Tak jako fénix, který se obrodí z popela, by mohl vypadat letošní Comic-Con Prague… kdyby byl živý. Nejprve nejistota, pak zrušení akce v únoru, náhradní termín v květnu, opětovné zrušení (to už by si asi spíše připadal jako zombie), až nakonec úspěšně vyšel říjnový termín. A co že se tam vlastně dělo? Následující zvolání to vystihne nejspíše lépe než kdejaké úvodní vysvětlování: „Kéž bych měl obraceč času!“

Kde začít? Nejlépe ještě před začátkem: kostýmy byly připraveny už dávno – přeci jen se počítalo s únorovým termínem… no jo, jenže mezitím proběhl Festival fantazie, Potterfest a jiné drobné akce… Takže, je ten kostým vůbec použitelný? ZDÁ se, že ano… Problém, který zde líčíme, je sice poměrně specifický, nicméně nepřekvapilo by nás, kdyby bylo na Comic-Conu více účastníků, kteří měli nějaký ten problémeček s kostýmem. Ono se řekne: „Vždyť na to bylo více času?!“ Jenže to je právě to. Pořádaly se i jiné akce, kostým se mohl poškodit, nebo ho dotyčný chtěl premiérovat, ale už jej předvedl na jiné události, takže ten už „nejde“ použít. Případně se někdo mohl stěhovat a část kostýmu ztratit (nebo velice dobře schovat a nevzpomenout si kam, že FildasKirku?). Naštěstí většina problémů s kostýmem se nějak vyřešila nebo zamaskovala, a tak jediné zjevné trable souvisely s počasím. To totiž cestování v kostýmu zrovinka dvakrát nepřálo (vykulených pohledů přespříliš normálních spoluobčanů nepočítaje).

Na fotografii jsou dva Smrtijedi v černých hábitech a se zdobenými maskami přes obličej. Zdobené jsou rozvilinami. Oba Smrtijedi útočí hůlkou v pravých rukách přímo na diváka.
Smrtijedi útočí! Foto: Acalanthi

Na místě se už člověk mohl ohřát a kochat pohledem na spoustu ostatních maskovaných návštěvníků. A že bylo, na co koukat! Bohužel už nebyl zrovna čas vše fotit – než vytáhnu mobil, je cosplayer pryč, než vyfotím jednoho, jsou jiní dva pryč. Namátkově tak alespoň jmenujme báječné cosplaye, které byly k vidění: Rei Ayanami (Neon Genesis Evangelion), Jessie a James (Pokémon), Geralt + Marigold + Triss + Ciri (Zaklínač), Sedmá z Devíti (Star Trek), Lord Tmavá Helma (Spaceballs) a mnoho dalších.

Hlavním lákadlem Comic-Conu jsou samozřejmě zahraniční hosté, zejména herci, s nimiž se lze vyfotit a/nebo získat jejich podpis. Není to levná záležitost, samozřejmě záleží na slávě herce – u některých stojí tato službička „jen“ pětistovku, u těch slavnějších zaplatíte i 3x tolik, a to jen za jednu z výše jmenovaných služeb. Kdo tedy chtěl fotku i podpis, mohl zaplatit za herce i 3 000 Kč. A přesto se našli skalní fanoušci, kteří si zaplatili dokonce několik podpisů a nechávali si pak podepisovat různý merch, který s daným hercem nějak souvisel (od plakátů a fotek po figurky a obaly od DVD).

Hosté se samozřejmě účastnili různých panelů, kde mohli komunikovat s obecenstvem. Někteří z nich, jako třeba Norman Lovett, jehož můžeme znát jako počítač Holly ze sitcomu Červený trpaslík, byli ovšem poměrně sdílní i během podepisování. Díky tomu jsme se mohli například dozvědět, že slavná hláška z jedné epizody Trpaslíka, kde Holly říká: „Jsem skoro bezchybnatý,“ nebyla původně ve scénáři, ale herec se opravdu přeřekl. Nu a scénáristům se to líbilo natolik, že chybu zakomponovali do finálního díla.

Bohužel pro nás, redaktory Potterzone, byl program Comic-Conu tak nabitý, že jsme panely nestíhali, a z toho důvodu vám můžeme přinést pouze několik zpráv z jiných zdrojů. Vybrali jsme samozřejmě rozhovor s Potterovskou herečkou Natalii Tena alias „neříkejte mi Nymfadora!“ Tonksová.

Na fotografii je cosplayer Moody Pošuk s bílou rouškou přes ústa a před prodejním stánkem. Na stole před ním jsou Mystery Boxy, podložky a placky s anime motivy. Na stěně pak visí plakáty a trička.
Pošuk Moody nakupuje. Foto: Acalanthi

Natalia rozhodně není v Česku žádnou ztracenou cizinkou. V ČR byla u příležitosti Comic-Conu již popáté. Natalia totiž není jen herečkou. Už od dětství se učila hře na piano, ale jelikož nemá v lásce klasickou hudbu, tak s pianem ve svých osmnácti sekla a v jednadvaceti zkusila akordeon. Herečka též prozradila, že první tři měsíce na nástroj hrála při koncertech „jen na oko“, než se na něj pořádně naučila, a to právě ve své kapele Molotov Jukebox. S ní nás navštívila již dvakrát na festivalu Rock for People. Pandemie koronaviru nicméně bohužel těžce zasáhla právě onu kapelu. Kvůli pandemii nebylo možné jezdit na turné a náš oblíbený metamorfomág se obává, že kapela se patrně brzy rozpadne.

