jak vás vnímají ostatní, vy jste ti jediní, kdo vás skutečně zná a ví, jaký je váš potenciál. Poučte se od Ginny a naučte se zaměřovat na váš život, a ne na životy ostatních.

Zabít Lorda Voldemorta a ukončit tak Kouzelnickou válku (jako Harry)

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Fajn, fajn, tohle byl fór. Ale že by to byl pořádný začátek roku, co?

Za redakci Potterzone.cz Vám všem přeji úžasný, pohodový a hlavně kouzelný nový rok.

Zdroj: https://www.pottermore.com/features/new-years-resolutions-inspired-by-harry-potter-characters

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.