Ačkoliv klasické hudbě neholduje, jeví zjevně zájem o klasickou literaturu, neboť v současné době má rozečtenou Madam Bovaryovou v rámci knižního klubu, který se věnuje klasikám. Naopak hereččina filmová preference se přiklání spíše k science-fiction, jelikož se velice těší do kina na nový remake Duny. A pokud uvažujete o kariéře herce, pak byste měli vědět, že ti se musí často naučit nějaký ten talent navíc; Natalia sice nesmí prozradit nic ohledně filmového pokračování John Wick, ve kterém hraje, avšak směla říci, že kvůli seriálu Origin se musela naučit střílet, zacházet se zbraněmi a taktéž půl roku dělala krav magu, aby se lépe vžila do role příslušnice speciálních jednotek. Na závěr informovala o charitativním projektu Orchid, který bojuje proti ženské obřízce (Natalia před pár lety četla autobiografii Rebelka – Odvrácená tvář Islámu, který ji velice ovlivnil).

A co jsme tedy dělali, když jsme nebyli na panelech? Inu, kromě honby za fotkami a podpisy herců jsme též přednášeli pro fanoušky ve fanouškovském programu Potterfanu. Pokud to totiž nevíte, český Comic-Con má, v návaznosti na již nefunkční Pragofest a ve spojitosti s Festivalem fantaze, také program fanoušků pro fanoušky. Tak jste se mohli z našich přednášek dozvědět, čím se odlišují Grindelwald a Voldemort, detaily o původu rodu Potterů, jaké jsou na trhu deskové hry s tématikou Harryho Pottera a jaká je jejich hratelnost. Dále jsme si shrnuli, co již víme o Fantastických zvířatech 3 nebo jaký život měla profesorka McGonagallová.

Jakožto přednášející musíme říci, že jde o trochu jiný zážitek v porovnání s Festivalem fantazie, kde se drží spíše rodinná atmosféra. S mnohými příchozími už se známe, takže tam panuje jiná atmosféra. Na Comic-Conu nás ovšem navštívila i řada lidí, kteří na Festival nejezdí, navíc přednášky mají na větší akci trochu jiný ráz, jsou více „oficiální“. Jistě, skalní jádro fanoušků se objevilo, bylo oporou a nablízku, ale objímající chotěbořská atmosféra tam úplně nebyla, a člověk se tak musel více snažit diváky zaujmout (na druhou stranu nebyla zase ona pověstná chotěbořská festivalová vedra).

Na fotografii je krabice a v ní pět plyšových hrabáků. Jeden z nich - na vrchu - je zrzavo-bílý. Dva vlevo od něj a jeden pod ní jsou zcela černí. Hrabák vpravo je černo-bílý.
K mání byli také plyšoví hrabáci. Foto: Acalanthi

Jestliže jsme zmínili Potterfan, pak musíme dodat pár řádků i o Pottershopu, který na Comic-Conu mezi ostatními prodejními stánky s merchem nesměl chybět. Vedoucí Potterfanu i Pottershopu, Thomas, byl samozřejmě přítomen (už je tak trochu všudezdejší). Trochu jsme ho vyzpovídali, abyste se mohli dozvědět něco málo ze zákulisí. Byl stejně upracovaný jako my. Vlastně možná ještě více, neboť si ani s žádným hercem nestihl udělat fotku. Celou dobu trávil na shopu a prodával s dalšími dvěma asistentkami. A co šlo nejvíce na dračku? Jsme v Praze, na akci je spoustu dětí… jistěže sladkosti a ještě více sladkostí (čokolády bratrů Weasleyových, Explodující bonbony, Šumivé bzučivky aj.). Na krámě jich ostatně byla slušná zásoba a nutno uznat, že se po nich do neděle opravdu zaprášilo. Ke koupi byly ovšem i mnohé jiné věci; nechyběly různé hůlky (jejichž kopie zdobily regály i ostatních mudlovských obchodů), ale zajímavě vypadaly též zbrusu nové batohy a kabelky v kolejních barvách. Kouzlo Pottershopu bylo údajně tak mocné, že prý přilákalo i zákaznici, která zde sháněla merch z anime Naruto.

Bohužel (možná naštěstí pro naše peněženky) Comic-con skončil velice rychle, ale přesto se můžeme těšit na únor 2022, kdy je naplánován třetí ročník (pokud jej tedy opět nezhatí pandemie). Těšíme se o to více, protože část ohlášených herců na letošní Comic-Con byla nucena na poslední chvíli odříct účast, ale slíbili svou přítomnost právě v dalším roce. Trable s příjezdem nastaly obvykle z důvodů natáčení filmů a seriálů. Herci sice původně potvrdili účast v náhradních termínech, ale v jejich smlouvách stojí, že mohou účast odříci, pokud dostanou možnost natáčet. No a jelikož je natáčení jejich hlavní zdroj příjmů, který je navíc v době pandemie také nejistý, nemějme jim jejich volbu za zlou.

Tak tedy na viděnou na dalším Comic-conu!

Zdroj rozhovoru s Natalií Tena: https://www.irozhlas.cz/kultura/film/britska-herecka-natalia-tena-byla-o-vikendu-hostem-prazskeho-comic-conu_2110182003_voj

FildasKirk

Zpočátku, ovlivněn heroickým obdivem k Harrymu, jsem se považoval za Nebelvíra. Později jsem si uvědomil, že bezhlavě se vrhat do šílených dobrodružství na mě vůbec nesedí – a přiznejme si i s rozmyslem se vrhat do šílených dobrodružství by bylo na pováženou. Naopak, dvakrát měř, jednou řež, ale nejprve si o tom třikrát něco nastuduj je více můj styl. Takže jsem Havraspár a kdo mě označí za Nebelvíra, bude mu po odečtení kolejních bodů udělen trest naučit se nazpaměť Dějiny Bradavic. Prý je to prima lehké čtení před spaním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..